29 Marca 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Klara Klara
2 dni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
2 dni Offline
swistak swistak
3 tygodni Offline
Alia Alia
3 tygodni Offline
Anderson_81 Anderson_81
3 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Anderson_81
Ogółem Użytkowników:2,201
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Schizofrenia
 Drukuj temat
Schizofrenia. Perspektywa społeczna. Sytuacja w Polsce. PDF
girl interrupted
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 25/09/2014 00:45
Awatar

Srebrny Forumowicz


Postów: 1339
Data rejestracji: 23.09.10

Polecam do przeczytania, może ktoś będzie potrzebował wiedzy zawartej w tym pdf-ie. Ja jeszcze szczegółowo nie przeczytałam, ale zamierzam Smile

[url]http://www.watchdogpfron.pl/wp-content/uploads/2014/02/Raport_Schizofrenia2.pdf[/url]
"Odkąd sięgam pamięcią, zawsze było coś nie tak..."
 
Brego
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 25/09/2014 05:25
Awatar

Finiszujący


Postów: 412
Data rejestracji: 04.09.14

Ciekawe opracowanie, fajnie że wrzuciłaś Smile Mimo, że nie przeczytałam " od deski do deski" to parę rzeczy zwróciło moją uwagę...
Pamiętam jak niedawno czytałam jakieś statystyki z mojego lokalnego szpitala sporządzone na okazję obchodów dni zdrowia psychicznego i... analizując tabelki na szybko wyszło mi... że praktycznie co kilka dni do szpitala trafia nowa osoba z rozpoznaniem schizofrenii i jest to nowe rozpoznanie. Także ja byłam w szoku jak to sobie uświadomiłam...

Albo migawka z zajęć na uczelni, gdzie przy analizowaniu danych z GUS- u depresja i samobójstwa były tuż za niwydolnością krążenia niemal na samym szczycie w rankingu przyczyn zgonów w Polsce. Tyle tabelki. Więc dla społeczeństwa obiektywnie jest to problem... Bo rodzinom, w których znajduję się osoba chora tego chyba nie trzeba udowadniać, same to widzą i odczuwają najlepiej...

Mnie tylko może cieszyć ta zmiana w 'ewolucji' psychiatrii w Polsce, ale... zastanawia mnie jeszcze coś, o czym ten artukuł milczy... A mianowicie- profilaktyka. Bo gdzieś czytałam, że istnieje pewien zespół symptomów, które pozwalają wyłapać, że 'coś się dzieje". Może warto byłoby tutaj wdrożyć jakieś zmiany, żeby wyłapywać zagrożenie już na tym etapie, a nie dopiero jak ktoś już ma pełne objawy i sytuacja jest klarowna, hmm...
Jakie jest Wasze zdanie ?
[i]Istnieje taka cierpienia granica, za którą czekać może już tylko spokój...[/i]
 
swistak
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 25/09/2014 08:46
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 1757
Data rejestracji: 11.08.14

[quote][b]Brego napisał/a:[/b]
Ciekawe opracowanie, fajnie że wrzuciłaś Smile Mimo, że nie przeczytałam " od deski do deski" to parę rzeczy zwróciło moją uwagę...
[...]
[/quote]
Jak ktoś chce tabelki, to są tutaj:
[url]http://www.slaskie.pl/zalaczniki/2013/11/13/1384348437/1384348477.pdf[/url]
(strona 86 i dalej - liczby hospitalizowanych pacjentów,
strona 214 - lista wszystkich tabel).

[quote]
Mnie tylko może cieszyć ta zmiana w 'ewolucji' psychiatrii w Polsce, ale... zastanawia mnie jeszcze coś, o czym ten artukuł milczy... A mianowicie- profilaktyka. Bo gdzieś czytałam, że istnieje pewien zespół symptomów, które pozwalają wyłapać, że 'coś się dzieje".[...][/quote]
Tzw. prodromy schizofrenii. Jednak nawet jeśli występują, to trudno coś z nimi zrobić dla dobra pacjenta[1]:
[quote]While there is some evidence that early intervention in those with a psychotic episode may improve short-term outcomes, there is little benefit from these measures after five years.[4] Attempting to prevent schizophrenia in the prodrome phase is of uncertain benefit and therefore as of 2009 is not recommended.[82] [/quote]
(Mimo, że są pewne dowody, że wczesna interwencja u pacjentów z epizodem psychotycznym może poprawić krótkoterminową prognozę, korzyści z niej po pięciu latach są niewielkie. [4] Korzyści z prób zapobiegania schizofrenii w fazie prodromalnej są niepewne i z tego względu nie jest to praktyka zalecana (wg artykułu z 2009r.) [82])


------------
[1] http://en.wikipedia.org/wiki/Schizophrenia#Prevention
(tam jest to dobrze zacytowane)
Edytowane przez swistak dnia 25/09/2014 09:07
 
Brego
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 25/09/2014 09:46
Awatar

Finiszujący


Postów: 412
Data rejestracji: 04.09.14

swistak- dzięki za te linki, po ich przejrzeniu wnioski mam podobne jak poprzednio, niestety. :/ (choć dane dotyczyły innego województwa, to rzecz się miała podobnie- nawet uwzględniając czas i obszar badania...)
Znaczy to tylko, że problem jest, ale jak go rozwiązać... nie czuję się na siłach szukać odpowiedzi. Co nie znaczy, że nie warto się nad tym pochylić, ale tu jest z pewnością wielu specjalistów lepiej znających temat.
A objawy prodromalne- zdaję sobie sprawę, że często nawet jeśli wyłapie się pewne "predyspozycje" i niepokojące sygnały już wcześniej (np. w szkole itp.), to i tak żadna zewnętrzna interwencja nie będzie w stanie realnie wpłynąć na to, co pewnie gdzieś tam jest przyczyną tych zaburzeń (np. na sytuację rodzinną itp). No bo co? "Zabieramy dziecko, bo Państwo da mu lepszą opiekę?" Bo mamy pewne hipotezy? Bo istnieje statystyczne ryzyko?

Więc co tu robić? -Nie wiem. Liczę tylko, że w tym kraju mimo wszystko i tak dużo jest osób/społeczników, którym leży na sercu sprawne funkcjonowanie naszego społeczeństwa.
Choć włączając TV odnoszę dziwne wrażenie, że niektórym (zwłaszcza tym, co to mają możliwości, by realnie coś zdziałać, patrzcie- politycy) wręcz zależy na tym by utrzymać ten burdel na kółkach.
Ale i tak, chyba nie ma co się podłamywać, bo i tak widzę ze swojego doświadczenia, że wiele jest ludzi, którzy -bezinteresownie zupełnie- chętni są, by pomagać... Także to podbudowujące bardzo, nawet takie inicjatywy jak to forum Smile

hmmmyśliciel
[i]Istnieje taka cierpienia granica, za którą czekać może już tylko spokój...[/i]
 
kinpump
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 07/12/2017 21:44
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 40
Data rejestracji: 07.12.17

[quote][b]girl interrupted napisał/a:[/b]
Polecam do przeczytania, może ktoś będzie potrzebował wiedzy zawartej w tym pdf-ie. Ja jeszcze szczegółowo nie przeczytałam, ale zamierzam Smile

[url]http://www.watchdogpfron.pl/wp-content/uploads/2014/02/Raport_Schizofrenia2.pdf[/url][/quote]

Bardzo fajna kampania, mogę zapytać, gdzie ją "wykopałaś"?
 
girl interrupted
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 26/12/2017 01:40
Awatar

Srebrny Forumowicz


Postów: 1339
Data rejestracji: 23.09.10

Prawdopodobnie (o ile mnie pamięć nie myli, bo było to aż 3 lata temu) na którejś z grup FB o schizofrenii i wsparciu w tej chorobie.
"Odkąd sięgam pamięcią, zawsze było coś nie tak..."
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Żyję normalnie ze schizofrenią Przedstaw się 1 13/08/2023 14:47
polityczna sytuacja w kraju Porozmawiajmy 15 14/11/2021 11:44
Schizofrenia a język Schizofrenia 16 24/10/2021 21:14
Trening metapoznawczy dla pacjentów ze schizofrenią Schizofrenia 5 25/06/2021 00:37
Schizofrenia prosta - przemyślenia, spekulacje, wasze zdanie... Czym ona jest według was samych??? Schizofrenia 14 17/08/2020 20:46

50,117,509 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024