23 Listopada 2024
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Em Em
1 tydzień Offline
sasta sasta
2 tygodni Offline
notno notno
4 tygodni Offline
KingArthur KingArthur
8 tygodni Offline
swistak swistak
10 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: davidcorso
Ogółem Użytkowników:2,209
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Anoreksja - rys historyczny
Anoreksja nie pojawiła się ot tak sobie. Już w starożytności były obserwowane zachowania, które dziś uznano by za zaburzenia odżywiania. Uprawiano głodówki głównie za sprawą wpływów religii Wschodu. Idee gnostycyzmu dotyczące rozdzielności ciała uznawanego za złe i duszy uznawanej za świętą, zostały w Imperium Rzymskim przejęte przez kobiety wysokiego pochodzenia, które głodowały w imię tych idei. Przywódcą duchowym tego typu sekty był św. Hieronim ze Strydonu. W religiach chrześcijańskich ścisłe posty były utrzymywane jako sprzeciw przeciw hedonizmowi i materializmowi ówczesnych czasów.

Upadek Cesarstwa Rzymskiego rozpoczął nową epokę, tzw. wieki ciemne – upadek cywilizacji zachodnich, wielkich miast, kultury i nauki. W tym czasie ze względu na klęski głodowe, zarazy, oraz liczne wojny w kulturze dominował ideał kobiety silnej, energicznej, obdarzonej zdolnością do rodzenia dzieci. Większość ludzi walczyła o przetrwanie. Z tego względu w tym okresie nie notuje się przypadków głodzenia się.

Wraz z nadejściem epoki renesansu ilość przypadków, które dziś opisalibyśmy jako anoreksja, rosła lawinowo. W okresie między rokiem 1200 i 1600 odnotowano ponad 180 przypadków śmierci głodowej kobiet, powodem były motywy religijne. Źwięte anorektyczki praktykowały nie tylko głodówkę, ale także inne formy umartwiania ciała – przebywanie na mrozie, unikanie snu, praca ponad siły. Taki wzorzec postępowania był przeciwieństwem do typowej roli kobiety w tamtej epoce – oddanej i posłusznej żony i matki. Kobiety dobrowolnie wybierały głodówkę aby wyrwać się spod kontroli i oczekiwań rodziny i kościoła, uzasadniając swą decyzję poszukiwaniem bliskości Boga. Wiele z nich uzyskało później status świętych kościoła katolickiego. Przykładem takiej świętej anorektyczki była św. Katarzyna ze Sieny.

W XV i XVI wieku legendy o świętych pannach krążyły po całej Europie. Były to przeważnie młode dziewczyny z ubogich rodzin, zamieszkałe na terenach wiejskich, które zyskiwały lokalną sławę jako żyjące tylko dzięki duchowi i woli bożej. Najsłynniejszy opisany przypadek pochodzi z roku 1600, kiedy to francuski lekarz Vivenius opisał przypadek 14-letniej Jane Balan, która utrzymywała, że nie jadła i nie piła nic przez 3 lata.

Reformacja spowodowała wielkie zmiany w filozofii kościoła, świętość anorektyczek poddano w wątpliwość, a aby wzmocnić pozycję kościoła katolickiego wprowadzono zasadę, że jedynymi osobami zdolnymi do bezpośredniej komunikacji z Bogiem byli księża. Przypadki młodych głodujących dziewcząt twierdzących, że rozmawiają z Bogiem były rozpatrywane przez Inkwizycję, a ich ilość zaczęła gwałtownie maleć. Wiele głodujących z przyczyn religijnych kobiet było uznanych za opętane i spalono na stosie.

Za pierwszy opisany przypadek anoreksji uznaje się, przedstawiony w traktacie o jedzeniu z 1684 roku Richarda Mortona, opis nastolatki, której organizm nie wykazywał żadnej reakcji na jedzenie, ona sama była niespokojna i przygnębiona i wyglądała jak „szkielet z żołądkiem przyschniętym do kręgosłupa”.

Wiek XIX przyniósł rozwój medycyny i rewolucję przemysłową. Problemem głodujących kobiet przestali zajmować się przedstawiciele kościoła, a zaczęli lekarze. Głodówka przestała być wyrazem religijności, a wynikała zazwyczaj z przekonania, że apetyt na jedzenie jest powiązany z apetytem na seks. Zatem kobiety unikały jedzenia, aby zgodnie z ówczesnymi normami moralnymi, nie być posądzonymi o rozwiązłość. Epoka wiktoriańska to epoka gorsetów, po raz pierwszy w historii skupienie uwagi na wyglądzie i determinacja kobiet w uzyskaniu figury pożądanej w epoce, są tak wyraźne.

Anoreksja była do tej pory opisywana jako objaw innych chorób czy też rodzaj histerii. Dopiero w roku 1873 równocześnie dwaj lekarze: William Gull i Charles Lasegue zdefiniowali aneroxia nervosa jako oddzielną jednostkę chorobową. Opis Gulla miał charakter fizjologiczny z podkreśleniem psychologicznej przyczyny choroby, podczas gdy Lasegue w swoim opisie skoncentrował się na psychice chorego, podkreślając rolę rodziny w nabyciu choroby. Sugerowane leczenie polegało na przymusowym dokarmianiu, umieszczeniu chorej w nowym otoczeniu i pogadankach umoralniających.
W roku 1932 w New England Journal of Medicine opublikowano pierwsze zdjęcie chorej na anoreksję.

Epidemia anoreksji i zaburzeń odżywiania, jakie obserwuje się współcześnie, ma swoje początki w latach 50 XX wieku. Analizując na przestrzeni wieków liczność przypadków, które można uznać za anoreksję, nasuwa się hipoteza o istnieniu związku między liczbą przypadków anoreksji a stabilnością epoki – zwiększenie zachorowań następowało w czasach rozwoju kulturalnego i sytuacji, gdy były dobre warunki do zakładania rodziny i wydawania na świat dzieci. W takich epokach kobiety przywiązywały większą wagę do duchowości i swojego wyglądu. Okresy historyczne charakteryzujące się zachwianiem społeczeństwa na skutek wojny, plag lub powszechnego głodu, cechuje również niewielka liczba doniesień na temat obserwowanych przypadków zaburzeń odżywiania. Przypuszcza się, że w takich trudnych sytuacjach kobiety są doceniane przede wszystkim za to, że są.

Autor: Ludmiła Chludzińska
Dodaj do:

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

51,675,056 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024