28 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Zaburzenia odżywiania
 Drukuj temat
czy po ed można się odchudzać?
martyna
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 04/09/2021 13:57
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

W ostatnim tygodniu bardzo przyglądałam sie sobie i swojemu odżywianiu. Stąd moje pytanie , czy kiedykolwiek ktoś kto wyszedł z zaburzeń odżywiania może się odchudzac? oczywiście jeśli sa ku temu przesłanki np medyczne a nie tylko sama opinia danej osoby.
Po wyleczeniu ed pozwoliłam sobie przytyć xx kg co sugeruje nadwage. Tyłam po leku, przepisanym przez lekarza. Został odstawiony, pojawiła się posterydowa cukrzyca czyli świat zaczął się krecić wokół jedzenia, znów sprawdzanie indeksu glikemicznego, kcalorii, składu....to już kiedyś było i nie było ok.
Życie w ambiwalentnych emocjach, powinnam ale czy potrafię? czy w mojej głowie nie uruchomią się stare schematy?
3 tyg temu postanowiłam wrócić do wagi prawidłowej , to jak się odżywiam przynosi efekty. Wczorajsze badania są w normie, kontrola cukrzycy jest taka jakbym jej w ogóle nie miała, więc jest sporo pozytywów.
Natomiast pojawiły się we mnie wątpliwości bo mam komunikaty z otoczenia, że jem zdrowo ale mało, że teraz przez 3 tyg będe miała zdecydownie więcej ruchu i powinnam zwiększyć kcaloryczność, i padło moje stanowcze NIE.
To wszystko zbiegło się z czasem gdzie otrzymałam od lekarza lek , gdzie jest przeciwskazany do stosowania przy ed nawet w wywiadzie, ale to on jest lekarz nie ja.
Dlatego pojawiły się we mnie wątpliwości.
Nie mam już terapii więc nie sprawdzę czy to co myślę i czuję jest w kierunku niezdrowego odżywiania czy jest ok i to są tylko moje lęki.
Dziś mam wizytę u psychodietetyka.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
tajfunek
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 05/09/2021 09:15
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

Jak wizyta u psychodietetyka ?
 
martyna
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 05/09/2021 17:46
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Psychodietetyk rozwial moje watpliwosci.
Chcialabym poznac wasze zdanie i niekoniecznie dotyczace mojej osoby a ogolnie.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
sigma
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 05/09/2021 19:25
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Trudno odpowiadać "ogólnie", bo zupełnie inna jest sytuacja osoby, która ma w historii pojedynczy epizod ed, który trwał np. przez rok, szybko zostało wdrożone leczenie i od 10 lat nie było nawrotów, a zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku chorowania przez kilkanaście lat, licznych nawrotów, wielu hospitalizacji, zarówno ze względu na stan psychiczny, jak i wyniszczenie fizyczne.


karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Nieustraszona
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 05/09/2021 22:22
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

ED jest jak alkoholizm, nie ma całkowitego wyleczenia. Co do możliwego odchudzania to znowu porównam nie ma kontrolowanego picia. Jeżeli już to tylko pod kontrolą i za zgodą psychiatry. Co do psychodietetyka zależy co było pierwszym wykształceniem czy psychologia czy dietetyka.

Najwięcej zależy od zmian w myśleniu, ilości nawrotów i tego czy zab, odżywiania stały się tożsamością osoby chorej i na jak długo. Istotne jest czy to było samo ED czy ED z tłem zab. osobowosci czy czegoś innego.

Ja mimo tego, że raczej miałam epizod niż wieloletnią chorobę na odchudzanie sie nie zdecyduje.
Edytowane przez Nieustraszona dnia 05/09/2021 22:42
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
martyna
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 06/09/2021 06:57
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Nieustraszona jak nie musisz to nie ma powodu do odchudzania.
A co z hipotetyczna sytuacja gdy np pacjent ma duza mase ciala ktora spelnia kryterium otylosci. Zalecana jest redukcja wagi tylko jak by nie wpasc w bledne kolo?
Znalam kiedys dziewczyne ktorej waga byla trzy cyfrowa, zaczela sie odchudzac w niezdrowy sposob, spelniala kryteria ed poza wagą. Koniec tej historii byl taki ze nikt nie chcial jej pomoc by zdrowo to ogarnac, tak jakby jej nie wierzyli ze to ed bo przeciez wazy xxx kg. Zmarla z przyczyn kardiologicznych redukujac spora ilosc kg. Miala 21lat.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
sigma
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 06/09/2021 08:21
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Pytanie, co jest większym ryzykiem i co realnie stanowi większe zagrożenie dla zdrowia i życia - otyłość czy nawrót ed.

Ja na przykład po ok. 10 latach spełniania kryterium otyłości lub nadwagi mam prawidłowe wszystkie wyniki badań, dobrą gospodarkę hormonalną, regularne cykle miesiączkowe, nigdy nie miałam żadnych zaburzeń elektrolitowych, kardiologicznych czy problemów z nerkami. Jestem w dobrej formie psychicznej, a kondycja fizyczna, choć kiepska, pozwala mi na robienie tego, co lubię - długie spacery i dużo pływania.
A jak to się ma do konsekwencji anoreksji?

Natomiast z moich doświadczeń wynika, że osoby z ed mają tendencję do przeceniania negatywnych skutków otyłości i jednocześnie niedoceniana skutków anoreksji czy niedowagi.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Nieustraszona
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 06/09/2021 13:29
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

I znowu to ocena psychiatry.
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
martyna
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 06/09/2021 19:56
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Moj lekarz chyba dobrze mnie ocenil skoro przepisal mi Welbutrin,ktory jest przeciwskazany w ed.
Trudno sie zyje miedzy zaleceniem jednego lekaza by obnizyc jednak wage o x kg wtedy cukrzyca sie wyreguluje a lekarza ktory mowi uwazaj. Juz slyszalam "dam pani sobie rade, wyleczyla sie pani juz z ed, zapanuje pani nad tym" trufno wytlumaczyc lekarzowi somatycznemu swoje obawy i swoj lęk, dla nich wazne sa cyferki.
Ja zredukuje te kg i bedzie zalozona waga tylko dlaczego z takim lękiem.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
tajfunek
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 06/09/2021 20:31
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

A ja się martwię,czy nie pójdziesz za daleko...
 
Nieustraszona
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 06/09/2021 20:36
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

Hm.... Wiesz ja od lekarzy słyszałam że mam przestać brać leki, bo sama psychoterapia wystarczy....


Zapytaj lekarza wprost, a nie wnioskuj po tym co Ci przepisał. Ja brałam leki, których nie wolno brać do 18 rz mimo że miałam 14 lat... Więc przeciwskazanie w ED też może być względne. Zadaj pytanie wprost.
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
martyna
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 06/09/2021 20:51
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Ufam mu nie narazalby mnie.

Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Zaczęło się Przedstaw się 10 03/09/2023 13:57
Czy z diagnozą F20 można być szczęśliwym ? Schizofrenia 34 06/07/2021 06:05
czy można rozładować ogromne napięcie w borderline? Zaburzenia osobowości 3 28/05/2021 13:44
Przedstaw się Przedstaw się 4 28/11/2020 18:50
Boję się zasnąć. Boję się spać. Zaburzenia lękowe 9 24/07/2020 19:57

50,309,346 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024