03 Maja 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Mathews Arleen Mathews Arleen
1 dzień Offline
Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
2 tygodni Offline
Klara Klara
5 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
5 tygodni Offline
swistak swistak
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: asd asd ...
Ogółem Użytkowników:2,204
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: Hyde park :: Porozmawiajmy
 Drukuj temat
Co to jest dojrzałość emocjonalna ?
Czader
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 26/02/2012 22:48
Awatar

Pasjonat


Postów: 5149
Data rejestracji: 29.09.10

Czy może mi to ktoś "łopatologicznie" wytłumaczyć ?

W ramach "pomocy naukowych" znalazłem

[i]Jak niezaspokojenie emocjonalne w dzieciństwie wpływa na psychikę dorosłego człowieka?[/i]
[url]http://psychika.net/2009/12/jak-niezaspokojenie-emocjonalne-w.html[/url]
 
Diuna
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 26/02/2012 22:58
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2684
Data rejestracji: 08.11.11

Dorzuciłabym do tego jeszcze skłonność do nałogów.
Srutututu, pęczek drutu
 
musta
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 29/02/2012 12:51
Awatar

Finiszujący


Postów: 323
Data rejestracji: 25.03.11

Zobaczyłam tytuł i już wiedziałam, kto wątek założył bez patrzenia na autora haha Czader i jego "trudne" pytania ^^

Dojrzałość emocjonalna.. ja myślę, że (w ramach związków powiedzmy) jest to zdolność zbudowania z kimś relacji bez utraty siebie. Dalej to dojrzałość emocjonalna ma wpływ na nasze postrzeganie świata i interpretowania danych sytuacji w taki, a nie inny sposób. Co jeszcze nie wiem.. za mało kawy wypiłam ^^
A ogólnie to polecam lekturę Dramat udanego dziecka. W poszukiwaniu siebie - Alice Miller

[center][i]Już zawsze będziesz odpowiedzialny za to, co oswoiłeś..[/i][/center]
[center][b]Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości.[/b]
[/center]
[center]Hell is empty, and all the devils are here...[/center]
 
Perfidia
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 09/03/2012 23:01
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 7779
Data rejestracji: 26.01.09

Dojrzałość emocjonalna w ramach związków to tylko niewielki ułamek zagadnienia.

Dla mnie to pojęcie z gatunku tych niedefiniowalnych, ponieważ dojrzałość emocjonalna to osiągnięcie pewnego etapu/poziomu, na którym emocje i to co z nimi robimy są adekwatne do sytuacji. Ponieważ nie da się jednoznacznie zdefiniować kiedy coś jest adekwatne, nawet jeżeli n czuja wiadomo o co biega, więc i sama dojrzałość emocjonalna nie da się jednoznacznie określić.
[color=#990099][i]Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć,
a to, co daje się policzyć - nie liczy się.[/i]
[small]A.Einstein[/small][/color]

[small]1,6180339887498948482045868343656...[/small]
 
http://antyproana.blox.pl
sigma
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 28/03/2012 20:26
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Natknęłam się w książce na taki opis dojrzałości emocjonalnej, który jest mi bliski, więc zacytuję fragmenty:

"Dojrzałość - to [b]cenić swoje możliwości i znać ograniczenia, i godzić się na nie[/b]. To nie mieć sobie za złe normalnych ludzkich błędów. To rozumieć i lubić siebie w każdym przejawie, od tych eksportowych do intymnych, ukrytych, w blasku i w słabości (...).
Dojrzałość to także przyznanie wszystkim innym prawa do tego samego. To rezygnacja z wymyślania sobie ludzi, a zamiast tego ich [b]przyjmowanie, akceptowanie i radość z tego, co realnie można[/b] od nich [b]dostać.[/b]
(...)
Dojrzałość to poczucie, że jest się stale w drodze, i radosna świadomość, że ta droga się nigdy nie kończy; to także pozwolenie sobie na odpoczynek w tej drodze, zamiast pogoni za nie wiadomo czym. Jedną z większych tajemnic dojrzałości jest [b]zgoda na kryzys,[/b] a przynajmniej [b]głęboki do niego szacunek[/b], bo bez tych pojawiających się co jakiś czas przesileń rozwój jest niemożliwy.
(...)
Dojrzałość to w końcu [b]odpowiedzialność za siebie, troszczenie się o własną osobę [/b]i zwolnienie z tego obowiązku reszty świata. Szczęście polega na znalezieniu oparcia w sobie. Wtedy nieprzewidywalność życia przestaje być straszna. Nie chodzi o to, żeby s i ę żyło, żeby s i ę robiło, tylko żeby wziąć odpowiedzialność za siebie i swoją prawdę, jakakolwiek by ona była."

[small]Katarzyna Miller, Monika Pawluczuk - "Być kobietą i nie zwariować" (podkreślenia moje). [/small]

To oczywiście nadal nie wyczerpuje tematu, ale dla mnie - trochę go przybliża i ubiera w słowa to, czego ja nie umiem, choć czuję podobnie.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
bursztynka
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 28/03/2012 21:06
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 781
Data rejestracji: 27.12.10

Spodobało mi się to co napisała Sigma.

Ja zacytuję innego klasyka ( mojego ulubionego) Pana Starowicza ( nomen- omen) Lwa -seniora

Dojrzałośc to:
1.Osiągnięcie niezależności od rodziny
2.Ustanowienie satysfakcjonujących stosunków z grupą rówieśniczą ( tu rozumiem każdy ma chwilowo inny przedział)
3.Osiągnięcie społecznych i psychologicznych właściwości , które są konieczne do pełnienia ról dorosłych ( nie wiem o jakie właściwości chodzi pewnie jakiś grosz, zawód, jakiś kąt)

[i]Zbigniew Lew- Starowicz, Alicja Długołęcka " Edukacja seksualna"[/i]
[i]nie stosujesz się do zasad panujących na forum. Ono się dla ciebie nie zmieni![/i]

Grin
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ciągle jeszcze ten świat jest piękny Nasze wątki - część otwarta 988 17/10/2021 13:18
Schizofrenia prosta - przemyślenia, spekulacje, wasze zdanie... Czym ona jest według was samych??? Schizofrenia 14 17/08/2020 20:46
czy depresja jest uleczalna? Depresja 78 16/04/2020 12:11
A na nerwicę najlepsza jest... Przedstaw się 14 01/01/2020 14:02
świat jest piękny? Psychoterapia 44 26/04/2017 13:46

50,356,788 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024