26 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
7 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Leki
 Drukuj temat
Leki a prowadzenie samochodu.
RedKate
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 01/11/2012 23:11
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2185
Data rejestracji: 06.07.12

Wiele z nas regularnie przyjmuje różne specyfiki mniej lub bardziej ryjące nam nasze główki, stąd moje pytanie: jaki u Was ma to wpływ na kwestię jazdy samochodem?
Biorę fevarin i depakinę, przy jednym piszą, żeby zachować ostrożność i poczekać na indywidualną reakcję, przy drugim, żeby nie prowadzić. Mój lekarz mówi: może pani jeździć, tylko ostrożnie - nogę z gazu zdjąć pół sekundy wcześniej niż zwykle (jakbym kurna nieostrożnie jeździła dotąd, pfff).
Organizacyjnie przydałoby mi się to auto bardzo, ale odkąd cokolwiek łykam, nie odważyłam się wsiąść za kierownicę.
[color=#3399ff][i][small]"Moja doprowadzona do ostateczności dusza doszła do głosu. Z zimną furią, z pełną świadomością tego co robię, przestałam panować nad sobą."
Joanna Chmielewska - "Całe zdanie nieboszczyka"[/small][/i][/color]
 
Rat
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 01/11/2012 23:49
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 3056
Data rejestracji: 07.02.11

[url]http://adrianolek.com/naukajazdy/alkohol_leki_narkotyki.htm[/url]
lista leków .

Nie jeżdżę autkiem ( a rowerem) i zauważalne było stłumienie reakcji po benzodwuazepinach albo na początku brania / zwiększania dawek leków p/depresyjnych .
Edytowane przez Rat dnia 01/11/2012 23:49
[color=#33cc33] Czasem sobie myślę, że
Oj, lepiej byłoby gdyby nie było mnie. [/color]
 
https://sknerus.pl/pl/pp/301470/456
Makro
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 01/11/2012 23:53
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Ten zapis przeważnie wynika z asekuranctwa producentów. Wiadomo każdy inaczej reaguje, a po co wielkim firmom procesy sądowe o milionowe odszkodowania. Ulotki są przeważnie kropka w kropkę tłumaczone z angielskiego.

Firmom chodzi o to, że jak jedziesz samochodem to na własną odpowiedzialność i nie masz podstaw, aby nas pozwać.
Nowoczesne leki przeważnie mniej zaburzają koncentrację nie choroby na które się je daje. Jednak w związku z asekuranctwem firm trzeba to robić na własną odpowiedzialność, najlepiej po konsultacji z lekarzem, która też musi mieć charakter "nieoficjalny".


[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
martyna
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 02/11/2012 07:28
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Jeżdżę i to dość dużo, z tego co pamiętam to tylko na początku brania lerivonu nie byłam wstanie prowadzić,później samo przeszło.Staram się być uważna jeśli chodzi o leki, dla otoczenia i mnie samej większym zagrożeniem kolizji drogowej jest gdy mam nasilenie objawów chorobowych niż sama farmakoterapia.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
RedKate
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 02/11/2012 16:26
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2185
Data rejestracji: 06.07.12

[quote]Staram się być uważna jeśli chodzi o leki, dla otoczenia i mnie samej większym zagrożeniem kolizji drogowej jest gdy mam nasilenie objawów chorobowych niż sama farmakoterapia.[/quote]
Słusznie. Moja nadmierna ostrożność wynika w dużym stopniu z lęku przed wszystkim dookoła - panicznie boję się spowodować kolizję, więc lepiej żebym w ogóle nie jeździła. Jak człowiek taki zestresowany, to lepiej niech nie wsiada, niezależnie od tego, czy łyka coś czy nie. Oczywiście stany lękowe idą w parze ze stanami depresyjnymi, a tu ostatnio u mnie dużo lepiej, więc i za kółkiem zatęskniłam.
[quote]Nowoczesne leki przeważnie mniej zaburzają koncentrację nie choroby na które się je daje. Jednak w związku z asekuranctwem firm trzeba to robić na własną odpowiedzialność, najlepiej po konsultacji z lekarzem, która też musi mieć charakter "nieoficjalny".[/quote]
Czuję się na siłach, żeby jechać, nie mam problemów z trzeźwym reagowaniem. Zastanawiałam się tylko, czy w takim wypadku byłoby to nieodpowiedzialne (słuchając lekarza - nie, ale te zapisy na ulotkach są niepokojące).

Dziękuję za odpowiedź Smile
[color=#3399ff][i][small]"Moja doprowadzona do ostateczności dusza doszła do głosu. Z zimną furią, z pełną świadomością tego co robię, przestałam panować nad sobą."
Joanna Chmielewska - "Całe zdanie nieboszczyka"[/small][/i][/color]
 
martyna
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 02/11/2012 16:47
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

mnie przyszło jeszcze jedno do głowy że nie wpadło mi do głowy zapytać lekarza o to czy mogę prowadzić myśliciel a On też nie pytał o to. Jakoś tak automatycznie uznałam, że jeśli czuje się na siłach to wsiadam za kółko jeśli nie to nie.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Alia
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 02/11/2012 21:53
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Mój mąż po lekach prowadzi normalnie samochód. Ale fakt, bardzo nie lubi jeździć sam, woli, jeśli ja jestem z nim, wtedy czuje się pewniej. I zdecydowanie większe niebezpieczeństwo za kierownicą stanowiłby w najgorszej fazie swojej choroby, kiedy co chwila dostawał ataku natręctw, które były ważniejsze od wszystkiego, niż teraz na lekach.
 
martyna
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 23/07/2018 12:19
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

A jak jest jak sie spowoduje kolizje na lekach? I wyjdzie ze bierze sie leki, czy nie jest wtedy brana pod uwage ulotka. Slyszalam ze kolizja/wypadek na lekach jest rownoznaczny z prowadzeniem po alkoholu.
A w syt gdzie w sadzie po wypadku ulotka czyli to co dla firmy farmaceutycznej jest dupochronem, dla nas moze byc pograzeniem?
Ma ktos doswiadczenie w tej kwestii?
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Liana
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 24/07/2019 08:11
Awatar

Rozgrzany


Postów: 67
Data rejestracji: 07.02.16

Znajomej po Parogenie WOMP dał orzeczenie z przeciwskazaniami do prowadzenia pojazdów. Na leku jest charakterystyczny znak - trójkąt z wykrzyknikiem, co oznacza bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów po tym leku.
 
martyna
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 25/07/2019 09:46
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Liana ale ona musiała się przyznać do leków.
Jak ja zdawałam prawo jazdy to było bardzo dawno temu, przed tymi zmianami rok 2000 i byłam zdrowa jeśli chodzi o eF. Obecnie nie rozmawiałam o lekach z magikiem. Bardzej działam intuicyjnie. A kiedyś inny magik powiedział mi ze jak spowoduje wypadek na lekach i się do nich przyznam bede odpowiadac jak za prowadzenie po alkoholu.Somatyczne leki tez znosza koncentracje itp
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Liana
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 27/07/2019 18:16
Awatar

Rozgrzany


Postów: 67
Data rejestracji: 07.02.16

W sumie z tego co doczytałam przeciwwskazaniem są takie choroby jak padaczka czy cukrzyca, ale nawet osoby z padaczką mają możliwość legalnego prowadzenia pojazdów.
W każdym razie przekonam się wkrótce.
Edit: Ja biorę Fluanxol Depot i moja psychiatra wystawiła mi dwa razy zaświadczenie, że lek ten nie wpływa na moją zdolność psychofizyczną.
Edytowane przez Liana dnia 16/08/2019 19:51
 
Justbez
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 06/05/2021 16:35
Rozgrzewający się


Postów: 8
Data rejestracji: 26.07.20

Cześć, odświeżę trochę temat, ale chciałam zapytać jakie bierzecie leki na chorobę dwubiegunową które w ulotce NIE mają ze wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów. Mąż bierze lit i pregabaline. Będzie miał badania o stwierdzenie bądź nie przeciwskazań do prowadzenia pojazdów i boję sie że za te leki zostanie skreślony bo mają w ulotce takie ostrzeżenie. Z góry dzięki Papa
 
swistak
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 06/05/2021 22:19
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 1757
Data rejestracji: 11.08.14

W pierwszej z brzegu ulotce z litu:

"Lek ten może powodować zawroty głowy, omamy, senność - objawy utrudniające prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. W przypadku ich wystąpienia należy zrezygnować z wykonywania powyższych czynności."

Zatem jest tylko ostrzeżenie, że może powodować problemy z prowadzeniem pojazdów, nie jest napisane, że zawsze je powoduje. Lekarz może dać zgodę na prowadzenie pojazdów, w zależności od tych objawów. Z tego, co pamiętam, zasady orzeczania o zdolności są w rozporządzeniu, można tam sprawdzić. Dobrze też byłoby wziąć od psychiatry zaświadczenie o braku przeciwwskazań.

Edycja: w ulotce Pregabalin Pfizer jest podobna informacja. Sam biorę paroksetynę, olanzapinę i arypiprazol i dostałem orzeczenie, chociaż nie jeżdżę.
Edytowane przez swistak dnia 06/05/2021 22:28
 
martyna
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 07/05/2021 10:42
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

czasem sama choroba jest bardziej niebezpieczna dla prowadzenia samochodów niż leki jakie się na nie stosuje. Przynajmniej tak jest u mnie. Trzeba też mieć na uwadze że cześć leków daje pozytywny wynik narkotykowy np w moczu co jest istotne w razie wypadku i poddawania kogoś takim badaniom.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Justbez
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 07/05/2021 13:52
Rozgrzewający się


Postów: 8
Data rejestracji: 26.07.20

U niego nie widać żadnego wpływu leków na jazdę samochodem. Codziennie prowadzi samochód i nie ma z tym problemów, jeździ ostrożnie. Nie zauważam żeby leki miały jakikolwiek negatywny wpływ na niego w ogóle, ale boje się że mimo to ze względu na zapis w ulotce, nie dostanie pozytywnego orzeczenia.
 
swistak
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 15/05/2021 13:31
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 1757
Data rejestracji: 11.08.14

I jak? Czy mąż dostał zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów?
 
Justbez
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 16/05/2021 21:42
Rozgrzewający się


Postów: 8
Data rejestracji: 26.07.20

10 czerwca ma termin badań. Dam. Znać co i jak.
 
Justbez
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 03/07/2021 23:40
Rozgrzewający się


Postów: 8
Data rejestracji: 26.07.20

Mąż dostał orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów Smile
Badania trwały 3 dni w ciągu półtora tygodnia.
2 dzień - badanie glukozy, ciesnienia, ankieta medyczna i wizyta u orzecznika. Kazał przenieść kopie karte leczenia szpitalnego i skierował do psychiatry.
Dzień 2 - wizyta u psychiatry. Lekarka kazała przynieść kartkę leczenia w poradni i skierowała na konsultacje psychologiczną. Tego samego dnia konsultacja psychologiczna.
Dzień 3 - tydzień później ponowna wizyta u psychiatry. Po obejrzeniu dostarczonych dokumentów wydała opinię pozytywną.
Orzeczenie ważne rok ale kolejne może podbić dowolny orzecznik z uprawnieniami do badania kierowców.
Koszt badań 500 zl
 
martyna
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 04/07/2021 14:52
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Czy tu chodziło o kierowcę zawodowego?
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Justbez
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 05/07/2021 20:31
Rozgrzewający się


Postów: 8
Data rejestracji: 26.07.20

Nie, o normalne uprawnie.
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
leki a blokada emocji. Leki 15 02/04/2022 17:30
odkupie leki psychotropowe Ogłoszenia 3 23/03/2019 19:53
LEKI Ogłoszenia 3 21/03/2019 12:51
Leki przeciwpsychotyczne a leki antykoncepcyjne Leki 2 26/07/2018 23:48
Leki a zaburzenia cyklu menstruacyjnego Leki 10 23/07/2018 12:11

50,296,502 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024