30 Kwietnia 2024
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
5 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
5 tygodni Offline
swistak swistak
8 tygodni Offline
Alia Alia
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Działania niepożądane - jak traktować
Temat działań niepożądanych leków psychiatrycznych jest obiektem najbardziej gorących dysput. To właśnie efekty uboczne są najczęstszą przyczyną oporów przed rozpoczęciem leczenia, ale również przerwania i niepowodzenia leczenia. Powiedzmy sobie szczerze - leki, które oferuje współczesna medycyna, nie spełniają kryteriów doskonałości. Powstaje zatem pytanie, jakie właściwości powinien mieć doskonały lek? - powinien być skuteczny, nie powinien mieć działań ubocznych, przyjmowany nie częściej niż raz dziennie.

Patrząc na te punkty krytycznie, okazuje się, że praktycznie nie ma leków (również stosowanych w dziedzinach medycyny innych niż psychiatria) spełniających wszystkie powyższe kryteria. Pewne niedoskonałości są wpisane w farmakoterapię i ani lekarz, ani pacjent nie są w stanie nic z tym zrobić. Może kiedyś będzie to możliwe. Rozsądnie jest zatem przyjąć zasadę, że lek powinien przynosić więcej korzyści, niż negatywnych efektów. Przed wprowadzeniem do sprzedaży, wszystkie leki przechodzą badania kliniczne, aby potwierdzić tą zasadę. Lekarz przypisując lek kieruje się zasadą "po pierwsze nie szkodzić", czyli wypisuje receptę z przekonaniem, że korzyści z zastosowania leku przewyższą ewentualne straty.

Ponieważ jest tak wiele różnych leków, a jeszcze więcej rozmaitych działań ubocznych, nie ma więc sensu opisywanie ich szczegółowo. Spróbujmy skonstruować ogólne zasady:

1. O działania uboczne pytaj na wizycie. Pamiętaj, że lekarz ma większe doświadczenie niż ty, czy pani Goździkowa. Zapytaj czego możesz się spodziewać i jak się zachować, gdy jakieś działania uboczne wystąpią. Zapytaj o prowadzenie samochodu, picie alkoholu, ciążę w aspekcie przyjmowania zapisywanych leków.

2. Warto pamiętać, że przeważnie największe nasilenie działań ubocznych jest na początku brania leków, a na poprawę samopoczucia trzeba poczekać. Niekiedy warto uzbroić się w cierpliwość i przemęczyć się 2-3 tygodnie.

3. Nie eksperymentuj z lekami - łatwo możesz sobie zaszkodzić, większa dawka nie oznacza wcale lepszego samopoczucia, a jedynie nasilenie działań ubocznych.

4. Przeczytaj krytycznie ulotkę. Często jest tak, że ciężko jest zrozumieć ją nie mając wykształcenia medycznego. Wątpliwości można rozwiązać na kolejnej wizycie u lekarza. To, że na ulotce jest kilkadziesiąt-kilkaset możliwych działań ubocznych nie znaczy, że u ciebie wystąpi nawet jedno. Producent zabezpiecza się przed ewentualnymi procesami, więc woli napisać za dużo, niż za mało.

5. W razie wystąpienia działań ubocznych najlepiej zadzwonić, po prostu - do lekarza, który wypisał receptę, do lekarza dyżurnego w szpitalu, do lekarza rodzinnego. Nie warto podejmować lekkomyślnych decyzji dotyczących przyjmowania leków.

5. Fora internetowe i opinie znajomych nie są dobrym sposobem ustalanie leczenia. W internecie możesz znaleźć bardzo krytyczne opinie osób chorych na temat leku, często osoby które zareagowały pozytywnie na lek nie angażują się w tego typu dyskusje, ponieważ temat leczenia staje się dla nich zamknięty. Niemożliwe zatem staje się uzyskanie obiektywnych informacji.

6. Seks jest istotnym aspektem funkcjonowania, często upośledzonym przez przyjmowanie leków. Postaraj się przezwyciężyć wstyd i spróbuj otwarcie powiedzieć o swoich problemach. W wielu badaniach wspomniano, że problemy w strefie seksualności są jedną z najczęstszych przyczyn odstawienia leków.
Dodaj do:

Komentarze
#1 | Nadzieja dnia 21/06/2009 19:51
Dzięki Makro za ten artykułWink
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

50,327,903 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024