07 Maja 2024
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Mirbla Mirbla
21:46:41 Offline
Mathews Arleen Mathews Arleen
5 dni Offline Offline
Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
2 tygodni Offline Offline
Klara Klara
6 tygodni Offline Offline
Nieustraszona Nieustraszona
6 tygodni Offline Offline
Ostatnio zarejestrował się: Mirbla
Ogółem Użytkowników:2,205
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Smutek przy nadziei
Kobieta ciężarna je za dwoje, dla dwojga powinna także troszczyć się o dobre samopoczucie. Dziecku udziela się nastrój matki – zarówno ten dobry, jak i zły. Maluchy, których mamy cierpiały na depresję, są bardziej narażone na stany depresyjne w przyszłości i rozwijają się wolniej od rówieśników.
Depresja nie jest u kobiet ciężarnych zjawiskiem rzadkim. Ocenia się ,że cierpi na nią nawet 20 procent kobiet. Z analiz wynika, że rozpowszechnienie zjawiska wynosi w pierwszym trymestrze ciąży 7,4 proc., w drugim 12,8 proc., a w trzecim 12 proc. Tyle statystyki światowe – w Polsce badań na ten temat się nie prowadzi.

Brytyjscy naukowcy zauważyli, że kobiety, które cierpiały na depresję w trakcie ciąży, o wiele częściej i ciężej przechodzą także depresję poporodową. Co więcej, ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwojowych u ich dzieci wzrasta aż o 34 procent!

Prezes Fundacji Rodzić po Ludzku Anna Otffinowska zauważyła, że lekarze, do których zwracają się kobiety z depresją, zamiast odsyłać je do specjalisty, polecają nieodpowiednie środki.

Objawy choroby często są mylone z innymi (w tym typowo ciążowymi) dolegliwościami. Symptomy, które mogą wskazywać na depresję, to m.in. zaburzenia nastroju (chwiejność emocjonalna, przygnębienie, obojętność), ale także problemy z zasypianiem, osłabienie, niewyjaśnionego pochodzenia bóle i wahania wagi ciała.

Ponieważ leki przeciwdepresyjne mogą poważnie zakłócić rozwój dziecka, stosuje się je tylko w wyjątkowych przypadkach. Na szczęście dobre rezultaty dają także w 100 procentach bezpieczne metody – psychoterapia i leczenie światłem.

"Depresyjne” dzieci gorzej się rozwijają

Z najnowszych badań wynika, że stany depresyjne we wczesnym okresie ciąży mogą zaburzać gospodarkę hormonalną zależną od mózgu i negatywnie wpływać na łożysko, które decyduje o wzroście i rozwoju płodu oraz o terminie porodu.

W konsekwencji dzieci, których matki przechodziły uporczywą depresję, rozwijają się wolniej od rówieśników. Okazało się, że w wieku 18 miesięcy prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju umysłowym dziecka wzrasta o 50 proc.

Depresja przedporodowa znacząco zwiększa więc ryzyko, że dziecko będzie miało problemy z poznawaniem świata i uczeniem się. Dlatego lekarze i położne z większą reagować muszą na problem depresji ciążowej i jeśli zachodzi taka potrzeba oferować kobietom odpowiednią pomoc i wsparcie. (BA)

Źródło: tvp.info
Dodaj do:

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

50,377,759 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024