12 Maja 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


sasta sasta
3 dni Offline
mamswojswiat mamswojswiat
4 dni Offline
Mirbla Mirbla
5 dni Offline
Mathews Arleen Mathews Arleen
1 tydzień Offline
Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
3 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: sasta
Ogółem Użytkowników:2,206
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: Hyde park :: Porozmawiajmy
 Drukuj temat
Beletrystyka, poruszająca temat chorób psychicznych
Anise candy
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 23/03/2011 01:29
Finiszujący


Postów: 214
Data rejestracji: 14.03.11

Mnie wzruszyło "Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie" Rachel Reiland, O zaburzeniu borderline, a zatem coś mi bliskiego. Autorka opisuje swoje autentyczne przeżycia w formie powieści.

Ciekawe było też "Psychiatra Boga" Michael Adamse. Tę chyba w taniej księgarni wyhaczyłam. Fabuła jest prosta. Do psychiatry przychodzi osoba, która twierdzi, że jest Bogiem.

Teraz sięgnęłam po książkę, którą kupiłam już dawno w promocji za 10 zł "Mój lęk Mój Koszmar" Anna Klassen Też autobiograficzna. Tematem jest zmaganie się z lękiem napadowym.

Czytałam zapewne wiele innych w tym temacie, ale mój mózg wysiada o tej godzinie, może coś przypomni mi się później.

Może coś dorzucicie do listy i stworzymy "katalog" Smile)))?
Edytowane przez Anise candy dnia 23/03/2011 01:31
 
http://www.monile.blog.pl
Czader
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 23/03/2011 02:06
Awatar

Pasjonat


Postów: 5149
Data rejestracji: 29.09.10

Przegrzebałem "wątek książkowy" i 7 stron wygrzebałem wszystko co pisano o chorobach psychicznych. Jak coś przeoczyłem to wybaczcie ;-)

(jest prawie 2:05 wybaczcie chaos tego posta)

Wanda Lachowicz "Przeklinam Cię ciało"rewelacyjna opowieść o zmaganiach z anoreksją oparta na faktach.- poleca weronika
"Dziecko Noego" i "Oskar i pani Róża"-fascynują mnie te książki

@gnieszka poleca "byłam schoizofreniczką" B. Rosiek i wszystkie inne jej książki

Artystyczna Dusza poleca :Koleżanka poleciła mi jedną z książek psychologicznych P.Laustera"Źwiadomość samego siebie".Książka ta sprawiła że zakochałam się w czytaniu psychologicznych książek.Później przyszła kolej na inne książki nie tylko z zakresu psychologii.
Ostatnio czytam "Bajki rozebrane" K.Miller i muszę powiedzieć że autorka w świetny sposób podaje interpretację bajek (które mama czytała mi jak byłam mała) w życiu codziennym.
Poza tym jestem fanką książek Ewy Woydyłło.Mam wszystkie jej książki oprócz tych które dotyczą uzależnienia od alkoholu.Ostatnio kupiłam
"Poprawkę z matury" i czeka w kolejności do przeczytania.

"Poradnik Grubaski".Autorka Wendy Shanker opisuje jak ona postrzegała siebie jako osobę Grubą i podaje receptę na to nie jak schudnąć i czuć się ze sobą dobrze ale jak zaakceptować siebie taką jaką się jest bez konieczności stosowania diet odchudzających czy jakiś operacji i innych zabiegów wyszczuplających.Autorka piszę w swojej książce przede wszystkim o tolerancji dla siebie i swojego ciała takie jakie ono jest.

Czekolada z Ketrelem: Mój ulubiony pisarz to Milan Kundera, a najbardziej z jego książek lubię "Księgę śmiechu i zapomnienia" i "Źmieszne miłości". Obydwie charakteryzują się dość gorzkim i ironicznym spojrzeniem na miłość. To spojrzenie, niestety, jest mi bliskie.
Teraz czytam "Szklany klosz" Sylvii Plath. Podoba mi się, w pewnym stopniu utożsamiam się z główną bohaterką, też wariatką.

Makro: W trakcie urlopu przeczytałem 2 książki związane z tematyką forum:
Nienawidzę ciebie ciała - Wanda Lachowicz
Pamiętnik bulimiczki
O ile pierwsza z nich była nawet interesująca poprzez koncentrację na problemach rodziny, relacji bohaterki z matką, to druga była przeraźliwie płytka, momentami nawet naciągana.

W "Nienawidzę ciebie ciało" obraz anoreksji był nawet dość nietypowy, więc raczej nie nadaje się dla osób zainteresowanych "zrozumieniem" anoreksji.

Alicja: Kilka dni temu przeczytałam Alice Sebold - "Córeczka".
Książka opowiada o kobiecie w średnim wieku, która nie wytrzymała napięcia związanego z opieką nad swoją chorą psychicznie matką. Córka zabija matkę. Ciekawe spojrzenie na zbrodnię... I próba rozgrzeszenia, głównie przed własnymi córkami. Jednak pierwsza fabularna książka tejże autorki jest sto tysięcy razy lepsza - "nostalgia anioła", ryczałam wielokrotnie, a po przeczytaniu jej czułam się... pięknie. Polecam.

A dziś czytam Jaenette Winterson "Namiętność". Taka trochę filozoficzna. Czytałam wiele jej książek (w niektórych porusza temat lesbijstwa w bardzo normalny sposób, zwyczajny, i to mi się podoba).

A te wszystkie książki typu "chuda", "dziennik bulimiczki", "...anorektyczki" etc to wszystko na jedno kopyto. Nawet ta nowa, która ma zdjęcia (nie wiem po co? jako przestrogę czy motywację?) ("dieta (nie)życia" czy jakoś tak) to jeszcze większa chała.... takie same historię, te same słowa, ten sam wyrzut... wszystko jakby pisała je jedna osoba... (po głębszym zastanowieniu - pisała je jedna choroba ...?)

Nadzieja: "Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie"Rachel Reiland
Podobno rewelacyjna, w skrócie o borderlaine. Już nie mogę się doczekać kiedy ją dorwę w swoje ręce.

girl interrupted Zamykając się na klimaty psychiatryczne to może:
K. Otwinowska "Dieta (nie)życia"
A. Lauveng "Byłam po drugiej stronie lustra" "Niepotrzebna jak róża" - klimaty schizofreniczne.
To tak na początek. Jeśli ktoś czytał pierwszą książkę niech podzieli się refleksją. Druga to odmienne spojrzenie na schizofrenię ale nie chcę zdradzać, warto. Zresztą w necie jest pełno informacji o niej.

Alia: Z klimatów nie do końca psychologicznych "Domowy poradnik umierania" Debry Adelaide. Tytuł brzmi dość przerażająco, ale podtytuł to "Powieść sławiąca życie". I naprawdę coś w tym jest. Bardzo mądra, poruszająca i przy tym wszystkim ciepła książka. A do tego w klimatach australijskich i pełna nawiązań do literatury, zwłaszcza angielskich poetów metafizycznych (co dla mnie jest dużym plusem, bo bardzo ich cenię).

Jaskółka: Z książek o radzeniu sobie z chorobą czytałam w wakacje "11x ja. Moje życie z osobowością mnogą" - Robert B. Oxnam. Ciekawa, pozwala choć trochę przyjrzeć się, jak życie z dysocjacyjnym zaburzeniem tożsamości wygląda z punktu widzenia osoby chorej... Jak przebiegała terapia, łączenie się kolejnych osób...

Stan: "Spowiedź szaleńca" Strinberga,

sigma: Weszłam tu z zamiarem polecenia Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie, ale widzę, że ktoś już o tym pisał... więc tylko dodam, że ja też polecam Wink
Polecę też książkę Pierwsza osoba liczby mnogiej (Cameron West) - oparta na faktach historia mężczyzny z dysocjacyjnym zaburzeniem tożsamości czy, jak kto woli, osobowością mnogą.

ef: Swego czasu zaczytywałam się w Yalomie, amerykańskim psychiatrze i psychoterapeucie. Przeczytałam Kata miłości. Opowieści psychoterapeutyczne i Kurację według Schopenhauera - to powieść o terapeucie, który prowadzi grupę pacjentów, przeplatana wątkami o Schopenchauerze.

wystraszona: Obłed Jerzy Krzysztoń - genialny, moim zdaniem opis schizofreni (narazie przeczytalam 2 tomy z 3)
Okaleczona Khady. Historia kobiety z krajów Afrykanskich, która została obrzezana w wieku 7 lat i opis tego jak to wplyneło na jej życie.
ChudaJudith Fathallah, ale mnie nie powaliła. Jest jakaś taka sztuczna jak dla mnie
 
Kati
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 23/03/2011 06:29
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2764
Data rejestracji: 29.06.09

Wow, znowu daleś czadu. Chylę czoła Twej mrówczej robocie. W sumie... ja bym tylko podniosła wątek książkowy. No ale ja leń do potęgi n-tej jestem i jak się tylko da, chodzę na skrótyWink
Edytowane przez Kati dnia 23/03/2011 06:30
 
Anise candy
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 23/03/2011 12:56
Finiszujący


Postów: 214
Data rejestracji: 14.03.11

Ups, czyżbym zdublowała temat, który już kiedyś był ..
 
http://www.monile.blog.pl
Czader
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 23/03/2011 13:01
Awatar

Pasjonat


Postów: 5149
Data rejestracji: 29.09.10

Może nie zdublowała (bo wątek książkowy dotyczył książek w całości a nie w beletrystyce tylko) może po prostu nie zauważyła że jest ;-)
Może nowa osoba go bardziej rozrusza ;-)))

Kati: w sumie mogłem, i tak się zdziwiłem że z 7 stron tylko tyle się zebrało o chorobach psychicznych. W sumie bałagan ale może kiedyś ktoś to w końcu uporządkuje ;-)))
 
Nieustraszona
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 30/03/2011 21:55
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

Polecam gorąco [i][/i]Szklany klosz[i][/i] Sylvii Plath. Jak dla mnie genialna opowiesc.

Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
nie wiem jak nazwać temat Przedstaw się 7 26/01/2016 11:44
czy temat to taki szmatławcowy nagłówek przyciągający? Przedstaw się 4 27/03/2015 00:02
Temat typu: co czujecie gdy oglądacie... Porozmawiajmy 19 10/01/2013 22:21
epidemia chorób psychicznych Ogólnie o psychiatrii 15 12/05/2012 21:39
Związek zaburzeń psychicznych z inteligencją Znalezione w sieci 2 23/01/2012 10:21

50,401,666 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024