01 Maja 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
5 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
5 tygodni Offline
swistak swistak
8 tygodni Offline
Alia Alia
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
 Drukuj temat
Czy wystarczy urodzić się dziewczynką by być kobietą?
ef
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 03/04/2013 00:53
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

[url]http://www.help-is.pl/czy-wystarczy-urodzic-sie-dziewczynka-by-byc-kobieta-kim-jest-kobieta-we-wspolczesnych-czasach-i-z-czym-sie-boryka[/url]

ała. dotknęło gdzieś tam głębiej, zwłaszcza że wiele rzeczy mi się zgadza. dysfunkcyjny dom, koszmarny związek rodziców, moje "niedookreślenie płci", upieranie się przy tym, że jestem sama, będę sama, chcę być sama, a przy tym brakuje mi miłości i akceptacji, bezpieczeństwa, które chciałabym dostać od mężczyzny. i zawsze myślałam, że to przez brak ojca. to na pewno też, ale w artykule jest mowa jeszcze o tym, że to jest też rolą mężczyzny-partnera: miłość, akceptacja, dawanie poczucia bezpieczeństwa.
więc wnosi to coś do mojego myślenia, spojrzenia na tę kwestię.

generalnie dramat. i nie wiem co z tym zrobić. albo wiem i chcę, ale nie chcę się przyznać...
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
Alia
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 03/04/2013 07:41
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Przeczytałam artykuł i szczerze mówiąc, nie bardzo mi się spodobał. Mam wrażenie, że pisany jest z bardzo tradycyjnego punktu widzenia i trochę wręcz z tęsknotą za starymi czasami, kiedy mężczyźni byli mężczyznami, kobiety kobietami, a małe puchate stworki z Syriusza 5 małymi puchatymi stworkami z Syriusza 5.
 
sigma
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 03/04/2013 17:10
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Przyznaję - nie dałam rady doczytać tego do końca.
Już przy tym:[quote] Kobieca natura jest psychicznie i genetycznie przygotowana do generowania uczucia. Zaburzenie tego procesu skrzywia psychikę kobiety nieraz w sposób nieodwracalny. Kobieta może nauczyć mężczyznę wielu rzeczy i to tak naprawdę do jego ostatnich dni. Mężczyzna zawsze będzie chłonny miłości i opieki. Jeśli kobieta ma uszkodzoną tę część swojego jestestwa nie jest w stanie pomóc ani sobie ani pokazać miłości komukolwiek.[/quote]
mi się odechciało.
To są prywatne poglądy autora (dość stereotypowe zresztą), a nie wiedza psychologiczna.
Resztę artykułu też tak odbieram - jak manifestację poglądów, a nie artykuł psychologiczny.

[quote]Brak męskiego autorytetu w życiu, który pokazał by tej kobiecie że mężczyzna jest istotą czującą, myślącą, potrzebną, pomocną, uniemożliwia przeżywanie życia w sposób dojrzały[/quote]
Kolejny koszmarek. Dojrzałość to jest zdolność świadomego wybrania swojej drogi życiowej, a nie dostrzeganie w mężczyźnie określonych cech. A osiągnąć ją można wieloma sposobami. Brak męskiego autorytetu na pewno tego nie uniemożliwia.
A "pokazałby" pisze się łącznie Pfft

Zresztą zdziwiłabym się, gdyby tekst tak najeżony błędami stylistycznymi, ortograficznymi, interpunkcyjnymi i edytorskimi okazał się wartościowy pod względem merytorycznym Wink
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
ef
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 03/04/2013 17:23
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

też prawda (co do stylistyki, ortografii i innych).
i co do stereotypowego postrzegania ról kobiecych i męskich. tylko że będąc w terapii (psychodynamicznej, autorka tekstu jest terapeutką psychoanalityczną, może stąd ta "skostniałość poglądów") dowiedziałam się, że kobieta i mężczyzna niczym się nie różnią, poza cechami fizycznymi (co ja mam z tą wiedzą zrobić? to jest prawda??).
a tutaj z częścią rzeczy mogłabym się zgodzić, bo tak zostałam wychowana. ale nie zgadzam się, bo nie, bo tego nie czuję. ale prawda jest taka, że dziewczynka (dziecko w ogóle) wychowana bez sensownego wzorca mężczyzny i kobiety nie ogarnie potem tematu związku, swojej roli w związku i tak dalej. mam z tym straszny problem i unikam jak ognia, choć noszę się z zamiarem "zrobienia czegoś z tym".

Ameryki nie odkryłam, wiem.
bez sensu ten post trochę wyszedł.
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
sigma
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 03/04/2013 17:35
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Kobieta i mężczyzna różnią się na wiele sposobów. Istnieje coś takiego, jak płeć psychiczna, płeć mózgu.
Tylko trzeba też wziąć pod uwagę, że nie każda kobieta ma cechy "psychicznej kobiety", nie każdy mężczyzna jest "psychicznym mężczyzną". I to się w żaden sposób nie wiąże z dojrzałością czy jej brakiem.
Natomiast ten artykuł nie przedstawia moim zdaniem w żaden sposób różnic wynikających z płci mózgu, raczej z norm kulturowych, jeśli już.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
ef
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 03/04/2013 18:04
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

[quote][b]sigma napisał/a:[/b]
Natomiast ten artykuł nie przedstawia moim zdaniem w żaden sposób różnic wynikających z płci mózgu, raczej z norm kulturowych, jeśli już. [/quote]

oczywiście że tak. tylko jeśli mamy przypadek, w którym płeć psychiczna jest przynajmniej częściowo różna od fizycznej (czy homoseksualizm ma z tym coś wspólnego?) i do tego dodamy normy kulturowe to wyjdzie spory młyn, w którym nie chciałabym się znaleźć (np. w mojej rodzinie).
czy w psychoterapii może chodzić o to, żeby określić, dookreślić swoją płeć? czy terapeuta może mi powiedzieć: "przecież jesteś kobietą/mężczyzną, więc nią/nim bądź, a nie kimś innym"?

mam wrażenie, jakby wszystko było kłamstwem, oszustwem. cała ta kultura, normy...
Ehmm
Edytowane przez ef dnia 03/04/2013 18:05
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
sigma
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 03/04/2013 20:31
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Płeć psychologiczna a preferencje seksualne - to jest temat-rzeka. Nie wyczerpię go teraz, bo musiałabym w kilku kwestiach sięgnąć do literatury. Jak będę miała trochę czasu, to może się pokuszę o artykuł o płci psychologicznej, a na razie tak w maksymalnym skrócie powiem - związek między płcią psychologiczną stypizowaną "na krzyż" a orientacją seksualną jest możliwy, ale niekonieczny.
Są kobiety o męskiej typizacji płciowej, które są jednocześnie homoseksualne. Ale są też "kobiece kobiety" które są homoseksualne oraz "męskie kobiety", które są heteroseksualne.
Korelacja między skrzyżowaną typizacją a homoseksualną orientacją jest, ale nie jakaś bardzo silna.

[quote]czy w psychoterapii może chodzić o to, żeby określić, dookreślić swoją płeć? czy terapeuta może mi powiedzieć: "przecież jesteś kobietą/mężczyzną, więc nią/nim bądź, a nie kimś innym"?[/quote]
Na pierwsze pytanie powiem- jasne, że może.
Na drugie - to by było mocno nieprofesjonalne. Przy dzisiejszej wiedzy na temat płci biologicznej, genetycznej, psychologicznej i społecznej - wygłaszanie takiego zdania tylko w oparciu o płeć fizyczną byłoby brakiem kompetencji.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Zaczęło się Przedstaw się 10 03/09/2023 13:57
czy po ed można się odchudzać? Zaburzenia odżywiania 12 06/09/2021 20:51
Czy z diagnozą F20 można być szczęśliwym ? Schizofrenia 34 06/07/2021 06:05
czy można rozładować ogromne napięcie w borderline? Zaburzenia osobowości 3 28/05/2021 13:44
Przedstaw się Przedstaw się 4 28/11/2020 18:50

50,330,753 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024