23 Listopada 2024
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Em Em
1 tydzień Offline
sasta sasta
2 tygodni Offline
notno notno
4 tygodni Offline
KingArthur KingArthur
8 tygodni Offline
swistak swistak
10 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: davidcorso
Ogółem Użytkowników:2,209
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Depresja - porady dla bliskich
Depresja jest chorobą, nie zmienia to faktu, że osoby bliskie pacjentowi często znajdują się w sytuacji, gdzie dominującym uczuciem szybko staje się bezsilność. Ta sytuacja w efekcie staje się jeszcze trudniejsza, a czyny nasze staję się jeszcze bardziej chaotyczne. Jak poradzić sobie z depresją, której nie rozumiemy?

Naturalną konkluzją jest konieczność zapoznania się z istotą tego schorzenia. W internecie można znaleźć liczne, wiarygodne strony poświęcone depresji. To powinno ułatwić zrozumienie, że depresji nie należy traktować przez pryzmat swoich doświadczeń. Polecenia "weź się w garść!", "głowa do góry!" nie dają rezultatu, efekt jest przeważnie zupełnie odwrotny od oczekiwanego. Osoby cierpiące na depresję często mówią, że jedną z najgorszych rzeczy jakie można usłyszeć to "weź się w garść" - mimo, że osoba to mówiąca miała jak najlepsze intencje. Tu najbardziej przydatną umiejętnością jest zdolność słuchania. Pamiętaj, że w depresji często możemy spotkać się z licznymi negatywnymi uczuciami, również złością.

Pomóż zaakceptować osobie bliskiej fakt istnienia choroby oraz przekonaj do wizyty u lekarza. Często można spotkać się z oporem przed leczeniem - dość pospolite jest przekonanie, że wizyta u psychiatry informuje otoczenie, że jest się wariatem. Mimo oporu warto subtelnie przekonywać do wizyty, unikać jednak nakazywania. To często wymaga naprawdę wielkiego wysiłku i dużego taktu. Istotne jest pamiętanie, że chory na depresję często może rozumować w sposób dla nas irracjonalny - ma do tego prawo.

Jeżeli udało Ci się już doprowadzić do wizyty u lekarza to nasza bliska osoba staje się pacjentem, przeważnie otrzymuje leki. Zawsze też możemy swoje wątpliwości za zgodą rozwiać w rozmowie z lekarzem. W kwestii brania leków nasze zadanie powinno ograniczyć się subtelnego kontrolowania przyjmowania leków, motywowania do brania leków. Przypominać, że leki powinny pomóc, wspierać motywację w radzeniu sobie z ewentualnymi działaniami ubocznymi. Przypominać o kolejnej wizycie u lekarza.

Bliska nam osoba może zacząć mówić o niechęci do życia, nawet wspominać o chęci pozbawienia się życia. Na pewno nie można w takiej sytuacji reagować złością. Wspomniane słowa są reakcją na uczucia targające chorym. Na pewno wyzwala to w nas strach, złość wynikającą z bezsilności. Zwalczmy te uczucia. Skonsultujmy wydarzenia z lekarzem. Przy powtarzających się deklaracjach samobójczych, przygotowywaniu się do próby samobójczej musisz podjąć zdecydowane kroki. Nakłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza, jak taka możliwość nie istnieje zostaje zawsze izba przyjęć w szpitalu psychiatrycznym. Przy braku zgody na wizytę u lekarza można zawsze zadzwonić na pogotowie ratunkowe. Lekarz pogotowia oceni zagrożenie, ewentualnie przetransportuje chorego do szpitala. Nie jest prawdą, że samobójcy nikomu nie mówią o swoich planach - często otoczenie dostaje wcześniej jasne informacje.
Dodaj do:

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [Brak oceny]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]

51,675,318 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024