25 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
7 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Psychoterapia
 Drukuj temat
Zakazy na terapii grupowej
modliszka
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 18/06/2014 14:55
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 2327
Data rejestracji: 26.10.09

Dotyczą:
- nie wolno nawiązywać żadnych relacji z pozostałymi uczestnikami grupy
- nie wolno spotykać się poza terapią, poza ośrodkiem
- nie wolno wymieniać się nr tel.
- nie wolno pożyczać sobie pieniędzy
- nie wolno czynić sobie przysług typu znalezienie pracy

Co o tym myślicie?

Wczoraj dyskutowaliśmy o tym (oczywiście bez udziału terapeuty) i wyszło, że większość nie przestrzega tych zasad.Co więcej wszystkie punkty poza o pożyczaniu pieniędzy są dla ludzi bezsensowne bo niosą dobro (wsparcie, zrozumienie, pomoc) a nie coś złego, czego należy zakazywać.
Sama mam bardzo fajny kontakt z jedną z dziewczyn i planujemy spotkać się gdzieś poza grupąPfft
[i]Złamać można praktycznie wszystko, nawet
serce.
Lekcje, których udziela nam życie, nie przynoszą
mądrości, lecz blizny i zrosty.[/i]
 
tajfunek
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 18/06/2014 16:04
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

a mi sie wydaje, ze z jakiegoś powodu wymyślono te zakazy. Może praktyka i wiedza? Może chca przed czymś chronic?
ja mam różne doświadczenia, te złe również. gdybym trzymała sie tych punktów nie doświadczyłabym czegoś złego.
Dla mnie te punkty mają sens.
 
Nieustraszona
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 18/06/2014 17:32
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

Ja w ogole mam jakąs alergie na grupowe "kontrakty", może dlatego, że mój bardziej przypominal cyrograf.

Zobowiązuje się do:
1
2 cect.

Nie będę:
1.
2.

Tylko nikt nie pisał co w zamian.

Co do kasy i innych rzeczy u Ciebie. To chyba po to by nie było kwasów na grupie. Kots pożyczy kasę nie odda i bedzie problem. I pewnie by nikt nie był odrzucany, zakaz kontaktow. Aczkolwiek zawsze beda w grupie osoby lubiące sie bardziej i mniej - to normalne. Tylko chodzi o to by to zjawisko zminimalizowac.
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
sigma
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 19/06/2014 21:59
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Modliszko, a jak myślisz, po co te zasady istnieją?

Zasady na terapii mają ścisły związek z procesem terapeutycznym. Łamanie ich nie tylko może narazić na jakieś nieprzyjemności czy na to, że ktoś nie odda pieniędzy, ale przede wszystkim wpływa na przebieg samej terapii.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Mina
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 19/06/2014 23:03
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 862
Data rejestracji: 18.05.12

Myślę, że nikt tak naprawdę nie jest w stanie zabronić nikomu spotykać się rozmawiać, wyświadczać sobie przysług, zasady są żeby was ostrzec, że to może rodzić problemy - np. oprócz tego, że uzyskacie od siebie wzajemnie wsparcie i pomoc mogą pojawić się mające wpływ na atmosferę w grupie interpersonalne konflikty, oczekiwania, rozczarowania, urazy itp itd - gdy romawiacie przy terapeucie - ktoś czuwa nad tym, by nikt nie przekraczał niczyich granic, wszystko może być na bieżąco wyjaśniane, gdy robicie to na własną rękę - na własną rękę zmierzacie się także z konsekwencjami i tymi fajnymi, i mniej przyjemnymi. Interesujące, że interpretujecie te zasady jako coś, co czegoś was pozbawia, a nie jako coś, co w czymś wam pomaga, to, że ślepo i bezdyskusyjnie się nie podporządkowujecie wcale mnie nie dziwi, w końcu każdy ma swój rozum i sam decyduje ...
[color=#996600]"Jeżeli ktoś prosi o radę, podpowiedź, wskazówkę albo pomoc, to świetnie; podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ale jeśli zobaczysz, że ten ktoś tylko cię wysłuchał, pokiwał głową i nic nie zrobił, to daj mu spokój. On po prostu j
 
papilon
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 20/06/2014 09:37
Awatar

Medalista


Postów: 685
Data rejestracji: 19.06.14

Ja myślę, że te zakazy są po to aby nie przekraczać granic, aby nie zaburzyć procesu terapii. Jak na moje to tak tak samo jak w procesie terapii indywidualnej - tj. tam też nie umawia się nikt na piwo z terapeutą po terapii, bo relacja terapeutyczna legła by w gruzach. Tutaj w grupowej wydaje mi się, że stosunki w grupie powinny być takie same - przynajmniej do definitywnego zakończenia terapii.
 
Makro
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 20/06/2014 14:04
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Na terapię nie idzie się, aby przyjemnie spędzać czas. Wszystkie zasady zawarte w regulaminie mają sens i nie widzę terapii grupowej bez nich. Przykre, że podpisuje się regulamin, tylko po to, aby mieć go w poważaniu.
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
tajfunek
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 20/06/2014 14:07
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

[quote]Wczoraj dyskutowaliśmy o tym (oczywiście bez udziału terapeuty) i wyszło, że większość nie przestrzega tych zasad[/quote]
A może dobrze byłoby przedyskutować to z udziałem terapeuty ? Wink
 
Makro
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 20/06/2014 14:12
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

[quote]oczywiście bez udziału terapeuty[/quote]

Ja tu nawet oczywistości nie widzę Grin
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
Mina
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 20/06/2014 16:50
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 862
Data rejestracji: 18.05.12

Ja myślę, że to zwyczajnie ludzkie, że grupa bezkrytycznie nie poddaje się wszystkim obowiązującym zasadom, wydaje mi się, że zasady zasadom nie są równe, czym innym jest np. złamanie zakazu spożywania alkoholu na terenie ośrodka, a czym innym wymiana telefonów z kimś z grupy. Ma to oczywiście konsekwencje, nie zawsze dające się przewidzieć. Grupa widzi w tych zakazasach jedynie bezsensowne ograniczenia, wg mnie warto otwarcie porozmawiać o tym na sesji - zresztą nie wydaje mi się, by takie prywatne kontakty dało się na dłuższą metę ukrywać przed doświadczonym terapeutą.
[color=#996600]"Jeżeli ktoś prosi o radę, podpowiedź, wskazówkę albo pomoc, to świetnie; podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ale jeśli zobaczysz, że ten ktoś tylko cię wysłuchał, pokiwał głową i nic nie zrobił, to daj mu spokój. On po prostu j
 
papilon
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 20/06/2014 16:56
Awatar

Medalista


Postów: 685
Data rejestracji: 19.06.14

tylko po co w takim razie decydują się na terapię i podpisują kontrakt skoro i tak nie zamierzają się stosować do zasad?

Może lepiej byłoby w takim przypadku znaleźć sobie znajomych spoza terapii i iść się z nimi rozerwać, zamiast zajmować sobie czas na terapii grupowej i się nie stosować do tych zasad.....
Edytowane przez papilon dnia 20/06/2014 16:57
 
Mina
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 20/06/2014 17:20
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 862
Data rejestracji: 18.05.12

Nie wiem Papilon co dla kogo by było lepiej ... wydaje mi się, że mało kto jest tak perfekcyjnie idealny i skrupulatny, by rygorystycznie przestrzegać wszelkich obowiązujących regół i zasad ... mamy np ograniczenia prędkości - czy każdy zawsze ich przestrzega co do km? przykłady można mnożyć ...
Mi się wydaje, że jeśli grupa nie przestrzega tych zasad, które zostały wymienione, doświadczy prędzej czy później różnych tego konsekwencji i to też będzie materiałem do pracy w grupie ... taka grupa jest mikrośrodowiskiem, w którym ludzie uczą się także społecznego funkcjonowania, doświadczają np co się dzieje gdy przestrzega się regół, a co gdy się je lekceważy ...
[color=#996600]"Jeżeli ktoś prosi o radę, podpowiedź, wskazówkę albo pomoc, to świetnie; podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ale jeśli zobaczysz, że ten ktoś tylko cię wysłuchał, pokiwał głową i nic nie zrobił, to daj mu spokój. On po prostu j
 
sigma
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 20/06/2014 17:20
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Otóż to, papilon, otóż to.
Zasady na terapii są z góry znane. Albo ktoś idzie się tam leczyć i ich przestrzega, albo idzie poszukać towarzystwa... tylko po co na terapii w takim razie?
A jak zasady wzbudzają kontrowersje, to oczywiste dla mnie jest, że rozmawia się o nich z terapeutą.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
papilon
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 20/06/2014 17:40
Awatar

Medalista


Postów: 685
Data rejestracji: 19.06.14

[quote][b]Mina napisał/a:[/b]
Nie wiem Papilon co dla kogo by było lepiej ... wydaje mi się, że mało kto jest tak perfekcyjnie idealny i skrupulatny, by rygorystycznie przestrzegać wszelkich obowiązujących regół i zasad ... mamy np ograniczenia prędkości - czy każdy zawsze ich przestrzega co do km? przykłady można mnożyć ...
[/quote]

Ja rozumiem, że przestrzeganie tych zasad może być trudne, ba nawet jest, ale nie widzisz w tym małego zgrzytu, że ty z góry zakładasz, że się nie da? Jak się nie da to po co się wybierasz na tego typu terapię? Zasady nie są po to aby z góry je skreślać i łamać.
 
Mina
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 20/06/2014 18:47
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 862
Data rejestracji: 18.05.12

Nie jestem przeciwna zasadom i nie neguję z góry zasadności ich przestrzegania, uważam, że zarówno sztywne ich przestrzeganie jak i ich łamanie ma swoje konsekwencje, a każdy ma prawo ich doświadczyć, jeśli tego chce, a zarówno jedno jak i drugie może być ciekawym materiałem do pracy dla grupy. Złamanie jakiejś zasady niekoniecznie świadczy o tym, że ktoś nie jest godny by brać udział w całej terapii. Czy trzeba być na wskroś idealnym pacjentem? idealnym człowiekiem? Jeśłi panuje na grupie zasada punktualności, a ktoś się spóźni to oznacza, że nie jest dość dobry, by brać w niej udział?
[color=#996600]"Jeżeli ktoś prosi o radę, podpowiedź, wskazówkę albo pomoc, to świetnie; podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ale jeśli zobaczysz, że ten ktoś tylko cię wysłuchał, pokiwał głową i nic nie zrobił, to daj mu spokój. On po prostu j
 
tajfunek
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 20/06/2014 18:54
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

jeśli ktoś przestrzega zasad ma nad tym pracować?myśliciel
dziwna teoria.
jak dla mnie widać,że jest osobą odpowiedzialną, wie po co podjął terapie i zalezy mu na pracy nad sobą.
Edytowane przez tajfunek dnia 20/06/2014 19:00
 
papilon
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 20/06/2014 19:11
Awatar

Medalista


Postów: 685
Data rejestracji: 19.06.14

Nikt nie jest idealny i każdy popełnia błędy, tylko gorzej jak się je popełnia z "założenia", łamanie zasad na zasadzie "bo inni też tak robią" to moim zdaniem postępowanie pierwszaka. Zaczniesz palić trawę, bo inni też tak robią? Zaczniesz łamać zasady, bo ci się nie podobają - to albo wypadałoby o tym porozmawiać z terapeutą i to zmienić, albo opuścić grupę, bo to też ma wpływ na innych.

Decydując się na tą terapię, zgadzasz się na pewne zasady i mimo wszystko decydujesz się je przestrzegać. Idzie się na terapię po to aby podejść do tego poważnie, rozwiązać problem, a nie w celach towarzyskich, są lepsze sposoby aby spotkać fajnych znajomych.

Umawiając się poza terapią burzysz relację terapeutyczną i szczerze nie wierzę, że do takiego spotkania jak doszło po raz pierwszy to nie dojdzie po raz trzeci i czwarty - chyba, że się ze sobą grupa nie porozumie ale wtedy to już w ogóle będzie problem,pewnie kilka osób trzymających władzę, kilka wyalienowanych. Taka terapia nie ma już później sensu.

W celach towarzyskich to można wyjść ze znajomymi i porozmawiać tak samo, jak z grupą poza terapią, z tą różnicą, że wtedy nie "psuje się" terapii swojej i kogoś innego.
 
Mina
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 20/06/2014 19:23
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 862
Data rejestracji: 18.05.12

Przestrzeganie zasad świadczy o odpowiedzialności, bardzo sztywne ich przestrzeganie może świadczyć o nadodpowiedzialności i uzależnianiu swojej wartości np. od tego na ile idealnie się ich przestrzega ... zawsze doskonale przestrzegam jestem ok, gdy zdarzy mi się jakieś uchybienie jestem beee
Spóźnienie się nie musi oznaczać, że ktoś nie wie po co poszedł na terapię, podobnie podanie komuś nr tel nie musi oznaczać, braku zaangazowania w pracy nad sobą ... Można bardzo skrupulatnie przestrzegać wszelkich możliwych zasad i wcale nie być zdrowszym od kogoś kto jakąs z nich złamał.
[color=#996600]"Jeżeli ktoś prosi o radę, podpowiedź, wskazówkę albo pomoc, to świetnie; podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ale jeśli zobaczysz, że ten ktoś tylko cię wysłuchał, pokiwał głową i nic nie zrobił, to daj mu spokój. On po prostu j
 
sigma
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 20/06/2014 19:38
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Nie wydaje mi się, żeby w przypadku tak jasno określonych zasad można ich było przestrzegać bardzo sztywno, trochę sztywno albo niesztywno.
Albo się ich przestrzega, albo nie.
I łatwo zauważyć, że w przytoczonych zasadach nie ma mowy o punktualności, na którą w szczególnych przypadkach można nie mieć wpływu.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
tajfunek
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 20/06/2014 19:39
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

[quote]bardzo sztywne ich przestrzeganie może świadczyć o nadodpowiedzialności i uzależnianiu swojej wartości[/quote]
może, ale nie musi.
przestrzeganie zasad nie musi być czymś złym, chorym, sztywnym.
Tym bardziej,że zasady są jasno na początku określone, nikt nikogo nie zmusza do przestrzegania ich,do brania udziału w terapii.
osoba dorosła sama podejmuje decyzję,chodze na terapię i przestrzegam zasad, albo sobie g...z tego robię. I konsekwencje również ta osoba ponosi.
Po coś te zasady powstały, nie sądzisz?
podałas piękny przykład
[quote]mamy np ograniczenia prędkości - czy każdy zawsze ich przestrzega co do km?[/quote]
no nie każdy przestrzega, a jak myślisz czemu jest tyle wypadków? bo ludzie mają gdzies przepisy i starają się być mądrzejsi, od tych którzy przepisy tworzyli.
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Praca na terapii Psychoterapia 14 14/09/2019 14:26
Czy macie tematy tabu na terapii/wizytach lekarskich Psychoterapia 51 16/01/2019 20:17
Przerwa w terapii Psychoterapia 22 07/12/2017 23:05
opór w terapii Psychoterapia 16 13/11/2016 16:00
hipnoza? trans ?w terapii Psychoterapia 3 16/05/2015 08:46

50,293,439 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024