28 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Ogólnie o psychiatrii
 Drukuj temat
pytanie do Makro
tajfunek
Dodany dnia 28/06/2011 18:52
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

Nie znam się na tym...ale ja wierzę, że da się wyjść-musi się dać...bo inaczej całe leczenie jest bez sensu, jak dla mnie oczywiście.
 
Alia
Dodany dnia 28/06/2011 21:16
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Moja koleżanka wyszła z depresji po dobraniu odpowiednich leków. Ale fakt, że jej depresja wynikała właściwie niemal wyłącznie z problemów z neuroprzekaźnikami.
 
Makro
Dodany dnia 28/06/2011 22:30
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Czy dużo osób wyszło z F? Mi udało się pomóc setkom zapomnieć co to jest zaburzenie psychiczne. Wydawało mi się oczywiste stwierdzenie, że z większości "f" da się wyjść, z części tylko za pomocą leków, z części z głównie wkładem własnej chęci.

[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
Gloria
Dodany dnia 29/06/2011 22:11
Awatar

Finiszujący


Postów: 471
Data rejestracji: 21.03.11

A dla mnie, jeśli oczywiście depresja nie wynika z tak banalnego powodu jak niedobór danej substancji w mózgu i "leczenie" polega tylko i wyłącznie na "uzupełnieniu" jej, choroby psychiczne zostawiają w człowieku piętno na całe życie.
Też przez prawie 2 lata nie pamiętałam o swoich efkach, myślałam o sobie jak o zdrowej osobie.

Wstawałam rano, piłam kawę, chodziłam na spacery, ŻYŁAM jak normalny człowiek. I nagle trach. Myśli "s". Po dwóch latach...

Wierzę, że z niektórych, ale tylko nielicznych efek można się wyleczyć, natomiast nie wierzę, że da się zapomnieć.
 
Pogodna
Dodany dnia 30/06/2011 08:35
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3860
Data rejestracji: 23.06.10

Znam 3 osoby które pokonały efki, i wierzę, że da się z tego wyjść, mam na myśli zaburzenia tzw uleczalne. Wiem, też, że nie jest to tak, że pstryk i nie ma, nad sobą trzeba pracować całe życie.
Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wystarczy nie umierać.
 
Life
Dodany dnia 30/06/2011 12:40
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 3356
Data rejestracji: 26.02.10

A ja mam zamiar za kilka lat Wam udowodnić, że nawet z poważną eFką można być szczęśliwą/ym. Że da się zapomnieć na tyle, by normalnie żyć.
Nie neguję, że doły i dołeczki znikną całkowicie, ale kto ich nie ma?? Każdy człowiek czasami ma trudne chwile, tylko eFkowicze przeżywają je bardziej i "dołują się", że to nawrót. Znowu i nie ma już sensu dalej walczyć- pisze tutaj w swoim imieniu.

Tak więc za pięć lat proszę o weryfikację moich postanowieńWink
[b][color=#00cc00]Bój się i idź do przodu Wink[/color][/b]

Dla odmiany szczęśliwa Grin
i wkur@@@na... Aaa... Już mi przeszło Pfft
 
ef
Dodany dnia 30/06/2011 12:59
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

a czemu aż za 5? z takim nastawieniem na pewno będzie można weryfikować szybciej Smile

chciałam się odnieść do tego, co napisała Gloria.
bo z jednej strony jest to "piętno" i nie da się zapomnieć o chorobie, ale ono nie jest samą chorobą. można być zdrowym pamiętając o niej i nie bać się widma jej powrotu z każdą gorszą chwilą.
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
sigma
Dodany dnia 30/06/2011 13:06
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Ja mam zamiar przeskoczyć swoje zaburzenia osobowości... albo zmienić swoją osobowość... Jak zwał tak zwał, ja zamierzam żyć normalnie i być szczęśliwa Smile
Nie wiem, jak często to się udaje. W mojej ulubionej książce o zaburzeniach osobowości przy moim jest: "rokowanie z nim związane jest wyjątkowo złe. Większość podstawowych cech osobowości unikającej pozostaje w sprzeczności z zasadniczymi wymogami psychoterapii".
Pfff... zobaczymy!
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
ef
Dodany dnia 30/06/2011 13:38
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

[quote][b]sigma napisał/a:[/b]
"rokowanie z nim związane jest wyjątkowo złe. Większość podstawowych cech osobowości unikającej pozostaje w sprzeczności z zasadniczymi wymogami psychoterapii". [/quote]

a co to znaczy sigma, że jest w sprzeczności z wymogami psychoterapii?
bo też mam unikającą... plus parę innych...
myśliciel
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
sigma
Dodany dnia 30/06/2011 13:46
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

to cytuję dalej:
"Mówiąc najprościej, osoba unikająca unika. Tak bardzo pragnie uciec przed wstydem i upokorzeniem, że stosuje strategie obronne blokujące dostęp tych uczuć do świadomości. Tymczasem, aby terapia była skuteczna, konieczne jest otwarte omawianie myśli i uczuć, przynajmniej od pewnego momentu, a to wymaga koncentracji na sobie oraz własnych brakach i niedociągnięciach".

Generalnie problem polega na tym, że osoba lękowo-unikająca z założenia wstydzi się siebie i boi się, że jak się otworzy i pokaże, jaka jest naprawdę, to zostanie odrzucona. A co za tym idzie - nie ufa. No a na terapii trzeba zbudować relację opartą na zaufaniu i otwierać się...
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Life
Dodany dnia 30/06/2011 14:03
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 3356
Data rejestracji: 26.02.10

[quote][b]ef napisał/a:[/b]
a czemu aż za 5?[/quote]

Bo tym razem chce powoli, a nie wszystko na raz i od razu. I wiem też, że jeszcze moja terapia trochę potrwa. I szczerze powiedziawszy, już mnie (aktualnie) to nie przeraża, jak powróciła nadzieja na szczęścieSmile
[b][color=#00cc00]Bój się i idź do przodu Wink[/color][/b]

Dla odmiany szczęśliwa Grin
i wkur@@@na... Aaa... Już mi przeszło Pfft
 
ef
Dodany dnia 30/06/2011 14:16
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

sigma, płakać mi się zachciało, jak to przeczytałam, bo jest ze mną dokładnie tak, jak napisałaś.
dzisiaj mam nadzieję porozmawiać z terapeutą o przedłużeniu terapii, która w założeniu miała trwać jeszcze 2 tygodnie. zobaczyć, jak on to widzi, co myśli. bo jednak widzę jakąś szansę w tej terapii. że jest to taki bezpieczny obszar, w którym jednak można nauczyć się ufać i przestać na moment bać i wstydzić.
ale na razie... unikam. nie mam zupełnie wglądu, bardzo często terapeuta o tym mówi.

Life,
dobrze, niech będzie 5 Smile
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
Pogodna
Dodany dnia 30/06/2011 14:16
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3860
Data rejestracji: 23.06.10

To tak jakby osoba która miała raka i wyzdrowiała tylko czyhała na jakiś oznak, że będzie chora. Dołowała się i ciągle żyła ze świadomością -miałam raka więc nie mogę żyć normalnie. A znam tez ludzi którzy mięli i żyją i nie wkręcają się w to, że mogą mieć znowu. Chyba ważne jest to, żeby znowu swoich złych samopoczuć czy jakiś negatywnych uczuć nie podciągać pod chorobę. Wiadomo, że człowiek dąży do szczęścia ale 24/h każdy dzień w tygodniu się nie da
Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wystarczy nie umierać.
 
Life
Dodany dnia 30/06/2011 14:17
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 3356
Data rejestracji: 26.02.10

A tak na marginesie znam jedną, [b]aż jedną osobę[/b], która wyszła z bardzo poważnej eFki. Pracuje, ma rodzinę, leków już dawna nie przyjmuje- po prostu "zwyczajny" człowiek ze zwyczajnymi problemami życia codziennegoWink
[b][color=#00cc00]Bój się i idź do przodu Wink[/color][/b]

Dla odmiany szczęśliwa Grin
i wkur@@@na... Aaa... Już mi przeszło Pfft
 
sigma
Dodany dnia 30/06/2011 22:04
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Ef, ale nie bierz do siebie tych rokowań za bardzo... jak powyciągałam z tej książki same rozdziały o terapii przy każdym zaburzeniu, to wynikało z tego, że lepiej rokuje borderline, niż lękowo-unikająca... a jak to mojej terapeutce powiedziałam, to mało z krzesła nie spadła Wink

Ze mną też jest tak, jak napisałam... wniosek z tego dla mnie taki, że akurat w tym miejscu będę miała trudniej. Dobrze, że o tym wiem, wiem, na czym się skupić przynajmniej. Każde zaburzenie osobowości wiąże się z jakąś trudnością w relacji terapeutycznej, jak nie tu, to gdzie indziej.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
martyna
Dodany dnia 03/07/2011 16:40
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

W jednej z wypowiedzi prasowej przeczytałam , że można się leczyć psychiatrycznie anonimowo?????jak to możliwe? ponoć wtedy recepty są na 100% . Interesuje mnie jak to wygląda w życiu, czy rzeczywiście tak jest i jak są wtedy wypisywane recepty?myśliciel
Refleksje mam taką po przeczytaniu tej wypowiedzi , że nadal utwierdza to niejednego, że lecząc sie psychiatrycznie należy to ukrywać.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
verdemia
Dodany dnia 05/07/2011 19:55
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

Co to jest pipameron? Neuroleptyk taki jak risperidon?
 
york
Dodany dnia 06/07/2011 09:57
Awatar

Medalista


Postów: 559
Data rejestracji: 15.12.10

Nie jestem MakremSmile ale zajrzałam do notatek ze studiów i wyczytałam że pipamperon to pochodna butyrofenonu- na polskim rynku do dostępnych w obrocie pochodnych butyrofenonu należy haloperidol. Pipamperon należy do grupy tzw klasycznych TYPOWYCH neuroleptyków. Z kolei Rispolept (substancja czynna risperidon) należy do neuroleptyków ATYPOWYCH.
Różnice w działaniu neuroleptyków typowych i atypowych:
Neuroleptyki TYPOWE: działają tylko na układ dopaminergiczny tzn blokuja receptory dopaminergiczne z kolei neuroleptyki ATYPOWE oprócz blokowania receptorów D2 dopaminergicznych blokują również receptory serotoninergiczne.
Co wynika ze zróżnicowanego mechanizmu działania neuroleptyków typowych i atypowych:
Neuroleptyki atypowe poprzez wpływ nie tylko na dopaminę ale i na inne neuroprzekaźniki posiadają mniej efektów ubocznych gł w postaci objawów charakterystycznych do choroby Parkinsona(maskowaty wyraz twarzy drżenie rąk itp)
Podsumowując rispolept jako neuroleptyk atypowy posiada mniej efektów ubocznych.
Jednak praktyka kliniczna pokazała że częśc chorych paradoksalnie lepiej reaguje na neuroleptyki typowe aniżeli na nietypowe. To tyle
Są myśli, słowa nawet, które trzeba głośno wypowiedzieć, aby nas straszyć przestały
 
verdemia
Dodany dnia 06/07/2011 17:30
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

dzieki york! wyczerpujaca odpowiedz! Kwiatek
 
Makro
Dodany dnia 08/07/2011 01:35
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Verdemia - a skąd tak dziwne pytanie? Ten neuroleptyk widziałem raz jak dotarł w darach z Niemiec. Nie mogłem nawet zastosować, bo nie jest dostępny w Polsce, a wątpię czy jest nawet zarejestrowany.
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
pytanie techniczne Regulamin i zagadnienia porządkowe 257 13/04/2020 16:33
hej i pytanie Przedstaw się 6 02/10/2019 22:18
Pytanie Depresja 10 05/01/2019 16:32
Pytanie Zaburzenia odżywiania 8 11/12/2017 20:26
Hej :) + wazne pytanie Przedstaw się 5 23/06/2015 22:55

50,311,198 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024