24 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
6 dni Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
7 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Schizofrenia
 Drukuj temat
Echo myśli i lektury
ananke
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 01/02/2013 23:34
Awatar

Startujący


Postów: 183
Data rejestracji: 20.10.12

Jako jeden z kilku objawów schizofrenii w podręcznikach funkcjonuje tzw."echo myśli i lektury".

Odkąd pamiętam, podczas czytania, podczas codziennego funkcjonowania słyszę swoje myśli.
Bardzo się zdziwiłam, gdy pierwszy raz zetknęłam się z takim kryterium diagnostycznym.
Myślałam - to takie dziwne? to takie nietypowe?
Rozumiem - głosy w głowie i na zewnątrz - czyli omamy słuchowe.
Ale swój głos? Przecież - jak udało mi się zrobić rozeznanie, osoby, u których nie diagnozuje się schizofrenii też prowadzą wewnętrzne dialogi z samym sobą.

Jak myślicie - czy echo myśli i lektury oraz ugłośnienie myśli jest aż takie nietypowe?
[i][color=#0099ff]"Tylko jak się z tego wyrwać,
Tylko co ze sobą zrobić,
Kiedy dłonie wyciągnięte w pustkę
krzyczą..."[/color][/i]
 
Jaskolka
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 02/02/2013 09:10
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2580
Data rejestracji: 13.10.10

Nie wiem, czy jest nietypowe, ale właśnie zgłupiałam - czy można nie myśleć słowami? Nie wiem, czy w myślach jest mój głos, ale na pewno są wyrażone w słowach... "Co zrobię? No to może to, to i to. Ojej, jaka ta chmura dziwna. Ciekawe, co myśli ta osoba, dokąd teraz idzie" (to ostatnie bardzo częste, lubię czasami sobie przejść przez dworzec i zastanowić się, gdzie ktoś jedzie, w jakim celu, takie totalnie wymyślone Zawstydzony )
 
Herbaciarz
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 03/02/2013 00:12
Rozgrzany


Postów: 73
Data rejestracji: 21.07.12

Trochę jestem zdziwiony. Takie "echo" wydaje mi się dość często spotykane. Mało tego, słyszałem o sprawującym ważną publiczną funkcję człowieku, który "rozmawia" ze swoja zmarłą żoną i nikt go z tego powodu do psychiatry nie odsyła. On ją sobie po prostu wyobraża i tyle. Wolno mu.

Ja często słyszę swoje myśli i tego akurat nie uważam za odstępstwo od normy psychicznej. Mam poważniejsze zmartwienia.

Ananke, podaj autora i tytuł, please.
 
derry
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 03/02/2013 00:18
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 759
Data rejestracji: 08.12.12

Nie zaliczyłabym tego do objawów chorobowych.

Wydaję mi się całkiem normalne używać słów w myślach, bo jak inaczej? Chyba każdy człowiek czasami coś sobie w głowie tłumaczy, zadaję pytania, stwierdza fakty. Nie widzę w tym niczego dziwnego czy zaburzonego.

[small]Przetrwanie kupuje się niewinnością, Rodzisz się obficie obdarzony niewinnością i zerową wiedzą na temat metod przetrwania, a resztę życia spędzasz na przehandlowaniu jednego za drugie.[color=#999999][/color][/small]
 
http://nessowa.blogspot.com/
sigma
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 03/02/2013 00:28
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Echo myśli to nie jest prowadzenie wewnętrznego dialogu ze sobą.
Echo myśli to jest rodzaj omamów słuchowych, które polegają na tym, że chory słyszy głos powtarzający za nim jego myśli.
Określenia "echo lektury" nie znam, ale podejrzewam, że analogicznie - to są omamy słuchowe, w których głos powtarza to, co ktoś właśnie przeczytał.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Herbaciarz
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 03/02/2013 00:40
Rozgrzany


Postów: 73
Data rejestracji: 21.07.12

Uff, czegoś takiego nie mam. Sigma, dzięki.
Edytowane przez Herbaciarz dnia 03/02/2013 00:41
 
fluorescent rabbit
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 03/02/2013 01:09
Awatar

Finiszujący


Postów: 376
Data rejestracji: 11.06.12

ludzie, bez przesady, jak można sie zastanawiać czy słyszenie własnych myśli to objaw choroby? przecież tym sie objawia myślenie...
 
ananke
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 03/02/2013 03:23
Awatar

Startujący


Postów: 183
Data rejestracji: 20.10.12

ICD-10
Jan Jaroszyński "Zespoły zaburzeń psychicznych"
[i][color=#0099ff]"Tylko jak się z tego wyrwać,
Tylko co ze sobą zrobić,
Kiedy dłonie wyciągnięte w pustkę
krzyczą..."[/color][/i]
 
Diuna
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 03/02/2013 10:06
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2684
Data rejestracji: 08.11.11

Nie ma ludzi zdrowych, są niezdiagnozowani.
Srutututu, pęczek drutu
 
ananke
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 05/02/2013 00:36
Awatar

Startujący


Postów: 183
Data rejestracji: 20.10.12

Przepraszam Was za ten wątek.
Może nie jest zbyt mądry i sensowny.
I okazało się, że jestem za słaba psychicznie na to.
[i][color=#0099ff]"Tylko jak się z tego wyrwać,
Tylko co ze sobą zrobić,
Kiedy dłonie wyciągnięte w pustkę
krzyczą..."[/color][/i]
 
girl interrupted
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 05/02/2013 02:56
Awatar

Srebrny Forumowicz


Postów: 1339
Data rejestracji: 23.09.10

WTF? Ananke no proszę Cię, bez takich. Ten wątek dla mnie jest bardzo wartościowy, ja na temat echa myśli nie powiedziałabym pół słowa, powiedziałabym, że to takie echo, które się w głowie słyszy i jest spowodowane naszymi własnymi myślami Wink
"Odkąd sięgam pamięcią, zawsze było coś nie tak..."
 
derry
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 05/02/2013 09:54
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 759
Data rejestracji: 08.12.12

[quote]Przepraszam Was za ten wątek.
Może nie jest zbyt mądry i sensowny.
I okazało się, że jestem za słaba psychicznie na to.[/quote]

Za co Ty przepraszasz? A jaki powinien być mądry i sensowny wątek? Nie ma takich, nie rozpatrujmy ich w kategoriach dobry, zły.
Edytowane przez derry dnia 05/02/2013 09:55
[small]Przetrwanie kupuje się niewinnością, Rodzisz się obficie obdarzony niewinnością i zerową wiedzą na temat metod przetrwania, a resztę życia spędzasz na przehandlowaniu jednego za drugie.[color=#999999][/color][/small]
 
http://nessowa.blogspot.com/
Herbaciarz
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 07/02/2013 18:16
Rozgrzany


Postów: 73
Data rejestracji: 21.07.12

[quote][b]ananke napisał/a:[/b]
Przepraszam Was za ten wątek.
Może nie jest zbyt mądry i sensowny.
I okazało się, że jestem za słaba psychicznie na to.[/quote]

Skoro wątek spowodował dyskusję i doprowadził przy tym do wyjaśnienia niektórych wątpliwości (np. moich), to znaczy, że był i mądry i sensowny.
 
Espresso27
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 03/11/2016 13:31
Awatar

Finiszujący


Postów: 233
Data rejestracji: 02.11.16

Echo myśli jest słyszane przez chorego w taki sam sposób w jaki słyszy on własne myśli. Np. dam tutaj taki może najprostszy i pierwszy jaki mi do głowy przychodzi pomysł na porównanie.
Czytając książkę "po cichu" czyli w myślach słyszę w głowie te przeczytane słowa i jestem świadoma że to moje i że robię to świadomie i to jest czytanie w myślach i tak samo słyszę w głowie własne świadomie wygenerowane przez mój umysł myśli i to jest normalne. Ale w momencie kiedy np. załóżmy czytam książkę i już w głowie tworzę pewien zarys tego ale nie zdążę tego świadomie w myślach wypowiedzieć a to już np. zostanie wygenerowane czy powtórzone bez mojej świadomej ingerencji w to... i jest to coś nad czym chory nie ma możliwości zapanować. Czy chce tego czy nie.
Na przykład zaczynam myśleć o kimś kogo wiem że nie lubię i mam już pewne odczucia dotyczące tej osoby i w tym momencie pojawić się możę Echo myśli odzwierciedlające to co wiem a czego jeszcze nie zdążyłam pomyśleć świadomie. A przynajmniej ja to tak widzę .
I tak jak sigma napisała zalicza się je do omamów czy też halucynacji.

Albo teraz mi jeszcze wpadło coś do głowy na taki najbardziej zbliżony przykład tego jakim ja sobie to porównuję. Patrzę na jakieś słowo i wiem i już znam jego znaczenie ale jeszcze tego słowa w myślach głośno nie wypowiem a już je słyszę.
Edytowane przez Espresso27 dnia 03/11/2016 13:50
 
sigma
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 03/11/2016 16:11
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Jak już pisałam - echo myśli to są omamy słuchowe, w których głos POWTARZA za chorym jego myśli.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Espresso27
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 03/11/2016 17:22
Awatar

Finiszujący


Postów: 233
Data rejestracji: 02.11.16

Czyli jeżeli Echo jest dosłownie jak "Echo" powtórzeniem przez głos treści to czy jeżeli słyszy się w głowie myśli na które nie mam wpływu i które samemu się nie pomyślało a nie są one powtórzeniem to czy można je zaliczyć do "głosów"? Czy nie bardzo? Bo teraz to już się mega pogubiłam hm...
 
sigma
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 03/11/2016 19:51
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

A jakie to ma dla Ciebie znaczenie, czy coś się nazywa echem myśli, czy omamami? To ma jakiś realny wpływ na coś?
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Dziamalena
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 03/11/2016 22:26
Rozgrzany


Postów: 54
Data rejestracji: 09.06.15

Uch, chyba mnie zaraz szlag trafi, no słowo daję... Niektórzy jak napiszą komentarz, to jak z piąchy w gębę! Nie każdy potrafi być sympatyczny, ale ludzie - starajmy się! !
"Lęk przed smiercią w rzeczywistości jest lękiem przed życiem. Innymi słowy: im bardziej nieprzeżyte życie, im więcej straconych szans i goryczy niespełnienia, tym bardziej obawiamy się śmierci."
 
Espresso27
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 03/11/2016 22:40
Awatar

Finiszujący


Postów: 233
Data rejestracji: 02.11.16

[quote][b]sigma napisał/a:[/b]
A jakie to ma dla Ciebie znaczenie, czy coś się nazywa echem myśli, czy omamami? To ma jakiś realny wpływ na coś?[/quote]

No raczej ma znaczenie. Już samo w sobie ponieważ Echo myśli nie ma jakiegoś bezpośredniego wpływu na podejmowane decyzję bo jest tylko i wyłącznie jak to wyżej określiłaś [b]powtórzeniem[/b] a czytałam iż z omamami typu "głosy" bywa różnie. Tutaj można już chyba mówić o wpływie. A wydaję mi się że to może stanowić pewną różnice.
Edytowane przez Espresso27 dnia 03/11/2016 22:43
 
sigma
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 03/11/2016 22:52
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

No ok, ale pytasz o to, jak nazwać "myśli, których się samemu nie pomyślało". Dlatego pytam - czy to ma jakieś istotne znaczenie dla kogokolwiek poza osobami wypelniajacymi dokumentację medyczną?
Istnieje wiele rodzajów omamów i urojeń, z pewnością gdzieś by się to zakwalifikowało, w zależności od treści tych myśli.

Pytam o to, jakie to ma dla Ciebie znaczenie, bo prowadziłam przez jakiś czas psychoedukację dla rodzin osób chorych psychiczne. I ich pytania zwykle dotyczyły tego, jak wspierać, jak rozpoznawać objawy zwiastunowe, jak reagować, motywować... nikomu nigdy nie była potrzebna wiedza, jak coś nazywać w żargonie medycznym.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Wypisanie dziecka przez drugiego rodzica ze szpitala psychiatrycznego a myśli suicydalne Ogłoszenia 1 01/10/2023 23:26
gonitwa myśli Ogólnie o psychiatrii 11 24/12/2017 02:03
Natrętne myśli Zaburzenia odżywiania 3 27/02/2017 07:41
Myśli samobójcze w depresji zależne od rodzaju leków antydepresyjnych Znalezione w sieci 6 23/01/2013 20:31
Szkolne lektury Porozmawiajmy 5 16/06/2012 00:02

50,287,676 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024