05 Maja 2024
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Mathews Arleen Mathews Arleen
2 dni Offline
Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
2 tygodni Offline
Klara Klara
5 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
5 tygodni Offline
swistak swistak
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: asd asd ...
Ogółem Użytkowników:2,204
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Dziecko masochistyczne
Masochistyczny styl charakteru rozwija się w wyniku interakcji między trzema zmiennymi:
- Rozwojowe wyłanianie się potrzeb specyficznych dla istoty ludzkiej
- Środowiskowa zdolność dostrojenia się i reagowania na potrzeby
- Naturalna ewolucja uczuciowych, behawioralnych i poznawczych zdolności do samookreślenia się
Deficyty w tej sferze przypadają na okres od ok. 1-go roku życia. Wtedy mały człowiek ma możliwość poruszania się w pozycji wyprostowanej i stosowania prostych struktur językowych. Pełne przystosowanie masochistyczne następuje po ukończeniu drugiego roku życia. Główną przyczyną jest uporczywe i konsekwentne nakłanianie dziecięcej woli do uległości. Rodzice stosują skrajną siłę, triki, oszustwa, manipulację, zawstydzanie i poniżanie. Objawami wczesnodziecięcymi może być trudność z wczesnym pójściem do łóżka czy zaśnięciem, nadmierna skłonność do porządku czy czystości, a także inne lęki i niepokoje. Dziecko zachowuje, często nieświadomie, wspomnienie złamania jego woli i pamięta, że mimo to przetrwało. Pozostaje też niegasnące zaangażowanie w przeciwstawienie się porażce i podtrzymywanie własnej woli, nawet jeśli dokonuje się to w ukryciu, sekretnie i przy znacznym cierpieniu.
Ciężko identyfikować się z taką osobą. Jednak wystarczy przypomnieć sobie taki moment w życiu, kiedy zostaliśmy nieuczciwie pokonani i nie mieliśmy możliwości odwetu: "nie będę się złościł, wezmę odwet". Jedynym sposobem pokonania drugiej osoby jest nauczenie się, jak znajdować radość we własnej porażce, zaprezentowanie tego światu i odrzucenie wszelkich prób zmiany takiego stanu. Autosabotaż (wywoływany nieświadomie) staje się najbardziej skrytym aktem agresji.
W przypadkach ciężkich opiekunowie działali sadystycznie, upokarzali i dominowali dziecko w najwyższym stopniu. Takie osoby doświadczają trudności z radzeniem sobie z praktycznie wszystkimi problemami egzystencjalnymi. W przypadkach lżejszych, opiekunowie są w stanie zapewnić odpowiednie warunki w wielu sferach z wyjątkiem dziecięcej opozycji. Karzą oni każdą próbę przeciwstawienia się dziecka. Rodzice są mało spontaniczni, kreatywni, oryginalni. Wiodą życie zgodnie ze społecznymi rolami i zobowiązaniami.
Istnieją cztery podstawowe modele relacji z obiektem:
1. "lęk, wina i strach" - następuje projekcja zinternalizowanego obiektu na otoczenie. Często osoba tak dobiera sobie otoczenie, żeby konsekwentnie ograniczało i wykorzystywało ją w ten sposób.
2. "roszczeniowość uzależnienie" - Osoba ma dobre, oryginalne i wrodzone oczekiwania wobec dobrego obiektu. Trudno jest jej zrezygnować z czegoś, do czego (jak czuje) ma wrodzone prawo. Jedzenie, alkohol, narkotyki, praca - przynoszą ukojenie, jakiego uzależniona osoba nie może znaleźć w naturalnych, interpersonalnych źródłach.
3. opór bunt - Dziecko walczy z ograniczeniami, ingerencją, poniżaniem i wykorzystaniem go z pozycji siły. Opór i bunt mogą przyjmować formę zarówno otwartą, jak i pasywną, skrytą (niszczenie samego siebie)
4. złe traktowanie - osoba traktuje innych tak, jak w przeszłości traktowano ją samą.
Istotą subiektywnego doświadczenia masochistycznego jest beznadziejne poczucie uwikłania się w sytuację maksymalnych wysiłków, które ostatecznie i tak prowadzą do porażki. Ta sytuacja rodzi brak nadziei, pesymizm, głęboki brak zaufania i wiary w przyszłość. Najczęściej jedynym sposobem postępowania jest znoszenie cierpienia i dzielenie się nim.
Masochistę cechuje wyraźny brak przyjemnych doświadczeń. Cechami charakteru masochistycznego są:
1. Złośliwa nienawiść i żale
2. Skłonność do pojednania
3. Kierowany poczuciem winy
4. Niewielka świadomość własnych zasobów
5. Doświadczenie przyjemności wywołuje lęk, więc osoba masochistyczna "wybiega do przodu" i oczekuje kary
6. Nadzieja (często nieświadoma) na otrzymanie nagrody czy wyrównanie rachunków w bliżej nieokreślonej przyszłości
7. Wyzwolenie osiągnięte dzięki cierpieniu może rodzić poczucie winy, co powoduje, że otoczenie karze osobę. Osoba utwierdza się w swoim braku zaufania do świata, a szczególnie do tego, kto byłby na tyle głupi i naiwny, żeby oferować jej pomoc
Nie same zachowania a dynamika ich struktury motywacyjnej świadczą o stylu charakteru. Jeśli chodzi o charakter masochistyczny, dominują zachowania samoniszczące. Nawet jeśli są maskowane i ewidentnie pasywne, to mają wywołać rozdrażnienie, irytację a nawet przemoc ze strony innych. Tym, co odróżnia masochistę od innych osób jest perwersyjna satysfakcja, jakiej doznaje z powodu narzucenia sobie kary.

Dodaj do:

Komentarze
#1 | sigma dnia 27/05/2011 11:31
Myślałam, że się tu odnajdę... ale nie, jednak nie. Uff Wink Jednak jestem oralno-schizoidalna Pfft Co, zdaje się, odpowiada osobowości zależnej nieefektywnej (z cechami osobowości schizoidalnej) Pfft
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

50,363,469 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024