18 Maja 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


sasta sasta
1 tydzień Offline
mamswojswiat mamswojswiat
1 tydzień Offline
Mirbla Mirbla
1 tydzień Offline
Mathews Arleen Mathews Arleen
2 tygodni Offline
Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
4 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: sasta
Ogółem Użytkowników:2,206
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Zaburzenia odżywiania
 Drukuj temat
Czym jest anoreksja?
Nadzieja
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 30/05/2009 11:33
Awatar

Pasjonat


Postów: 5532
Data rejestracji: 20.08.08

[url]http://dziendobrytvn.plejada.pl/24,19156,news,,1,czym_jest_anoreksja,aktualnosci_detal.html[/url]
[color=#333399]"Nigdy nikomu nie ufaj, Danielu, a tym bardziej ludziom, których podziwiasz. Bo nie kto inny, a właśnie oni zadadzą ci najboleśniejsze rany."
Carlos Ruiz Zafón " Cień Wiatru"[/color]
 
Perfidia
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 30/05/2009 11:52
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 7779
Data rejestracji: 26.01.09

Odpowiedź na pytanie czym jest anoreksja jest chyba trochę bardziej skomplikowane niż przedstawili to specjaliści występujący w reportażu. Niemniej jednak wywiad jest moim zdaniem świetny - padły niegłupie pytania (niestety dziennikarze piszący o anoreksji mają tendencję do zadawania głupawych pytań), a zaproszeni specjaliści odpowiedzieli w sposób przystępny i jasny. Dzięki Nadziejo, dobrze, że ten filmik pojawił się tutaj.
[color=#990099][i]Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć,
a to, co daje się policzyć - nie liczy się.[/i]
[small]A.Einstein[/small][/color]

[small]1,6180339887498948482045868343656...[/small]
 
http://antyproana.blox.pl
Nadzieja
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 30/05/2009 12:45
Awatar

Pasjonat


Postów: 5532
Data rejestracji: 20.08.08

Wink
[color=#333399]"Nigdy nikomu nie ufaj, Danielu, a tym bardziej ludziom, których podziwiasz. Bo nie kto inny, a właśnie oni zadadzą ci najboleśniejsze rany."
Carlos Ruiz Zafón " Cień Wiatru"[/color]
 
verdemia
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 22:43
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

Mam pytanie czym jest anoreksja....może to banał, ale dziś nieco się poróżniłysmy z Nadi o to czym są rożne formy zaburzeń odżywania. Ja w końcu doszłam do wniosku, ze kazdy lekarz ma swoje preferencje co do diagnozy, leków, leczenia itd. Np: dzis mój psychiatra okropnie sie zdziwił jakim cudem można podawać sertraline na bulimię skoro po tym łatwiej się wymiotuje (przepraszam za wyrażenie ale to cytat) a mój poprzedni upierał się, ze sertralina ma takie samo działanie jak fluoksetyna. Może to szczególik ale lubię sie czepiaćWink
wracając do tematu. Obydwaj uważają że bulimia to nienawiśc do jedzenia, ale pomimo tego spożywanie posiłków i nawet nie trzeba wymiotowac, tylko od czasu do czasu mozna miec napady jedzenia, a anoreksja to taki prawdziwy jadłowstręt i niska waga jest tu wyznacznikiem, co dla obydwu oznacza, że tak naprawdę bardzo niewiele osób choruje na anoreksję (jeden z panów mówił mi o 3 % osób z ED, drugi o najwyżej 20%). Nadi uważa (z tego co zrozumiałam), że anoreksję można mieć nienawidząc jedzenia, ale mimo to ważąc sporo, bo jednak się je. Jak to więc jest?
To wszystko takie dość uproszczone i mozliwe ze chaotyczne ale ostatnio mam problem z formułowaniem swoich myśli.

Aha jeśli to jakaś totalna bzdura (a niewykluczone bo czasem mam wrażenie ze nie wiem o czym mówię) to barzdo prosze o zwrócenie mi uwagi to usunę ten post.
Edytowane przez verdemia dnia 18/12/2009 22:45
 
Nadzieja
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 23:02
Awatar

Pasjonat


Postów: 5532
Data rejestracji: 20.08.08

Po pierwsze anoreksja to jest to, jak podchodzisz do jedzenia, jaki masz stosunek. Anorektyczka wcale nie musi wyglądać jak kościotrup i ważyc [color=#cc0000][ciach][/color] o to mi chodziło ja do szpitala poszłam z wagą [color=#cc0000][ciach][/color] przy 170 nie byłam strasznie wychudzona czy chuda, a mimo to lekarz stwierdził anoreksję??? teraz zwżyłam się i ważę trochę mniej niż Ci pisałam na gg. A mimo to mam anoreksję. To chodzi o Twoje mysli głównie. Zamotałam się nie wiem jak Ci to wytłumaczyć???
Po drugie uważasz, że nie istnieje anoreksja bulimiczna i ze to jest bulimia, a ja się z tym nie zgodzę Bo jest anoreksja, anoreksja bulimiczna i bulima zupełnie różniąca sie od anoreksji bulimicznej. Tutaj w tych kwestiach najlepiej mógłby sie wypowiedzieć Makro

Makro musiałam napisać tą wage by wytłumaczyć, ale on nie jest taka niska więc nie zaszkodziWink

[color=#cc0000]Przypominam o regulaminowym zakazie pisania o kilogramach! Makro[/color]
Edytowane przez Makro dnia 18/12/2009 23:20
[color=#333399]"Nigdy nikomu nie ufaj, Danielu, a tym bardziej ludziom, których podziwiasz. Bo nie kto inny, a właśnie oni zadadzą ci najboleśniejsze rany."
Carlos Ruiz Zafón " Cień Wiatru"[/color]
 
martyna
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 23:05
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Wg. mnie anoreksja to coś więcej niż kg. Owszem w kryterium choroby waga jest wyznacznikiem, ale to sposób postrzegania siebie, jedzenia jest ważny. U mnie anoreksję zdiagnozowano jak miałam wagę w zasadzie prawidłową( wg norm BMI) owszem z biegiem czasu doszła o wiele za daleko, ale początek był o prawidłowy.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
verdemia
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 23:11
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

[quote][b]Nadzieja napisał/a:[/b]

Po drugie uważasz, że nie istnieje anoreksja bulimiczna i ze to jest bulimia, a ja się z tym nie zgodzę
[/quote]

chciałam zaznaczyć, ze moje zdanie jest tu nieistotne powtarzam tylko to co usłyszałam od lekarzy.
A nawiasem mówiąc moje zdanie jest jeszcze inneWink
 
Nadzieja
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 23:17
Awatar

Pasjonat


Postów: 5532
Data rejestracji: 20.08.08

Tzn jakie napisz proszę, bo ja już nie rozumiem???
[color=#333399]"Nigdy nikomu nie ufaj, Danielu, a tym bardziej ludziom, których podziwiasz. Bo nie kto inny, a właśnie oni zadadzą ci najboleśniejsze rany."
Carlos Ruiz Zafón " Cień Wiatru"[/color]
 
Makro
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 23:19
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Według klasyfikacji DSM IV istnieje anoreksja bulimiczna. Trudno dyskutować o tym, czy to jest forma bulimii czy forma anoreksji uważam za mało istotne. Również kryterium wagi też nie powinno być kluczowe.

Ja zawsze staram się pamiętać, że diagnozy z dziedziny psychiatrii stworzono dla upodobnienia do innych dziedzin medycyny oraz możliwości objęcia ich statystycznie.
Osobiście uważam, że anoreksję bulimiczną najlepiej traktować jako coś pomiędzy bulimią a anoreksją restrykcyjną.
Czytałem badania naukowe, które porównywało cechy osobowości i wniosek był taki, że anorektyczkom bulimicznym pod tym kątem zdecydowanie bliżej do bulimiczek niż do restrykcyjnych koleżanek.
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
Kati
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 23:20
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2764
Data rejestracji: 29.06.09

A to ma jakieś znaczenie, jak się nazywa? Z ciekawości pytam.
 
Makro
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 23:22
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Grin Nie ma to jak pisanie równoczesne - praktycznie w tym samym momencie post napisała Nadzieja, Kati i ja.
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
Nadzieja
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 23:24
Awatar

Pasjonat


Postów: 5532
Data rejestracji: 20.08.08

no dobrze ja mam anoreksję bulimiczną,ale nie jestem bulimiczką nie wymiotyję czesto zależy od wielu czynników ale nie objadam się jak bulimiczki teeraz własciwie to bardziej jade na przeczyszczaczach i tabletkach odchudzajacych tak jak było na początku przecież w sumie wymiotowac zaczęłam całkiem niedawno????
[color=#333399]"Nigdy nikomu nie ufaj, Danielu, a tym bardziej ludziom, których podziwiasz. Bo nie kto inny, a właśnie oni zadadzą ci najboleśniejsze rany."
Carlos Ruiz Zafón " Cień Wiatru"[/color]
 
Kati
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 23:27
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2764
Data rejestracji: 29.06.09

A ja mam zdiagnozowaną bulimię a nigdy się nie objadałam. Dobre to było - z tymi postami.
A zapytałam, bo gdzieś czytałam, jakoby anoreksja była ta "lepsza", a bulimia ta "gorsza". No i że anorektyczki patrzą na bulimiczki z pogardą. No ale to tylko te, które nie chcą zdrowieć, prawda? A tutaj takich nie ma, prawda? B)
 
verdemia
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 23:27
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

no i wasze posty są a ja pisałam tez w tym samym czasie i mojego nie ma....a tak się wysiliłam żeby zebrac mysli i napisac składnie... ;( bu!

Makro dziękuję Twoją odpowiedź jako lekarzaSmile
 
martyna
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 23:33
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

[quote] nie jestem bulimiczką nie wymiotyję czesto [/quote]
Nadi też tak mówiłam do niedawna, jako usprawiedliwienie spokojnego chorowania Zalamka bo przecież " nie często" , " nie zawsze" itp.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Nadzieja
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 23:39
Awatar

Pasjonat


Postów: 5532
Data rejestracji: 20.08.08

Kati podejrzewasz mnie o takie cośSad nigdy ja po prostu chciałam wytłumaczyc ze nie mam bulimii,nie dlatego że bulimiczki traktuję z pogardą w życiu. Teraz przytocze słowa dziewczyny chorej na anoreksję z reportażu, ja uważam tak samo:
Jezeli masz sama anoreksję tzn. nie wymiotujesz, czujesz, że jesteś czysta. Jak już zaczynasz wymiotować to czujesz się jak śmieć( to było cos wtym sensie, ma m nadzieję że rozumiecie o co mi chodzi) Ja się tak czuję i tylko do swojej osoby nie uważam że bulimia czy anoreksja jest lepsza czy gorsza obydwie to BAGNO
[color=#333399]"Nigdy nikomu nie ufaj, Danielu, a tym bardziej ludziom, których podziwiasz. Bo nie kto inny, a właśnie oni zadadzą ci najboleśniejsze rany."
Carlos Ruiz Zafón " Cień Wiatru"[/color]
 
Makro
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 23:39
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Dla uproszczenia sytuacji - na stronach o anoreksji i bulimii macie kryteria diagnostyczne obu zaburzeń. Dla zamotanie jeszcze bardziej dodam, że przy braku spełniania wszystkich kryteriów jest jeszcze anoreksja i bulimia atypowe Wink
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
martyna
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 23:43
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

wiem Pfft i wcale to nie takie zamotane jakby się wydawać mogło.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
verdemia
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 23:44
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

hiaGrin wszytko co atypowe pasuje do mnieGrin
 
Nadzieja
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 18/12/2009 23:44
Awatar

Pasjonat


Postów: 5532
Data rejestracji: 20.08.08

Martyna ja na pewno nie jestem bulimiczką, wymiotuję już coraz mniej , u mnie to tylko krótki epizod, który mam nadzieje, że się skończy całkiem niedługo. Ja znam inne formy na spadek wagi; dieta , cwiczenia. Ta metodę stosuje tylko w takich ekstremalnych sytuacjach i nienawidzę tego robić.
[color=#333399]"Nigdy nikomu nie ufaj, Danielu, a tym bardziej ludziom, których podziwiasz. Bo nie kto inny, a właśnie oni zadadzą ci najboleśniejsze rany."
Carlos Ruiz Zafón " Cień Wiatru"[/color]
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ciągle jeszcze ten świat jest piękny Nasze wątki - część otwarta 988 17/10/2021 13:18
Badanie anoreksja Ogłoszenia 1 29/11/2020 16:40
Schizofrenia prosta - przemyślenia, spekulacje, wasze zdanie... Czym ona jest według was samych??? Schizofrenia 14 17/08/2020 20:46
czy depresja jest uleczalna? Depresja 78 16/04/2020 12:11
A na nerwicę najlepsza jest... Przedstaw się 14 01/01/2020 14:02

50,510,890 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024