25 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
7 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: Sprawy organizacyjne :: Przedstaw się
 Drukuj temat
Pomoc dla przyjaciółki,zalamanie psychiczne czy może choroba ???proszę o pomoc i rady
Kasiky
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 16/07/2015 23:17
Rozgrzewający się


Postów: 1
Data rejestracji: 16.07.15

Witam ,

Jestem tutaj Nowa,zarejstrowalam się ponieważ nie wiem jak pomoc mojej przyjaciółce , zaczęło się to parę tygodni temu gdy wyjechała pracować ,pisała do mnie chaotyczne wiadomości z których nic nie rozumiałam ,w końcu postanowiła przyjechać ,była strasznie agresywną i nabuzowana A a drodze do mnie pisała mi jeszcze wiadomości ze tęskni i już się cieszy ze mnie zobaczy ,gdy tylko dotarła była bardzo pobudzona i wszystko nagrywarka na telefon ,opowiadała mi o sytuacjach które nie miały miejsca oraz o tym ze ludzie oskarżają ją o kradzież i okradają ją ,mówiła ze jest wykorzystywana ,stwierdziłam ze musi odpocząć Ale wcale nie chciała spać ,miała jakby za dużo energii ,nad ranem było coraz gorzej ,dostała histerii A za chwilę było ok mówiła w kółko o tym samym o tym,ze ludzie ja inwigiluja ,przesladuja ,znają jej hasła i oglądają przez kamery i była bardzo agresywna, a po chwili znowu miła i tak w kółko ,wiem ze będąc na wyjeździe mało spala ,jadła i prawdopodobnie dużo piła...
Rozmawiając z nią odniosłam wrażenie gdy tylko się sprzeciwialam albo nawet mówiłam ze coś było troszkę inaczej stawalam się jej wrogiem... W końcu została odebrana przez rodziców których również oskarżyła o inwigilację,w tym całym amoku mówiła jeszcze ze będzie sprzątać a my mamy nie klamac bo wszyscy chcemy jej smierci.. chciala skoczyc z okna bo ktos nieżyjący z rodziny jej powiedziL ze tam lepiej niestety to co się działo z nią myślę ze zostało troszkę zbagatelizowane ,ponieważ dostała tabletki uspokajajace i poszła spać i sytuAcja stoi w miejscu.proszę o pomoc ,co dalej ,jak pomoc ? W tym momencie ona mnie nienawidzi Ale chciałabym zachęcić jakoś rodzinę do podjęcia konkretnych kroków ? Myślę ze to jest coś innego niż depresja .... Czy może być to choroba psychiczna ?? Dziękuję
Edytowane przez Kasiky dnia 16/07/2015 23:17
 
martyna
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 17/07/2015 08:07
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Witaj
Jeśli przyjaciółka zagraża sobie to możesz wezwać pogotowie, na chwilę obecna ważne jest by ją zbadaj psychiatra albo przynajmniej lekarz np rodzinny.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Jasnosc
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 17/07/2015 14:56
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 34
Data rejestracji: 12.07.15

W mojej opinii nie powinno być takiego przepisu, który pozwala bez zgody zamknąć w szpitalu osobę, która zagraża swojemu życiu bądź cudzemu. Pomimo, że ma on swoje uzasadnienie, to może prowadzić do nadużyć. Załóżmy, że ktoś się leczył wcześniej psychiatrycznie - więc ma łatkę osoby zaburzonej. Jak taka osoba później może się bronić jeżeli ktoś zezna wobec niej nieprawdę, że chciał kogoś zabić albo siebie?
Edytowane przez Jasnosc dnia 17/07/2015 14:59
 
mika
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 17/07/2015 20:08
Rozgrzany


Postów: 66
Data rejestracji: 29.01.15

Żeby, kogoś zamknąć to ocenia lekarz, który jest wezwany do takiej osoby a i pewnie jest policja przy takim wezwaniu ...
Dopóki żyję będę walczył, aby kiedy umrę coś po sobie pozostawić.
 
Jasnosc
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 17/07/2015 20:24
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 34
Data rejestracji: 12.07.15

Zauważ do czego prowadzi poleganie na autorytecie policji i lekarzy:
[url]
http://natemat.pl/132196,nieslusznie-przesiedzial-8-lat-w-psychiatryku-sad-najwyzszy-dokonal-kasacji-wyrokow-zniszczyli-mnie[/url]
[url]
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,13-latka-zmarla-po-gehennie-na-oddziale-psychiatrycznym-Przyjechala-z-bolem-glowy,wid,17211742,wiadomosc.html?ticaid=1146c9[/url]
 
martyna
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 17/07/2015 21:02
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Jasnosc mam coraz wieksze watpliwosci co do tego czy jestes za leczeniem jesli sie tego wymaga czy tez promujesz antypsychiatrie.Rozumiem, ze Ty nie zgadzasz sie ze swoja diagnoza, masz do tego prawo, nie mnie to oceniac czy to jest objaw czy rzeczywistosc ale nie podoba mi sie ze innym uczestnikom wciskasz ze psychiatra jest zla.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Jasnosc
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 17/07/2015 21:21
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 34
Data rejestracji: 12.07.15

widzisz, źle to rozumiesz. ja nie neguje metody pomiaru tylko kwestionuje sprawność aparatury, która służy do odmierzania pomiaru.Wink

jestem za leczeniem, ale tylko za wyrażeniem zgody zainteresowanego pomimo, że z oczywistych względów może być to odbierane, że nie rozumiem czasami dramatycznych sytuacji, ale te dramatyczne sytuacje również dzieją się z tej samej przyczyny kiedy osoba leczona jest niesłusznie.

nie jestem za ratowaniem życia ludzi jeżeli ktoś ma przez to zginąć.
Edytowane przez Jasnosc dnia 17/07/2015 21:31
 
martyna
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 18/07/2015 07:37
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

A bierzesz pod uwage ze czasem zdarza sie tak ze nie wyrazanie zgody jest objawem choroby?
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Jasnosc
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 18/07/2015 12:24
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 34
Data rejestracji: 12.07.15

A czy ty bierzesz pod uwagę, że pod pretekstem choroby zamyka sie czasami w psychiatrykach zdrowych ludzi?

To jest taki "problem" rodem z albo albo kierkegaarda - co nie zrobisz i tak bedzie źle. Zabijesz, to będą cie dręczyć wyrzuty. Jak nie zabiejesz, to zabija ciebie.
Edytowane przez Jasnosc dnia 18/07/2015 12:29
 
Nix
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 18/07/2015 14:15
Awatar

Srebrny Forumowicz


Postów: 1056
Data rejestracji: 13.11.14

Mimo wszystko lepiej "przesadzić" z pomocą niż jej zaniechać.

Jeśli zamknięta zostanie osoba "zdrowa" jakoś sobie z sytuacją wewnętrznie poradzi (lepiej lub gorzej), ale sobie poradzi.

A co jeśli osoba "chora" zostanie na wolności i zabije siebie lub kogoś innego? To jest ok?

Z Twojego punktu widzenia więzienia też są złe. Bo może dojść do nadużycia i pójdzie siedzieć ktoś niewinny. Biblioteki są złe, bo ktoś może przeczytać coś nieodpowiedniego dla niego i będzie miał z tym problem. Teoretycznie i cmentarze są złe, bo przecież zawsze przez pomyłkę można kogoś pochować żywcem.

W większości miejsc pomyłki i nadużycia się zdarzają. Ale mimo to zazwyczaj w szpitalach psychiatrycznych są ludzie "chorzy", w więzieniach winni, w bibliotekach nieszkodliwe książki,a na cmentarzach zmarli. Pomyłki vel nadużycia to jest ułamek procenta.

Mnie kiedyś psychiatra przepisał leki, których nie potrzebowałam. Zrobiłam sobie po nich krzywdę. Czy to oznacza, że każdy psychiatra to konował i nie należy do nich chodzić? Nie. To znaczy, że po prostu popełnił błąd. I jego działanie dotyczy tylko jego, a nie wszystkich psychiatrów świata.
[b][i]Ale z przeszkodami jest tak jak z pokrzywą - trzeba je uchwycić i wznieść się ponad nie[/i][/b]
 
Jasnosc
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 18/07/2015 15:07
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 34
Data rejestracji: 12.07.15

[quote][b]Nix napisał/a:[/b]
Mimo wszystko lepiej "przesadzić" z pomocą niż jej zaniechać. Jeśli zamknięta zostanie osoba "zdrowa" jakoś sobie z sytuacją wewnętrznie poradzi (lepiej lub gorzej), ale sobie poradzi.
[/quote]Był przeprowadzany eksperyment jak zachowają się osoby mając wybór zabić jedną osobę i dzięki temu uratować 100 czy pozostawić to jedną przy życiu i nie uratować 100. ( zamiast uratować miałem napisać zabić, ale mijało by się to z prawdą ponieważ te osoby i tak miały zginąć ) Większość badanych wybrała pierwszą opcję zabijając jedną osobę, ale czyż to nie jest bezduszne, że uważa się, że życie tego jednego można poświęcić?
[quote]A co jeśli osoba "chora" zostanie na wolności i zabije siebie lub kogoś innego? To jest ok?[/quote] Uważam, że tak. Przynajmniej nie kara się za domniemane przewinienie tylko za realne wykroczenie.
[quote]Z Twojego punktu widzenia więzienia też są złe. Bo może dojść do nadużycia i pójdzie siedzieć ktoś niewinny.[/quote]Oceniasz moje posty jako "naiwne" ( przynajmniej tak to odebrałem ), ale nie zauważasz, że twoje myślenie może nie jest naiwne co po prostu jest idealistyczne. Zakładasz słuszność systemu.[quote] Biblioteki są złe, bo ktoś może przeczytać coś nieodpowiedniego dla niego i będzie miał z tym problem. [/quote]Z biblioteką przykład jest słaby, bo to nie ma nic wspólnego z przymusem jakimkolwiek. [b]Ja tylko sprzeciwiam się przeciwko ograniczaniu wolności jednostki przez prawo, które można nadużywać.[/b]
[quote]W większości miejsc pomyłki i nadużycia się zdarzają. Ale mimo to zazwyczaj w szpitalach psychiatrycznych są ludzie "chorzy", w więzieniach winni, w bibliotekach nieszkodliwe książki,a na cmentarzach zmarli. Pomyłki vel nadużycia to jest ułamek procenta.[/quote] rozumiem, że dlatego, że coś co pomaga np. jakiś preparat leczniczy na raka załóżmy, który ma 100% skuteczność, ale zabija tylko 1 na 100 osób, które mają kontakt z chorym nie budzi w tobie żadnych moralnych odruchów?

[quote]Mnie kiedyś psychiatra przepisał leki, których nie potrzebowałam. Zrobiłam sobie po nich krzywdę. Czy to oznacza, że każdy psychiatra to konował i nie należy do nich chodzić? Nie. To znaczy, że po prostu popełnił błąd. I jego działanie dotyczy tylko jego, a nie wszystkich psychiatrów świata. [/quote]Tu sugerujesz, że jestem antypsychiatrią, a ja jak zaznaczyłem wcześniej tylko sprzeciwiam się przeciwko ograniczaniu wolności jednostki przez prawo, które ludzie mogą nadużywać.
Edytowane przez Jasnosc dnia 18/07/2015 15:14
 
Nieustraszona
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 18/07/2015 15:14
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

Skierowanie kogoś kto sobie zagraza do szpitala -NIE JEST KARĄ. W ogóle SZPITAL NIE JEST KARĄ. Po drugie znam osoby, które za taką pomoc dziękowały jak tylko były w stanie realnie spojrzeć na świat. Też nie podobają mi się Twoje posty. Zwłaszcza, że umieszczenie kogoś bez zgody to długa procedura, poprzedzona badaniem przez lekarza.

Rozbawiłes mnie zarzucając Nix idealizowanie. Idealizowaniem było by twierdzenie, że takie rozwiązania nie sa potrzebne.
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
Jasnosc
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 18/07/2015 15:22
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 34
Data rejestracji: 12.07.15

[quote][b]Nieustraszona napisał/a:[/b]
Skierowanie kogoś kto sobie zagraza do szpitala -NIE JEST KARĄ. W ogóle SZPITAL NIE JEST KARĄ. Po drugie znam osoby, które za taką pomoc dziękowały jak tylko były w stanie realnie spojrzeć na świat.[/quote]Przeczytaj:
[url]https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychiatria_represyjna_w_ZSRR[/url]

[quote]Też nie podobają mi się Twoje posty. Zwłaszcza, że umieszczenie kogoś bez zgody to długa procedura, poprzedzona badaniem przez lekarza. [/quote]Zobacz wcześniejszy link.

[quote]Rozbawiłes mnie zarzucając Nix idealizowanie. Idealizowaniem było by twierdzenie, że takie rozwiązania nie sa potrzebne. [/quote] Racja walcząc i chcąc sprawiedliwości w dzisiejszym świecie w tym systemie trzeba być idealistą.
Edytowane przez Jasnosc dnia 18/07/2015 15:22
 
Nix
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 18/07/2015 15:30
Awatar

Srebrny Forumowicz


Postów: 1056
Data rejestracji: 13.11.14

Nie zakładam słuszności systemu. Uważam, że nie ma jednego, sprawiedliwego dla wszystkich systemu. Ponieważ tak się nie da.

Wydaje mi się, że Ty idealizujesz. Bezduszne jest zarówno uratowanie jednej i poświęcenie stu, jak i zabicie jednej i uratowanie stu. Bezduszne jest zaryzykowanie życia i zdrowia ludzi, żeby ktoś zdiagnozowany jako zdolny do zrobienia komuś krzywdy, pozostał na wolności. Bezduszne jest pozwolenie mu na to, bo zabijając człowieka, przestaje być człowiekiem.

Nie oceniam Twoich postów jako naiwne, ale jako pozbawione uzasadnienia i czysto idealistyczne.
[b][i]Ale z przeszkodami jest tak jak z pokrzywą - trzeba je uchwycić i wznieść się ponad nie[/i][/b]
 
Nieustraszona
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 18/07/2015 15:41
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

Halo, ustrój się zmienił. Wiesz w czasie wojny lekarze robili eksperymenty na zdrowych ludziach. Wykorzystywała je firma produkujące m. in. aspirynę. Rozumiem, że teraz jej nie kupisz?
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
Jasnosc
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 18/07/2015 15:43
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 34
Data rejestracji: 12.07.15

Ależ oczywiście, że system może być sprawiedliwy ograniczając jego możliwości ogólnie i na wpływ na decyzję, które decydują o wolności nieskrępowanej jednostki.

[quote][b]Nix napisał/a:[/b]
Pomyłki vel nadużycia to jest ułamek procenta.
[/quote] A jakim procentem są ludzie "zaburzeni", którzy komuś wyrządzili krzywdę, a nie chcieli wyrządzić? Tacy ludzie, którzy komuś coś zrobili są diagnozowani po śmierci. Kiedy nie da się już tego stwierdzić.

Mówiąc idealistyczne miałem na myśli sytuacje z tego linku [url]https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychiatria_represyjna_w_ZSRR[/url], w ktorej w ZSRR na podstawie zaufania nie do psychiatrii tylko do psychiatrów zbudowano system represyjny ludzi niewygodnych politycznie.
 
Jasnosc
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 18/07/2015 15:47
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 34
Data rejestracji: 12.07.15

[quote][b]Nieustraszona napisał/a:[/b]
Halo, ustrój się zmienił. [/quote] Zmieniają się tylko metody. Poza tym jakbyś doczytała to.[quote]Na założeniach radzieckiej psychiatrii represyjnej wzorowały i wzorują się także inne państwa totalitarne, takie jak Chińska Republika Ludowa. Nie są to jednak systemy tak rozbudowane, jak w ZSRR, choć uważa się, że w Chinach przymusowe osadzanie osób niewygodnych dla władz w szpitalach psychiatrycznych jest praktykowane nadal. Raporty Amnesty International sugerują też, że podobne praktyki miały miejsce także w krajach demokratycznych, m.in. w USA (więzienie Guantanamo) i Kanadzie, choć nigdy nie przybrały tam one charakteru instytucjonalnego.[/quote]
[quote]Wiesz w czasie wojny lekarze robili eksperymenty na zdrowych ludziach. Wykorzystywała je firma produkujące m. in. aspirynę. Rozumiem, że teraz jej nie kupisz?[/quote] Usprawiedliwianie niemoralnego czynu bardziej niemoralnym jest słabe. Tylko twierdzę, że nie istnieje coś takiego jak mniejsze zło i że usprawiedliwianie nim jakiegoś czynu jest tylko wymówką. Jak widać czasami dobrą.
Edytowane przez Jasnosc dnia 18/07/2015 15:54
 
martyna
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 18/07/2015 16:27
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

[quote]Ja tylko sprzeciwiam się przeciwko ograniczaniu wolności jednostki przez prawo, które można nadużywać.[/quote]

Spokojnie, minęły czasy, gdzie niewygodnych ludzi zamyka się w więzieniach, czy szpitalach psychiatrycznych.
[quote]A jakim procentem są ludzie "zaburzeni", którzy komuś wyrządzili krzywdę, a nie chcieli wyrządzić? [/quote]
Niestety sporym procentem.
Chciałabym czuć się bezpiecznie jako jednostka i osoby które krzywdząc zabijając powinno się karać więzieniem, a chorych leczyć. Zapewne oni twierdzą że są " nie winne" i teraz kto ma rozstrzygnąć czyje DOBRO JEDNOSTKI JEST WAŻNIEJSZE?

Nie wiem w jakim świecie żyjesz ale przekonanie, że wszyscy chcą krzywdzić i cokolwiek się dzieje jest złem przeciw jednostce, nie jest ok, bo świat nie jet czarno biały.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Nix
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 18/07/2015 16:43
Awatar

Srebrny Forumowicz


Postów: 1056
Data rejestracji: 13.11.14

Do swoich wcześniejszych słów chciałabym dodać, że nie jest w porządku rozciągać tej dyskusji w wątku powitalnym osoby, która poprosiła o poradę/pomoc.
[b][i]Ale z przeszkodami jest tak jak z pokrzywą - trzeba je uchwycić i wznieść się ponad nie[/i][/b]
 
Jasnosc
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 18/07/2015 16:44
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 34
Data rejestracji: 12.07.15

[quote][b]martyna napisał/a:[/b]Spokojnie, minęły czasy, gdzie niewygodnych ludzi zamyka się w więzieniach, czy szpitalach psychiatrycznych. [/quote]Niedługo przestępstwem będzie krytyka związków homoseksualnych i będzie to uznawane za chorobę wymagającą przymusowego leczenia.

[quote]Chciałabym czuć się bezpiecznie jako jednostka i osoby które krzywdząc zabijając powinno się karać więzieniem, a chorych leczyć. Zapewne oni twierdzą że są " nie winne" i teraz kto ma rozstrzygnąć czyje DOBRO JEDNOSTKI JEST WAŻNIEJSZE?[/quote]Ja też chciałbym się czuć bezpiecznie jako jednostka jednak nie żyję złudzeniem, że jeżeli będę niewygodny dla systemu to on nie użyje wobec mnie swoich możliwości.

Wiesz ludzie, którzy wierzą w sprawiedliwość, to raczej nie mieli do czynienia z wymiarem sprawiedliwości i służbami, które za nie odpowiadają.

[quote]Nie wiem w jakim świecie żyjesz ale przekonanie, że wszyscy chcą krzywdzić i cokolwiek się dzieje jest złem przeciw jednostce, nie jest ok, bo świat nie jet czarno biały. [/quote]Lepiej uważać wszystkich za wrogów, żeby nie traktować swoich wrogów jako przyjaciół.
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Forum o Nerwicy Natręctw - Pomoc, wzajemny szacunek Ogłoszenia 10 07/03/2023 15:53
Dzisiaj zrobiłam/em dla swojego leczenia Psychoterapia 880 12/04/2022 16:39
czy po ed można się odchudzać? Zaburzenia odżywiania 12 06/09/2021 20:51
Trójmiasto:Poszukiwana Grupa wsparcia dla partnerów osob z Chad Przedstaw się 9 22/08/2021 22:21
Czy z diagnozą F20 można być szczęśliwym ? Schizofrenia 34 06/07/2021 06:05

50,293,532 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024