23 Listopada 2024
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Em Em
1 tydzień Offline
sasta sasta
2 tygodni Offline
notno notno
4 tygodni Offline
KingArthur KingArthur
8 tygodni Offline
swistak swistak
10 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: davidcorso
Ogółem Użytkowników:2,209
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Uzależnienia behawioralne
U podstaw każdego uzależnienia leży aktywacja układu nagrody. Jego głównym zadaniem jest uczenie się przez pozytywne wzmocnienie - zwiększenie prawdopodobieństwa wykonania czynności, które aktywując układ nagrody są źródłem przyjemnych doznań. W sytuacji, gdy aktywacja układu nagrody odbywa się w sposób bezpośredni - tzn. wprowadzamy do organizmu substancje wpływające na działanie układu nagrody, mamy do czynienia z uzależnieniem chemicznym, a substancje te nazywamy psychoaktywnymi (są to substancje, które mogą pokonać barierę krew-mózg). Są to np. alkohol, kokaina, amfetamina, nikotyna itd. Ale przecież nie tylko substancje psychoaktywne aktywują układ nagrody, podobny efekt mają także przeróżne czynności - np. seks, jedzenie, gry komputerowe itd. - słowem wszystko to, co jest źródłem przyjemności. W sytuacji, gdy nasz mózg odbiera coś, jako źródło przyjemności zapamiętuje ten fakt, a następnie wpływa na procesy podejmowania decyzji w taki sposób, że kwestia wykonania danej czynności jest częściej "rozpatrywana pozytywnie".

Przykłady uzależnień behawioralnych:
- nałogowy hazard,
- uzależnienie od seksu,
- uzależnienie od Internetu i gier komputerowych,
- uzależnienie od jedzenia,
itd.

Aktywacja układu nagrody w przypadku uzależnień behawioralnych to tylko pierwszy element nałogu. Inne cechy to:
1. oczekiwanie - obiekt uzależnienia staje się źródłem rozładowania napięcia, którego źródłem mogą być przeróżne czynniki zewnętrzne, ale także dłuższy brak kontaktu z obiektem;
2. tolerancja - wraz z rozwijaniem się nałogu, stały kontakt z obiektem uzależnienia przestaje dostarczać gratyfikacji na tym samym poziomie, więc zwiększa się częstość lub intensywność tych kontaktów;
3. destrukcja - przez nałóg zaniedbywane są inne aspekty życia danej osoby - zawodowy, rodzinny, towarzyski;
4. utrata kontroli - głównym motorem podejmowanych decyzji staje się nałóg, zachowanie danej osoby staje się bardziej impulsywne i/lub kompulsywne;
5. mechanizmy obronne - uruchomienie tych mechanizmów ma za zadanie chronić daną osobę przed zmierzeniem się z konsekwencjami nałogu i podtrzymać zachowania nałogowe (np. ukrywanie przed bliskimi rzeczywistej skali nałogu, bagatelizowanie sytuacji itd.)
6. problem odstawienia - nagłe przerwanie używania powoduje konsekwencje psychiczne (trudności lub nawet niemożliwość poprawy nastroju i rozładowania napięcia za pomocą innych środków niż ten, będący obiektem nałogu) i fizyczne (dolegliwości somatyczne jak np. przyspieszone tętno, tiki nerwowe, drżenie rąk, zaburzenia apetytu itd.).
7. ryzyko nawrotów i potknięć.
Wszystkie powyższe cechy dotyczą także uzależnień chemicznych.

Kontrowersje
Pomimo tego, że obecnie panuje tendencja do uwzględnienia uzależnień behawioralnych w medycznych klasyfikacjach, nie wszyscy badacze uznają uzależnienia behawioralne za prawdziwe. Największe kontrowersje w tym temacie wynikają z:
1. badania nad uzależnieniami behawioralnymi nie wykluczyły możliwości, że mechanizm ich wykształcania może być na tyle różny od mechanizmu wykształcania uzależnień chemicznych, że są to dwa odrębne zjawiska (co prawda w obu przypadkach cały proces zaczyna się w układzie nagrody, jednak nie wyklucza to, że aktywacja tego układu w obu przypadkach znacznie się różni);
2. uznanie powszechnych czynności za obiekt nałogu trywializuje problem uzależnień chemicznych (chodzi tutaj przede wszystkim o aspekt fizyczny uzależnień chemicznych czyli szkody jakie w organizmie osoby uzależnionej powodują substancje psychoaktywne, ponieważ w wymiarze psychicznym i społecznym szkody w obu przypadkach mogą być równie poważne);
3. wprowadzenie pojęcia uzależnień behawioralnych rozmywa granice uzależnienia, przy odpowiednio dobranych kryteriach można wykazać, że każdy jest od czegoś uzależniony.

Uzależnienia behawioralne a uzależnienia chemiczne
Najważniejsze różnice między nimi to:
1. W przypadku uzależnień chemicznych pierwszym krokiem w leczeniu jest detoksykacja, czyli oczyszczenie organizmu osoby uzależnionej z substancji, która jest obiektem uzależnienia, w przypadku uzależnień behawioralnych tego nie ma.
2. Podatność na uzależnienia chemiczne u różnych osób mniej się różni między sobą, niż w przypadku uzależnień behawioralnych;
3. Uzależnienia chemiczne mają przeważnie większe konsekwencje dla zdrowia fizycznego. Jest to dość skomplikowany problem ze względu na to, że poszczególne uzależnienia behawioralne mogą również wiązać się z takimi konsekwencjami (np. uzależnienie od seksu zwiększa ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową, uzależnienie od jedzenia prowadzi do otyłości i problemów z tym związanych).
4. W przypadku uzależnień behawioralnych praktycznie nie istnieje ryzyko przedawkowania.
5. Istnieją badania, wg których zaburzenia funkcji poznawczych u osób uzależnionych chemicznie zdecydowanie różnią się od tych, u osób uzależnionych behawioralnie.
Dodaj do:

Komentarze
#1 | Karol dnia 25/08/2012 23:02
Zainteresowały mnie te kontrowersje. Nie spodziewałem się, że można uzależnienia tego typu w ogóle negować...

I taka tylko mała uwaga, może bardziej osobista - ciężko, przynajmniej mi, czyta się taką skryptową formę. Fakt goni fakt i ciężko zapamiętać większość informacji po pierwszym czytaniu Smile.
#2 | Perfidia dnia 25/08/2012 23:37
Negować można wszystko, jak widać na tym przykładzie. Jak dla mnie to i intuicyjnie, i na logikę uzależnienia behawioralne są i już. A o kontrowersjach wspomniałam z kronikarskiego obowiązku. Poza tym mają one realne konsekwencje - w klasyfikacjach medycznych uzależnień behawioralnych jako takich nie ma i nieprędko będą.

Co do formy - Karolu, tutaj niestety nie wiem czy mogę coś poradzić. Ja tylko tak potrafię. I idea jest taka, aby teksty tutaj były krótkie, bez zbędnych ozdobników, a jednocześnie informatywne. Jak po pierwszym czytaniu ciężko coś zapamiętać, zawsze można przeczytać drugi raz Wink
#3 | Karol dnia 26/08/2012 00:29
Hmmm, a mi się wydawało, że akurat te nauki jako takiej stagnacji pojęciowej zwyczajnie nie tolerują. Przynajmniej przy tak szybkim rozwoju badań.

Zawsze można się nauczyć Pfft.
#4 | Perfidia dnia 26/08/2012 07:44
Rzeczywiście stagnacja pojęciowa nie jest tolerowana. Tyle, że w przypadku psychiatrii dzieje się to w dość "dziwaczny" sposób. Nowe kryteria diagnostyczne są wprowadzane wraz z kolejnymi uaktulnieniami kryteriów ICD czy tez DSM, a między kolejnym wersjami jest debata. A intensywność badań niestety nie nadrabia tego, że pojęcie "uzależnienia behawioralne" obejmuje bardzo szeroki zakres problemów.

Nie wiem czy chcę pisać inaczej. Raczej odpowiada mi stan obecny Pfft
#5 | Karol dnia 26/08/2012 10:43
No nic, dziwne to Smile.

Wygodnie Pfft.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Brak oceny]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]

51,675,068 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024