19 Maja 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


sasta sasta
1 tydzień Offline
mamswojswiat mamswojswiat
1 tydzień Offline
Mirbla Mirbla
1 tydzień Offline
Mathews Arleen Mathews Arleen
2 tygodni Offline
Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
4 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: sasta
Ogółem Użytkowników:2,206
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: Hyde park :: Porozmawiajmy
 Drukuj temat
Niepełnosprawność
Pogodna
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 26/03/2013 13:52
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3860
Data rejestracji: 23.06.10

Witam!
Chciałam poruszyć temat - dość kontrowersyjny, otóż zaświadczenia o niepełnosprawności. Troszkę zaczęłam drążyć temat po tym, jak dowiedziałam się, że z powodu przewlekłych chorób można otrzymać zaświadczenie - na określony czas lub bezterminowo - i nie chodzi mi tu o miganie się od pracy ale o rzetelne przestawienie sprawy. Czy ktoś stawał przed komisją? I może opisać o co w tym wszystkim chodzi? Otóż jako osoba ciekawa świata chciałabym rozpocząć studia które mnie interesują a są drogie i w związku z tym słyszałam, że takie studia mogę mieć opłacane właśnie z PFRON-u po tym, jak przedstawię, jak choroby które mam uprzykrzają mi życie. Znam osobę, która otrzymała w ten sposób laptop. Oczywiście nie chcę być odebrana jako tak, która chce kasę "za nic" i że są osoby bez rąk i bez nóg i im się należy...po prostu pytam czy ktoś jest zorientowany w temacie. Oczywiście od pracy się też nie migam - bo pracuję i chcę pracować Smile
Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wystarczy nie umierać.
 
martyna
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 26/03/2013 14:37
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

hmmmm
zaczyna się tak: składasz papiery czyli ksero dokumentacji medycznej, wyniki badań, wypisy ze szpitala etc oraz wniosek ( zazwyczaj do pobrania w necie) i składasz do Powiatowego Centrum pomocy rodzinie( Powiatowy Zespól do spraw Orzekania o Niepełnosprawności) po akceptacji papierów czekasz na komisję. W dniu komisji masz spotkanie z lekarzem odpowiedniej specjalizacji, psychologiem, doradcą zawodowym , w zależności o schorzenia. I ok 2 tyg po komisji się czeka na papier czyli na orzeczenie bądź nie, masz 14 dni na odwołanie się.
A co do Pefronu , finansuje i pomaga w wielu dziedzinach ale również zależy to od stopnia niepełnosprawności i jednostki na jaką się dostanie, bo np osoba z utrudnionym chodzeniem może dostać dofinansowanie do przerobienia samochodu do jej potrzeb, czy też do elektrycznego wózka, słabowidzący laptop, darmowe przejazdy itp
I to nie zależy od tego czy pracujesz czy nie, ja pracuję pracowałam i zamierzam pracować a z wielu rzeczy korzystałam, czasem kwestia tylko była dochodu.
Pogodna warto się starać i dowiedzieć i być może spróbować, ale poznać przepisy by móc skorzystać . Smile
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Pogodna
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 26/03/2013 15:07
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3860
Data rejestracji: 23.06.10

Dziękuję martyna, właśnie dlatego chcę poznać przepisy i zobaczyć, czy mogę z czegoś skorzystać.
Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wystarczy nie umierać.
 
tajfunek
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 03/04/2013 19:36
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

Pogodna i działasz coś w tym kierunku?
Sama mam takie orzeczenie i przyznaję bywa pomocne.
Dzięki Martynie dowiedziałam się o możliwości pobierania zasiłku pielęgnacyjnego, co trochę mnie wsparło w obecnej sytuacji.
Dużo trzeba dowiadywac się na własną rękę. Mnie np. źle poinformował lekarz, że taki zasiłek mi się nie nalezy i tak jakies 6-7 lat nie pobierałam go mimo, że mi się należał.
sama zamierzam zgłębic wiedzę jeszcze bardziej. Dlaczego mam nie korzystać z czegoś co mi się należy?
 
Pogodna
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 03/04/2013 20:44
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3860
Data rejestracji: 23.06.10

Wiesz co tajfunku zorientowałam się trochę i mam dylemat bo tam w papierach muszę napisać chorobę jedną tą główną i jeśli w moim przypadku będzie to depresja bo na nią mam papiery że się leczę i do tego niedoczynność i AZS. Wiem, ze na komisji jest lekarz od głównej choroby i teraz pytanie czy potrzebne mi rzeczywiście w papierach mieć napisane, że mam niepełnosprawność "p" a jeśli mi przybije niezdolność do pracy na obecnym stanowisku? Nie chcę sobie narobić jakiejś wielkiej chryi żeby okazało się np. że muszę pracować w zakładzie pracy chronionej a nie w państwówce. Dlatego mam dylemat czy dla tych dofinansowanych studiów czy innych profitów brnąc w to. Rozumiesz?
Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wystarczy nie umierać.
 
tajfunek
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 03/04/2013 21:08
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

Jasne że rozumiem. Tylko jest taka sprawa nie masz obowiązku tego oswiadczenia nikomu pokazywać. Wydaje mi się że główną chorobą jest azs, powstałe w dzieciństwie, to też warto na komisji udowodnić. Tam nie orzekają zdolności do pracy, a stopień niepełnosprawności.zus orzeka zdolność lub jej brak do pracy.
 
martyna
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 03/04/2013 21:11
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Tak doloze od siebie Smile zaklad pracy nie bedzie wiedzial jak go nie poinformujesz.ja mam zalecenie pracy w zakladzie pracy chronionej a pracuje w prywqatnym kamieniolomie.pracodawca nie wie ,musialam cos wybrac zatailam co oznacza ze zrzeklam sie dodatkowego urlopu itp ale z reszty korzystam czyli inne dziedziny zycia.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Pogodna
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 03/04/2013 21:13
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3860
Data rejestracji: 23.06.10

Tajfunek a Ty masz na orzeczenie AZS? w sumie to właściwie na to mam kartotekę od dzieckamyśliciel. I jeszcze nie napisałam, że tam trzeba napisac w jakim celu chcę orzeczenie no i ja w sumie nie wiem tam jest taki punkt inne: to bym z chęcią napisała: słyszałam że coś można dostać to ja to chcę, nie wiem w jakiej formie może być nowa łazienka Grin - wiem, ze być może mało śmieszne ale nie będę oszukiwać na chleb mam i na ciepłe ubranie...
Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wystarczy nie umierać.
 
tajfunek
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 03/04/2013 21:18
Awatar

300% normy


Postów: 7284
Data rejestracji: 31.05.09

Orzeczenie mam na AZS i astmę. To są główne schorzenia. Reszta to dodatki, czyli choroby wspolistniejace.
 
Pogodna
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 03/04/2013 21:30
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3860
Data rejestracji: 23.06.10

Aha to może w tym kierunku pójdę. Dzięki
Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wystarczy nie umierać.
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Niepełnosprawność umysłowa i zaburzenia psychiczne a posiadanie rodziny - badania li Ogłoszenia 3 27/03/2018 03:54

50,511,748 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024