19 Maja 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


sasta sasta
1 tydzień Offline
mamswojswiat mamswojswiat
1 tydzień Offline
Mirbla Mirbla
1 tydzień Offline
Mathews Arleen Mathews Arleen
2 tygodni Offline
Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
4 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: sasta
Ogółem Użytkowników:2,206
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Leki
 Drukuj temat
Informacja dotycząca niedopuszczalności wystawiania recept bez badania pacjenta przez osoby uprawnio
Czader
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 27/03/2011 13:07
Awatar

Pasjonat


Postów: 5149
Data rejestracji: 29.09.10

Informacja dotycząca niedopuszczalności wystawiania recept
bez badania pacjenta przez osoby uprawnione do ich wystawiania

Wystawienie recepty polega na czytelnym oraz trwałym naniesieniu na awersie recepty treści obejmującej dane określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. Nr.97, poz. 646 z późn. zm.) oraz złożeniu własnoręcznego podpisu przez osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do wystawiania recept.

Ponadto recepta stanowić może wyłącznie rezultat porady lekarskiej w ramach której przeprowadza się co najmniej badanie podmiotowe i przedmiotowe pacjenta, co musi znaleźć swój wyraz w dokumentacji medycznej sporządzanej przez lekarza na okoliczność udzielanych świadczeń zdrowotnych. Powyższe wynika z unormowania art. 42 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty1) (Dz. U. z 2008r. Nr 136, poz. 857 z późn. zm.) zgodnie z którym: lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu, z zastrzeżeniem sytuacji określonych w odrębnych przepisach.

[b]Wystawianie recept bez osobistego zbadania pacjenta tj. nie w ramach porady lekarskiej, w trakcie której lekarz przeprowadza i dokumentuje powyższe czynności, stanowi generowanie nienależnej refundacji ze środków publicznych, których dysponentem jest Narodowy Fundusz Zdrowia.[/b]

Ponadto zgodnie z § 12 ust. 5 i 6 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81, poz. 484 z późn. zm.) lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może kontynuować leczenie farmakologiczne świadczeniobiorcy zastosowane przez lekarza w poradni specjalistycznej, jeżeli posiada informację (od lekarza prowadzącego leczenie w poradni specjalistycznej) o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, w tym okresie ich stosowania i dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych”.

Barbara Misińska
Dyrektor MOW NFZ
Warszawa, 04 marca 2011 roku
================================================================
[b][i]Nowe zasady wystawiania recept, szczerze mówiąc przegapiłem to info, ale ciekawy jestem Waszej opinii na temat ciągania osób przewlekle chorych do lekarza, tylko po to aby go "zobaczył" i oczywiście o karach finansowych dla lekarzy którzy takie recepty wystawiają.
Z mojego punktu widzenia - chore.[/i][/b]
=================================================================
Edytowane przez Czader dnia 27/03/2011 13:09
 
musta
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 27/03/2011 13:15
Awatar

Finiszujący


Postów: 323
Data rejestracji: 25.03.11

zupełnie bez sensu... ciekawe jak ludzie muszą jechać do lekarza po kilkadziesiąt kilometrów.. kolejny poroniony pomysł.. Będzie tak ,że lekarze będą wypisywać "na zapas" w aptece można zrealizować recepty z opóźnieniem na tzw odpis.. bosz....
[center][i]Już zawsze będziesz odpowiedzialny za to, co oswoiłeś..[/i][/center]
[center][b]Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości.[/b]
[/center]
[center]Hell is empty, and all the devils are here...[/center]
 
Rat
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 27/03/2011 13:25
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 3056
Data rejestracji: 07.02.11

od siebie napiszę tyle , że nie każdy lekarz stosuje się do tego przepisu .
[color=#33cc33] Czasem sobie myślę, że
Oj, lepiej byłoby gdyby nie było mnie. [/color]
 
https://sknerus.pl/pl/pp/301470/456
Czader
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 27/03/2011 13:34
Awatar

Pasjonat


Postów: 5149
Data rejestracji: 29.09.10

[quote][b]Rat napisał/a:[/b]
od siebie napiszę tyle , że nie każdy lekarz stosuje się do tego przepisu .[/quote]

W "rodzinie" mi się nadziali na takiego co się stosował.
Co wymagało zdobycie numerka,i pójścia na wizytę.

Teoretycznie: numerków wydaje się ileśtam, jak je wezmą Ci "receptowi" to zabraknie ich dla tych "nowych chcących receptę".

Przy okazji w TV mówili o jakiś karach finansowych dla tych nie stosujących się do tych przepisów.
Edytowane przez Czader dnia 27/03/2011 13:36
 
musta
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 27/03/2011 13:36
Awatar

Finiszujący


Postów: 323
Data rejestracji: 25.03.11

jak zawsze.. muszą postraszyć, bo będą mieli problem z egzekwowaniem kolejnego absurdalnego przepisu...
[center][i]Już zawsze będziesz odpowiedzialny za to, co oswoiłeś..[/i][/center]
[center][b]Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości.[/b]
[/center]
[center]Hell is empty, and all the devils are here...[/center]
 
ef
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 27/03/2011 16:20
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

no właśnie jutro chciałam iść w tym celu do lekarza POZ...
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
sigma
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 27/03/2011 16:26
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

[quote]lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu, [u]z zastrzeżeniem sytuacji określonych w odrębnych przepisach[/u].[/quote]

Trzeba by jeszcze wiedzieć, jakie sytuacje są zastrzeżone w odrębnych przepisach, bo bez tego niewiele nam cała ta informacja daje Wink
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Rat
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 28/03/2011 22:49
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 3056
Data rejestracji: 07.02.11

lekarz rodzinny , POZ czy jak inaczej zwał Smile
zazwyczaj ( zawsze ? w nagłych przypadkach ) przepiszą lek zapisany wczesniej przez psychiatrę .
Ja swojemu rodzinnemu zaniosłam zaświadczenie kiedys od psychiatry.
Bez tego zaswiadczenia tez by przepisał , u mnie jeszcze ksiązeczki z receptą są , więc pokazazać co było przepisane i tyle Smile
Ma się to zmienić .... ale zamieszania będzie hehe , a jak NFZ udupi to juz w ogóle .
[color=#33cc33] Czasem sobie myślę, że
Oj, lepiej byłoby gdyby nie było mnie. [/color]
 
https://sknerus.pl/pl/pp/301470/456
ef
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 28/03/2011 23:09
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

no, dostałam receptę, ale bez refundacji Sad
i mam przynieść zaświadczenie od psychiatry, że taki lek biorę.
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
Rat
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 28/03/2011 23:20
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 3056
Data rejestracji: 07.02.11

[b]ef[/b] więc lipa , na P lek i to bez 2 zdań. Mi kiedyś paroksetyne przepisał , (choc na zaświadczeniu miał całkiem inny lek , ale jak pisałam , mam książeczkę i wgląd na na to kiedy dany lek przepisany był )
Jak to jest bez ksiązeczek ? . Serio sie pytam , jak to wygląda ?
Nasze woj. zacofane Smile
Edytowane przez Rat dnia 28/03/2011 23:21
[color=#33cc33] Czasem sobie myślę, że
Oj, lepiej byłoby gdyby nie było mnie. [/color]
 
https://sknerus.pl/pl/pp/301470/456
ef
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 29/03/2011 10:15
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

ja sobie nie mogę wyobrazić jak to jest z książeczkami. swoją drogą ciekawe rozwiązanie.
prawdę mówiąc nie wiem, co Ci odpowiedzieć, [b]Rat[/b], bo to była pierwsza moja tego typu sytuacja. idziesz, mówisz, że leczysz się na to i na to i chcesz taki a taki lek. ale jak widać są obwarowania i trzeba przynieść zaświadczenie, że lek był przepisany przez lekarza specjalistę, bo internista nie może wypisywać leków nieinternistycznych (tak mi wczoraj powiedziała pani doktor, przypuszczam, że tak jest też w przypadku innych specjalności).
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
martyna
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 29/03/2011 16:12
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Już od jakiegoś czasu jest ten przepis, ale różnie do tego podchodzą lekarze. Jak lekarz rodzinny nie ma informacji od lekarza specjalisty jakie pacjent zażywa leki na stałe nie powinien przepisywać kontynuacji. Teraz mają lekarze być obciążeni zwrotem kosztów jeśli nie będzie wpisane w kartę " stanu fizykalnego= badania pacjenta" zwłaszcza za leki na P . Czyli będzie na full starszych osób po recepty a z infekcją za 3 dni może sie dostanę. Sad
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Czader
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 02/04/2011 09:58
Awatar

Pasjonat


Postów: 5149
Data rejestracji: 29.09.10

Informacja niepotwierdzona, ale dzisiejsza prasa podaje że "wycofano się z tego rozporządzenia" i że będzie tak jak było, po staremu.
Wątek nadaje się do zamknięcia Smile
 
ef
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 02/04/2011 11:01
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

to może poczekajmy na potwierdzenie Pfft

swoją drogą, przedwczoraj udało mi się wykupić przeterminowaną receptę Pfft
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
V2
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 04/09/2011 21:21
Rozgrzewający się


Postów: 2
Data rejestracji: 04.09.11

czy to może wystarczy?:
"Ogromny dług przychodni. Lekarz nie wypisał dokumentów
Z kraju; 2011-08-29 ["Gazeta Wyborcza Stołeczna"]
Lekarz wypisywał recepty na leki refundowane, ale nie zawsze wpisywał to w dokumentację medyczną. Teraz NFZ każe przychodni oddać 665 tys. zł.

Przy ul. Tułowickiej jest dom opieki społecznej Leśny dla chorych psychicznie. Mieszka w nim 200 osób, z tego 150 ma schizofrenię. Wszyscy mają jednego lekarza rodzinnego, który jest zatrudniany przez zespół przychodni Warszawa-Włochy. Lekarz pojawia się w ośrodku trzy, cztery razy w tygodniu, jest po kilka godzin. Bada chorych i przepisuje leki. A recept wystawia dużo - od 1 tys. do 1500 miesięcznie. - Prawie każdy z mieszkańców ma kilka chorób, prócz schizofrenii nadciśnienie, cukrzycę i inne choroby przewlekłe. Jak jeden chory ma pięć lekarstw, muszę wystawić pięć recept - tłumaczy Jacek Zbigniew Kwiatkowski, internista z 30-letnim stażem, który opiekuje się mieszkańcami DPS.

Lekarz przyznaje: gdy pielęgniarki mówiły, że kończą się leki, to je przepisywał. Podkreśla: dbał, by chorzy nie zostali bez tabletek, bo stają się agresywni i mogą być niebezpieczni dla siebie lub personelu. - Później raz na jakiś czas siadałem i uzupełniałem dokumentację - opowiada. - Gdybym miał do razu wydać receptę i wpisywać wszystko do karty, nie miałbym czasu oglądać i badać chorych.

Mazowiecki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia skontrolował przychodnię. Skrupulatnie sprawdził dokumentację z trzech ostatnich lat i dopatrzył się braków. - Nie wszystkie opakowania drogich leków psychotropowych, refundowane przez nas w stu procentach, były wpisane w karty chorych - mówi Agata Sochaczewska z biura prasowego oddziału NFZ. - Lekarz nie konsultował pacjentów regularnie u psychiatry, a zgodnie z przepisami powinien to robić.

Dodatkowo inne daty pojawiają się w dokumentacji, inne na recepcie.

Fundusz każe przychodni oddać pieniądze za leki przepisane w ciągu trzech lat, jeśli nie mają wystarczającego udokumentowania w historii chorób. Chodzi o 665 tys. zł - kara to 6 proc. sumy, reszta to zwrot kosztów leków.

Kwiatkowski przyznaje, że część dokumentacji nie była prowadzona wystarczająco dokładnie. Jednak z większością uwag NFZ się nie zgadza. - Fundusz każe oddać pieniądze, bo w karcie zabrakło zapisu, że chory ma schizofrenię i jego stan nie ulega zmianie. Skoro on choruje od 30 lat, po co to wpisywać przy każdej recepcie? Fundusz zakwestionował też dokumentację, bo nie zbadałem chorego przed wypisaniem recepty. Ale co choremu da zbadanie ciśnienia i osłuchanie klatki piersiowej przed zleceniem leku psychotropowego? - mówi lekarz.

Podkreśla, że ma faktury z aptek i zlecenia podawania leków.

Dodaje, że on też może wypisywać leki psychotropowe. - W ośrodku był psychiatra, ale to starsza pani. Często chorowała. A ktoś leki musiał wypisać. Teraz już jest nowy lekarz i ja leków psychotropowych nie wypisuję - opowiada.

Dyrekcja przychodni ma nadzieję, że sprawę uda załatwić się polubownie, i zaproponowała, że może oddać 20 tys. zł związane z przypadkami, gdy dokumentacja jest niekompletna.

Mazowiecki NFZ odpowiada, że nie obniży kary, ale przychodnia może się odwołać do centrali Funduszu. - Przy odwołaniu sprawa i tak wraca do mazowieckiego oddziału, dlatego wolelibyśmy się dogadać - mówi Cezary Szykuła, zastępca dyr. zespołu przychodni z Włoch.

Marzena Piotrowska-Wojciechowska, dyrektor przychodni, mówi, że jeśli przyjdzie im zapłacić karę, będą musieli się zadłużyć. Ich roczny kontrakt z NFZ wynosi ok. 6 mln zł. - Jak zapłacimy, zabraknie na wypłaty dla lekarzy. Stracą pacjenci - podkreśla dyrektorka.

- Fundusz jest nadgorliwy - komentuje Maciej Jędrzejowski, przewodniczący Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Nakłada dokuczliwe kary, których wysokość jest nieproporcjonalna do przewinienia.

Jeśli przychodnia będzie musiała zapłacić, pozwie lekarza o zwrot pieniędzy. - To jakiś koszmar - mówi Kwiatkowski. - Nikogo nie oszukałem. Dlaczego mam być ukarany? ("Gazeta Wyborcza Stołeczna")"
 
V2
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 04/09/2011 21:24
Rozgrzewający się


Postów: 2
Data rejestracji: 04.09.11

Bo jakby mało, to jeszcze to:
""To gilotyna finansowa, która uderza w pacjentów i lekarzy"
Z kraju; 2011-09-02 ["Dziennik Polski"]
Lekarze psychiatrzy boją się wypisywać recepty na bezpłatne lub tańsze leki, bo... Narodowy Fundusz Zdrowia straszy ich karami finansowymi.

- Praktycznie codziennie stoję przed wyborem: wypisać lek refundowany i narazić się na kłopoty z Narodowym Funduszem Zdrowia czy wypisać lek z pełną odpłatnością, mając świadomość, że pacjent nie wykupi go, bo nie ma pieniędzy - mówi prof. Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Minister zdrowia w specjalnym rozporządzeniu wylicza, które choroby można traktować jako przewlekłe. Problem tym, że w wykazie wymienione są "choroby psychiczne" bez bliższego określenia, o jakie kategorie zaburzeń chodzi. Stosuje się więc ustawową definicję, która jest bardzo zawężona. I tak depresja nie jest przez urzędników traktowana jak choroba przewlekła, podobnie jak nerwice, zaburzenia odżywiania (np. anoreksja) czy osobowości.

- To gilotyna finansowa, która uderza w pacjentów i lekarzy - potwierdza dr n. med. Krzysztof Walczewski, małopolski konsultant ds. psychiatrii i ordynator Oddziału Psychiatrycznego Ogólnego w Szpitalu Specjalistycznym im. Babińskiego w Krakowie. ("Dziennik Polski")
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Wypisanie dziecka przez drugiego rodzica ze szpitala psychiatrycznego a myśli suicydalne Ogłoszenia 1 01/10/2023 23:26
Badania nad nikotyna Znalezione w sieci 1 19/11/2021 01:08
Lęk przez psychozą Zaburzenia lękowe 5 24/10/2021 18:29
Zmuszanie do jedzenia przez osobę cierpiącą na ED Zaburzenia odżywiania 14 16/01/2021 19:15
Niepełnosprawność umysłowa i zaburzenia psychiczne a posiadanie rodziny - badania li Ogłoszenia 3 27/03/2018 03:54

50,513,438 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024