24 Czerwca 2021
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


ploion ploion
00:37:04 Offline
Klara Klara
02:00:53 Offline
sigma sigma
02:28:26 Offline
Basienka Basienka
02:39:19 Offline
tajfunek tajfunek
04:01:11 Offline
Ostatnio zarejestrował się: Siostra87
Ogółem Użytkowników:2,169
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

14/06/2021
Niebieski rajd podziałał. Nic nie lata.

13/06/2021
musze przestać kupować artykuły spożywcze w najbliższym lidlu bo to nie jest 1 raz.

13/06/2021
ojojoj. ja znalazłam jednego, ubiłam. i w płatkach owsianych pajęczynkę, a poza tym nic póki co. mam nadzieję, że nie będzie dramatów.

13/06/2021
Mole niby zniknęły, a nauczkę mam, żeby nie kupować produktów sypkich w Lidlu.

12/06/2021
Tak wszystko wywalone, spraj i lodówka. W zeszłym roku przerabiałam. Ale wkurza.

Archiwum shoutboksa
Lek przeciwdepresyjny działa ochronnie na neurony
DepresjaLek przeciwdepresyjny starszej generacji - amitryptylina, imituje w mózgu działanie związków, które pobudzają wzrost komórek nerwowych i chronią je przed toksynami - zaobserwowali badacze z USA. Informację na ten temat zamieszcza pismo "Chemistry and Biology".
Naukowcy z Emory University School of Medicine kierowani przez dra Keqianga Ye poszukiwali związków, które mogłyby naśladować obecny w mózgu czynnik wzrostu nerwów (NGF).

Białko to pobudza wzrost neuronów i wywiera na nie ochronny wpływ, dlatego próbowano go użyć eksperymentalnie w leczeniu choroby Alzheimera oraz degeneracji nerwów spowodowanej cukrzycą. Niestety, NGF nie potrafi przenikać przez barierę krew-mózg (bariera między naczyniami krwionośnymi a tkanką nerwową), a poza tym ma silne działania uboczne, jak zwiększona wrażliwość na ból.

Badacze przeszukiwali bibliotekę związków chemicznych wyłapując te, które mogą pobudzać jeden z receptorów, za pośrednictwem którego NGF działa na komórki nerwowe - tj. białko TrkA.

Testy laboratoryjne wykazały, że stosowany od dziesięcioleci lek na depresję - amitryptylina, działając na TrkA, chroniła neurony przed uszkodzeniem w procesach utleniania, w warunkach niedoboru glukozy (głównego paliwa dla komórek nerwowych) oraz pod wpływem toksycznego dla neuronów kwasu kainowego. Spośród różnych leków na depresję, tylko amitryptylina imitowała zdolność NGF do pobudzania komórek nerwowych, aby tworzyły wypustki będące zaczątkiem połączeń z innymi neuronami.

"Byliśmy zaskoczeni, że amitryptylina ma te same własności co NGF. Ten lek przeciwdepresyjny jest stosowany od dziesiątek lat" - komentuje dr Ye.

Amitryptylinę wprowadzono do leczenia depresji w latach 60. Należy ona do leków starszej generacji - tzw. trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Ich działanie polega na zwiększaniu poziomu dwóch neuroprzekaźników w mózgu - serotoniny i noradrenaliny, które regulują nastrój. Lekarze przepisują też amitryptylinę na bóle przewlekłe, takie jak migreny lub bóle neuropatyczne u cukrzyków wywołane uszkodzeniem nerwów.

Zdaniem naukowców, odkrycie, że amitryptylina może bezpośrednio pobudzać cząsteczki, które regulują wzrost neuronów i chronią je przed toksynami, dowodzi, że niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwbólowe mogą na kilka sposobów wywierać swój wpływ na mózg. Zaskoczeniem dla badaczy było jednak to, że inne trójpierścieniowe leki przeciw depresji - nawet te o bardzo podobnej strukturze do amitryptyliny, jak imipramina - nie wykazywały działania podobnego do NGF.

Zródło: PAP / 2009-06-30

Dodaj do:

Komentarze
#1 | Makro dnia 30/06/2009 22:40
Odkrycie ma dla mnie duże znaczenie - potwierdza moje spostrzeżenie, że nie wolno negować skuteczności starych i skutecznych leków. Bardzo możliwe, że stare preparaty znajdą kilka nowych zastosowań. Oczywiście, jak do tego czasu nie znikną z polskiego rynku.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

40,598,264 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2021