01 Maja 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
5 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
5 tygodni Offline
swistak swistak
8 tygodni Offline
Alia Alia
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
 Drukuj temat
Kącik Koniczyny
Koniczyna
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 27/05/2011 23:14
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 25
Data rejestracji: 24.04.11

Mój mąż też jest aktualnie w szpitalu, za kilka dni ma wrócić do domu. Boję się, że nie jest jeszcze całkiem "wyrównany", że sięgnie po alkohol i nie dam sobie z tym rady. Mam małe dzieci i nie chcę aby to "piekło" które mieliśmy przez 2 miesiące powróciło.
Może ktoś mi poradzi po czym poznać, że mania minęła...


===
[color=#ff0000]Wątek wydzielony stąd: [/color][url]http://mam-efke.pl/forum/viewthread.php?thread_id=733[/url]
Edytowane przez Perfidia dnia 30/05/2011 22:49
 
Cockler
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 28/05/2011 00:47
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 34
Data rejestracji: 28.05.11

Kasiu.., jeżeli nie znasz męża na tyle, by samej ocenić jego stan, sugerowałbym bazować na opinii lekarza prowadzącego, którego regularnie będzie kontrolnie widywał (np. raz w tygodniu przez dosłownie 2-5 minut - lekarzowi to w zupełności wystarczy), o ile to możliwe oczywiście. Sam jestem chory, i pamiętam jak 3 lata temu po wyjściu ze szpitala stanowczo potwierdzałem bliskim genialne samopoczucie by błyskawicznie i sprytnie ukradkiem uciekać w alkohol. Powodzenia Smile
 
Anise candy
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 28/05/2011 00:51
Finiszujący


Postów: 214
Data rejestracji: 14.03.11

Nie zapomnijcie o sobie, pomagając mężowi. Dobrze?
 
http://www.monile.blog.pl
Koniczyna
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 28/05/2011 22:06
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 25
Data rejestracji: 24.04.11

No właśnie, ja chyba zapomniałam o sobie. Ciągle powtarzam, że najważniejsze żeby on wyzdrowiał, a później zajmę się sobą. A chyba powinnam była równocześnie chodzić do psychologa aby się trochę wzmocnić.
Dzisiaj w dalszym ciągu twierdzi, że wszystko to jest moja wina. Znowu doprowadził mnie do łez.
Przy Pani doktor prowadzącej zachowuje się zupełnie normalnie. Miał wyjść już wczoraj ale Pani doktor chciała poznać moją opinię i po rozmowie ze mną postanowiła go jeszcze potrzymać kilka dni.
No zobaczymy jak będzie.
Jestem pełna nadziei ale bardzo się boję.
 
verdemia
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 28/05/2011 22:16
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

[quote]No właśnie, ja chyba zapomniałam o sobie. Ciągle powtarzam, że najważniejsze żeby on wyzdrowiał, a później zajmę się sobą. A chyba powinnam była równocześnie chodzić do psychologa aby się trochę wzmocnić.[/quote]
bardzo dobry pomysł! Ktoś tu gdzieś pisał o grupach wsparcia dla osób, których bliscy chorują na ChAD. Uważam, że dzwiganie samemu takiego cięzaru łątwe nie jest.
 
Perfidia
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 28/05/2011 22:21
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 7779
Data rejestracji: 26.01.09

Popieram. Nie zapomnij dbać o siebie :-)
[color=#990099][i]Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć,
a to, co daje się policzyć - nie liczy się.[/i]
[small]A.Einstein[/small][/color]

[small]1,6180339887498948482045868343656...[/small]
 
http://antyproana.blox.pl
Koniczyna
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 28/05/2011 22:38
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 25
Data rejestracji: 24.04.11

Nie jest mi łatwo "dbać o siebie", bo mąż ciągle ma do mnie pretensje, że on siedzi sam w szpitalu, a ja się "dobrze bawię". W ogóle do niego nie dociera, że muszę się opiekować 2 małych dzieci, a jak tylko mogę (tzn. w weekend) to jestem z nim w szpitalu od rana do wieczora. Według niego to za mało.
 
Perfidia
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 29/05/2011 02:16
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 7779
Data rejestracji: 26.01.09

Nie wiem czy te pretensje to coś, w co Twój mąż wierzy, czy próbuje manipulować, czy jeszcze coś innego. Ale myślę sobie, że w takiej sytuacji elementem "dbania o siebie" jest także nie branie tych pretensji do siebie. Czujesz, że robisz co możesz, rzeczywistość jest jaka jest, dajesz z siebie ile możesz. Wiem, że nie jest to proste, ale mimo wszystko - spróbuj nie przejmować się pretensjami męża, bo domyślam się, że racjonalne tłumaczenie mu nie jest tutaj rozwiązaniem.
[color=#990099][i]Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć,
a to, co daje się policzyć - nie liczy się.[/i]
[small]A.Einstein[/small][/color]

[small]1,6180339887498948482045868343656...[/small]
 
http://antyproana.blox.pl
Koniczyna
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 29/05/2011 10:23
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 25
Data rejestracji: 24.04.11

Perfidia! Bardzo Ci dziękuję za ten wpis.
Ja już zaczynałam myśleć, że jestem "złą żoną", która nie dba o męża.
Za bardzo wszystko biorę do siebie, muszę zmienić nastawienie bo sama wpadnę w depresję.
Takie posty jak Twój bardzo podbudowują
Dziękuję
 
verdemia
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 29/05/2011 10:24
Złoty Forumowicz


Postów: 1809
Data rejestracji: 29.07.09

Koniczyna, ale do ciebie musi dotrzeć, ze skoro masz pod opieką jak sama napisałaś dwójkę małych dzieci to musisz dbać o siebie i swoje zdrowie psychcizne dla nich. Takie słuchanie pretensji miłe na pewno nie jest, ale byc może one tez są elementem choroby także lepiej się im nie poddawać.
 
Koniczyna
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 29/05/2011 10:32
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 25
Data rejestracji: 24.04.11

Wiem, muszę iść do psychologa. Ale jestem taka zmęczona tym wszystkim. Skąd brać siłę????????
 
Alia
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 29/05/2011 11:15
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Koniczyno - mój mąż choruje "tylko" na nerwicę natręctw, to choroba mniej niszczycielska dla bliskich niż ChAD. Ale i tak w końcu wybrałam się na terapię i to sporo mi daje.
 
Koniczyna
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 30/05/2011 18:34
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 25
Data rejestracji: 24.04.11

No i postanowione. Mój kochany mąż w środę wraca do domu.
Bardzo się cieszę, bo jakoś tak pusto bez niego, ale z drugiej strony bardzo się boję. Czy aby na pewno jest już wyrównany? Czy nie udaje tylko? I czy nie sięgnie po alkohol?
Strasznie się boję.

Chciałabym go namówić na jakąś psychoterapię ale nie ma szans.
Dzisiaj wspomniałam mu o tym forum, że wiele można zrozumieć, czerpać z doświadczeń innych, że bardzo pomaga...to od razu mu się wszystkie "noże w kieszeni pootwierały". Zaraz usłyszałam że to ja mam sobie znaleźć forum na temat walki z otyłością.
Jak tylko się wspomni o Chad-ie to jest sprzeczka (jest postęp-sprzeczka a nie awantura). Dlatego uważam, że on jeszcze nie zaakceptował faktu, że jest chory. Ale przecież nie mogę udawać że tej choroby nie ma.
Nie wiem jak to jest, ale mnie się wydaje, że akceptacja choroby i pogodzenie się z nią to pierwszy objaw, że już jest poprawa. Nie wiem, nie mam doświadczenia.

A możecie mi odpowiedzieć ile trwa wychodzenie na prostą? Jest jakiś orientacyjny czas czy to sprawa indywidualna?
A może mi doradzicie co powinnam zrobić, żeby mu pomóc i żeby on się przy tej pomocy nie wściekał?
 
teczacpt
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 30/05/2011 19:07
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 823
Data rejestracji: 13.08.10

Koniczyno-czas terapii jest zawsze indywidualny,ale jeśli idzie o Twojego męża to raczej terapia długoterminowa (liczona w miesiącach,czasami latach).Pierwsze widoczne efekty w terapii ambulatoryjnej to okres kilku tygodniSmile.Pewnie czytałaś wątek Czadera jak to u Niego wygląda.Ważne też by mąż był pod opieką psychiatry.
Pytasz jak możesz pomóc mężowi,po prostu bądź,wspieraj i spokojnie wspominaj o terapii (zaznaczając,że nadal go kochasz,ale jest Ci ciężko z Jego zachowaniami,które wynikają z choroby)
Tęcza

[color=#3333ff]Tylko ci nie robią żadnych błędów,którzy nic nie robią.........[/color]
 
www.teczacpt.pl
Koniczyna
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 30/05/2011 19:28
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 25
Data rejestracji: 24.04.11

No i właśnie tu jest problem, bo on uważa, że wcale nie zachowuje się dziwnie, że skoro 8 lat nie brał leków i nic się nie działo to on wcale nie jest chory, tylko nie wytrzymał napięcia, że kiedyś był źle zdiagnozowany. I oczywiście ja swoim zachowaniem do tego wszystkiego doprowadziłam. Na pytanie jakie to konkretnie było zachowanie, co takiego zrobiłam nie potrafi mi odpowiedzieć.
Przed chwilą powiedział, że do środy będzie się ze mną we wszystkim zgadzał żeby Pani doktor nie zmieniła zdania co do wypisu. A co po środzie?
Nie wiem jak to będzie...
 
Perfidia
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 30/05/2011 19:34
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 7779
Data rejestracji: 26.01.09

To jak opisujesz męża przywodzi na myśl jedno - zaprzeczanie. On nie umie pogodzić się z chorobą, więc wypych to ze świadomości. A Ty w tym wszystkim służysz jak kozioł ofiarny. Nie pozwól, aby obarczano Ciebie winą za coś, za co nie jesteś odpowiedzialna. Nie pozwól, aby mąż wyładowywał na Tobie frustracje i bezsilność.

Mam wrażenie, że wasz układ przypomina trochę związek osoby uzależnionej i współuzależnionej...
[color=#990099][i]Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć,
a to, co daje się policzyć - nie liczy się.[/i]
[small]A.Einstein[/small][/color]

[small]1,6180339887498948482045868343656...[/small]
 
http://antyproana.blox.pl
teczacpt
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 30/05/2011 19:37
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 823
Data rejestracji: 13.08.10

Koniczyno-mam nadzieję,że nie wierzysz w to,że to Twoja wina i Twoje zachowanie nie ma nic wspólnego z Jego chorobą.Nie daj sobie tego wmówić.

A co po środzie-porozmawiaj o swoich obawach z lekarzem (psychologiem) prowadzącym męża w szpitalu jeszcze przed wypisem.
Tęcza

[color=#3333ff]Tylko ci nie robią żadnych błędów,którzy nic nie robią.........[/color]
 
www.teczacpt.pl
Koniczyna
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 30/05/2011 19:43
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 25
Data rejestracji: 24.04.11

Perfidia! Chyba tak właśnie jest.
A do tego wszystkiego ja nie jestem silna psychicznie, zawsze uważałam się za gorszą. Całkowity brak własnej wartości i masa kompleksów. To ja zawsze brałam winę na siebie, ja pierwsza przepraszałam. Nie potrafiłam się postawić. Teraz wiem, że to źle, ale mój mąż chyba wykorzystuje tą słabość.
Edytowane przez Koniczyna dnia 30/05/2011 19:56
 
Cockler
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 30/05/2011 20:04
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 34
Data rejestracji: 28.05.11

[quote][b]Koniczyna napisał/a:[/b]

[b]Jak tylko się wspomni o Chad-ie to jest sprzeczka (jest postęp-sprzeczka a nie awantura). Dlatego uważam, że on jeszcze nie zaakceptował faktu, że jest chory. Ale przecież nie mogę udawać że tej choroby nie ma.
Nie wiem jak to jest, ale mnie się wydaje, że akceptacja choroby i pogodzenie się z nią to pierwszy objaw, że już jest poprawa. Nie wiem, nie mam doświadczenia.[/b]

W Twoim mężu widzę podobieństwo do siebie.., reagowałem podobnie. Negowałem fakt choroby myśląc o diagnozach lekarskich że są przesadzone. Odpycha się fakt choroby, nie przyjmuje faktycznie w pełni do świadomości. Dlaczego, nie wiem, może bardziej doświadczeni z CHAD się wypowiedzą. Zresztą, może wcale nie dotyczy to wyłącznie CHAD. Widzisz, to bardzo ważne, o ile nie najważniejsze by Twój mąż przyjął do wiadomości stan chorobowy. Nie istotne jest samo werbalne przyznanie, chodzi o to by wewnętrznie sam sobie się przyznał, wiesz w stylu np : "no dobra stary, jesteś chory i..." a nie "no dobra stary, ZDAJE SIĘ, że jesteś chory" i właśnie z tak zdefiniowanego TWIERDZENIA a nie TEZY, zaczął zastanawiać się nad wszystkim tym co się ze stanem chorobowym wiąże.., i z tak zdefiniowanej i zakorzenionej świadomości choroby zaczął wyciągać (im dalej - tym lepiej idące ) wnioski. Wyobraź sobie, że choruję ładnych parę lat, w szpitalu dwukrotnie byłem - po raz pierwszy jakieś 4 lata temu na wyciszaniu, na stabilizacji i odpowiednim ustawieniu leków w kilka miesięcy potem po raz drugi..; i jeszcze do niedawna gdy nawet sam sobie stawiałem pytanie czy jestem chory.., odpowiadałem sobie mniej więcej w deseń : "czy ja wiem..?" Skutki tego były takie moja droga, że lekceważyłem leki, brałem je okresowo, w porywach przemyśleń, że skoro mówili, to może faktycznie warto je brać.., notoryczne ucieczki w alkohol, czyli innymi słowy robiłem sobie krzywdę jeszcze zupełnie niedawno. Nie wiem w jaki sposób dotrzeć do Twojego męża, by zaistniała u niego świadomość choroby, może warto na ten temat porozmawiać z lekarzem prowadzącym, a może życzliwi forumowicze, zwłaszcza Ci bardziej doświadczeni podpowiedzą drogę, ja jako chory i zachowujący się w zasadzie niemal identycznie jak Twój mąż (w rozmowie z bliskimi też potakiwałem, tak, jestem chory, rozregulowany, ble, ble,ble, ale tak naprawdę przekonania takiego nie miałem, zawsze taka rozmowa powodowała u mnie frustrację, żeby nie powiedzieć irytację zauważalną przez bliskich) nie przyjmowałem w ogóle do świadomości prostego faktu, że musze się leczyć i zmienić swoje życie. Wiedziałem, że raczej jednak, skoro wszyscu dookoła twierdzą, że coś ze mną jest nie halo, coś musi być na rzeczy, ale nawet z takich myśli nie dedukowałem dalej ignorując swoją chorobę, w konsekwencji, szkodząc sobie potwornie. Tak to juz jest. Ja zupełnie kilka dni temu zrozumiałem oglądając się wstecz za siebie i na swoje życie, że faktycznie jestem chory i próbuję wziąśc się teraz za siebie. Z moich doświadczeń wynika, że jeżeli Twój mąż nie przełknie dosadnie faktu choroby, to nie podejmie raczej faktycznej pracy nad sobą, a odpychanie refleksji nad tym, że jest się chorym ogranicza jeżeli nie wyłącza, moim zdanie, samodyscypilę, jaka niewątpliwe z CHAD jest konieczna, żeby w ogóle racjonalnie myśleć o zdrowieniu.., i z takim myśleniem podejmować stosowne, idące w tym kierunku działania. Trzymam zatem kciuki za Twojego męża, by tak jak w moim przypadku nie tracił czasu na oszukiwanie się bądź spychologię tematu w stylu uciekania od nawet przemyśleń na temat choroby, bo myślę, że w naszym przypadku przyznanie się przed sobą do choroby to gwóźdź programu (leczenia).
No i trzymam kciuki za Ciebie.Smile
 
Koniczyna
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 30/05/2011 21:45
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 25
Data rejestracji: 24.04.11

Bardzo Was wszystkich przepraszam, bo chyba bezczelnie rozgościłam się w czyimś temacie.
Powinnam była zacząć od przedstawienia się na odpowiednim wątku. Tak jakoś wyszło. Przepraszam
Może napiszę kilka słów, żebyście mnie lepiej zrozumieli.
Mój mąż ma już za sobą i depresję i manię i kilka prób samobójczych (jednak nie za mojej kadencji).
Ostatnią manię miał ok. 8 lat temu. Ja wtedy zaszłam w ciążę, on ze mną zerwał. Trafił do szpitala, później następnego. Spędził tam kilka miesięcy. Oczywiście przeze mnie, bo śmiałam zajść w ciążę.
Gdy syn się urodził zeszliśmy się i zamieszkaliśmy razem. Przegadaliśmy wiele nocy. Ja sądziłam, że miłość wszystko zwycięży i damy sobie radę z chorobą. Rok później przestał brać leki i chodzić do psychiatry. Tłumaczył to tym, że nie potrzebuje, a poza tym wszedł alkohol.
Byliśmy szczęśliwi. Rok temu urodziła nam się córeczka. Szczęście ogromne. We wrześniu wzięliśmy ślub (po 10 latach związku). Nadal byliśmy bardzo szczęśliwi.
I nagle na przełomie lutego i marca zauważyłam, że coś jest nie halo. Od tego czasu próbowałam go namówić na psychiatrę, ale on dostawał białej gorączki. Jego zachowania chyba nie muszę opisywać, bo wiecie jak to jest. Dewastacja mieszkania (remont w jego zamyśle), długi, itd.
Na początku kwietnia wyjechałam z dziećmi do rodziców. Powiedziałam, że boję się o dzieci, miałam na myśli ich psychikę. Nie chciałam aby były świadkami tego co wyczynia tatuś. Oczywiście w rozumowaniu mojego męża "boję się o dzieci" oznacza, że boję się że on zrobi im krzywdę w sensie fizycznym. Do dzisiaj nie mogę go przekonać, że nie to miałam na myśli. On nigdy nie uderzył ani dzieci ani mnie. Ale on uważa, że ja go szantażowałam.
Ten okres to było istne piekło. W końcu w drugiej połowie kwietnia udało się go umieścić w szpitalu. Trzeba było wezwać policję i pogotowie, no ale był już bezpieczny.
Jednak on cały czas ma do mnie o wszystko pretensje.
To tak w skrócie.
Właściwie nie wiem po co to opisuję, ale myślę, że teraz lepiej zrozumiecie moje obawy.

Przepraszam, że tak się rozpisałam
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Kącik hmm...pisarski? Porozmawiajmy 6 28/10/2014 19:15
Kącik plastyczny Porozmawiajmy 43 24/10/2014 09:39
Kącik dowcipu abstrakcyjnego Humor 20 04/03/2014 16:55
kacik antydepresyjny Depresja 91 13/06/2013 23:08
[Atessa] mój kącik Nasze wątki - część otwarta 47 19/09/2011 23:18

50,329,632 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024