23 Listopada 2024
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Em Em
1 tydzień Offline
sasta sasta
2 tygodni Offline
notno notno
4 tygodni Offline
KingArthur KingArthur
8 tygodni Offline
swistak swistak
10 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: davidcorso
Ogółem Użytkowników:2,209
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Delirium tremens

Powikłanie alkoholowego zespołu abstynencyjnego, występujące u około 5% procent uzależnionych. Szczególnie predysponowane są osoby, które mają za sobą kilkuletni okres intensywnego picia. Rozwija się w 2-3 dobie po zaprzestaniu, lub ograniczeniu picia. Do towarzyszących silnych drżeń ciała, dołączają się zaburzenia orientacji co do czasu i miejsca. Nie wie jaka jest data – np. podaje jakąś losową, z przekonaniem twierdzi, że znajduje się w zupełnie innym miejscu niż w rzeczywistości np. pacjent przebywający na oddziale detoksykacyjnym we Wrocławiu twierdzi, że znajduje się we własnym domu w Rzeszowie, a personel traktuje jako grupę gości. Traci orientacje w budynku w którym się znalazł, nie potrafi odnaleźć swojego łóżka, ubikacji. Do tego dołączają się omamy, złudzenia, urojenia. Omamy są głównie wzrokowe, niezwykle wyraziste, barwne. Często są to omamy ukazujące zwierzęta (mrówki, owady, psy, koty), potwory. Chory nie jest krytyczny do doznawanych przeżyć, traktuje je jako rzeczywistość. Nic dziwnego, że temu co widzi towarzyszy niekiedy bardzo duży lęk. Krzyczy, broni się przed wyimaginowaną inwazją potworów, zwierząt, ze wstrętem otrzepuje się z nieistniejących owadów. Do nasilenia dochodzi w nocy, kiedy jest ciemno lub pomieszczenie jest w półmroku. Omamy wzrokowe i docierające z oddali dźwięki interpretuje jako urojeniowo. Urojenia nie są w żaden sposób usystematyzowane, w pełni przypadkowe, czasami zaprzecza sam sobie. 


Dlatego najlepiej jest, jeżeli przebywa w cichym, dobrze oświetlonym pomieszczeniu, aby zmniejszyć nasilenie omamów.  


Kilka „widowiskowych” objawów potwierdza rozpoznanie. Pierwszy z nich to objaw czystej kartki - po podaniu choremu czystej kartki i prośbie odczytania zawartości, zaczyna czytać fikcyjny tekst, niekiedy robi to bardzo płynnie, zadziwiając otoczenie. Drugi to objaw Aschaffenburga – rozmawianie przez wyłączony telefon, lub przedmiot nieznacznie do telefonu podobny (np. pilot do telewizora). Objaw nawlekania nitki – nawlekanie nieistniejącą nitką nieistniejącej igły. Można wyzwolić omamy wzrokowe poprzez naciskanie gałek ocznych – objaw Liepmanna. 


Zaburzeniom psychicznym towarzyszą objawy wzbudzenia wegetatywnego, wzrost tętna i ciśnienia, wzrost temperatury. Niestety najczęściej chory jest już wyniszczony alkoholizmem. Chory ma często uszkodzoną wątrobę, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, jest niedożywiony. Niekiedy pacjent już wcześniej był leczony z powodu nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, miażdżycy. Często dołączają się napady padaczkowe toniczno – kloniczne i związane z nimi ryzyko urazów.


Stan somatyczny, oraz możliwość autoagresywnych lub agresywnych zachowań (dyktowanych przez omamy i urojenia) są powodami dla których, delirium tremens jest traktowane jako stan zagrożenia życia, a uzależniony bezwględnie musi znaleźć się w szpitalu. 

Leczenie polega na podawaniu leków uspokajających (klometiazol, benzodiazepiny), nawadniane i wyrównywanie gospodarki wodno-elektrolitowej, oraz inne działania objawowe. Istotne jest podawanie również witamin z grupy B. Niekiedy konieczne jest unieruchomienie pacjenta.


Po ustąpieniu majaczenia są zachowane w pamięci fragmenty przeżytych omamów i urojeń.


Obecnie śmiertelność delirium tremens jest rzędu 1-2%. 

Dodaj do:

Komentarze
#1 | weronika dnia 19/10/2008 14:37
zajebisty artykuł!!!!Smile
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Brak oceny]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]

51,674,955 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024