18 Maja 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


sasta sasta
1 tydzień Offline
mamswojswiat mamswojswiat
1 tydzień Offline
Mirbla Mirbla
1 tydzień Offline
Mathews Arleen Mathews Arleen
2 tygodni Offline
Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
4 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: sasta
Ogółem Użytkowników:2,206
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
 Drukuj temat
Dwubiegunowe Dzieci
Czader
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 01/04/2012 19:15
Awatar

Pasjonat


Postów: 5149
Data rejestracji: 29.09.10

[i]Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się ekstremalnymi zmianami nastroju. Jeszcze do niedawna uważano, że pojawia się niemal wyłącznie u dorosłych. Jednak w latach 90. XX wieku psychiatrzy zaczęli się dokładniej przyglądać także jej objawom u młodszych pacjentów.
Liczba dzieci i młodzieży leczonych w USA z powodu choroby dwubiegunowej wzrosła czterdziestokrotnie między rokiem 1994 a 2003 - wynika z niedawno ogłoszonych obszernych badań nad tym kontrowersyjnym rozpoznaniem. Specjaliści uważają, że ten wzrost utrzymał się także po roku 2003.

Wielu ekspertów jest zdania, że taki skok wynika z bardziej agresywnego rozpoznawania choroby przez lekarzy, a nie jej częstszego występowania. Jednak ogromna skala tego wzrostu jest dla wielu psychiatrów zaskakująca. Może to nasilić debatę dotyczącą zasadności diagnozy, która wstrząsnęła dziecięcą psychiatrią.

Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się ekstremalnymi zmianami nastroju. Jeszcze do niedawna uważano, że pojawia się niemal wyłącznie u dorosłych. Jednak w latach 90. XX wieku psychiatrzy zaczęli się dokładniej przyglądać także jej objawom u młodszych pacjentów.

Zdaniem niektórych ekspertów większa świadomość, której odzwierciedleniem są coraz częstsze rozpoznania, pozwala chorym dzieciom otrzymać leczenie, jakiego potrzebują. Inni uważają, że chorobę dwubiegunową diagnozuje się zbyt często. Według krytyków jej rozpoznanie stało się etykietką, przyklejaną niemal każdemu impulsywnemu, agresywnemu dziecku.

Po postawieniu diagnozy dzieci są leczone silnymi lekami psychiatrycznymi, których korzystne działanie w tym wieku nie jest dostatecznie udowodnione, a które mogą mieć poważne efekty uboczne – na przykład szybkie przybieranie na wadze.

Podczas badań naukowcy z Nowego Jorku, Maryland i Madrytu przeanalizowali sondaże National Center for Health Statistics dotyczące wizyt w gabinetach prywatnych. Naukowcy obliczyli liczbę wizyt, podczas których lekarze stawiali rozpoznanie choroby dwubiegunowej. Okazało się, że wzrosła ona z 20 000 w roku 1994 do 800 000 w roku 2003, co stanowi mniej więcej 1 proc. populacji poniżej 20. roku życia.

Tak częste stawianie diagnozy jest dobrodziejstwem dla wytwórców leków - wskazują niektórzy psychiatrzy - ponieważ leczenie zwykle obejmuje leki trzy do pięciu razy droższe od środków przeciw depresji czy lękom.

- Myślę, że ten wzrost wskazuje na dojrzewanie do rozpoznawania pediatrycznej choroby dwubiegunowej, jednak ogromne kontrowersje wokół niej odzwierciedlają fakt, że wciąż jest na to za wcześnie - mówi dr John March, który kieruje oddziałem psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Duke University School of Medicine i nie był zaangażowany w badania. - Z rozwojowego punktu widzenia po prostu nie wiemy, jak dokładne może być rozpoznanie choroby dwubiegunowej, ani czy diagnoza postawiona w wieku 5, 6 czy 7 lat oznacza, że takie dziecko stanie się w przyszłości chorym dorosłym. Etykietka może, ale nie musi odpowiadać rzeczywistości - mówi March.

Jak wykazały badania, u większości dzieci z rozpoznaniem choroby nie rozwijają się klasyczne cechy zaburzeń dwubiegunowych, takie jak mania. Znacznie częściej wpadają one w depresję.

Dr Mani Pavuluri, kierownik programu dotyczącego zaburzeń nastroju u dzieci na University of Illinois w Chicago mówi, że etykietka choroby dwubiegunowej była często lepsza, niż inne diagnozy stawiane trudnym dzieciom.

- Wściekłość, gniew i kipiące emocje, jakie występują u tych dzieciaków są dla nich często po prostu nie do wytrzymania, dlatego dobrze, że ostatecznie zostały rozpoznane jako związane z określonym zaburzeniem - mówi Pavuluri.

- Od pewnego czasu śledzę trendy dotyczące zdrowia psychicznego i ta obserwacja rzeczywiście wskazuje na jeden z najbardziej uderzających wzrostów w ciągu tak krótkiego czasu - mówi główny autor badań, dr Mark Olfson z New York State Psychiatric Institute przy Columbia University Medical Center.

Choroba dwubiegunowa staje się wśród dzieci częstsza, niż kliniczna depresja - twierdzą autorzy. Niemal 90 proc. diagnoz stawiają psychiatrzy, a dwie trzecie młodych pacjentów stanowili chłopcy - wynika z badań opublikowanych we wrześniowym numerze „The Archives of General Psychiatry”. Około połowy pacjentów zostało zidentyfikowanych jako mający inne problemy psychiczne, najczęściej zaburzenia uwagi.

Dzieciom niemal zawsze podawano leki. Mniej więcej połowa dostawała środki antypsychotyczne - jak risperidon (Risperdal) czy kwetiapina (Seroquel), które opracowano z myślą o leczeniu schizofrenii. W co trzecim przypadku przepisywano tak zwane stabilizatory nastroju, najczęściej lek na epilepsję - kwas walproinowy (Depakote). Często podawane są także leki przeciwdepresyjne i stymulujące. Większość dzieci przyjmowała kombinację dwu lub więcej leków, a czworo na 10 korzystało z psychoterapii. Tryb leczenia był podobny do stosowanego u dorosłych.

- Patrząc na te dane, można odnieść wrażenie, że lekarze generalizują na podstawie literatury dotyczącej dorosłych i stosują te same reguły do dzieci - mówi Olfson.

Zdaniem ekspertów, częstsze stawianie rozpoznań u dzieci wynika z kilku przyczyn. Jak sugerują najnowsze badania, objawy pojawiają się we wcześniejszym wieku, niż kiedyś uważano, u nastolatków i młodszych dzieci, u których później rozwija się pełnoobjawowa postać choroby.

Wobec trudnego dostępu do opieki szpitalnej i psychoterapii, etykietka choroby dwubiegunowej umożliwia lekarzom i zdesperowanym pacjentom podjęcie próby szybkiego poradzenia sobie z występującymi u dzieci wybuchami wściekłości.

Ponadto producenci leków i sponsorowani przez firmy psychiatrzy zachęcali lekarzy do poszukiwania tego zaburzenia, ponieważ kilka leków zostało zatwierdzonych do leczenia dorosłych.

W zeszłym miesiącu amerykańska Food and Drug Administration zatwierdziła stosowanie risperidonu w leczeniu choroby dwubiegunowej u dzieci. Zdaniem ekspertów, to posunięcie może zwiększyć stosowanie Risperdalu i podobnych leków u młodych ludzi.

- Jesteśmy wprost zalewani przez firmy farmaceutyczne publikacjami mówiącymi "O mój Boże, nie dostrzegamy choroby dwubiegunowej" - mówi dr Gabrielle Carlson, profesor psychiatrii i pediatrii ze Stony Brook University School of Medicine na Long Island. - A jeśli jesteś rodzicem trudnego dziecka, możesz wejść na stronę internetową poświęconą chorobie dwubiegunowej i myślisz: "Dzięki Bogu, znalazłem diagnozę, jestem w domu".

Niektórzy rodzice, których dzieciom postawiono diagnozę, mówią, że z czasem etykietka doprowadziła do skutecznego leczenia. - To był dla nas dar niebios - mówi Kelly Simons z Montrose w stanie Kolorado, której piętnastoletni syn łatwo wybuchał gniewem, dopóki nie pomogła mu kombinacja litu, stabilizatora nastroju i Risperdalu. Teraz, kilka lat później, bierze tylko lit i jest wyróżniającym się studentem.

Inni rodzice wspominają, że ich dzieci cierpiały z powodu działań ubocznych leków. Ashley Ocampo, czterdziestolatka z Tallahassee na Florydzie, której ośmioletni syn jest leczony z powodu choroby dwubiegunowej, mówi, że próbował kilku leków antypsychotycznych oraz stabilizatorów nastroju, które przyniosły poprawę.

- Przytył tak bardzo, że mieliśmy kłopoty ze znalezieniem odpowiednio dużych ubrań. Wystąpiły drżenia i wciąż ma pewne zaburzenia ruchowe, które trzeba leczyć - mówi - Jednak to wspaniały dzieciak i mam nadzieję, że wkrótce znajdziemy właściwą kombinację leków, która mu pomoże.
[/i]
źródło: http://www.onet.pl: The New York Times
(znalezione w innym miejscu)
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Dzieci sensem życia? Dzieci 19 16/02/2022 04:36
Chad a dalsze życie i wychowywanie razem dzieci Choroba afektywna dwubiegunowa 5 30/07/2020 20:55
W czasie deszczu dzieci nie muszą się nudzić ;) Dzieci 15 04/03/2017 19:19
Dzieciństwo i dorosłość w doświadczeniach dorosłych dzieci alkoholików DDA - ANKIETA PROŚBA Ogłoszenia 1 21/10/2015 11:25
Matka ma depresję. Sąd zdecydował, żeby odebrać jej dzieci Znalezione w sieci 5 14/08/2013 08:54

50,510,242 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024