27 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Leki
 Drukuj temat
Spadek efektywności leków po przerwie w terapii
swistak
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 29/09/2014 19:13
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 1757
Data rejestracji: 11.08.14

Cześć,
W książce "Healthy Living with Bipolar Disorder" (dostępnej tutaj: [url]http://ibpf.org/webform/healthy-living-bipolar-disorder-book[/url]), na stronie 55 (przynajmniej w wydaniu, które posiadam, z 2012r.) jest napisane:

[quote]This chapter would not be complete without mentioning the importance of lifestyle decisions in managing bipolar disorder. One can, quite literally, make the bipolar illness worse by engaging in some behaviors, and in the extreme this can lead to a loss of medication response. First, it is very important not to repeatedly go on and off your medications, as sometimes the drugs don’t work the second time around after being discontinued. This is particularly important in a difficult to treat form of the illness and if multiple medications were tried before you became stable. You can lose your response and have few alternatives available, all because the medication was stopped.[/quote]

Moje tłumaczenie:
[quote]Ten rozdział nie byłby kompletny bez zwrócenia uwagi na rolę, jaką decyzje dotyczące trybu życia pełnią w kontroli choroby. Niektóre wzorce zachowań mogą (tutaj wcale nie przesadzam) spowodować pogorszenie objawów; w ekstremalnych przypadkach może to nawet doprowadzić do utraty korzyści z leczenia farmakologicznego. Po pierwsze, jest bardzo istotne, żeby nie schodzić wielokrotnie z leków i zaczynać później terapii od nowa, ponieważ często nie działają one za drugim razem po ich odstawieniu. Jest to szczególnie ważne w trudnych do leczenia formach choroby oraz jeśli wiele leków było wypróbowanych, zanim osiągnąłeś stabilność. Możesz stracić efekty terapii i nie mieć zbyt wielu alternatyw tylko dlatego, że leczenie zostało przerwane.[/quote]

Nigdzie indziej się z czymś takim nie spotkałem, nawet tutaj na forum. Czy ktoś mógłby to potwierdzić?
Edytowane przez swistak dnia 29/09/2014 19:14
 
RedKate
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 29/09/2014 19:37
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2185
Data rejestracji: 06.07.12

Dokładnie to samo mówił mój lekarz, kiedy przepisywał mi leki po raz pierwszy. Chodziło mu o to, żebym nie zrobiła głupstwa, jeśli lek nie będzie od razu działał jak sobie tego zażyczę, albo kiedy poczuję poprawę, i nie odstawiła na własną rękę, bo potem może być dużo, dużo trudniej.
[color=#3399ff][i][small]"Moja doprowadzona do ostateczności dusza doszła do głosu. Z zimną furią, z pełną świadomością tego co robię, przestałam panować nad sobą."
Joanna Chmielewska - "Całe zdanie nieboszczyka"[/small][/i][/color]
 
swistak
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 29/09/2014 19:59
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 1757
Data rejestracji: 11.08.14

Tyle że chodzi mi czy jest to straszak czy poważnie tak jest?

Spędziłem 1h szukając tego i nie znalazłem (chociaż to akurat jest rzecz trudna do znalezienia).
 
RedKate
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 29/09/2014 20:12
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2185
Data rejestracji: 06.07.12

No jeśliby tak nie było, to czemu miałoby służyć to ostrzeżenie? Tak dla draki? Do tego dochodzi fakt, że nagle odstawienie może spowodować gwałtowne pogorszenie, nawet względem stanu sprzed leczenia.
[color=#3399ff][i][small]"Moja doprowadzona do ostateczności dusza doszła do głosu. Z zimną furią, z pełną świadomością tego co robię, przestałam panować nad sobą."
Joanna Chmielewska - "Całe zdanie nieboszczyka"[/small][/i][/color]
 
swistak
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 29/09/2014 20:17
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 1757
Data rejestracji: 11.08.14

[quote][b]RedKate napisał/a:[/b]
No jeśliby tak nie było, to czemu miałoby służyć to ostrzeżenie? Tak dla draki? Do tego dochodzi fakt, że nagle odstawienie może spowodować gwałtowne pogorszenie, nawet względem stanu sprzed leczenia. [/quote]
Zapewnieniu, żeby pacjent przestrzegał zaleceń i recepty? Poza tym nie mówiłem oczywiście o nagłym odstawieniu, tylko o tym prowadzonym zgodnie z zaleceniami lekarza.

Bo ja trochę myślę że mógłbym rozpocząć terapię "na próbę" i później sprawdzić czy zmiany u mnie mi odpowiadają.
Edytowane przez swistak dnia 29/09/2014 20:18
 
Perfidia
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 29/09/2014 20:33
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 7779
Data rejestracji: 26.01.09

[quote]Bo ja trochę myślę że mógłbym rozpocząć terapię "na próbę" i później sprawdzić czy zmiany u mnie mi odpowiadają.[/quote]

Stąpasz po grząskim gruncie swistak. Przypominam, że regulamin tego forum nie dopuszcza dyskusji o eksperymentach z lekami.

A w temacie - jak myślisz, dlaczego lekarzowi zależy na tym, żeby pacjent przestrzegał zaleceń?

Ja wprawdzie nie mam chad, ale również od lekarza usłyszałam, że odstawienie leku (nawet wg zaleceń lekarza) może spowodować, że w przyszłości ten sam lek się u mnie nie sprawdzi, i żeby do ewentualnego odstawienia podchodzić bardzo ostrożnie. Zwłaszcza w przypadku problemów, które mają charakter nawracający (a tak jest w chad).
[color=#990099][i]Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć,
a to, co daje się policzyć - nie liczy się.[/i]
[small]A.Einstein[/small][/color]

[small]1,6180339887498948482045868343656...[/small]
 
http://antyproana.blox.pl
swistak
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 29/09/2014 21:38
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 1757
Data rejestracji: 11.08.14

[quote][b]Perfidia napisał/a:[/b]
[quote]Bo ja trochę myślę że mógłbym rozpocząć terapię "na próbę" i później sprawdzić czy zmiany u mnie mi odpowiadają.[/quote]

Stąpasz po grząskim gruncie swistak. Przypominam, że regulamin tego forum nie dopuszcza dyskusji o eksperymentach z lekami.[/quote]
Bardzo uważałem żeby tego tematu nie poruszyć.
Myślałem, że "eksperymenty z lekami" nie obejmują zaprzestania leczenia. Napisałem poza tym, że miałoby się to odbywać pod okiem lekarza.

[quote]A w temacie - jak myślisz, dlaczego lekarzowi zależy na tym, żeby pacjent przestrzegał zaleceń?[/quote]
Dobrze, że mu zależy, i powinno, jednak chciałem się dowiedzieć, czy ten argument rzeczywiście jest prawdziwy.

[quote]Ja wprawdzie nie mam chad, ale również od lekarza usłyszałam, że odstawienie leku (nawet wg zaleceń lekarza) może spowodować, że w przyszłości ten sam lek się u mnie nie sprawdzi, i żeby do ewentualnego odstawienia podchodzić bardzo ostrożnie. Zwłaszcza w przypadku problemów, które mają charakter nawracający (a tak jest w chad).[/quote]
Dobra, mam 3 niezależne potwierdzenia. Dziękuję.
Edytowane przez swistak dnia 29/09/2014 21:41
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Samodzielne odstawianie leków. Leki 2 14/11/2021 00:21
Praca na terapii Psychoterapia 14 14/09/2019 14:26
Czy macie tematy tabu na terapii/wizytach lekarskich Psychoterapia 51 16/01/2019 20:17
Witajcie po przerwie Przedstaw się 12 26/07/2018 22:42
Przerwa w terapii Psychoterapia 22 07/12/2017 23:05

50,302,783 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024