26 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Zaburzenia osobowości
 Drukuj temat
osobowość schizoidalna
martyna
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 04/11/2014 19:41
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Dziś padły słowa, które mi pozwoliły zbudować jakąś cegiełkę siebie. Terapeutka określiła, że w sytuacjach trudnych/stresowych wykorzystuję mechanizmy obronne osobowości schizoidalnej. Wycofuję się, potrafię odrealnić i stracić kontakt z rzeczywistością. Jakbym była " bardziej zaburzona" to chorowałabym na schizofrenię. W sumie coś w tym jest, na wypisach ze szpitala mam " pacjentka bez kontaktu " gdzie wtedy byłam? w swoim bezpiecznym świecie.
Wiem, że nie jestem typową osobowością schizoidalną, ale zastanawiam się jak sie to ma do tego, że jestem otwarta na ludzi, gadam i gadam, jestem osobą stadną, lubię towarzystwo i nie wyobrażam sobie życia na bezludnej wyspie?
czy jedno nie wyklucza drugiego?
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
ef
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 04/11/2014 19:54
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

moim zdaniem nie wyklucza. nie ma jednej osobowości schizoidalnej. każda osoba z zab. os. schizoidalnej (i de facto każdej innej) jest inna, ma inne cechy i inaczej to zab. przebiega, choć są pewne cechy wspólne. taką główną cechą tej osobowości w kontaktach społecznych jest walka między zależnością i niezależnością, bliskością i dystansem. więc to... "normalne" (dla mnie normalne), że jak Ci ktoś włazi z buciorami za blisko i Ty to odczuwasz jako zagrożenie to się bronisz tracąc kontakt, bo nie masz jeszcze wypracowanych zdrowych reakcji na to. w ogóle, jak rozumiem, to dopiero zostało odkryte, więc ta praca pewnie się zacznie, tak sobie wyobrażam...
i mimo tej potrzeby izolacji w swoim świecie jest też potrzeba bycia z ludźmi, tu się nic nie wyklucza.

przeglądam czasem wypowiedzi osób schizoidalnych na innym forum i w ciągu ostatnich dni przeczytałam dwa, w których gdybym się miała opisać pod kątem zaburzenia i sposobu wychowania, to wypisz-wymaluj. ale nie jakieśtam podobieństwa, tylko dokładnie tych samych słów bym użyła, tak samo wszystko. dziwne.
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
martyna
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 04/11/2014 20:09
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Ef tylko ja mam cechy osobowości schizoidalne( nie było mowy o zaburzeniu osobowości schizoidalnym?). Dla mnie to jakiś tam krok w rozumieniu siebie, bo ewidentnie tracę kontakt w syt gdzie nie mam poczucie bezpieczeństwa, jest krzyk, inwektywy ja odpływam wykorzystuję mechanizmy obronne z tejże osobowości.
Jak to ugryźć jeszcze nie wiem.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
sigma
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 04/11/2014 20:13
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

No to chyba sama sobie odpowiedziałaś na pytanie - czy jedno nie wyklucza drugiego.
Czemu miałoby wykluczać, skoro nie masz osobowości schizoidalnej, tylko schizoidalne obrony w sytuacji zagrożenia?

Swoją drogą - też takie mechanizmy obronne miałam. Jak zaczęłam dojrzewać emocjonalnie i uczyć się przeżywania emocji, to i sposób reagowania w trudnych sytuacjach mi się zmienił.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
martyna
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 04/11/2014 20:17
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

sigma to dajesz nadzieję, że przestanę odpływać i tracić kontakt i zacznę w inny sposób reagować.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
martyna
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 06/11/2021 18:16
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Z biegiem czasu mi przeszło chyba samo albo pod wpływem terapii teraz jestem mocno osadzona w realnym świecie.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Osobowosc neurotyczna Zaburzenia osobowości 1 04/12/2019 19:18
Osobowość chwiejna emocjonalnie ale jaka? Zaburzenia osobowości 24 10/09/2018 11:04
Osobowość paranoidalna a dziecko Depresja 5 14/12/2016 11:41
Osobowość narcystyczna Zaburzenia osobowości 28 18/10/2014 22:31
schizotypia - osobowość schizotypowa Zaburzenia osobowości 7 27/09/2014 21:24

50,301,692 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024