01 Maja 2024
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
5 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
5 tygodni Offline
swistak swistak
8 tygodni Offline
Alia Alia
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Nerwica natręctw
"Pierwszy raz myje ręce bezpośrednio po porannym oddanym moczu. Czynności wchodzące w skład mycia rąk wykonywane są w ściśle określonej sekwencji. Odkręcenie wody, namydlenie dłoni nowym mydłem, tarcie dłoni o siebie - grzbiet dłoni, powierzchnia dłoniowa, przestrzenie między palcami - każde potarcie dłoń - dłoń jest wykonywane odpowiednią ilość razy. W razie popełnienia błędu lub niepewności co do ilości wykonanych powtórzeń - wszystko zaczynane jest od początku. Kran jest zakręcany bez użycia dłoni, ręce wycierane w ręcznik wiszący na drzwiach. Przypadkowe dotknięcie ciała, klamki, jakiejkolwiek powierzchni powoduje rozpoczęcie wszystkiego od początku. I tak cały czas, głupie umycie rąk potrafi trwać około godziny. Rytuał mycia rąk jest powtarzany po każdej czynności fizjologicznej. Nic dziwnego, że chory minimalizuje częstotliwość korzystania z ubikacji."

To zaburzenie lękowe nosi nazwę zaburzenia obsesyjno - kompulsywnego lub zaburzenia anankastycznego. Najbardziej znane jest pod nazwą nerwica natręctw.
Na jego obraz składają się:
1. Obsesje - czyli natrętnie nawracające myśli i impulsy, o nieprzyjemnej treści, często poruszające tematu tabu, niekiedy religijne lub seksualne. Pojawianie się wspomnianych myśli odbywa się wbrew woli osoby chorej. Myśli nie są narzucane z zewnątrz (różnicowanie ze schizofrenią), są tworami własnego umysłu. Towarzyszy temu poczucie irracjonalności generowanych myśli, sprzeciw wobec nich, a także lęk.

2. Kompulsje - wielokrotnie powtarzane czynności, z reguły mające za zadanie odepchnięcie obaw, zagrożeń. Może to być np. wielokrotne mycie rąk celem oddalenia zagrożenia zakażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami lub wielokrotne sprawdzanie drzwi do mieszkania celem minimalizacji zagrożenia włamaniem, czyli motywacją kompulsji są natrętne myśli. Kompulsje często stają się skomplikowanymi rytuałami.

Wytłumaczenie składowych nerwicy natręctw nie tłumaczy jak bardzo to schorzenie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Oddziaływanie na życie może być olbrzymie, powodując nawet konieczność przejścia na rentę, uniemożliwić opuszczanie mieszkania itd. Rytuały i myśli mogą zająć tak dużą część dnia, że funkcjonowanie społeczne jest praktycznie niemożliwe.

Leczenie nerwicy natręctw jest trudne. Skuteczne są leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (fluoksetyna, paroksetyna, sertralina) stosowane w dużych dawkach. Równie skuteczne, a może nawet bardziej skuteczna jest klomipramina - klasyczny lek trójpierścieniowy obarczony znaczną ilością działań niepożądanych. Bardzo dobre rezultaty odnosi połączenie farmakoterapii z psychoterapią behawioralno-poznawczą.
Dodaj do:

Komentarze
#1 | Patrysska dnia 09/04/2010 22:35
Bardzo podobają mi się tematy nerwic. Moim zdaniem to jest bardzo poważny uszczerbek na psychice i z tym jak najbardziej da się walczyć.
#2 | dark dnia 29/04/2013 17:23
Fakt, nerwice są niedoceniane, a właściwie - to powszechnie lekceważy się ich konsekwencje i to, jak utrudniają, a nieraz wręcz uniemożliwiają funkcjonowanie na co dzień.
#3 | Izabela Rzeczkowska dnia 09/05/2013 10:14
Nerwica natręctw jest formą obrony. Tak naprawdę jest gorsza niż wyparcie, więc bardzo trudna do leczenia, tu się zupełnie zgadzamy. Przy nerwicy natręctw atakowane są wszystkie łączenia na myślenie, człowiek - pacjent- wie i nie wie, rozpoznaje i nie rozpoznaje, izoluje uczucia i działania. Mówimy, że ego wycofuje się przed jakimś obszarem rzeczywistości i cofa. Zdecydowanie popieram stwierdzenie, ze metoda leczenia musi być łączona. Sama farmakoterapia nie pomoże, sama terapia może na pewnym etapie nie dać rady. A jaka terapia to już zostawmy do dyspozycji..:-)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

50,329,505 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024