03 Maja 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Mathews Arleen Mathews Arleen
1 dzień Offline
Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
2 tygodni Offline
Klara Klara
5 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
5 tygodni Offline
swistak swistak
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: asd asd ...
Ogółem Użytkowników:2,204
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Depresja
 Drukuj temat
pacjenci pacjentom
weronika
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 01/07/2009 22:07
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 856
Data rejestracji: 10.08.08

Chciałabym poruszyć temat, który już wieeeeele razy wałowaliśmy w różnych odsłonach-mianowicie, stwórzmy taki "przetrwalnik" od pacjenta dla pacjenta: jak przetrwać momenty kryzysowe w depresji?
Edytowane przez weronika dnia 01/07/2009 22:10
 
http://tailtu.blox.pl
Makro
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 01/07/2009 22:37
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Bardzo miły pomysł - prawdziwy kącik wzajemnej pomocy.
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
SeaVasp
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 13/09/2009 11:06
Rozgrzewający się


Postów: 20
Data rejestracji: 13.09.09

No to tak. ...Mój postulat do kącika Smile:
pogłaskać, okryć kołderką , pozwolić na słabość...ale nie utwierdzać w bezradności, motywować do działania, tchnąc wiarę w siły ale nie obciążać zobowiązującymi słowami :"wierzę w Ciebie, dasz radę".

Jestem przerażona tym co robią ludzie, byle by tylko utrzymać statystyki na forach o tematyce psajcho-karmią namistkami, odbierają siły zamiast je dawać, po to, żeby zatrzymac usera na forum. I z czasem uzalezniają gom (jego samopocz.) od tego miejsca i ludzi. Mam wrażenie, ze odbierają świadomosć ludziom....to antidotum, ale działa jak narkotyk-zakłamuje rzeczywstość.
Pozwalają mysleć że choroba coś daje-zainteresowanie- uczą jak chorować, nie jak zdrowieć...

Połowę (a może i wiecej) takich miejsc należałoby zlikwidować jako szkodliwe dla zdrowia (zdrowienia).
Edytowane przez SeaVasp dnia 13/09/2009 11:12
 
Makro
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 13/09/2009 11:19
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Twoja obserwacja ma jak najbardziej podstawy - zdecydowanie nie zgadzam się na wysłuchiwanie biernie czarnej wizji wszystkiego.
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
mlekowproszku
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 13/09/2009 12:04
Rozgrzewający się


Postów: 22
Data rejestracji: 23.08.09

SeaVasp- zgadzam się w 100%, gdy weszłam na eFkę byłam zaskoczona (pozytywnie) tym, że tu nikt nie dołuje, nie ma towarzystwa wzajemnej-negatywnej adoracji, nie ma rankingu prób, nie ma chwalenia się swoimi chorobami, nie ma emocjonalnych szantaży.
3/4 takich miejsc POWINNO się zlikwidować. ktoś powinien sie zająć obserwacją takich 'pomocnych forów" -umieralność bowiem wśrod uch użytkowników jest alarmująco wysoka.

a mój pomysł na złe samopoczucie:
1. czekolada z orzechami
2.koc
3. ogłupiający film/program ( serio-pomaga! Smile)
 
Artystyczna Dusza
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 13/09/2009 15:05
Awatar

Medalista


Postów: 711
Data rejestracji: 31.05.09

Myślę że gdy dopada nas depresja nie należy zamykać się z nią w jednym pokoju ale dzielnie stawić jej czoła.Czasami jest to trudne ale najgorszym pomysłem jest się poddać i dać schwytać chorobie w jej sidła.
Moje sposoby na depresję:
1. na pewno praca
2. spacery z psem
3. wycieczka w miejsce - jakieś piękne które zachwyca mnie tak że aż dech w piersiach mi zapiera
4. jakieś zajęcie które sprawia wielką przyjemność w moim przypadku np. gotowanie dla innych, haftowanie czy robienie biżuterii
5. i wreszcie na koniec rozmowa z zaufaną osobą która mnie potrafi zrozumieć.
 
http://monia-art.blogspot.com/
Alia
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 13/09/2009 16:51
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Jestem też na innym forum (a raczej podforum na forum o innej zupełnie tematyce), na którym spotykają się osoby chore na depresję, osoby zaleczone i osoby żyjące z chorymi. I chyba mam szczęście, bo na tamtym forum też panuje bardzo pozytywna atmosfera, nikt nikogo nie dołuje, wszyscy wspierają się w walce, a czasem w przeżyciu kolejnego dnia, wymieniają namiarami na lekarzy i terapeutów, a czasem nawet ofertami pracy.

Moja metoda na gorsze samopoczucie - aktywność fizyczna. Kiedy się zmęczę, zapominam o wszystkim, znika moja złość i smutek. Cudowne działanie endorfin. Poza tym długi spacer w ładnej okolicy i głaskanie kota.
 
Kati
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 14/09/2009 21:37
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2764
Data rejestracji: 29.06.09

[quote]z kotem, z pająkiem na ścianie...[/quote], z lodówką, ooo, kaftanik, jaki mily, taki otulający, może i z nim mi się uda zaprzyjaźnić GrinGrinGrin

EDIT
Napisalam, wysłałam. A teraz pomyślałam. Prześmiewam, bo ja... nie mam swojego sposobu na zły nastrój. Poza tym, że czekam, aż mnie puści. Troszkę sie temu poddaję, pozwalam sobie popłakać, izoluję się, uciekam - ale pozwalam za sobą pogonić, jeśli ktoś chce. Chętnie bym się dałą przytulić ale nie potrafię o to poprosić. Kicha.
A z depresji takiej przez duże D, to mnie za uszy wyciagało stado terapeutów. Bo sobie z nia nie poradziłam.
Edytowane przez Kati dnia 14/09/2009 21:42
 
barbarajan
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 15/09/2009 10:51
Rozgrzany


Postów: 73
Data rejestracji: 03.08.09

Mnie z Depresji wyciąga nadal psychiatra.Sama próbowałam ale,jak sobie przypomnę to był koszmar.Zawsze lubiłam czytać.Książki połykałam,bywało że potrafiłam czytać całą noc,a gdy mnie dopadła pani D.to jedną kartę czytałam po kilka razy, a i tak nie wiedziałam co czytam.Dopiero po czterech miesiącach terapii ja przeczytałam książkę ze zrozumieniem. Dlaczego o tym piszę? gdy dopadnie prawdziwa depresja przez duże D pomóc morze jedynie fachowiec,żaden kocyk,ani aktywność fizyczna, wtedy nie pomogą,po prostu nie ma się na to sił
 
Kati
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 15/09/2009 11:19
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2764
Data rejestracji: 29.06.09

[quote]gdy dopadnie prawdziwa depresja przez duże D pomóc morze jedynie fachowiec,żaden kocyk,ani aktywność fizyczna, wtedy nie pomogą,po prostu nie ma się na to si[/quote]
Bardzo mądre słowa, barbarajan. Ja też przestrzegałabym przed myleniem gorszego dnia, przygnebienia z depresją. Wierzcie mi, depresja to baaardzo poważna choroba. Sama depresja, nie jako następstwo nałogowych zachowań, typu alkoholizm czy anoreksja, tylko sama z siebie, potrafi spowodować, ze człowiek nie ma sił, żeby zadbać o fizjologię.
Na przygnebienie - to kocyk, depresja - szybciutko do specjalisty.
 
Alia
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 15/09/2009 19:58
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Jasne, że w depresji potrzebna jest zazwyczaj pomoc specjalisty. Ale czasem człowiek ma takie różne stany, dołki, które depresją jeszcze nie są, ale cholernie utrudniają życie. I myślę, że w takich właśnie sytuacjach wymienione wyżej porady mogą się okazać skuteczne.
 
weronika
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 15/09/2009 20:11
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 856
Data rejestracji: 10.08.08

Tylko, że w depresji są problemy z decyzyjnością. I taka nawet bardzo ciężko chora osoba często widzi potrzebę pójścia do specjalisty, chciała by pomocy a nie potrafi podjąć decyzji(paradoksalne ale niestety prawdziwe). Tutaj dużo mogą zdziałać krewni, tylko muszą chcieć zauważyć problem. Czasami szukanie PZP dla chorego jest ponad jego możliwości, zwłaszcza, że to wiąże się ze sporymi rozczarowaniami w postaci długich terminów a wtedy to już można kompletnie stracić nadzieję, że pomoc nadejdzie...
 
http://tailtu.blox.pl
Lena
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 16/09/2009 23:10
Awatar

Finiszujący


Postów: 232
Data rejestracji: 02.09.09

może się trochę powtórzę, ale moje sposoby, to co mnie pomaga to
1. sen(po prostu przesypiam gorsze samopoczucie)
2. spacer, rower, aktywność fizyczna
3. dobra książka
4. zakupy Wink
5. rozmowa z kimś bliskim, terapeutką
6.pisanie dziennika
7.oglądanie fajnego filmu
8.pozwalam sobie na płacz


"Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem"
OWIDIUSZ
 
martyna
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 17/09/2009 17:45
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Mnie na chandrę pomaga ciepła kąpiel z pianą, świece, relaksacyjna muzyką( ostatnio zakład pracy zafundował swoim pracownikom płyty z muzyką relaksacyjną - hardkor, za to co nam fundują to chyba jakiś pozytywny objaw z ich strony Wink ). Lubie spacery, nawet jak pada, wiec zły nastrój póki jestem w stanie nad nim panować próbuję poprostu " przechodzić", kilka km dziennie pomaga.
Jak dopada mnie, " coś więcej" wtedy jest najcudowniejsze metody nie pomagają niestety.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
ellesio
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 04/10/2009 18:27
Awatar

Rozgrzany


Postów: 59
Data rejestracji: 02.10.09

Mi czasami udaje się w chwilach "trudnych" pisać, rysować... koniecznie czarnym gel-penem na gładkich kartkach zeszytowych (nie w kratkę czy linie). Ot, taki kaprys.
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Lekarze innych specjalności, a pacjenci psychiatryczni? Ogólnie o psychiatrii 9 08/09/2011 20:38

50,358,247 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024