30 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 tydzień Offline
Klara Klara
5 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
5 tygodni Offline
swistak swistak
8 tygodni Offline
Alia Alia
8 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Schizofrenia
 Drukuj temat
Historie życia osób psychotycznych z perspektywy narracyjnej teorii tożsamości
girl interrupted
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 28/04/2012 16:43
Awatar

Srebrny Forumowicz


Postów: 1339
Data rejestracji: 23.09.10

Chciałabym kiedyś przeprowadzić z sobą to "ćwiczenie", mogłoby być bardzo ciekawe, czy samodzielnie udałoby mi się to? Obawiam się, że bez delikatnego nakierowania psychologa-eksperta to chyba będzie trudne. O narracyjnej teorii tożsamości i spojrzeniu na swoje życie jak na książkę tutaj: [url=http://narracyjnatozsamosc.blox.pl/html]teoria Dana P. McAdamsa[/url]

A najciekawsze jest cytuję:
"Psychotyk "Jest to człowiek samotny, nie zważający na ludzi, często sprawiający trudności, nigdzie nie zadomowiony. Może być okrutny i nieludzki, pozbawiony wszelkich uczuć empatycznych, całkowicie nieczuły. Bywa złośliwy w stosunku do ludzi, często sprawiający trudności, nigdzie nie zadomowiony. Bywa złośliwy w stosunku do ludzi, nawet do przyjaciół i krewnych, wykazuje agresję nawet do tych, których kocha. Bywa także zamiłowany w dziwacznych i niezwykłych przygodach, nie bacząc na niebezpieczeństwa. Często bawi się kosztem innych ludzi, specjalizując się w wyprowadzaniu ich z równowagi [...] Od najwcześniejszego dzieciństwa mamy bardzo klarowną psychologiczną sylwetkę dziwaka, samotnika, sprawiającego szereg trudności w życiu, zimnego jak lód, pozbawionego ludzkich uczuć, w stosunku do innych jednostek jak i do zwierząt, agresywnego i złego, nawet w odniesieniu do swych bliskich i drogich. Już jako dziecko wykazuje zanik uczuć. Nadmiernie angażuje się w pełne napięcia "krew mrożące w żyłach" sytuacje, nie zwracając uwagi na niebezpieczeństwa z tym związane. Uspołecznienie jest sprawą bardzo odległą od tego typu dzieci i dorosłych, empatia, poczucie winy i wrażliwość na sprawy innych są czymś bardzo obcym dla ich psychiki". Wg teorii H.J. Eysenck, S.B.G. Eysenck z 1975 r.

Nie biorę do siebie tylko zastanawiam się, ile jest we mnie psychotyzmu, wszakże dość bezlitosny ten opis i mogłabym wypunktować wiele rzeczy, które się u mnie nie zgadzają Grin
"Odkąd sięgam pamięcią, zawsze było coś nie tak..."
 
sigma
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 28/04/2012 22:44
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Jak myślę o swojej siostrze, to opis pasuje świetnie Pfft
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Makro
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 29/04/2012 00:20
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Ostrożnie. Trzeba zwrócić uwagę na znaczenie terminów - równie dobrze tutaj "psychotyk" może oznaczać osobę z osobowością schizoidalną (wydaje mi się, że najbliżej). Niestety często 20 - 30 lat i nieudolne tłumaczenie może spowodować, że trudno dojść do tego co autor miał na myśli.
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
Klusia
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 15/08/2012 23:21
Rozgrzewający się


Postów: 18
Data rejestracji: 15.08.12

Przepraszam, ale jestem laikiem i nie bardzo wiem jak mam interpretować te cytowane mądrości - może jestem przewrażliwiona, ale dla mnie brzmi to jak kolejne krzywdzące generalizowanie, jacy to ludzie np ze schizofrenią są nieobliczalni, źli, podli i nic tylko patrzą jakby tu kogoś zamordować, poćwiartować, oblać kwasem i zjeść wnętrzności... Nie ma to jak utrwalać stereotypy. Dobani
A może faktycznie taki jest "urok" starych tekstów i teraz nie wiadomo co autor właściwie miał na myśli?
Edytowane przez Klusia dnia 16/08/2012 00:35
 
ananke
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 27/11/2012 02:24
Awatar

Startujący


Postów: 183
Data rejestracji: 20.10.12

"narracyjna teoria tożsamości..."
Jakoś takie sformułowanie mnie pociąga, intryguje.
Jestem tym, kim jestem sama dla siebie, kogo sobie tworzę. Jako kto mówię do siebie i do innych.
Chociaż w moim przypadku ta narracja ( można by rzec "autonarracja") często się rozsypuje, rozpada, ginie w chaosie i muszę wciąż zaczynać konstruowanie siebie od nowa.
Na ostatniej terapii usłyszałam "depersonalizacja", "derealizacja"... Niby to wiem już od wielu, wielu lat, ale inaczej, gdy samemu się to wyczytało z książek dla samego siebie, a inaczej, gdy się to słyszy dobitnie od kogoś, komu chce się ufać i kto ma certyfikat na rzeczywistość...
[i][color=#0099ff]"Tylko jak się z tego wyrwać,
Tylko co ze sobą zrobić,
Kiedy dłonie wyciągnięte w pustkę
krzyczą..."[/color][/i]
 
girl interrupted
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 03/07/2014 23:45
Awatar

Srebrny Forumowicz


Postów: 1339
Data rejestracji: 23.09.10

Niestety po czasie uznaję, że jest w tym dużo słuszności jeśli chodzi o psychotyków w ostrej fazie choroby. W małym stopniu dziwi mnie już ten opis, bo sama mogłam tego doświadczyć na sobie i doświadczyli tego moi bliscy. Sprawdziła się szczególnie nieczułość i agresja w stosunku do rodziny. Z empatią i wrażliwością na innych jest teraz lepiej. Uspołecznienie na marnym poziomie nadal heh.
"Odkąd sięgam pamięcią, zawsze było coś nie tak..."
 
slant
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 08/08/2014 21:37
Rozgrzewający się


Postów: 42
Data rejestracji: 24.07.14

Często bawi się kosztem innych ludzi, specjalizując się w wyprowadzaniu ich z równowagi
"zimnego jak lód, pozbawionego ludzkich uczuć, w stosunku do innych jednostek jak i do zwierząt",
Już jako dziecko wykazuje zanik uczuć."
" empatia, poczucie winy i wrażliwość na sprawy innych są czymś bardzo obcym" <-Mi to wszystko nie pasuje.[b] girl interrupted [/b]Tobie tez nie pasowały akurat te fragmenty?
Edytowane przez slant dnia 08/08/2014 21:38
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Dzieci sensem życia? Dzieci 19 16/02/2022 04:36
Trójmiasto:Poszukiwana Grupa wsparcia dla partnerów osob z Chad Przedstaw się 9 22/08/2021 22:21
z życia wzięte Humor 106 19/04/2020 14:55
Prośba o pomoc, ankieta dla osób z zaburzeniem odżywiania Ogłoszenia 1 14/05/2019 18:20
Otwarte spotkanie informacyjne dla rodzin osób z ChAD Warszawa Ogłoszenia 1 05/09/2018 22:37

50,326,981 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024