24 Listopada 2024
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Em Em
1 tydzień Offline
sasta sasta
2 tygodni Offline
notno notno
4 tygodni Offline
KingArthur KingArthur
9 tygodni Offline
swistak swistak
10 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: davidcorso
Ogółem Użytkowników:2,209
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Osobowość paranoiczna
Osobowość paranoiczna charakteryzuje się podejrzliwością i brakiem zaufania w stosunku do innych osób, poczuciem, że są okłamywani, wykorzystywani i manipulowani przez otoczenie. Do tego dochodzi przekonanie o własnej nieomylności, bardzo poważne traktowanie siebie, całkowity brak autoironii i niepodatność na krytykę. Osoba z osobowością paranoiczną ma tendencję do analizowania wszystkich przekazów zewnętrznych poszukując w nich ukrytych, najczęściej wrogich, motywów. Ponieważ ryzyko wystąpienia tego typu zaburzenia osobowości jest powiązane ze schizofrenią w najbliższej rodzinie, przypuszcza się, że to zaburzenie ma podłoże genetyczne.

Osobowość paranoiczna w różnych aspektach życia

Podejrzliwość i nieufność związane z paranoicznym zaburzeniem osobowości wpływają przede wszystkim na sfery życia związane z funkcjonowaniem pośród innych ludzi.

Osoby z osobowością paranoiczną w kontaktach z otoczeniem charakteryzują się sztywnością. Jakiekolwiek zmiany są odbierane jako atak na ich ustalone prawa i przywileje (bardzo często wyolbrzymione). Jeżeli ktoś im "wyrządzi krzywdę" - nie ma co liczyć na szybkie wybaczenie, "zdrada" jest przez długi czas "przeżuwana" i może prowadzić do wybuchów agresji nawet po długim czasie.

W związkach partnerskich trudno im zapanować nad podejrzliwością, są nieufni - doszukują się oznak zdrady, niewierności, są po prostu patologicznie zazdrośni. Partner osoby z paranoicznym zaburzeniem osobowości doświadcza nieufności, podejrzliwości, kontrolowania, wnikania w każdy, nawet najintymniejszy, aspekt jego funkcjonowania.

Osoby z paranoiczną osobowością nie potrafią odnaleźć się w pracy zespołowej czy wymagającej kontaktów z klientami. Często są kłótliwe, poddają w wątpliwość słuszność decyzji podejmowanych przez zwierzchników. Doszukują się łamania ich praw pracowniczych -pospolitym zjawiskiem są częste zmiany pracy, prowadzenie procesów z pracodawcą. W decyzjach kierownictwa doszukują się podstępów, których celem jest pozbawienie ich stanowiska lub autorytetu.

Otoczenie często odbiera osoby z osobowością paranoiczną jako fanatyków zaciekle broniących swoich racji, jako osoby zimne, zazdrosne, skryte oraz nadmiernie poważne.

Komplikacje

W odpowiedzi na stres osoby z osobowością paranoiczną mogą doświadczać krótkich epizodów psychotycznych. Osobowość taka zwiększa ryzyko wystąpienia depresji, agorafobii, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu i substancji chemicznych.

Leczenie

Leczenie jest niezwykle trudne. Pacjenci nie uważają się za chorych, nieufnie podchodzą do personelu medycznego, w propozycjach leczenia wyczuwają podstęp. Jeżeli zgodzi się na leczenie to terapeuta musi być niezwykle ostrożny. Nie może pozwolić sobie na bezpośrednie przejście do problemu - w pierwszej kolejności musi zbudować relację opartą na zaufaniu, co w przypadku osoby z osobowością paranoiczną wydaje się wręcz niemożliwe. Farmakoterapia ma tu ograniczone pole do popisu - istnieją jednak doniesienia, że leki z grupy SSRI mogą poprawić funkcjonowanie.
Dodaj do:

Komentarze
#1 | Ren31 dnia 20/12/2013 15:28
Cos o tym wiemSad to okropna choroba
#2 | Misiu dnia 10/07/2014 20:10
Ech... Opis idealnie pasuje do mnie. Chciałbym być bardziej normalny, staram się ale nie zawsze wychodzi. Obecnie leczę się na depresję, brałem wenlafaksyne, ale miałem po tym straszliwe koszmary senne, tak realistyczne że sam odstawiłem lęk mimo objawów odstawienia nie wróciłem do niego, tylko poszedłem do psychiatry i dostałem triticco. Niestety mam też problem z alkoholem. Staram się z tym walczyć ale słabo mi to wychodzi, jak tak dalej pójdzie, będę musiał iść na terapię AA. Nie jest dobrze ale staram się cały czas iść do przodu i walczyć o lepsze jutro.
#3 | miniu89 dnia 16/04/2020 08:19
Tak, faktycznie bardzo trudno jest żyć z osobowością paranoiczną...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [Brak oceny]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [5 głosów]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]

51,678,261 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024