23 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
4 dni Offline
Klara Klara
3 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
3 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
7 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Leki
 Drukuj temat
Zamiennik Abilify
Junk Head
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2015 18:39
Startujący


Postów: 193
Data rejestracji: 11.04.15

Witam Was serdecznie!

Czy ktoś z Was słyszał o zamienniku leku Abilify (Arypiprazol)?
Byłam dziś zaskoczona, kiedy poszłam do apteki wykupić receptę i pani farmaceutka poinformowała mnie, że mój lek kosztuje już 190zł (jakoś tak) a nie 3,20 jak kiedyś. Dodam tylko, że już po refundacji.
Wspomniała też o jakimś zamienniku. Pierwszy raz słyszę, żeby istniał jakiś tańszy zamiennik.
I stąd pytanie, ktoś coś już na ten temat może wie? Bo przekopałam trochę Internet i nic nie ma (ale to może dlatego, że nie mam talentu do wyszukiwania informacji).

Z góry dziękuję za odpowiedź : )
 
swistak
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2015 19:52
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 1757
Data rejestracji: 11.08.14

Najpierw krótko o rynku farmaceutycznym:
Wynalezienie leku jest bardzo kosztowne i dlatego jego wynalazcy przysługują prawa patentowe - czyli wyłączność na produkcję i sprzedaż danej substancji chemicznej. Ochrona patentowa przysługuje zasadniczo na okres 20 lat, chociaż są różne możliwości jej wydłużenia.
Po wygaśnięciu patentu produkować i sprzedawać lek może każdy (o ile oczywiście uzyska od odpowiedniej inspekcji zgodę na wprowadzenie swojego leku do obrotu). Taki lek, produkowany przez inną firmę niż wynalazca danej substancji nazywa się lekiem generycznym, potocznie mówi się na to w aptekach "zamiennik" (żeby każdy zrozumiał). Lek taki zawiera tą samą substancję aktywną (związek chemiczny) i zasadniczo nie powinien się różnić niczym od leku "oryginalnego" produkowanego przez jego wynalazcę. Po wygaśnięciu patentu i pojawieniu się na rynku wersji generycznych, ceny "oryginału" zazwyczaj spadają, żeby mógł konkurować z "zamiennikami".

W przypadku arypiprazolu wynalazcą leku była firma Otsuka z Japonii. Wg Wikipedii [1], uzyskała ona na tę substancje w Unii Europejskiej patent [url=http://www.google.com/patents/EP0367141B1?cl=en]EP0367141[/url] [2]. Wg Wikipedii ten patent miał wygasnąć w kwietniu 2015r. i dlatego mogła się już pojawić na rynku wersja generyczna substancji.

Podobno w najbliższym czasie mają wygasnąć patenty na wiele ważnych leków [3]. Zatem cieszmy się (bo leki będą tańsze) albo smućmy (bo firmy farmaceutyczne będą miały mniej pieniędzy na badania).

[1] [url]http://en.wikipedia.org/wiki/Aripiprazole#Patent_status[/url]
[2] Przy czytaniu patentów należy zwracać uwagę głównie na zastrzeżenia ("claims") po prawej stronie - tylko one są de facto istotne.
[3] [url]http://www.forbes.com/sites/greatspeculations/2013/03/06/looking-at-bristol-myers-squibbs-major-patent-expiries-that-will-drag-on-growth/[/url]

(wiem trochę o patentach ze względu na moją branżę)
 
Junk Head
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2015 20:23
Startujący


Postów: 193
Data rejestracji: 11.04.15

Dziękuję swistak za odpowiedź!
Brakowało mi właśnie tego słowa "generyk".

Mam tylko nadzieję, że ten generyk nie będzie jakoś super drogi...

Dziękuję raz jeszcze! : )
 
ploion
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2015 20:36
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 924
Data rejestracji: 02.12.14

[quote][b]swistak napisał/a:[/b]
Lek taki zawiera tą samą substancję aktywną (związek chemiczny) i zasadniczo nie powinien się różnić niczym od leku "oryginalnego" produkowanego przez jego wynalazcę.
[/quote]

Od mojej lekarki usłyszałam, że generyki działają słabiej od leku oryginalnego, bo "wyrabiają" jakiś procent tego, co oryginalne, więc chyba nie do końca jest tak, że różnią się tylko nazwą/producentem.
[color=#6633cc]"nazwał chorobę władcy melancholią, proponując, by go zanurzono w olejku fiołkowym i w ten sposób dostarczono do jego mózgu nieco wilgoci"[/color]
 
swistak
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2015 20:58
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 1757
Data rejestracji: 11.08.14

Pisałem "zasadniczo". Smile

Z drugiej strony, firmy farmaceutyczne prowadzą dosyć aktywną reklamę u lekarzy, także np. promując "oryginalne" leki. U mojego psychiatry nawet wisi odpowiednia reklama (obrazek z drogowskazami w dwóch kierunkach: "Zoloft" oraz "Generyk", z komentarzem w stylu "obie drogi doprowadzą pana do celu, ale tylko jedna jest dokładnie sprawdzona" ).

Może niech bardziej doświadczone osoby się wypowiedzą.
Edytowane przez swistak dnia 03/05/2015 21:00
 
Alia
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 03/05/2015 21:22
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Sama substancja czynna w generykach musi być tą samą substancją czynną, co w leku podstawowym - po coś mamy ten inspektorat farmaceutyczny, lek nie do końca zgodny z oryginałem nie zostałby dopuszczony do obrotu. Natomiast różne mogą być wypełniacze, substancje dodatkowe czy pomocnicze, a to może mieć wpływ na przykład na wchłanianie, ktoś może mieć potencjalnie alergię na jedną substancję dodatkową, a na inną nie.
 
Junk Head
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 04/05/2015 17:17
Startujący


Postów: 193
Data rejestracji: 11.04.15

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi, jesteście cudowni!

Czytałam skład chemiczny tego generyku (Aryzalera - dziękuję Girl Interrupted za podanie tej nazwy), teoretycznie niczym się nie różni, ale i tak zadzwonię do swojego psychiatry, żeby się upewnić, czy powinnam go brać.

Dzięki, dzięki, dzięki, uściski dla Was! : )
 
ploion
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 04/05/2015 18:04
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 924
Data rejestracji: 02.12.14

Nie sądzę, świstak, żeby moja lekarka chciała mnie naciągnąc na leki, które ktoś polecił jej reklamowac.
Zresztą wytłumaczyła mi to, kiedy sama zapytałam i nie miała obiekcji, żebym kupowała zamienniki.
[color=#6633cc]"nazwał chorobę władcy melancholią, proponując, by go zanurzono w olejku fiołkowym i w ten sposób dostarczono do jego mózgu nieco wilgoci"[/color]
 
emi
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 08/05/2015 22:01
Rozgrzany


Postów: 67
Data rejestracji: 17.05.14

z tego co ja wiem to abilify nie ma odpowiednika kiedyś był po 3,20 później mi odstawiono
 
emi
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 08/05/2015 22:04
Rozgrzany


Postów: 67
Data rejestracji: 17.05.14

warto popytać w paru aptekach nawet za jakiś czas wiem że to tak różnie jest nieraz jest po paru tygodniach tańszy ale nie ma reguły
 
swistak
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 10/05/2015 10:38
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 1757
Data rejestracji: 11.08.14

Girl, mówiłaś, że zamierzasz się spytać swojego lekarza o te zamienniki. Czy coś ciekawego o nich powiedział?
 
Junk Head
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 10/05/2015 19:12
Startujący


Postów: 193
Data rejestracji: 11.04.15

Ja pytałam o te zamienniki rodzinnych farmaceutów. Mówią, że skład ten sam i mogę je kupić i jeśli będę się po nich gorzej czuć niż po Abilify, to mam zgłosić się do psychiatry w tej sprawie : )
 
girl interrupted
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 10/05/2015 22:55
Awatar

Srebrny Forumowicz


Postów: 1339
Data rejestracji: 23.09.10

swistak udało mi się wytargować zmniejszenie dawki do 10 mg Hura Receptę mam na Aryzalerę, jeszcze nie zrealizowałam - ogólnie nie widzę sensu leczyć się czymś, co na mnie słabo działa, a tym bardziej kupować Abilify w tej nowej cenie...
"Odkąd sięgam pamięcią, zawsze było coś nie tak..."
 
Junk Head
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 26/08/2015 10:10
Startujący


Postów: 193
Data rejestracji: 11.04.15

Jest dobrze, Abilify wrócił na listę leków refundowanych!
Znów odzyskałam wiarę w Ministerstwo Zdrowia!
 
Przeskocz do forum:

50,279,759 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024