28 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Ogólnie o psychiatrii
 Drukuj temat
pytanie do Makro
Pogodna
Dodany dnia 22/08/2012 20:16
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3860
Data rejestracji: 23.06.10

Diuna mogę Ci odpowiedzieć to co wiem z literatury. Bywa tak, że pierwszym objawem jest depresja i nie występuje mania, za którymś tam nawrotem choroby występuje też mania to wtedy można wnioskować, ze to jest CHAD. Bo jeśli występuje tylko depresja - jeden biegun zaburzeń to jest to choroba afektywna jednobiegunowa a nie dwu. Jeśli się mylę to prostujcie Smile
Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wystarczy nie umierać.
 
szara
Dodany dnia 22/08/2012 20:58
Awatar

Startujący


Postów: 124
Data rejestracji: 11.11.09

[quote][b]Diuna napisał/a:[/b]
O! I ja mam pytanie! Czy owa, wspominana wyżej depresja endogenna często jest mylona z ChAD?[/quote]
Częściej chyba w drugą stronę (poprawcie, jeśli się mylę): pacjent ma ChAD, ale diagnozowana jest depresja, również dlatego, że mało kto umawiałby się do lekarza by ustalić przyczyny... dobrego samopoczucia Pfft

[quote][b]Pogodna napisał/a:[/b]
Diuna mogę Ci odpowiedzieć to co wiem z literatury. Bywa tak, że pierwszym objawem jest depresja i nie występuje mania, za którymś tam nawrotem choroby występuje też mania to wtedy można wnioskować, ze to jest CHAD. Bo jeśli występuje tylko depresja - jeden biegun zaburzeń to jest to choroba afektywna jednobiegunowa a nie dwu. Jeśli się mylę to prostujcie Smile[/quote]
Eee, jeśli anglojęzyczna ciotka Wiki nie kłamie, to może być ChAD bez ani jednego epizodu manii: [url]http://en.wikipedia.org/wiki/Bipolar_II_disorder[/url]
No i jeszcze jest takie świństwo: [url]http://en.wikipedia.org/wiki/Mixed_state_%28psychiatry%29[/url] też manią nie będące, a pod depresję ciężko to podciągnąć, nieprawdaż?
 
Pogodna
Dodany dnia 22/08/2012 21:05
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3860
Data rejestracji: 23.06.10

Szara jak nie ma manii, hipomanii albo mieszanego epizodu to gdzie ten drugie biegun ?
Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wystarczy nie umierać.
 
martyna
Dodany dnia 22/08/2012 21:12
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

normotymia?
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Diuna
Dodany dnia 22/08/2012 21:32
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2684
Data rejestracji: 08.11.11

W drugą stronę- to częte, wiem. Zastanawiam się jednak, czy istnieją pomyłki w przeciwnym kierunku (nie, żebym chciała zanegować swoją diagnozę).
Srutututu, pęczek drutu
 
szara
Dodany dnia 22/08/2012 21:35
Awatar

Startujący


Postów: 124
Data rejestracji: 11.11.09

[quote][b]Pogodna napisał/a:[/b]
Szara jak nie ma manii, hipomanii albo mieszanego epizodu to gdzie ten drugie biegun ?[/quote]
Zrozumiałam, że piszesz tylko o manii, o hipo i stanach mieszanych nie zauważyłam ani słowa. Oczywiście, że jak jest tylko depresja albo normalny nastrój, to rozpoznają depresję, o czym tu dyskutować? Pfft Ja widzę wyraźnie, że wcześniej napisałaś tylko o manii jako tym "drugim biegunie"- ale może coś przegapiłam.
 
Pogodna
Dodany dnia 22/08/2012 21:39
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3860
Data rejestracji: 23.06.10

Szara wydawało mi się to logiczne na tyle, że o nich nie wypominałam.
Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wystarczy nie umierać.
 
Diuna
Dodany dnia 22/08/2012 21:39
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2684
Data rejestracji: 08.11.11

Różnica między normalnym nastrojem a hipomanią jest bardzo cienka. I jeśli można pomylić się w jedną stronę to w drugą chyba też.
Srutututu, pęczek drutu
 
Makro
Dodany dnia 22/08/2012 21:41
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Jestem zwolennikiem zamknięcia tego wątku, bo na wiele pytań nie powinienem udzielać odpowiedzi. A w tej chwili wygląda to tak, że pytania są do Makro, a dyskusja i tak się odbywa. Może wystarczy zmienić temat? myśliciel

Nie można rozpoznać CHAD bez przynajmniej jednej fazy maniakalnej lub hipomaniakalnej. Opis w wikipedii tu podlinkowany dotyczy CHAD typ 2, czyli epizody depresji + hipomanii. W odróżnieniu do typu pierwszego, który ma epizody depresji + manii

Tak jest nawet napisane na podlinkowanej stronie:
[quote]
-The presence of a hypomanic or major depressive episode.
- If currently in major depressive episode, history of a hypomanic episode. If currently in a hypomanic episode, history of a major depressive episode. No history of a manic episode.
- Significant stress or impairment in social, occupational, or other important areas of functioning
[/quote]
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
Perfidia
Dodany dnia 22/08/2012 21:52
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 7779
Data rejestracji: 26.01.09

To ja mam taką propozycję (nie do odrzucenia).

Zamiast tworzyć wątki "pytanie do", zadawajmy pytania w oddzielnych watkach. W ten sposób będzie większa szansa na dyskusję (tak jak np. przy pytaniu Diuny), forum nieco ożyje (przypominam, że gdy nasze wątki zdominują całość, to zostaną ponownie otwarte). Osoby szukające odpowiedzi na konkretne pytania będą mogły łatwiej znaleźć o co biega, bo zamiast gigantycznego wywiadu z wampirem będą krótsze wątki koncentrujące się na poszczególnych problemach.

Dziękuję za uwagę Smile
[color=#990099][i]Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć,
a to, co daje się policzyć - nie liczy się.[/i]
[small]A.Einstein[/small][/color]

[small]1,6180339887498948482045868343656...[/small]
 
http://antyproana.blox.pl
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
pytanie techniczne Regulamin i zagadnienia porządkowe 257 13/04/2020 16:33
hej i pytanie Przedstaw się 6 02/10/2019 22:18
Pytanie Depresja 10 05/01/2019 16:32
Pytanie Zaburzenia odżywiania 8 11/12/2017 20:26
Hej :) + wazne pytanie Przedstaw się 5 23/06/2015 22:55

50,309,257 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024