02 Maja 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Mathews Arleen Mathews Arleen
07:33:44 Offline
Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
2 tygodni Offline Offline
Klara Klara
5 tygodni Offline Offline
Nieustraszona Nieustraszona
5 tygodni Offline Offline
swistak swistak
8 tygodni Offline Offline
Ostatnio zarejestrował się: asd asd ...
Ogółem Użytkowników:2,204
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Ogólnie o psychiatrii
 Drukuj temat
Krwiodawstwo a przyjmowanie leków
Anise candy
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2011 15:45
Finiszujący


Postów: 214
Data rejestracji: 14.03.11

Niewiarygodne.
Co ma przyjmowanie psychotropów do przeciwwskazań do oddawania krwi?
Wygooglowałam jak się sprawa ma w innych krajach, na tzw. Zachodzie przyjmowanie leków tego typu nie wpływa na możliwość oddania krwi.

Mam bardzo rzadką grupę krwi, przydałaby się. Trudno.

Kogoś jeszcze odesłali? Ktoś ma jakieś doświadczenia?
 
http://www.monile.blog.pl
Rat
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2011 16:07
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 3056
Data rejestracji: 07.02.11

brałam sertraline i spamilan i oddałam krew.
Lekarka dopytała się na co te leki biorę .
Wiem , że każda placówka rządzi się innymi prawami .
Jak to między personelem ... wyszło że ja i jeszcze jakis chłopak( chodzi o rejon ) bierze SSRI
i oddaje krew , nie było przeciwwskazań .
Zdziwiłam się , ale pozytywnie .
Edytowane przez Rat dnia 03/05/2011 16:07
[color=#33cc33] Czasem sobie myślę, że
Oj, lepiej byłoby gdyby nie było mnie. [/color]
 
https://sknerus.pl/pl/pp/301470/456
Anise candy
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2011 16:11
Finiszujący


Postów: 214
Data rejestracji: 14.03.11

A mi kazali następnym razem przynieść kartkę od lekarza, że zaprzestałam brać leków. Paranoja.
 
http://www.monile.blog.pl
Alia
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2011 16:30
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Polskie kwalifikacje krwiodawców są jednymi z najsurowszych na świecie. Z drugiej strony, dzięki temu uniknęliśmy różnych afer z zakażoną krwią, jak na przykład we Francji.

Poza tym wszystko zależy od lekarza kwalifikującego do donacji, według danych ze strony RCKiK Warszawa:

"Przyjmowanie leków może wskazywać na istnienie choroby powodującej dyskwalifikację, dlatego należy wyjaśnić przyczynę stosowanego leczenia.

Okres przyjmowania leków z wyjątkiem witamin, doustnych leków antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy. W przypadku przyjmowania innych leków, aby oddać krew należy uzyskać zgodę lekarza (np. zażywanie aspiryny lub leków zawierających kwas acetylosalicylowy dyskwalifikuje przez 3 dni od ostatniego zażycia)."
 
re
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2011 17:25
Awatar

Startujący


Postów: 180
Data rejestracji: 22.04.11

Znalazłam coś takiego na stronie CKiK:
[quote][b]Choruję na depresje, czy mogę oddawać krew?[/b]
W zależności od rodzaju choroby osoby chorujące na choroby psychiczne są dyskwalifikowane na stałe lub tymczasowo (np. depresja egzogenna 1 miesiąc po zakończeniu leczenia).[/quote]
Tak w ogole od kiedy depresja jest chorobą psychiczną?
Z innej beczki: kiedyś wypełniałam kwestionariusz dawcy szpiku, było pytanie czy przyjmowałam jakieś silnie działające leki. Pytałam o p/depresyjne i lekarz powiedział, że to w ogóle nie ma znaczenia, bo to nie są leki silnie działające. Jeśli chodzi o krew, to niestety nie mam pojęcia, nie próbowałam, bo Hb mam zawsze na dolnej granicy normy, a tam wymaga się trochę wyższych wartości.
[color=#993399][i]rano znajduję obok łóżka 3 skarpetki
myślę sobię, że pod łóżkiem musi być jeszcze jedna
zaglądam - i znajduję tam jeszcze dwie!!![/i][/color]
 
Rat
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2011 17:33
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 3056
Data rejestracji: 07.02.11

tak jak wczesniej pisałam , byłam pozytywnie zdziwiona, że mogłam oddać krew.
Z innego źródła wiem , że każdy lek psychiatryczny zażywany dyskwalifikuje osobę , by krew oddała .
Wypełnia się ankietę , zaznacza co trzeba , rozmowa i badanie lekarskie + wcześniej chyba ( rok temu oddawałam krew ) hemoglobina , przed badaniem lekarskim ...( przed .. nie po ? , bo jak hemoglobina lipna to innyym razem )
Fakt , lekarka pogadała , po co mi w tym wieku takie leki .. etc.
Tym bardziej na całą salę , ... pani bierze leki przeciwdepresyjne tak ? ... i wzrok na mnie Wink
Ciekawa jestem jak jest teraz , jak na rehabilitacje bede śmigać , a to po drodze , wstąpię( jeśli moje super extra lęki mi nie "zabronią" ) się zapytać z ciekawości jak jest teraz , bo ostatnie moje oddanie krwi to wrzesien 2010
[color=#33cc33] Czasem sobie myślę, że
Oj, lepiej byłoby gdyby nie było mnie. [/color]
 
https://sknerus.pl/pl/pp/301470/456
Makro
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2011 18:00
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

[quote]Tak w ogole od kiedy depresja jest chorobą psychiczną?[/quote]
Chyba od zawsze. Wiele jednostek chorobowych budzi wątpliwość, czy można nazwać ją choroba psychiczną - nie ma takich wątpliwości w przypadku depresji ciężkich, szczególnie epizodów ciężkich i tych z objawami psychotycznymi.
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
Nieustraszona
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2011 19:00
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

Niestety w wielu stacjach krwiodawstwa antydepresanty dyskwalifikuja. A depresja jest choroba psychiczna. jednak nie kazdy kto dostaje antydepresanty ma depresje.
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
tajfunek
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2011 19:03
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

[quote]depresja jest choroba psychiczna[/quote]
a ja myślałam, że to zaburzenie... Sad
mnie też zdyskwalifikowano, chciałam oddać krew, szpik i nerkę...ale niestety nie chcą, bo chora jestem nie tylko na depresje, nawet alergia i astma jest dyskwalifikująca.
 
Lena
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2011 19:12
Awatar

Finiszujący


Postów: 232
Data rejestracji: 02.09.09

mnie też dyskwalifikuje podobno fakt, że przechodziłam wirusowe zapalenie wątroby i nie mogę być dawcą krwi. szkoda, bo chętnie bym to robiła.
 
Jaskolka
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2011 20:12
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2580
Data rejestracji: 13.10.10

[quote]a ja myślałam, że to zaburzenie... Sad[/quote]
Tajfunek, nie przejmuj się nazwą. Pocieszacz

[quote]Ciekawa jestem jak jest teraz , jak na rehabilitacje bede śmigać , a to po drodze , wstąpię( jeśli moje super extra lęki mi nie "zabronią" ) się zapytać z ciekawości jak jest teraz , bo ostatnie moje oddanie krwi to wrzesien 2010[/quote]
Chyba jakichś zmian w wytycznych od września nie było. (A staram się być w miarę na bieżąco... chciałabym oddać krew, ale niestety z różnych przyczyn póki co nie mogłam - a teraz chciałabym się jeszcze upewnić odnośnie mojego zdrowia).
Ale na forum krwiodawców, które czytam, często pojawia się stwierdzenie - "co rckik to obyczaj". W jednym punkcie można zostać z czymś przyjętym, w innym zdyskwalifikowanym...
Nie wiem, jak to będzie teraz - jest chyba w końcu tworzona jakaś ogólnopolska baza krwiodawców? A może mi się pomieszało i to tylko plany? W każdym razie miało to zapobiegać przekrętom, m.in. byciu zbanowanym w jednym punkcie i oddawaniu w innym...
 
Rat
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2011 20:39
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 3056
Data rejestracji: 07.02.11

przyznajesz sie ,że bierzesz leki , na bank sprawdzają to , później podpisujesz i tak oświadczenie , że to co napisałaś jest prawdą , albo coś o oddanej krwi , na prawdę nie pamietam .
Nie myśl sobie , że kolo z HCV odda krew ... znaczy moze odda , ale pozniej to wyjdzie , i skreślony jest w bazie .
Jeśli ściemnił w ankiecie .
No chyba logiczne , że krwi z lekiem ( np IMAO ) nie przetoczysz ... za duzo interakcji .
Po zabiegu dentystcznym , chirurgicznym tez nie oddasz .
Tatuaż , przekłócie chociażby ucha - pół roku dyskwalifikacji
Edytowane przez Rat dnia 03/05/2011 20:41
[color=#33cc33] Czasem sobie myślę, że
Oj, lepiej byłoby gdyby nie było mnie. [/color]
 
https://sknerus.pl/pl/pp/301470/456
Jaskolka
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2011 22:18
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2580
Data rejestracji: 13.10.10

[quote]przyznajesz sie ,że bierzesz leki , na bank sprawdzają to , później podpisujesz i tak oświadczenie , że to co napisałaś jest prawdą , albo coś o oddanej krwi , na prawdę nie pamietam . [/quote]
Z tego co wiem, często cały kwestionariusz jest... A jeśli nie ma, to lekarz na pewno pyta o leki, choroby itp. Przynajmniej powinien.

[quote]Nie myśl sobie , że kolo z HCV odda krew ... znaczy moze odda , ale pozniej to wyjdzie , i skreślony jest w bazie .
Jeśli ściemnił w ankiecie . [/quote]
Niekoniecznie musi ściemniać - może zwyczajnie nie wiedzieć, że jest nosicielem... Po to krew jest dokładnie sprawdzana. Gorzej, jak się pojawi też okienko serologiczne - dlatego tyle różnych zabiegów, kontakt z cudzą krwią itp. to ban na pół roku Wink Dla pewności...

A co do skreślenia w bazie - no właśnie z tego co wiem, bywały przekręty, już nawet nie wiem do końca, jak z chorobami, ale też oddawali np. na kilka książeczek... Po prostu żeby oddać częściej (nie jestem pewna, czy to nie było może jeszcze w czasach, jak za np. płytki płacono - ale tak czy siak, nawet honorowo nie powinno się wykorzystywać nadmiernie organizmu...)
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Samodzielne odstawianie leków. Leki 2 14/11/2021 00:21
Zażywanie dwóch leków na raz?? Leki 2 01/07/2017 16:32
Negatywny wpływ odstawienia leków. Schizofrenia 11 09/02/2016 12:54
Psychoterapeuta- podejście do leków? Znalezione w sieci 6 01/02/2016 16:01
Spadek efektywności leków po przerwie w terapii Leki 7 29/09/2014 21:38

50,349,451 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024