06 Maja 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Mirbla Mirbla
04:25:06 Offline
Mathews Arleen Mathews Arleen
3 dni Offline Offline
Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
2 tygodni Offline Offline
Klara Klara
5 tygodni Offline Offline
Nieustraszona Nieustraszona
5 tygodni Offline Offline
Ostatnio zarejestrował się: Mirbla
Ogółem Użytkowników:2,205
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Zaburzenia osobowości
 Drukuj temat
Na pewno osobowość chwiejna?
Lilly
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 21/01/2010 17:30
Rozgrzewający się


Postów: 12
Data rejestracji: 21.01.10

Prócz depresji właśnie taka efka została mi przypisana. Tyle że mam wątpliwości co do diagnozy.

Kryteria diagnostyczne osobowości chwiejnej - za Wikipedią:

niestabilność emocjonalna --> mój nastrój jest stały, tzn. jest to smutek. Nim zaczęłam brać leki, miałam co prawda jazdy depresyjne i maniakalne, ale jedna lub druga faza trwały dość długo, nie zmieniały się niczym w kalejdoskopie;

brak kontroli działań impulsywnych --> te kontroluję. Choć mam nieraz ochotę ciskać przedmiotami, głośno kląć, ciąć się - nie robię tego (zdarzyło mi się ciąć kiedyś, jednak robiłam to sporadycznie);

wybuchy gwałtownych zachowań --> brak

tysiące myśli w głowie --> tylko przed leczeniem podczas wzwyżki

ochota wyżycia się na sobie --> to jedno się zgadza

duże napięcie w sobie --> tylko w sytuacjach stresowych

wroga postawa --> wręcz odwrotnie

wrogie spojrzenia na ludzi --> jw;

nienawiść --> kiedyś, dawno, jedynie w stosunku do siebie

Muszą wystąpić co najmniej trzy spośród cech wymienionych poniżej, a w tym druga:

wyraźna tendencja do nieoczekiwanych działań bez zważania na konsekwencje --> nigdy, zawsze byłam rozsądna i rozważna

wyraźna tendencja do zachowań kłótliwych i do wchodzenia w konflikty z innymi, szczególnie jeżeli impulsywne działania zostały pokrzyżowane lub skrytykowane --> nigdy, wręcz odrotnie - jak mogę unikam konfliktów

ciążenie ku erupcjom gniewu lub gwałtowności, połączone z niezdolnością do kontrolowania wynikającego z tego wybuchowego zachowania --> gniew odczuwam b. rzadko, a wówczas go tłumię w sobie

trudność utrzymania jakiegokolwiek kursu działań, który nie wiąże się z natychmiastową nagrodą --> absolutnie nie. Zawsze pilnie się uczyłam. Nawet, jeżeli nie było zaliczeń, a egzaminy były daleko przede mną. Ukończyłam studia mgr, podyplomowe i teraz przygotowuję się do doktoratu - egzaminy wstępne daleko, a ja już się uczę. To nieliczne przykłady, ale nie chcę ich mnożyć.

niestabilny i kapryśny nastrój --> chyba już napisałam wszystko na temat.

Czy więc mogę mieć mimo to osobowość chwiejną emocjonalnie?
Pytam, bo starałam się o tym rozmawiać z lekarzem psychiatrą, ale ten nie bardzo chce, a ja nie chcę niczego na siłę, wymuszając i podważając jego diagnozę.
Swoją drogą to bardzo dobry lekarz - wreszcie świetnie dobrano mi leki. Biorę dwa rodzaje (wstępnie były trzy) i za każdym razem, kiedy przychodzę i jest gorzej, decyduje, co zwiększyć, gdy jest lepiej - odwrotnie i wszystko jest zawsze w porządku.

Bardzo z góry dziękuję za odpowiedzi.
 
Makro
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 21/01/2010 22:54
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Problem odpowiedniej "szufladki" - jak już pisałem wcześniej nie jest IMHO najważniejszy. Raczej odradzam autodiagnozę w przypadku psychiatrii - lekarz jednak na to patrzy obiektywniej i nie sądzę, aby się obraził o pytanie skąd ta diagnoza. Ja nawet lubię jak się pacjent dopytuje - daje mu to większą świadomość problemu. I kierunki dalszej pracy.
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
verdemia
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 22/01/2010 14:42
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

A czemu lekarz nie chce rozmawiać o tym? Jak dla mnie pytanie oraz realne ocenienie tego co sie z nami dzieje to nie podważanie diagnozy.
 
Lilly
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 22/01/2010 22:24
Rozgrzewający się


Postów: 12
Data rejestracji: 21.01.10

Dziękuję Wam za odpowiedzi.

Makro,
oczywiście, lekarz jest bardziej obiektywny, zgadzam się z Tobą. Jednak starałam się spojrzeć na siebie obiektywnie, ocenić swoje dotychczasowe postępowanie i na jego podstawie - nie zaś mojego mniemania nt własnej osoby - skonfrontować swój portret emocjonalny z przypisaną mi efką.

Verdemia,
nie wiem, dlaczego mój lekarz nie chciał ze mną rozmawiać nt diagnozy... Chodzę do niego przeszło rok, więc już powinnam się z jego osobą nieco oswoić, jednak po prostu boję się ponownie zadać pytanie, na które uprzednio parokroć zareagował zniecierpliwieniem i uciął rozmowę.

Ale za jakiś czas mam wizytę, może zbiorę się w sobie i zapyatam raz jeszcze...

Czy ktoś z Forumowiczów ma również zdiagnozowaną osobowość chwiejną emocjonalnie, a kryteria diagnostyczne tego zaburzenia mają się do Niego tak, jak do mnie?
 
verdemia
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 22/01/2010 22:46
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

ja jestem chwiejna emocjonalnie w wersji borderlineWink
w kryteriach ICD spełniam wszystkie w DSM równieżWink
ale jeśli chodzi o te kryteria które wypisałaś to:
niestabilnosć emocjonalna - a i owszem...złość, miłośc, nienawiść, rozpacz, euforia...wszystko na raz
działania impulsywne - czasem, bo nauczyłam się ładnie "grać" odpowiednie role,
gwałtowne zachowania - baaaardzo często,
tysiąc myśli - bez przerwy,
napięcie - bez przerwy
wroga postawa, nienawiść - cała jaWink nienawidzę całego świataWink a siebie najbardziej
kłótliwa postawa - też...zawsze na nie i zawsze to ja mam racje,
gniew - ojjjjj tak!,
kapryśny nastrój - bez komentrza...jak w kalejdoskopie,
trudność utrzymania kursu działan - ech...nudzi mnie wszystko co trwa dłużej niż 5 min.

także tak wygląda moje borderline...a przynajmniej od półtora roku, bo wcześniej były odrobinkę inne etapy związane raczej z ED.
no i tak zwyczajnie, po ludzku: ja jestem po prostu popaprana, sama czuję po sobie i sama wiem, że coś jest ze mną nie tak...
czy nie myslałaś o tym aby skonsultować się z innym lekarzem?
 
Lilly
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 22/01/2010 23:27
Rozgrzewający się


Postów: 12
Data rejestracji: 21.01.10

Wiesz - odkąd trafiłam na tego lekarz, nie myślałam o jego zmianie. Jak wspomniałam wyżej, świetnie dobrał mi leki, po których schodzi mi depresja. Warto dodać, że po roku leczenia, zaś chorowałam dłuuuugo, oj, bardzo dłuuuugo.
Jak piszesz: jesteś popaprana. Cóż, ja też, co do tego wątpliwości nie mam i nigdy nie miałam. Tyle, że średnio - jak dla mnie - pasuje do mnie chwiejna. A chciałabym wiedzieć o sobie jak najwięcej. Stąd właśnie moje wątpliwości, pytania, poszukiwania.
Nie to, że chciałabym się ze swoją efką utożsamić - chcę wiedzieć po prostu, co mi dolega prócz depresji, na czym polegają moje zaburzenia, aby lepiej pracować nad sobą. Wiem, że samoświadomość tu nie wystarczy, że potrzebna rada diagnosty. A że mam wątpliwości co do tego sklasyfikowania mnie - staram się znaleźć odpowiedź.
 
Makro
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 23/01/2010 00:00
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Dlatego jeszcze raz napiszę. Poproś lekarza o wytłumaczenie na czym polega twoje zaburzenie. Nie ma nic złego w tak postawionym pytaniu.
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
verdemia
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 23/01/2010 00:08
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

Wiesz ja przez rok (w tym pobyt w szpitalu psychiatrycznym) chodziłam z etykietką "bulimia" i wkurzałam się jak tylko mogłam że to nie to, że leki które biorę nic nie dają i dlaczego do jasnej anielki czuję, ze coś tu jest nie tak. Dopiero po dłuuuugim czasie mój lekarz (nawiasem mówiąc on też za bulimią za bardzo nie był) zgodził się z MOJĄ diagnozą zaburzeń osobowości. I ja dopiero wtedy poczułam spokój (znaczy względny), bo już wiedziałam na czym stoję i że to właśnie jestem ja. Zmienił mi leki i wróciłam do tego okropnego życiaWink może nie cudownie ozdrowiałam, ale przynajmniej wiem wszystko oficjalnieWink
masz prawo nie zgadzać się z tym co mówi i dobrze, ze szukasz. Najważniejsze jest poznać problem - to połowa sukcesu.
A skąd wiesz, ze w ogóle jest coś poza depresją?
 
Lilly
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 23/01/2010 00:22
Rozgrzewający się


Postów: 12
Data rejestracji: 21.01.10

Tak, Makro, zapytam. Już teraz zaczynam zbierać się w sobie.

Verdemia - bo zapytałam lekarza. W mojej karcie wpisał dwie efki. Zapytałam, co oznacza ta druga (bo efkę depresyjną miałam już wcześniej). Wówczas niechętnie powiedział: osobowość chwiejna. Zapytałam: typ borderline? OIdparł: nie. Więc została impulsywna. Kiedy poczułam się lepiej, szukałam na temat chwiejnej w podręcznikach i Wikipedii. Nie pasowało - starałam się porozmawiać z lekarzem. I teraz, po roku przeszło, znalazłam to Forum i postanowiłam popytać, gdyż zauważyłam, że jest tu przynajmniej jeden specjalista dyplomowany oraz wiele osób w temacie.
 
verdemia
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 23/01/2010 00:42
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

Hm...to faktycznie masz udanego pana doktora...ciekawe...
przyciśnij goWink
 
Nadzieja
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 23/01/2010 09:38
Awatar

Pasjonat


Postów: 5532
Data rejestracji: 20.08.08

Ja też mam dwie efki : F50 i F60,3
Świadomość tej drugiej, czyli osobowość chwiejna emocjonalnie: typ impulsywny, też na początku mnie dobijała. Właściwie, od wyjścia ze szpitala, nie rozmawiałam, ze swoim lekarzem na ten temat. Pogodziłam się z tym, bo im bardziej się buntowałam przeciw tej diagnozie, to bardziej uświadamiałam lekarzy i psychologów, że mają rację.To prawda, wiele cech nie pasuje do mnie, jednak niektóre, aż za dobrzeZawstydzony
Myślę, że powinnaś to wyjaśnić z lekarzem jeżeli tak to Cię gnębi. Trochę, nie rozumiem jego irytacji, czy zniecierpliwienia, pod tym względem. Jeżeli znowu, tak zareaguje, ja bym, zapytała wprost: Dlaczego moje pytanie na ten temat, tak pana irytuje???
Myślę, że odpowie Ci, w każdym razie, życzę powodzeniaWink
[color=#333399]"Nigdy nikomu nie ufaj, Danielu, a tym bardziej ludziom, których podziwiasz. Bo nie kto inny, a właśnie oni zadadzą ci najboleśniejsze rany."
Carlos Ruiz Zafón " Cień Wiatru"[/color]
 
Lilly
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 23/01/2010 12:56
Rozgrzewający się


Postów: 12
Data rejestracji: 21.01.10

Dzień dobry, Nadziejo.
Właśnie chciałam tak zrobić, jak mi radzisz, tylko zawsze odwagi mi brakuje... Teraz jednak, jak już pisałam, już teraz zbieram się w sobie, aby na następnej wizycie dopytać skutecznie.
 
Lilly
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 09/02/2010 10:41
Rozgrzewający się


Postów: 12
Data rejestracji: 21.01.10

Powiedział, że jednak nie mam chwiejnej - moja ścieżka życiowa przeczy tej diagnozie Smile

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
 
tajfunek
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 09/02/2010 11:34
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

Cieszę się że odważyłaś się zapytać lekarza, bo tak gryzłoby Cie to do tej pory Wink
 
verdemia
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 09/02/2010 13:42
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

tak po prostu jednak nie masz a w karcie wpisał? jakies to dziwne...
 
Makro
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 09/02/2010 14:30
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Leczy się ludzi, nie diagnozy. Wpisana była pewnie wstępna diagnoza, potem lekarz zajął się leczeniem zamiast poprawianiem nr choroby.
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
weronika
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 09/02/2010 17:17
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 856
Data rejestracji: 10.08.08

Ja mam F32 wpisane przy czym ani razu od dr nie usłyszałam oficjalnie, że diagnoza jest taka a taka. A jak po feriach przebrnę przez mega trudną rozmowę z mgr to zapewne dołączy mi coś z kategorii F60....i wcale temu nie będę zaprzeczać, bo sama się ku temu stwierdzeniu skłaniam
 
http://tailtu.blox.pl
Lilly
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 09/02/2010 21:08
Rozgrzewający się


Postów: 12
Data rejestracji: 21.01.10

Było mniej więcej tak, jak napisał Makro.
Teraz co prawda podejrzewa u mnie inne zaburzenia jeszcze, ale akurat z tą diagnozą w pełni się zgadzam. Zresztą, sama je podejrzewałam prowadząc autoobserwację, więc nie byłam zaskoczona.
 
martunia
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 10/11/2010 14:11
Rozgrzewający się


Postów: 16
Data rejestracji: 10.11.10

Czasami trudno jest odróżnić osobowość chwiejną od chadu,bo stany mieszane czy też rapid cykling dają podobne objawy chwiejności.Moja psy stawia jednak na chad,bo objawy chwiejności mam tylko okresowo i systematycznie,miewam okresy całkowitej stabilności,i wtedy objawów brak.Trudno jest dobrać właściwe leczenie,ale nie niemożliwe.
 
Kati
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 10/11/2010 14:19
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2764
Data rejestracji: 29.06.09

Martunia, a nie myślałaś, żeby nieco mniej fiksować się na nazwach i diagnozach? Ja czytam Martunię (bo takie tu masz imię) - a nie chad, borderline, psychopatę itede
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
osobowość schizoidalna Zaburzenia osobowości 6 06/11/2021 18:16
Osobowosc neurotyczna Zaburzenia osobowości 1 04/12/2019 19:18
Osobowość chwiejna emocjonalnie ale jaka? Zaburzenia osobowości 24 10/09/2018 11:04
Osobowość paranoidalna a dziecko Depresja 5 14/12/2016 11:41
Osobowość narcystyczna Zaburzenia osobowości 28 18/10/2014 22:31

50,371,783 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024