23 Czerwca 2021
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Klara Klara
00:45:46 Offline
sigma sigma
01:13:19 Offline
Basienka Basienka
01:24:12 Offline
tajfunek tajfunek
02:46:04 Offline
rafa rafa
02:47:34 Offline
Ostatnio zarejestrował się: Siostra87
Ogółem Użytkowników:2,169
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

14/06/2021
Niebieski rajd podziałał. Nic nie lata.

13/06/2021
musze przestać kupować artykuły spożywcze w najbliższym lidlu bo to nie jest 1 raz.

13/06/2021
ojojoj. ja znalazłam jednego, ubiłam. i w płatkach owsianych pajęczynkę, a poza tym nic póki co. mam nadzieję, że nie będzie dramatów.

13/06/2021
Mole niby zniknęły, a nauczkę mam, żeby nie kupować produktów sypkich w Lidlu.

12/06/2021
Tak wszystko wywalone, spraj i lodówka. W zeszłym roku przerabiałam. Ale wkurza.

Archiwum shoutboksa
WHO: Kryzys finansowy grozi większą liczbą zaburzeń psychicznych
DepresjaGlobalny kryzys finansowy może spowodować wzrost liczby osób z zaburzeniami psychicznymi, a nawet liczby samobójstw na świecie - ostrzega Źwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) w przeddzień obchodów Źwiatowego Dnia Zdrowia Psychicznego.


Z szacunków WHO wynika, że już dziś ponad 50 mln ludzi na świecie boryka się z zaburzeniami natury psychicznej, takimi jak depresja czy psychoza maniakalno-depresyjna. Co roku samobójstwo popełnia 1 mln ludzi, z czego duży odsetek to osoby młode.


Przedstawiciele organizacji uważają, że obecny globalny krach gospodarczy może jedynie zaostrzyć uczucie desperacji wśród ludzi podatnych na te schorzenia. Odczują to w największym stopniu mieszkańcy krajów biednych i rozwijających się, gdzie dostęp do leczenia jest często bardzo ograniczony.


Jak oceniła Margaret Chan, dyrektor generalny WHO na spotkaniu z ekspertami w dziedzinie zdrowia psychicznego, nie można niedoceniać możliwych konsekwencji obecnego kryzysu gospodarczego. "Nie powinno nikogo dziwić, że będziemy obserwować więcej stresów, samobójstw i chorób psychicznych" - podkreśliła. W związku z kryzysem ludzie będą się bowiem borykać z bezrobociem i ubóstwem. A, jak wiadomo, biedzie towarzyszą silne stresy związane z wykluczeniem społecznym, ciągłą niepewnością i przemocą, które inicjują zaburzenia psychiczne.


Chan potępiła zarazem "beznadziejny brak opieki" nad wieloma pacjentami chorymi psychicznie, zwłaszcza w krajach biednych i średnio zamożnych, gdzie mieszkają trzy czwarte osób cierpiących na te schorzenia. Rządy państw muszą uczynić zdrowie psychiczne istotną składową podstawowej opieki medycznej, podkreśliła.


Jak przypomniał Benedetto Saraceno, dyrektor wydziału WHO ds. zdrowia psychicznego i uzależnień, choroby psychiczne dotykają jedną na cztery osoby w różnym wieku. Są one często przewlekłe i okaleczają pacjenta.


Jego zdaniem, z powodu kryzysu finansowego klasa średnia i niższe klasy społeczne, nawet ludzie bardzo biedni, mogą popadać w długi, doświadczać uczucia straty i rozpaczy. "Mamy jasne dowody, że samobójstwa są związane z kryzysami finansowymi. I nie mówię tu o milionerze wyskakującym przez okno, ale o ludziach biednych" - podkreślił Saraceno. Dodał, że globalny kryzys może zaburzyć "równowagę w społeczeństwach i rodzinach".


Z okazji Źwiatowego Dnia Zdrowia Psychicznego WHO zainicjowało w czwartek program, którego celem jest zwiększenie funduszy i nasilenie działań na rzecz osób chorych psychicznie w ciągu następnych sześciu lat.


Jak wskazują dane organizacji, ponad 75 proc. chorych psychicznie z krajów rozwijających się nie otrzymuje leczenia czy opieki; wielu z nich podlega stygmatyzacji, jest zaniedbywanych i źle traktowanych.


WHO ocenia, że na chorych psychicznie w większości państw przeznaczane jest mniej niż 2 proc. z ogólnego budżetu na opiekę medyczną. "Jestem przekonany, że nawet dla średnio bogatych krajów kryzys gospodarczy oznacza jeszcze większe zmniejszenie środków finansowych i dostępu do terapii" - podkreśla Saraceno.(PAP)

Źródło: Pokonać lęk
Dodaj do:

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

40,597,890 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2021