28 Kwietnia 2024
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zespół Korsakowa
Istnieje wiele poglądów "ludowych", które mówią o korzystnym wpływie picia alkoholu na zdrowie człowieka, czyli akcentowanie działania odkażającego lub poprawy funkcji układu krążenia. Oczywiście większość została naukowo obalona, co nie przeszkadza im dalej funkcjonować.

Jeden z przesądów mówi o korzystnym wpływie alkoholu na układ pokarmowy - przysłowiowy kieliszek na trawienie. Badania wykazują jednak, że przyjęcie nawet względnie niedużej ilości alkoholu w jakiejkolwiek postaci owocuje subtelnym stanem zapalnym błony śluzowej jelit - to powikłanie nie jest, przy sporadycznym występowaniu w trakcie życia, szczególnie niebezpieczne. Co jednak stanie się, jeżeli stan zapalny w wyniku chemicznego drażnienia utrzymuje się długo, powiedzmy lata, a nawet dekady? Następstwem są długotrwałe zaburzenia wchłaniania, oczywiście różnie duże dla poszczególnych składników pokarmu. Znaczne ograniczenie przyswajalności dotyczy pospolitego i ważnego składnika pokarmu, czyli witaminy B1. Wspomniany przewlekły niedobór wymienionej witaminy prowadzi do rozwoju zespołu Korsakowa, najbardziej przerażającego mnie następstwa choroby alkoholowej.

Zespół Korsakowa, poza przyczyną w postaci przewlekłego alkoholizmu, może powstawać też jako następstwo schorzeń prowadzących do uszkodzenia mózgu, szczególnie obszarów odpowiedzialnych za funkcje pamięciowe (zapamiętywanie i przechowywanie informacji). Można więc tutaj wymienić : urazy, guzy mózgu, zatrucie tlenkiem węgla, zaburzenia wchłaniania, udary. W tym zaburzeniu głównym problemem są zaburzenia pamięci przy zachowaniu często prawidłowych innych funkcji intelektualnych. Pacjent powtarza co się do niego powiedziało, ale wystarczy często krótka przerwa, a okazuje się, że nie pamięta nawet jednego słowa z rozmowy, czasami nawet, że taka rozmowa miała miejsce.

Przykład:
Lekarz wchodzi do sali, informuje pacjenta, że jest lekarzem, podaje swoje imię i nazwisko, oraz prosi o powtórzenie. Podopieczny wykonuje to zadanie bezbłędnie. Wystarczy jednak, aby lekarz opuścił na chwilę salę - po powrocie do pacjenta, okazuje się że nie pamięta on lekarza, jego personaliów, traktuje go jak osobę zupełnie obcą.

Przeważnie pacjent nie pamięta, że nie pamięta. Zapytany o pamięć niewzruszenie odpowiada, że jego pamięć jest świetna. Potrafi podać swoje personalia, czasami potrafi podać znaczną ilość detali ze swojej biografii, mimo problemów z chronologią wydarzeń. Przeważnie jest zdezorientowany co do miejsca i czasu. Nie potrafi podać bieżącej daty.

Przykład:
Lekarz: Który mamy teraz rok?
Pacjent: 1966
Lekarz: W którym roku się Pan urodził?
Pacjent: 1962
Lekarz: To znaczy, że ma Pan teraz 4 lata?
Pacjent: Jakoś tak...

Rozmowa odbyła się np. w 2008 roku.

Typową dla zespołu Korsakowa cechą jest zdolność do konfabulacji, czyli pokrywanie niepamięci tworzonymi na poczekaniu treściami, które nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Konfabulacje często zawierają w sobie treści wielkościowe.

Przykład:
Lekarz: Czym się Pan dzisiaj zajmował?
Pacjent: Rozmawiałem z dyrektorem.
Lekarz: Jakim dyrektorem?
Pacjent: No, tego hotelu. Powiedziałem mu, że pokojówki są niegrzeczne, nie chciały mi przynieść "setki".
Lekarz: I co on na to?
Pacjent: Krzyczał na nie. Przyniosły mi drinka, przecież płacę ciężkie pieniądze!


Leczenie zespołu Korsakowa nie jest skomplikowane, nie jest natomiast czymś, co daje rewelacyjne efekty. Z reguły ogranicza się do podawania pochodnej witaminy B1 domięśniowo lub dożylnie - droga doustna jest wykluczona ze względu na wspomniany stan zapalny. Konieczne jest podawanie magnezu oraz dbanie o jak najlepsze odżywianie. No i zapobieganie piciu alkoholu. Inne leki mają wątpliwą skuteczność. Rokowanie co do przeżycia jest przeważnie pomyślne. Natomiast a pełnienia jakiejkolwiek funkcji w pracy, rodzinie jest niemożliwe. Chory wymaga całodobowej opieki, nie jest w stanie w żaden sposób zadbać o własne sprawy finansowe, czy mieszkaniowe.
Dodaj do:

Komentarze
#1 | Nadzieja dnia 08/07/2009 13:01
Dobry artykuł,może właśnie przedstawianie i opisywanie takich mało znanych dla zwykłego człowieka następstw nadmiernego spożywania alkoholu, bardziej wpłynie na osobę uzależniona niż mówienie tylko o typowych chorobach i powikłaniach po nadmiernym i długotrwałym piciu, którymi żaden alkoholik się nie przejmuje,co najwyżej stwierdzi i "tak na coś muszę umrzeć". Podejrzewam,że gdyby informacje właśnie o takich następstwach były bardziej rozpowszechnione, to być może wpłynęłyby przynajmniej na osoby, które są na poczatku tej zgubnej drogi.Przerażające to wszystko.

A teraz moja prośba Makro mógłbyś napisać coś podobnego na temat następstw anoreksji tzn. co się dzieje z mózgiem anorektyczki jak dochodzi do braku białka, gdy jego zapasy pobierane są już z mózgu, wiem że są nie do odzyskania,każde inne białko tzn z innej części organizmu można uzupełnic.Tym artykułem pomógłbyś mi i innym anorektyczkom.Inne schorzenia są mi po części znane, ale nie działają tzn wiem dużo ale nic do mnie nie dociera jeżeli tak mogę powiedzieć.Ehmm
#2 | Perfidia dnia 10/07/2009 16:12
Nadziejo - temat, o którym mówisz nie jest taki prosty. Po pierwsze nie ma zbyt dużo badań na ten temat, po drugie bardzo często istnieją wątpliwości czy obserwowane zmiany są przyczyną czy skutkiem choroby. Oczywiście można spróbować stworzyć taki opis, tyle, że nie będzie to takie proste.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

50,310,800 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024