26 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
7 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Psychoterapia
 Drukuj temat
Dbanie o siebie
girl interrupted
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 01/11/2017 22:33
Awatar

Srebrny Forumowicz


Postów: 1339
Data rejestracji: 23.09.10

Zachęcam do napisania, w jaki sposób dbacie o siebie? Czy to się zmieniło na lepsze/gorsze po zachorowaniu, czy diagnoza ma na to jakiś wpływ? Co rozumiecie przez "dbanie o siebie"?

Napiszę, jak z tym jest u mnie. Myślę, że jest jeszcze wiele rzeczy do zmiany/do przepracowania.

[i]minusy[/i]
- nie robię regularnie morfologii, choć powinnam
- nie noszę rękawiczek w zimie, czasem zbyt lekko się ubieram
- nie używam kremu do rąk mimo tego, że chyba powinnam
- nieregularnie farbuję włosy, więc często wyglądam na zaniedbaną
- wciąż zbyt mało obserwuję siebie i swoje emocje
- często nie dbam o swoje życie społeczne i towarzyskie uznając, że mi niepotrzebne (!)
- maksymalnie odwlekam
- czasem jestem dla siebie zbyt surowa i wymagająca
- słuchanie siebie i zauważanie moich emocji wciąż jest trudne

[i]plusy[/i]
+ staram się regularnie kąpać, żeby nie odstraszać
+ dbam o systematyczność w przyjmowaniu neuroleptyków, traktuję to jak rzecz świętą
+ staram się być aktywną (porzuciłam rower, ale nadal spaceruję z chęcią) i jeść jak najbardziej zdrowo
+ staram się odpoczywać, gdy jestem zmęczona i nie robić sobie z tego powodu wyrzutów
"Odkąd sięgam pamięcią, zawsze było coś nie tak..."
 
sigma
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 03/11/2017 10:11
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Mnie dbanie o siebie kojarzy się słuchaniem swoich potrzeb, dbaniem o swoje granice, równowagą między różnymi aspektami życia...
Dbanie o siebie to satysfakcjonująca praca, czas na odpoczynek, dobre relacje, miejsce na rozwijanie się...

Wydaje mi się, że dbam o siebie w tych aspektach, które są dla mnie istotne. Natomiast na pewno za mało się troszczę o swoje ciało - o odpowiednie odżywianie, ruch, pielęgnację skóry itp. Najwidoczniej, mimo wielu prób, ciągle jest to bardzo odległe od moich priorytetów i działam tu tylko zrywami, jak mnie coś najdzie albo jak się zmuszam.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
girl interrupted
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 30/07/2018 23:47
Awatar

Srebrny Forumowicz


Postów: 1339
Data rejestracji: 23.09.10

O no proszę - to mój temat Smile

Ostatnio bardzo dbam o siebie. Do tego stopnia, że okazało się, że wzięłam do pracy dziurawe skarpetki Wink Na stacji metra rozpadł mi się suwak od kilkuletniego plecaka i plecak ten raczej już przeszedł do historii... Mam trzy kurtki wiatrówki, a chodzę w jednej, która jest tak wysłużona, że wygląda jak szmatka, poza tym drobnym szczegółem, że jest o rozmiar za duża. Druga natomiast jest o rozmiar za mała i czuję się w niej bardzo duża i gruba. Co więcej - ze zdziwieniem odkryłam, że chodzę w czteroletnich sandałkach, ale mi to wcale nie przeszkadza. Mama stwierdziła, że te dziurawe skarpety to jak u dziecka zaniedbanego, z domu dziecka. O zęby za to dbam przesadnie dobrze - do tego stopnia, że niedługo będę zbierać na protezę. Jak leje deszcz, dziwnym trafem nie mam przy sobie ani kurtki ani tym bardziej parasolki. W niemiłosiernym upale wkładam długie spodnie. Słuchawki, które miałam kupić w maju, są jeszcze w dalekiej sferze planów. Nie wiem, kiedy chce mi się pić i kiedy jeść. Na szczęście neuroleptyki biorę regularnie. I to w sumie jedna z niewielu rzeczy, o które dbam w swoim życiu ;-)
"Odkąd sięgam pamięcią, zawsze było coś nie tak..."
 
ananke
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 30/09/2018 21:32
Awatar

Startujący


Postów: 183
Data rejestracji: 20.10.12

Moje dbanie o siebie polega na tym, że codziennie myję głowę i piorę ubrania po jednokrotnym założeniu do pracy.
Wciąż za mało używam kremów do twarzy i balsamów do ciała
(mimo posiadania niezłej kolekcji hihi). Staram się codziennie dwa razy dziennie myć zęby, choć nie zawsze mi się chce...
[i][color=#0099ff]"Tylko jak się z tego wyrwać,
Tylko co ze sobą zrobić,
Kiedy dłonie wyciągnięte w pustkę
krzyczą..."[/color][/i]
 
girl interrupted
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 10/04/2020 23:48
Awatar

Srebrny Forumowicz


Postów: 1339
Data rejestracji: 23.09.10

O no proszę - to mój temat Grin

Przeczytałam, co tutaj kiedyś wypociłam i wiele z tych rzeczy wygląda tak samo. Zaczęłam się dziś zastanawiać, co to znaczy to dbanie o siebie dla mnie i pomyślałam: dobry Boże to jakaś abstrakcja dla mnie... mniej więcej taka, jak dla przeciętnego człowieka język suahili Wink Pytanie, co z tą wiedzą o sobie zrobię.
"Odkąd sięgam pamięcią, zawsze było coś nie tak..."
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Polubić siebie Psychoterapia 25 19/11/2019 03:48
Brak szacunku do siebie, czyli sztuka bycia pasywnym Psychoterapia 6 15/03/2016 01:30
Narcyzm -próba zrozumienia siebie- ostatnie podejście Nasze wątki - część otwarta 240 28/11/2014 23:25
dbanie o siebie Porozmawiajmy 28 27/03/2014 20:51
walka o siebie Zaburzenia odżywiania 5 25/04/2013 16:00

50,300,370 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024