23 Listopada 2024
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Em Em
1 tydzień Offline
sasta sasta
2 tygodni Offline
notno notno
4 tygodni Offline
KingArthur KingArthur
8 tygodni Offline
swistak swistak
10 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: davidcorso
Ogółem Użytkowników:2,209
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Ortoreksja - choroba czy wymysł lekarzy?
Ortoreksja polega na obsesyjnym przywiązywaniu wagi do tego, co się zjada. Na przykład w anoreksji myślenie skupione jest wokół tego ILE się zjada, w ortoreksji podstawowym problemem jest JAKIE produkty są spożywane. Osoba cierpiąca na to zaburzenie, zwykle zaczyna od wyeliminowania ze swej diety fast foodów, słodyczy i innych produktów uznawanych za niezdrowe. Kolejne kroki to rezygnowanie z następnych produktów ze względu na ich wyimaginowaną lub rzeczywistą szkodliwość. Smak potraw traci na znaczeniu, liczy się tylko ich jakość. W zaawansowanym stadium choroby w diecie pozostaje zaledwie kilka dozwolonych produktów, kupowanych w ściśle określonych miejscach (sklepy ekologiczne i oferujące zdrową żywność) lub samodzielnie hodowanych np. w przydomowym ogródku.


Chory poświęca wiele czasu na zdobywanie wiedzy odnośnie żywności, o tym które produkty są zdrowe, przyrządzanie posiłków zajmuje znaczną część dnia, wszystkie rozmowy i problemy zaczynają obracać się wokół zdrowego odżywiania. Zmianie ulega nie tylko to, co zjada, ale także w jaki sposób są spożywane posiłki – ortorektyk każdy kęs przeżuwa powoli, wiele razy, i aby uniknąć konfrontacji z najbliższymi – zaczyna jadać w samotności. Osoba dotknięta ortoreksją unika spotkań towarzyskich związanych z jedzeniem.


Z upływem czasu i wraz z eliminowaniem kolejnych produktów cała dieta staje się niezbalansowana, zaczyna brakować elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ortorektycy stosują dietę nie z potrzeby odchudzania (w ortoreksji nie ma obsesji na punkcie własnej sylwetki), ale dlatego, że wierzą, iż zdrowe jedzenie zapewni im długie życie, wieczną młodość i rozwiąże wszystkie problemy zdrowotne. Z tego powodu gdy pojawią się pierwsze fizyczne następstwa ortoreksji, dieta ulega dalszemu zaostrzeniu – koło się zamyka.


Z psychologicznego punktu widzenia ortoreksja jest bardzo podobna do anoreksji. Zapadają na nią ludzie skupieni na sobie, dążący do perfekcji, a ograniczenia w spożywaniu określonych produktów dają im poczucie kontroli nad własnym zdrowiem i ciałem. Całkowite skoncentrowanie uwagi na jedzeniu powoduje pogorszenie relacji z rodziną i znajomymi. Każde odstępstwo od diety wywołuje ogromne poczucie winy, a to z kolei wywołuje kolejne obostrzenia diety.


W przeciwieństwie do anoreksji i bulimii, na które chorują głównie młode kobiety, na ortoreksję może zachorować każdy. Ortoreksja wymaga leczenia psychiatrycznego, tak samo jak inne zaburzenia odżywiania. Jest to problem narastający w psychice chorego przez dłuższy okres czasu i nieleczony może prowadzić do osłabienia organizmu, znacznego spadku wagi, zaburzenia metabolizmu (głównie notuje się powikłania układu sercowo-naczyniowego).
Dodaj do:

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

51,675,092 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024