23 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
5 dni Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
7 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: Hyde park :: Porozmawiajmy
 Drukuj temat
obserwacja psychiatryczna
martyna
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 22/07/2014 16:24
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

chciałam się z Wami podzielić moim wkurzeniem, ciekawi mnie też co Wy myślicie o tym.
Ostatnio głośno w mediach o tym że kogoś wysyłają na obserwację psychiatryczną bo np wjechała do przejścia podziemnego. Czy ostatnio sprawa szalonej jazdy po sopockim molo.
Czytając komentarze pod artykułami wkurza mnie fakt, że przestępca = zaburzony i odwrotnie. Zamiast przełamywać stereotypy są podtrzymywane.
I jeszcze jedno mnie zszokowało, zabito człowieka w szpitalu bo był psychotyczny. Jakoś nie przemawia do mnie tłumaczenia policji, że nie było innego wyjścia niż użycie broni palnej by obezwładnić agresywnego chorego człowieka.
Gdzie zgubiono zdrowy rozsądek?
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
RedKate
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 22/07/2014 18:08
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2185
Data rejestracji: 06.07.12

Wiesz, tutaj chyba te badania często są wykonywane za aprobatą głównego oskarżonego, ewentualna diagnoza psychiatryczna pozwala im uniknąć odpowiedzialności karnej. Czasem to się potwierdza, czasem nie. Sama kiedyś zastanawiałam się, czy zdrowy na umyśle człowiek może popełnić potworne zbrodnie (przy sprawie Breivika miałam takie rozkminy). I doszłam do wniosku że owszem, może. Nie każdy kto je popełnia jest chory, ludzie czasem po prostu są źli.
A jeśli ktoś wysnuwa wnioski w stylu: przestępca = chory psychicznie -> chory psychicznie = przestępca, to jest idiotą i to jest jego problem, a nie mój.

[color=#3399ff][i][small]"Moja doprowadzona do ostateczności dusza doszła do głosu. Z zimną furią, z pełną świadomością tego co robię, przestałam panować nad sobą."
Joanna Chmielewska - "Całe zdanie nieboszczyka"[/small][/i][/color]
 
papilon
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 22/07/2014 18:54
Awatar

Medalista


Postów: 685
Data rejestracji: 19.06.14

[quote]I jeszcze jedno mnie zszokowało, zabito człowieka w szpitalu bo był psychotyczny.[/quote]

Mnie też, to był szpital, a więc pomieszczenie zamknięte, on nie miał gdzie uciec, a oni zamiast w kolana, ręce, mogliby mu i wszystkie kończyny odstrzelić ale nie oni strzelali w miednice......

tak samo z tym gościem co młotkiem rzucał w policję, na filmie widać jasno, że rzucił i zaczął uciekać nie mając nic więcej w ręce i znów postrzał w nogę (to ok) ale i w ucho (czyli kilka mm i byłoby w głowę)

polscy policjanci powinni mieć paralizatory, bo i tak strzelać nie potrafią (nawet nie mają się gdzie nauczyć) w związku z czym też stanowią zagrożenie dla innych.


Zresztą cały czas się zastanawiam, czemu przed tym wydarzeniem w którym zastrzelili tego faceta w szpitalu, nie było konsultacji psychiatry myśliciel Przecież podobno stwarzał już wcześniej problemy i musiał być w stosunku do niego zastosowany przymus bezpośredni, ja rozumiem, że polska służba zdrowia nie ma pieniędzy, ale żeby brakowało ich na "głupią" konsultację....
Edytowane przez papilon dnia 22/07/2014 18:56
"Kiedy jesteś na szczycie twoi przyjaciele wiedzą kim jesteś. Kiedy jesteś na dnie wiesz kim są twoi przyjaciele"
 
martyna
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 22/07/2014 18:56
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Kate zgadza się , tylko są ludzie, którzy wiedzą więcej o zdrowiu psychicznym i są też tacy pospolicy Kowalscy, którzy krzyczą " że czub ".Chciałabym być może dożyć takich czasów by móc otwarcie żyć wśród ludzi chorujących czy też sama chorować bez wstydu. Nie musieć się ukrywac przed pracodawcą czy też rodziną bo mają zdania podobne do komentarzy pod artykułem.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
martyna
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 22/07/2014 19:29
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Papilon przegapiłam Twoją odpowiedz.
Policjanci maja paralizatory. A co do tego pacjenta, jak kiedyś pracował na oddziale pooperacyjnym i mieliśmy taką obserwację że w zależności kto znieczulał " pacjenci szaleli", i miałam przypadek gdzie agresywny pacjent biegł za mną z nożyczkami, gdyby nie portier ... . Byli też chorzy, którzy po narkozie próbowali zrobić sobie krzywdę.
Nie sądzę, że nie miał konsultacji jeśli jej wymagał i tu nie o kasę chodzi a o procedury.
W obecnej pracy również nie mamy odpowiednich procedur, niby jest ochrona ale renciści i mocno posunięci w wieku i oni chronią mienie nie ludzi. Zostaje policja, a z nimi bywa różnie.
Jakoś nie potrafię dojść do siebie po śmierci tego człowieka, nie wiem jak mam interpretować, to co zaistniało.
[small]Czyli co? ja miałam szczęście że nikt mnie nie odstrzelił jak byłam w psychozie? czy to że bardziej sobie zagrażałam niż innym? zwyczajnie się boję i nie ufam[/small]
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
tajfunek
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 22/07/2014 19:53
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

A moim zdaniem takie generalizowanie, nakręcanie się do niczego dobrego nie prowadzi.
 
RedKate
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 22/07/2014 20:00
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2185
Data rejestracji: 06.07.12

Też mi się tak wydaje. Tym bardziej, że widzimy wiele poprzez media, które kochają robić sensację. Oraz komentatorów, którzy uwielbiają hejtować.
Wydarzyła się tragedia, to prawda, ale wg mnie sytuacja nie stwarza podstaw do przekładania jej na ogół przypadków.
[color=#3399ff][i][small]"Moja doprowadzona do ostateczności dusza doszła do głosu. Z zimną furią, z pełną świadomością tego co robię, przestałam panować nad sobą."
Joanna Chmielewska - "Całe zdanie nieboszczyka"[/small][/i][/color]
 
papilon
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 22/07/2014 20:27
Awatar

Medalista


Postów: 685
Data rejestracji: 19.06.14

[quote]A co do tego pacjenta, jak kiedyś pracował na oddziale pooperacyjnym i mieliśmy taką obserwację że w zależności kto znieczulał " pacjenci szaleli", i miałam przypadek gdzie agresywny pacjent biegł za mną z nożyczkami, gdyby nie portier ... . Byli też chorzy, którzy po narkozie próbowali zrobić sobie krzywdę.[/quote]

To jest akurat fakt i tak zdarza się często, tylko z tego co ja słyszałam, to ten pacjent był już długo po narkozie (tzn co najmniej kilka dni, słyszałam nawet wersję, że powyżej tygodnia), te leki już w tym czasie nie miały prawa działać (o ile to prawda oczywiście), więc przyczyna mogła być moim zdaniem inna niż same w sobie leki


[quote]Tym bardziej, że widzimy wiele poprzez media, które kochają robić sensację. Oraz komentatorów, którzy uwielbiają hejtować.
Wydarzyła się tragedia, to prawda, ale wg mnie sytuacja nie stwarza podstaw do przekładania jej na ogół przypadków.[/quote]

tak, tylko problem jest taki, że fakt, faktem media podsycają stereotypy, a bardzo dużo osób myśli w sposób "zaściankowy". Według mnie trochę poprawiło się na froncie nerwice, depresja, ale i tak nadal zdarza się, że na takich ludzi patrzy się jak na wariatów, a co tu mówić o ludziach z psychozą.....
"Kiedy jesteś na szczycie twoi przyjaciele wiedzą kim jesteś. Kiedy jesteś na dnie wiesz kim są twoi przyjaciele"
 
tajfunek
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 22/07/2014 20:38
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

[quote]a bardzo dużo osób myśli w sposób "zaściankowy".[/quote]
nie zgodzę się z tym. wiele sie zmieniło na plus. Czasami ludzie sami siebie piętnują...
[quote]Oraz komentatorów, którzy uwielbiają hejtować.
Wydarzyła się tragedia, to prawda, ale wg mnie sytuacja nie stwarza podstaw do przekładania jej na ogół przypadków. [/quote]
podpisuję sie pod tym.

oczywiście można wpaść w paranoje, zaszyć się w domu, nigdzie nie wychodzić,bo jest niebezpiecznie.
Tylko prawda jest taka, różne tragedie sie zdarzają, ludziom zdrowym psychicznie również i to czasami większe i jest to również róznie komentowane.
Moim zdanie tu potrzeba zdrowego dystansu do pewnych wydarzeń, by nie dac się zwariować.
Edytowane przez tajfunek dnia 22/07/2014 20:48
 
Misiu
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 22/07/2014 21:35
Awatar

Finiszujący


Postów: 231
Data rejestracji: 09.07.14

Zwłaszcza nie dać się zwariować mediom które szukają taniej sensacji, i coraz częściej wypowiadają się na dany temat nie mając o nim bladego pojęcia. Byle coś napisać/zrobić reportaż lub sensacyjną wiadomość. A kasa leci do kieszeni...
 
martyna
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 22/07/2014 21:41
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

być może generalizuje, bardziej chodziło mi o to by wyrazić to co czuję w związku z zaistniałą sytuacją. Szpital powinien wzbudzać zaufanie i poczucie bezpieczeństwa bo oddajemy w ręce personelu swoje zdrowie a niekiedy i życie.

Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
papilon
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 22/07/2014 22:01
Awatar

Medalista


Postów: 685
Data rejestracji: 19.06.14

[quote]nie zgodzę się z tym. wiele sie zmieniło na plus. Czasami ludzie sami siebie piętnują...[/quote]

wiele się zmieniło ale dalej jest to spory problem, przynajmniej ja tak obserwuje jak rozmawiam na tego typu tematy ze znajomymi, to bardzo często to wychodzi na jaw, że jednak nie jest tak różowo wcale
"Kiedy jesteś na szczycie twoi przyjaciele wiedzą kim jesteś. Kiedy jesteś na dnie wiesz kim są twoi przyjaciele"
 
tajfunek
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 22/07/2014 22:07
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

papilon, to ze Twoi znajomi maja takie a nie inne podejscie to nie znaczy ze tak maja wszystcy. Piszesz o bardzo waskim gronie ludzi. Ja mam wiele pozytywnych doswiadczen.
Jak to w zyciu,bywa roznie,ludzie sa rozni i maja swoje poglady.
A to,zeby z tego powodu popadac w paranoje, jest chore.
 
RedKate
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 22/07/2014 22:09
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2185
Data rejestracji: 06.07.12

Różowo nigdy nie będzie. Nasze społeczeństwo do szczególnie tolerancyjnych nie należy, uwielbia negować wszystko, czego nie rozumie.

Edit pow wpisie Tajfunka:
Ja również na sobie nie odczułam przykrych reakcji społeczeństwa, choć nie obchodzę się z chorobą wszem i wobec. Nie ukrywam na siłę, nie robię wielkiej tajemnicy, sporo ludzi wie i nikt się nie dziwi. Ale nie wszystkim o tym mówię, tak samo jak nie każdy musi wiedzieć o jakichkolwiek innych moich problemach ze zdrowiem. Nie chodzimy po ulicy i nie krzyczymy: Halooo! Strzyka mi kolano i mam polipa w nosie!!! Wink
Edytowane przez RedKate dnia 22/07/2014 22:12
[color=#3399ff][i][small]"Moja doprowadzona do ostateczności dusza doszła do głosu. Z zimną furią, z pełną świadomością tego co robię, przestałam panować nad sobą."
Joanna Chmielewska - "Całe zdanie nieboszczyka"[/small][/i][/color]
 
Makro
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 23/07/2014 00:59
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Zgodnie z przepisami prawa o obserwacji postanawia sąd, albo sam na podstawie informacji o leczeniu, zachowaniu oskarżonego lub na wniosek prokuratury. Nie ma możliwości wnioskowania oskarżony.
Nie dziwne jest, że Sąd widząc niezwykły charakter czynu preferuje uniknąć sytuacji w której ktoś chory trafi za kratki, gdzie leczenie może być dla niego nieosiągalne.

Art 31 kodeksu karnego mówi, że nie popełnia przestępstwa kto z powodu choroby psychicznej nie mógł kierować swoim postępowaniem lub rozpoznać znaczenia czynu. Co nie oznacza, że nie zostanie odizolowany od społeczeństwa - art. 93 i 94 mówią o środku zabezpieczającym - czyli pobycie w szpitalu trwającym czasami dłużej niż ewentualna kara za takie samo przestępstwo.

O zastrzeleniu majaczącego - nie wypowiem się, nie było mnie tam. Pewnie idealnie by było odizolować go o reszty chorych i personelu i wezwać antyterrorystów np. z siatką lub gumowymi kulami. Ale może trzeba było działać natychmiast?
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
RedKate
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 23/07/2014 01:22
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2185
Data rejestracji: 06.07.12

Makro zgadza się, nie miałam na myśli, że oskarżony miałby o to wnioskować. Chodziło mi właśnie o to, że badanie pod tym kątem nie jest na pewno dla niego krzywdą, ale pozwala uniknąć skazywania na więzienie osoby chorej.
Domyślam się jednak, że czasem znajdują się i tacy, którzy starają się dostrzec w tym możliwą linię obrony i próbują symulować.
Ale tak serio - nie wiem nic na ten temat, cała moja wiedza na ten temat pochodzi z seriali kryminalnych, więc nie zamierzam się przy niczym upierać Wink.
Na temat tragedii w szpitalu też wolę nic nie mówić. Sytuacja przerosła obecnych tam ludzi, w takich przypadkach łatwo o tragedię. Oby wyciągnięto z niej odpowiednie wnioski.
[color=#3399ff][i][small]"Moja doprowadzona do ostateczności dusza doszła do głosu. Z zimną furią, z pełną świadomością tego co robię, przestałam panować nad sobą."
Joanna Chmielewska - "Całe zdanie nieboszczyka"[/small][/i][/color]
 
martyna
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 23/07/2014 06:34
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

ale od razu zabijać ?Ehmm
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Makro
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 23/07/2014 21:57
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

W szpitalu w którym kiedyś pracowałem, o decyzjach lekarza izby przyjęć zawsze najwięcej do powiedzenia mieli ci lekarze, którzy nigdy nie dyżurowali, lub robili to kilkadziesiąt lat temu.

Pacjent majaczący może być olbrzymim zagrożeniem dla innych. Trudno mi wyobrazić sobie sytuację wymagającą zastrzelenia, ale jeżeli czyjeś życie było zagrożone i nie można było czekać, to może to był jedyny zasadny ruch. Jeżeli pacjent w delirium zabiłby policjanta, to pojawiłyby się pewnie głosy, że nie potrzebnie daje im się broń.
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
martyna
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 24/07/2014 09:56
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

mimo wszystko uważam, że można było zrobić coś by nie zginął człowiek Sad
[url]http://www.medexpress.pl/start/pacjent-mial-wrazenie-ze-chca-go-zabic-i-dlatego-sie-bronil/47052/[/url]

[url]http://www.medexpress.pl/brak-kategorii/kto-zawinil-bardziej-personel-medyczny-czy-policja/47071/?utm_source=INIS&utm_medium=email&utm_campaign=Policja+t%C5%82umaczy+si%C4%99+z+%E2%80%9Ezastrzelenia%E2%80%9D+pacjenta+w+Rudzie+%C5%9Al%C4%85skiej+|+Czy+powstanie+lista+lekarzy+wykonuj%C4%85cych+aborcj%C4%99%3F[/url]
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
tajfunek
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 24/07/2014 19:14
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

martyna nie było Cię tam, nie wiesz jak sytuacja wyglądała i nie Ty znalazłaś sie w takiej sytuacji.
Super się ocenia pewne sytuacje nie biorąc w nich udziału.
Może można było, może nie- teraz to tylko takie gdybanie.
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Zadanie - obserwacja swojego zachowania Psychoterapia 5 27/07/2014 18:07

50,280,412 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024