15 Maja 2024
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


sasta sasta
5 dni Offline
mamswojswiat mamswojswiat
6 dni Offline
Mirbla Mirbla
1 tydzień Offline
Mathews Arleen Mathews Arleen
1 tydzień Offline
Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
3 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: sasta
Ogółem Użytkowników:2,206
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Choroba afektywna dwubiegunowa - wstęp

Schorzenie o długiej nazwie, zapewne niewiele mówiącej osobom nie mającym kontaktu z psychiatrią. Choroba ta jak nazwa sugeruje składa się z 2 części (biegunów). Na jednym z biegunów jest depresja, a na drugim stan będący „negatywem depresji”, czyli mania.


Depresja to stan przygnębienia, utraty zdolności odczuwania przyjemności, spowolnienia myślenia i fizycznego, uczuciu chronicznego zmęczenia. Jednocześnie występuje niska ocena własnej osoby, ocenianie siebie jako gorszego od innych. Chory często spędza większość czasu w domu, izoluje się od otoczenia. Niekiedy myśli o odejściu z tego świata, nie widzi dla siebie ratunku.


Opis manii potraktujmy jako wspomniany negatyw: pacjent odczuwa radość, niekiedy wręcz euforię. Podejmuje działania dostarczające mu przyjemności, czyli alkohol, przygodne kontakty seksualne. Ma w sobie bardzo dużo energii, co owocuje niezwykle energicznymi ruchami, oraz przyśpieszeniem toku myślenia. Uważa, że jest lepszy od innych osób, dołączają się urojenia zgodne z nastrojem, czyli posłannictwa, szczególnego znaczenia, wynalazcze. Pacjent taki może przekonywać swoje otoczenie, że zna elity polityczne kraju, ma „kontakty” u osób znanych. Może nawet twierdzić, że jest ich Szefem.


Oczywiście tłumaczenie bezsensowności tych przekonań nic nie daje, może się nawet zakończyć wybuchem gniewu, nawet rękoczynami. Pacjent jest ekspansywny, nawiązuje niezwykle łatwo nowe znajomości.


Z opisu wynika, że to powinien być stan bardzo pożądany. I rzeczywiście, większość osób wspomina ten czas jako niezwykle przyjemny. Dlaczego więc jest to choroba? Powodów jest bardzo wiele. Nawiązywanie kontaktów seksualnych, ciągi alkoholowe oprócz oczywistych konsekwencji zdrowotnych mogą skończyć się rozpadem rodziny. Przecenianie swoich sił, patrzenie w przyszłość z patologicznym optymizmem może skończyć się podjęciem ryzykownych decyzji finansowych, uprawianie hazardu. Chory w manii jest przekonany o swojej nieomylności i jeżeli ktoś stanie na jego drodze, może paść ofiarą agresji. Agresja wobec innych osób jest główną przyczyną hospitalizacji bez zgody.

Przebieg tej choroby jest różny. Rozmaicie długie są fazy depresyjne i maniakalne, oraz okresy rozdzielające, nasienie objawów choroby. U części chorych na każdą depresję przypada jedna mania, u innych jest kilka manii jedna depresja.


Powyższa treść jest tylko zalążkiem informacji, które rodzina lub pacjent powinien wiedzieć o tej chorobie. Inne ważne kwestie zostaną poruszone w kolejnych artykułach.

Dodaj do:

Komentarze
#1 | rafalKrakow dnia 14/12/2013 01:46
Mówię wam bardzo ciężka choroba!
#2 | Refleksyjna dnia 25/12/2013 22:40
Ciężka dla chorego i jego otoczenia.
#3 | zielonykwiatuszek dnia 25/01/2016 19:36
Choroba afektywna dwubiegunowa według info tutaj https://www.biomedical.pl/zdrowie/choroba-afektywna-dwubiegunowa-1834.html dzielona jest na dwa typy, i różnią się one tym, że przy pierwszym typie są epizody maniakalne, a przy drugi epizody hipomanii - jak to można odróżnić?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [Brak oceny]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]

50,420,718 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024