28 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Ogólnie o psychiatrii
 Drukuj temat
pytanie do Makro
Makro
Dodany dnia 03/04/2010 17:57
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Zadałaś pytanie na które chyba nikt nie zna odpowiedzi. Nie znam się na prawie kanonicznym, a i tak wątpię, żeby tam było sprecyzowane co jest chorobą.
Polskie prawo rozróżnia choroby psychiczne (schizofrenia, depresja, choroba dwubiegunowa, majaczenia wszelkiego rodzaju) oraz zaburzenia czyli cała reszta. Przydałby się tutaj jakiś prawnik - na studiach chyba się porusza temat prawa kanonicznego.

[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
cisza
Dodany dnia 03/04/2010 18:57
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 39
Data rejestracji: 20.02.10

Ja miałam prawo kanoniczne na studiach ale w tak wąskim zakresie że nie wiem czy pomogę... znaczy było o chorobach psychicznych jako wady prawne w zawarciu małżeństwa (w sensie można je potem uznać za nigdy nieistniejące) i tam były właśnie jedną z przesłanek. Chodzi tu o choroby psychiczne, przez które hmm jakby to powiedzieć... zaburzone jest poczucie rzeczywistości, uniemożliwione jest podejmowanie świadomych decyzji. Czyli np. schizofrenia.
Również np. gdy małżonek zatai swoje próby samobójcze, długotrwałą depresję, przez którą nie mógł funkcjonować, i potem w trakcie trwania małżeństwa choroba powróci znowu powodując kompletny brak funkcjonowania, wydaje mi się że w takiej sytuacji małżonka/małżonek mieliby prawo ubiegać się o orzeczenie o nieważności małżeństwa. To już zależy od dalej toczącego się postępowania i każda sprawa ma swoje własne okoliczności, szczegóły.
Edytowane przez cisza dnia 03/04/2010 19:05
[small]
This is the way you left me,
I'm not pretending.
No hope, no love, no glory,
No Happy Ending.
[/small]
 
Alia
Dodany dnia 03/04/2010 20:57
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Ja kiedyś usłyszałam od pewnego księdza, że miałabym prawo do unieważnienia małżeństwa - ponieważ mój mąż od dziecka miał objawy nerwicy natręctw, a ja o tym nie wiedziałam, dopóki kilka lat po ślubie nie doszło do zaostrzenia, nie wiedziałam też o jego wieloletnich wizytach u psychologów z różnymi problemami. A zatajenie poważnej choroby przez jedno z małżonków jest przesłanką do unieważnienia małżeństwa. Nie mam zamiaru z tego skorzystać, ale tak mi się przypomniało.
 
verdemia
Dodany dnia 07/04/2010 20:34
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

czy po wyjściu ze szpitala można prosić o jakis wyciąg/ ksero karty chorobowej czy jakby to tam nazwać? Bo ja na wyjściu dostałam wypis na którym jest tylko rozpoznanie (całe jedno zdanie) i wyniki ostatnich badań krwi. czy trzeba umotywować swoją prośbę? czy warto postarać się o coś takiego przed przyjęciem do kolejnego szpitala?
 
Makro
Dodany dnia 07/04/2010 20:55
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Pacjent ma prawo dostępu do swojej dokumentacji - może prosić o kserokopię historii choroby, ale kopia jest przeważnie wykonywana na jego koszt według cennika szpitala.
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
verdemia
Dodany dnia 07/04/2010 21:09
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

czy koszt może być duży? tzn tak mniej wiecej czy w złotych czy w groszach czy w kilkudziesięciu złotychWink
Ale jeszcze raz pytam: czy warto o coś takiego postarać się przed przyjęciem do kolejnego szpitala czy lepiej zaczynać z zupełnie nową, czystą kartą?
aha...jeszcze jedno. czemu dany pacjent ma na wypisie daną eFkę, a w historii choroby ma zupełnie coś innego? Tzn inne rozpoznanie, leczenie pod innym kątem (które nota bene wcale się nie odbyło).

No i mam jeszcze jedno pytanie, ale to na priwa pojdzieWink
 
Makro
Dodany dnia 07/04/2010 21:49
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Jest w ustawie określony maksymalny koszt. Nie jest tragiczny, a mi się teraz nie chce szukać konkretnej sumy. Poszukaj w google - dokumentacja medyczna - znajdziesz odpowiedź.
Czasami leczenie, czas weryfikuje wstępną diagnozę - często ostateczna się klaruje dopiero przed wypisem.
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
Nadzieja
Dodany dnia 10/04/2010 16:27
Awatar

Pasjonat


Postów: 5532
Data rejestracji: 20.08.08

Verdemia tam gdzie ty leżałas idziesz do rejestracji bodajże, bierzesz podanie tzn wypełniasz na miejscu, podajesz wszystko dokładnie i otrzymujesz ksero. Jak leżałam to byłam z koleżanką bo brała, takie dokumenty, ona czekała jakies 2 tygodnie chyba, ale jej leczenie było dość dawno i te dokumenty były gdzieś w archiwum już. Podejrzewam, że Twoje mogą być na miejscu jeszcze, nie pamietam ile płaciła, ale chyba nie dużo? Musiałabyś zadzwonić najlepiej i się dowiedzieć co i jak. Ja będziesz chciała na priva, dam Ci numer telefonu.
Edytowane przez Nadzieja dnia 10/04/2010 16:30
[color=#333399]"Nigdy nikomu nie ufaj, Danielu, a tym bardziej ludziom, których podziwiasz. Bo nie kto inny, a właśnie oni zadadzą ci najboleśniejsze rany."
Carlos Ruiz Zafón " Cień Wiatru"[/color]
 
verdemia
Dodany dnia 10/04/2010 21:00
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

dzięki, ale już wszystko wiem, dowiedziałam się od znajomego. trzeba npisać podanie, wysłac pocztą, oni odeślą odpowiedź i za pobraniem, koszt to ok 40 zł. no i się faktycznie sporo czeka.
 
Nieustraszona
Dodany dnia 11/04/2010 13:10
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

a ja mam pytanie troche z innej beczki. Dlaczego wybrales akurat psychiatrie na specjalizacje, zawsze mnie to jakos zastanawialo. Jezeli nie chce nie mow tak poprostu zapytam
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
Makro
Dodany dnia 11/04/2010 14:11
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Odpowiem przebiegle: przypadek Wink
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
Nieustraszona
Dodany dnia 11/04/2010 16:01
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

Smile
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
Nieustraszona
Dodany dnia 13/04/2010 21:41
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

Makro mam pytanie ile jest neurologii w zaburzeniach lekowych. Moja lekarka uzyla ostatnioterminu "nadwrazliwosc systemu nerwowego" zastanawiam sie jak duzo zalezy od mojego sposobu myslenia a jak duzo od uszkodzen mozgu jakie spowodowalo u mnieporazenie mozgowe.
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
Makro
Dodany dnia 13/04/2010 21:53
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

To jest bardzo różnie. Czasami jak są podstawy to się to wiąże z uszkodzeniami mózgu, przeważnie jednak zaburzenia lękowe, przynajmniej u osób młodych, nie mają tła organicznego.
Nie wiem na ile zrozumiałem pytanie Wink
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
verdemia
Dodany dnia 20/04/2010 22:27
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

Ostatnio wpadły mi w ręce artykuły o dysmorfofobii. Ciekawe zagadanienie. Zastanawiam się teraz jak to jest statystycznie. Tzn czy zdarza ci sie Makro miewać pacjentów z dysmorfofobią? I jak to wygląda tak w praktyce? tzn na ogół się przytacza w artykułach skrajne przypadki kiedy ktoś np dorabia się ogromnych ran na twarzy z powodu rozdrapywanych krost, ale rozumiem, że są także lżejsze przypadki? Skąd wiadomo, że nasza mała prywatna obsesja to JUŻ dysmorfofobia?
 
Makro
Dodany dnia 20/04/2010 22:38
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Verdemia - ty mnie chcesz chyba zabić pytaniami Grin To tak naprawdę pytanie na długie wypracowanie.
Nie spotykam się z tym zjawiskiem często. Pamiętam jeden przypadek dysmorfofobii w praktyce ambulatoryjnej, całe szczęście w ciągu 8 tygodni z zadowalającą poprawą.

Ten pacjent naciskał wszystkich lekarzy na zabieg chirurgiczny w obrębie klatki piersiowej, mimo że nie potrzebował go. Był na tym ufiksowany, spędzał całe dnie dnie oglądając swój "defekt", nie był wstanie funkcjonować społecznie, miał obniżony nastrój wtórnie do podstawowego problemu.
W artykule, który czytałaś pewnie były podane kryteria dysmorfofobii, a ocenianie nasilenia objawów to już umiejętność lekarza, nie dam rady tego opisać .
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
verdemia
Dodany dnia 20/04/2010 22:50
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

Dobra, sama się podokształcam bardziejPfft
moze napiszę o tym artykuł na mam-efke??Wink
ale dzięki za opis tego pacjenta. Czasem ma się wrażenie, że media wyłapują same zupełnie skrajne przypadki raz na milion i takie opisują, a prawda bywa inna.
 
Makro
Dodany dnia 20/04/2010 22:57
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Media żyją z sensacji - to chyba jedna z wiadomych obecnych czasów. Większość chorób nie jest widowiskowa, na całe szczęście.
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
Perfidia
Dodany dnia 20/04/2010 23:10
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 7779
Data rejestracji: 26.01.09

[quote]Skąd wiadomo, że nasza mała prywatna obsesja to JUŻ dysmorfofobia?[/quote]

Ech... Pisałam o dysmorfofobii na moim blogu jakiś czas temu. Naprzeglądałam się różnych tekstów na ten temat, nawet znałam kiedyś kogoś, kto podpadał pod ten problem. Myślę, że odpowiedź na Twoje pytanie jest dość prosta - wtedy gdy ta nasza mała prywatna obsesja staje się naszym głównym problemem, kiedy zaczyna dominować nasze życie, gdy zaczynamy wierzyć, że wszystkie inne problemy wynikają z tej jednej małej obsesji, gdy wszystko co i jak robimy, robimy bo mamy tą naszą małą obsesję.
 
http://antyproana.blox.pl
verdemia
Dodany dnia 20/04/2010 23:14
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

ooo..to zaraz wchodzę na blogSmile
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
pytanie techniczne Regulamin i zagadnienia porządkowe 257 13/04/2020 16:33
hej i pytanie Przedstaw się 6 02/10/2019 22:18
Pytanie Depresja 10 05/01/2019 16:32
Pytanie Zaburzenia odżywiania 8 11/12/2017 20:26
Hej :) + wazne pytanie Przedstaw się 5 23/06/2015 22:55

50,309,221 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024