28 Marca 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Klara Klara
2 dni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
2 dni Offline
swistak swistak
3 tygodni Offline
Alia Alia
3 tygodni Offline
Anderson_81 Anderson_81
3 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Anderson_81
Ogółem Użytkowników:2,201
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Schizofrenia
 Drukuj temat
Znaczenie słowa "schizofrenia"
Makro
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 30/09/2009 23:43
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Słowo "schizofrenia" oznacza chorobę psychiczną. Jednak przeglądając niusy widzę nagłówki "schizofrenia w sprawie Polańskiego", "schizofrenia w PZPN". Wnioskuję, że to choroby tej nie oznacza.
Czy dozwolone jest stosowanie tego słowa inaczej niż do określenia choroby i co ona ma waszym zdaniem w tych artykułach oznaczać?
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
Alia
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 01/10/2009 07:07
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

"Schizofrenia" i "paranoja" na dobre przyjęły się w języku mediów i raczej nie da się tego zmienić. Choć mam wrażenie, że we wspomnianych przez Ciebie kontekstach "schizofrenia" oznacza raczej coś przypominającego "osobowość wielokrotną" - czyli jeśli jakąś sytuację określimy jako "schizofreniczną", sugerujemy, że jest niejasna, różne strony wypowiadają się na jej temat w skrajnie odmienny sposób, a ich zdań nie da się pogodzić.
Zaś jako lingwista z wykształcenia powiem z rezygnacją - język jest tworem żywym i nie da się z nim walczyć. Można próbować (język poprawności politycznej), ale efekty bywają zazwyczaj mizerne.
 
Perfidia
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 01/10/2009 20:17
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 7779
Data rejestracji: 26.01.09

Myślę, że Alia ma rację - w tym kontekście schizofrenia oznacza różnorodność opinii (coś jak rozdwojenie jaźni).

A odnośnie poprawności językowej i rozwoju języka - uważam, że nawet jeżeli sytuacja wydaje się beznadziejna, tzn. nie podoba nam się kierunek, w którym zmierza język, to nie powinniśmy powielać niefortunnych i błędnych sformułowań. Do momentu aż osoby, które są dla nas językowymi autorytetami nie zaczną ich używać.
[color=#990099][i]Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć,
a to, co daje się policzyć - nie liczy się.[/i]
[small]A.Einstein[/small][/color]

[small]1,6180339887498948482045868343656...[/small]
 
http://antyproana.blox.pl
girl interrupted
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 28/01/2013 01:54
Awatar

Srebrny Forumowicz


Postów: 1339
Data rejestracji: 23.09.10

[quote][b]Makro napisał/a:[/b]
Czy dozwolone jest stosowanie tego słowa inaczej niż do określenia choroby i co ona ma waszym zdaniem w tych artykułach oznaczać?[/quote]

Nie, nie jest dozwolone. Dla mnie to jest jawny brak szacunku dla osób chorych, bo nagle się okazuje, że jest jakaś schizofrenia w PZPN, jest schizofrenia w rządzie, ktoś ma schizofreniczne poglądy - schizofrenia to dramat osób chorych i na pewno próżno szukać jej w PZPN (!), można ją znaleźć w szpitalu psychiatrycznym. Jednak walka z nadużywaniem słowa schizofrenia jest chyba trudna, bo słowo schizofrenia się rozpowszechniło w mediach, na nieszczęście osób chorych.
"Odkąd sięgam pamięcią, zawsze było coś nie tak..."
 
ananke
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 01/02/2013 23:10
Awatar

Startujący


Postów: 183
Data rejestracji: 20.10.12

R.Laing w "Podzielone Ja" napisał:
Pacjent nie dostał schizofrenii. Schizofrenii nie ma się jak kataru. On [u]jest [/u]schizofrenikiem.

Niby to tylko słowa.
Niby schizofrenia jest wpisana jako choroba do DSM i IC.
Niby lektura Lainga to dawne, przebrzmiałe czasy.
Ale ja wolę "być schizofreniczką" niż "chora na schizofrenię".
Po prostu taka jestem.
Edytowane przez ananke dnia 01/02/2013 23:13
[i][color=#0099ff]"Tylko jak się z tego wyrwać,
Tylko co ze sobą zrobić,
Kiedy dłonie wyciągnięte w pustkę
krzyczą..."[/color][/i]
 
Herbaciarz
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 03/02/2013 00:25
Rozgrzany


Postów: 73
Data rejestracji: 21.07.12

Mnie też zęby bolą kiedy czytam takie teksty. Tu chodzi o to, że oficjel z PZPN mówi w poniedziałek jedno, a inny oficjel z tej samej organizacji (albo ten sam człowiek, jest jeszcze śmieszniej) we wtorek mówi coś zupełnie innego. Chodzi o to, że panowie przeczą sami sobie. Użycie terminu medycznego, zwłaszcza z zakresu psychiatrii, wzmacnia przekaz i zachęca do lektury całego testu, a więc zakupu gazety. O ile wiem, nie odpowiada to medycznej definicji schizofrenii, ale nie za to autorom tytułów w gazetach płacą.

Co można z tym zrobić? Nic. Słowa "przeciekają" z różnych dziedzin do języka potocznego i zmieniają swoje znaczenie. Można mieć nadzieję, że "schizofrenia" jako synonim sprzeczności i niekonsekwencji się nie przyjmie.
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Żyję normalnie ze schizofrenią Przedstaw się 1 13/08/2023 14:47
"Dobry" psychoterapeuta Psychoterapia 7 07/11/2021 23:41
Schizofrenia a język Schizofrenia 16 24/10/2021 21:14
Trening metapoznawczy dla pacjentów ze schizofrenią Schizofrenia 5 25/06/2021 00:37
Schizofrenia prosta - przemyślenia, spekulacje, wasze zdanie... Czym ona jest według was samych??? Schizofrenia 14 17/08/2020 20:46

50,114,151 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024