28 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Psychoterapia
 Drukuj temat
Najbardziej stygmatyzujace diagnozy w psychiatrii
Nieustraszona
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 07/03/2022 12:27
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

Mam duże wrażenie (także ze studiów niestety,), że jedna z najbardziej stygmatyzujace diagnozy jest BPD. Doświadczyłam jej także od osoby będącej tu. Z jednej strony to rozumiem - jak nie raz było widać na tym forum te osoby potrafią nieźle rozrabiać. Większość z nich wymaga hospitalizacji i to niejednokrotnej. Z drugiej nie widzę tu miejsca na to, że BPD nie jest na zawsze w niezmiennej postaci, że dobrze prowadzona terapia działa.

A dla was która z diagnoz najbardziej stygmatyzuje?
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
Klara
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 07/03/2022 12:34
Awatar

300% normy


Postów: 7047
Data rejestracji: 16.04.12

Wiesz, ale tak z drugiej strony jest mnóstwo profilów, kont na instagramie i fb osób z bordeline, które niby robią to po to, żeby oswoić i mowic o bordeline a z drugiej strony większość ich zycia kreci sie wokół tej diagnozy, tlumaczą nią wszystko, wszystkie zle decyzje, problemy itp. Czasami mam wrazenie, ze ci ludzie nie chcą wyzdrowieć, bo mają z tego zbyt duże korzyści.

A moim zdaniem najbardziej stygmatyzuje schizofrenia.
Wszystko to, co mam, to ta nadzieja, że życie mnie poskleja
 
sigma
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 07/03/2022 13:46
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Też myślę, że najbardziej stygmatyzuje i wyklucza schizofrenia.
A co do BPD to mnie się trudno wypowiadać obiektywnie, bo ja mam traumę po związku i na wszelkie przejawy zachowania, które ma cokolwiek wspólnego z BPD, reaguję bardzo źle.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Nieustraszona
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 07/03/2022 18:00
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

Może tak to widzę, bo temat jest mi bliższy, a BPD jest bardziej powszechne niż schizofrenia.
I zgadzam się, że są osoby, które z BPD zrobiły mode, tak jak kiedyś z depresji.
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
martyna
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 07/03/2022 19:06
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Najbardziej stygmatyzuje schizofrenia , choć ja mam mile doświadczenia z takimi osobami są ciepłe i wrażliwe.
Mnie osobiście stygmatyzuje dwobiegunowka bo są jeszcze ludzie co używają nazwy psychoza maniakalno depresyjna i wszystko wrzucane jest do jednego worka nawet "miękkie spectrum chad" .
Borderline to swego rodzaju "popkultura", nie lubię tej diagnozy mimo że nie mam jej i nikt mi jej nigdy nie postawił , mam za to złe doświadczenia z osobami z taką diagnozą. Spotkałam się z psychiatrami i terapeutami co też nie lubili tego rozpoznania.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Nieustraszona
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 08/03/2022 08:37
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

Oj tak są lekarze i terapeuci, którzy uciekają przed BPD. Moja terapeutka mówi, że nie.ma gdzie przekierowywać ludzi którym inni terapeuci odmawiają terapii, a ona nie ma miejsca.
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
swistak
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 10/03/2022 20:51
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 1757
Data rejestracji: 11.08.14

Najbardziej wyklucza schizofrenia. Każdy zna przynajmniej nazwę tej choroby, czego nie można powiedzieć o ChAD czy borderline, zbyt mało osób wie, że można ją skutecznie leczyć.

> Czasami mam wrazenie, ze ci ludzie nie chcą wyzdrowieć, bo mają z tego zbyt duże korzyści.

Czasem nawet zbytnie identyfikowanie się z chorobą, traktowanie jej jako fragmentu siebie, swojej tożsamości, jest szkodliwe.
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Konieczność zmian w polskiej psychiatrii! Podpiszesz petycję? Ogłoszenia 5 26/08/2019 11:57
Centrum Psychiatrii Szopienice Oddział 4 Psychoterapia 5 31/10/2017 08:34
Najbardziej depresyjny dzień w roku? Depresja 14 11/02/2017 21:13
Centrum Psychiatrii Katowice-Szopienice Choroba afektywna dwubiegunowa 7 30/09/2015 21:57
informacje/diagnozy Ogólnie o psychiatrii 10 24/10/2014 17:08

50,310,177 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024