26 Kwietnia 2024
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
7 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Artykuły: Zaburzenia odżywiania
Anoreksja - rys historyczny
Anoreksja nie pojawiła się ot tak sobie. Już od starożytności obserwować można było zachowania typowe dla tego zaburzenia odżywiania. Historia anoreksji to historia przede wszystkim kobiet.

Anoreksja a płodność
Jednym z długofalowych skutków anoreksji jest negatywny wpływ na płodność kobiety.

BMI - Body Mass Index
Kilka słów o głównym kryterium w anoreksji i innych zaburzeniach odżywiania.

Bulimia
Bulimia jest schorzeniem mniej znanym niż anoreksja, mimo wielu podobieństw między nimi. Choroba ta nie jest widoczna, osoby chorujące nie różnią się wyglądem od reszty, a sama choroba rozgrywa się w czterech ścianach, często w dwóch punktach mieszkania: lodówka i ubikacja. Bulimia zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Początek choroby występuje z reguły w wieku późniejszym niż ma to miejsce w przypadku anoreksji. Anoreksja rozpoczyna się przeważnie we wczesnym okresie dojrzewania, bulimia u dziewczyn mających 16-18 lat. Łączenie w opisie tych dwóch schorzeń nie jest tutaj przypadkowe – często powstanie bulimii poprzedza wystąpienie epizodu anoreksji.

Gotowe na wszystko
Anoreksja, temat znany praktycznie każdemu. Wiadomo, że jest to choroba, która nieleczona prowadzi do śmierci, że spustoszenia jakie czyni w ciele i umyśle są ogromne. Zawał, wypadające włosy, trwałe uszkodzenia układu pokarmowego, bezpłodność, a także depresja, próby samobójcze, samookaleczenia to tylko fragment prawdziwej twarzy anoreksji. Pozwólcie, że opowiem wam historię osób, które nie dbając o konsekwencje pragną tylko jednego – mieć anoreksję.

Idealne wieszaki
Jako jeden z powodów wzrastającej liczby przypadków anoreksji na świecie wymienia się świat mody i promowanie ekstremalnie chudych modelek jako ideałów piękna. Czy słusznie? Czy piękności z okładek kolorowych magazynów są w ogóle prawdziwe?

Kilka słów o anoreksji
Ostatnio bardzo głośne schorzenie, często słyszy się o nim w mediach w połączeniu z nazwiskami znanych modelek, aktorek, piosenkarek. Nie przypadkiem posłużono się tutaj żeńskimi nazwami zawodów, ponieważ anoreksja w 90% dotyczy kobiet. Anoreksja nie jest bynajmniej jakąś elitarną chorobą, chorują na nią „zwykłe” dziewczyny.

Leczenie anoreksji
Piszę te słowa mając świadomość, że obecnie psychiatria, przynajmniej farmakoterapia, jest wobec tej choroby w dużym stopniu bezsilna. Na pewno nie istnieją leki, które mogły by spowodować trwałe wyleczenie, można ją typowym postępowanie medycznym „zaleczyć”, czyli objawowo poprawić funkcjonowanie organizmu.

Leczenie bulimii
Leczenie bulimii jest niezwykle trudne i wymaga zaangażowanie w leczenie dietetyka, psychologa, psychiatry, rodziny. Dodatkową trudnością jest to, że wyjątkowo często występuje w tej chorobie tendencja do nawrotów. Trudno znaleźć miejsce w którym można leczyć to schorzenie, rzadkością są oddziały dzienne dla pacjentek z zaburzeniami odżywiania. Niekiedy pacjentki takie trafiają na oddziały ogólnopsychiatryczne, gdzie personel nie jest przygotowany do leczenia tego typu chorób.

Manoreksja - anoreksja u mężczyzn
Na anoreksję chorują przeważnie kobiety, tylko niewielki procent chorych stanowią mężczyźni. Najnowsze badania pokazują jednak, że odsetek mężczyzn chorujących na to zaburzenie odżywiania stale rośnie. Czy przebieg anoreksji u kobiet i mężczyzn jest na tyle różny, aby mówić o dwóch różnych chorobach? Próba odpowiedzi na to pytanie w poniższym artykule.

O anoreksji dla nauczycieli
Problem anoreksji w znacznej mierze dotyczy nastolatek, czyli dziewcząt w wieku szkolnym. Szacuje się, że początki choroby przypadają na wiek poniżej 20 roku życia u około 86% chorujących na anoreksję. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyciele, na równi z rodzicami byli świadomi objawów choroby, a także charakterystycznych zachowań, po których można rozpoznać osobę dotkniętą zaburzeniami odżywiania, lub dopiero rozwijającą te zaburzenia.

Ortoreksja

Schorzenie z kręgu zaburzeń odżywiania, jednak nie zostało one umieszczone w żadnej nowoczesnej klasyfikacji chorób.

Spróbujmy opisać, czym ortoreksja nie jest: nie jest bulimią, nie jest też anoreksją. Nie ma przeraźliwej obawy przed przytyciem, nie masz fałszywego obrazu ciała, nie ma prowokowania wymiotów, przeczyszczania się.

Natomiast wspólnym mianownikiem jest fiksacja uwagi na jedzeniu (ewentualnie nie jedzeniu). Jedzenie nie jest postrzegane jako kalorie, ale raczej w kategoriach zdrowego i niezdrowego pokarmu. Droga do sukcesu, szczęścia, zdrowia tkwi w odpowiedniej diecie, nie szczupłości.



Ortoreksja - choroba czy wymysł lekarzy?
Zdrowy tryb życia jest bardzo modnym hasłem w mediach - diety prozdrowotne, żywność ekologiczna, żywienie w zgodzie z naturą. I nie ma w tym nic niepokojącego dopóki problem żywienia nie zdominuje czyjegoś życia.

Pregoreksja - zaburzenia odżywiania w ciąży
Czasami można odnieść wrażenie, że kolejna choroba typu "reksja" jest wymysłem dziennikarzy. Tymczasem te wymyślone pojęcia opisują nowe zachowania mieszczące się w kategorii zaburzenia odżywiania. Są to poważne problemy, takie jak pregoreksja, czyli zaburzenia odżywiania nabyte w trakcie przebiegu ciąży.

Pro ana - raport
Próba opisania zjawiska pro-ana w polskim Internecie. Artykułów na ten temat pojawiło się już sporo, jednak wszystkie jakie udało mi się znaleźć są jak dla mnie zbyt ogólnikowe, aby w pełni opisać skalę zjawiska, i pokazać dlaczego coś z tym należy zrobić.

50,297,750 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024