02 Maja 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Mathews Arleen Mathews Arleen
< 5 min 5 min
Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
5 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
5 tygodni Offline
swistak swistak
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Mathews A...
Ogółem Użytkowników:2,203
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Psychoterapia
 Drukuj temat
terapia a pogłebienie się choroby
martyna
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 05/01/2014 16:32
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

nie wiem jak ten temat nazwać więc nazwałam j.w, jak ktoś ma lepsza propozycję można zmienić.
Hipotetyczna sytuacja.
Ktoś lata się leczył dla innych, albo udawał, że leczenie podjął z różnym skutkiem głównie utrzymywał się jako tako na powierzchni z marnym skutkiem, a gdy zaczął się leczyć dla siebie po kilku mies pojawił się epizod psychotyczny.
czy terapia jest bezpieczna?
dlaczego tak się zdarza wie ktoś?
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
tajfunek
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 05/01/2014 16:45
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

Martyna kryzysy w terapii się zdarzają, nie jest to nic nadzwyczajnego.
Pracując nad trudnymi tematami może się człowiek rozsypać.
Poza tym hipotetycznie,pewnie terapeuta/lekarz o takiej możliwości wspomina podczas terapii/wizyty lekarskiej i omawia ją z pacjentem. Daje wskazówki co zrobic by do tego nie doszło a jak juz dojdzie to gdzie się udac.
Istnieje też możliwość,że pacjent nakręca się na maksa i...w koncu doprowadza sie to tego stanu - "samospełniające się proroctwo".
tak ja to widzę.
Edytowane przez tajfunek dnia 05/01/2014 16:48
 
Nieustraszona
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 05/01/2014 16:49
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

Co do epizodu psychotycznego nie wiem, ale pogłębienie depresji na pewno się zdarza. W pewnym momencie terapii jestes bez mechanizmów obronnych.
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
tajfunek
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 05/01/2014 16:52
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

Poza tym chyba nie wierzysz w bajki,że z każda sesją jest lepiej?
czasami właśnie z każdą sesją jest gorzej,ale czemuś to służy.
Dobrze prowadzona terapia jest bezpieczna.
 
martyna
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 05/01/2014 17:02
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Tajfunek już pomijając hospitalizację itp.
to jak zaufać później, jak wrócić i nie bać się powtórki z rozrywki?jaką się ma gwarancję na to, że kolejne brnięcie w trudne tematy nie wywoła czegoś jeszcze?co z lękiem?
Nieustraszona z nasileniem się pewnych rzeczy w chorobie podstawowej tak, ale pojawienie się nowych objawów w tym psychozy? to już przerażające trochę.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
tajfunek
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 05/01/2014 17:08
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

A co jeśli terapeutka ostrzegała, że tak może się zdarzyć, proponowała "bezpieczniejszą terapię" na oddziale, a pacjent był na nie?
oczywiście pytam hipotetycznie.
Edytowane przez tajfunek dnia 05/01/2014 17:20
 
martyna
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 05/01/2014 18:00
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Tajfunek można by było gdybać.
nie wiem czym jest terapia bezpieczniejsza?
Zastanawiam się czy lęk przed dalszą pracą można jakoś pokonać ? zniwelować?
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
tajfunek
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 05/01/2014 18:08
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

terapia na oddziale bywa dla niektórych osób bezpieczniejsza,bo w razie kryzysu mają całodobową pomoc itp.
Jeśli ktoś będzie chciał go pokonać,leczyć sie na poważnie, przepracuje to co się stało, jesli nie będzie szukał wymówek.
Martyna przeszłam nie jeden kryzys podczas terapii, nie jedną hospitalizację w związku z tym, nie jedną ps, ale podjęłam decyzję,że chce się leczyć i wyjśc z tego.
Mogłabym zwalac na terapię, mogłabym szukac wymówek, by nie kontynuowac terapii,ale bardziej mi zależy na zdrowy życiu i nad swoimi lękami pracuje własnie na terapii.
 
kosmiczna_sila
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 05/01/2014 18:56
Rozgrzewający się


Postów: 33
Data rejestracji: 18.10.13

Mój terapeuta wręcz zachęca mnie do rozsypywania się i popadania coraz głębiej w objawy. To podobno daje okazję do lepszego przyjrzenia się przyczynom i neutralizowanie ich (czytaj leczenia). Pyta jak leczyć depresję skoro się przed nią bronię... Zatem pogorszenie stanu, wzmaganie się objawów jest wkalkulowane w terapię. A czy terapeuta okaże się na tyle kompetentny żeby wyciągnąć z tego stanu to inna kwestia Smile
 
ef
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 05/01/2014 19:02
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

u mnie jest podobnie jak u Ciebie, kosmiczna_siło. tylko ja jestem osiołek i idę w zaparte nie w tę stronę, co trzeba.
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
Life
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 05/01/2014 19:11
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 3356
Data rejestracji: 26.02.10

Mnóstwo hipotetycznych twierdzeń/pytań. Po co? Nie ma sensu gdybać.
Martyna z Twoich ostatnich postów wnioskuje, że przezywasz poważny kryzys, stąd te wszystkie wątpliwości, pytania... Frustracje?

[quote]Zastanawiam się czy lęk przed dalszą pracą można jakoś pokonać ? zniwelować?[/quote]

Można, ale nikt Ci nie poda złotego środka, jak to zrobić. Musisz sama go odnaleźć w sobie. Terapia bywa trudna, często ma się jej dość, czasami nawroty, nasilenie objawów, ale jeśli mocno się zaprzeć nad pracą nad sobą, to w końcu kiedyś nadejdzie ten odpowiedni moment,w którym powoli wszystko będzie "wskakiwać na swoje miejsce".

Ale trzeba tego poszukać w sobie, a nie - przepraszam, że to napiszę-ciągle szukać wymówek w otoczeniu, za swoje niepowodzenia.


[b][color=#00cc00]Bój się i idź do przodu Wink[/color][/b]

Dla odmiany szczęśliwa Grin
i wkur@@@na... Aaa... Już mi przeszło Pfft
 
Refleksyjna
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 05/01/2014 19:14
Rozgrzewający się


Postów: 18
Data rejestracji: 25.12.13

Podobno nieprzerobione sprawy wracają ze zdwojoną siłą w stresujących, krytycznych momentach. Dlatego terapie muszą trwać do całkowitego rozwiązania problemu. Oczywiście mówię tutaj przez pryzmat moich kilkunastu spotkań z psychologiem, kiedy sama już nie mogłam udzwignąć tego wszystkiego co sie skumulowało we mnie. Najgorsze to rozgrzebać to co boli i nie dokończyć terapii. Sad Z psychiatrą nigdy nie miałam do czynienia ale jak z kazdym leczeniem. Trzeba leczyć aż się wyleczy. Smile
 
martyna
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 05/01/2014 19:34
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Life nikt nie szuka wymówek w swoim otoczeniu jak to ujęłaś.
Osoba, o której piszę nie miała wcześniej objawów psychotycznych. Nie straciła pewności co jest rzeczywistym światem a co wytworem wyobraźni tejże osoby. Trudno po czymś takim wrócić do pracy na terapii bez lęku i obawy by sie sytuacja nie powtórzyła.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Zaczęło się Przedstaw się 10 03/09/2023 13:57
Terapia z cialem Psychoterapia 2 07/04/2022 07:46
czy po ed można się odchudzać? Zaburzenia odżywiania 12 06/09/2021 20:51
Przedstaw się Przedstaw się 4 28/11/2020 18:50
wychowanie a zapadalnosc na choroby psychiczne Ogólnie o psychiatrii 22 03/08/2020 15:57

50,347,210 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024