01 Lipca 2022
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Klara Klara
02:05:58 Offline
swistak swistak
06:56:55 Offline
rafa rafa
07:10:53 Offline
martyna martyna
10:26:49 Offline
Nieustraszona Nieustraszona
11:14:44 Offline
Ostatnio zarejestrował się: romek
Ogółem Użytkowników:2,185
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

30/06/2022
cześć, nie bardzo wiem jak napisać post na forum?

19/06/2022
Korzystam z Legimi i polecam Smile

19/06/2022
Klara korzystasz z Legimii? czy jakiejś innej? polecasz?

24/04/2022
Basienka, napiszesz? Smile

11/04/2022
Może napiszecie co u was w waszych tematach? Smile

Archiwum shoutboksa
Borderline - stabilnie niestabilni
Osobowość typu borderline (osobowość z pogranicza) to jedno z zaburzeń osobowości ujęte w ICD-10. Zaburzenie to rozpoczyna się zazwyczaj w okresie dorastanie i wczesnej dorosłości, trwa przez kolejne lata, powodując wiele cierpienia, wpływając na zdolność chorej osoby do odczuwania radości z życia oraz na podstawowe sfery życia - związki, pracę i rodzinę.

OBJAWY
Zaburzenie osobowości typu borderline jest związane ze specyficznymi problemami w związkach z innymi ludźmi, emocjami, zachowaniami oraz sposobami myślenia.
 • w związku - ludzie z osobowością typu borderline mają tendencję do trwania w niezwykle intensywnych związkach z innymi ludźmi, charakteryzują się one licznymi konfliktami, kłótniami i rozstaniami; osobowość z pogranicza wiąże się także z niezwykłą wrażliwością na bycie porzuconym, która powoduje bardzo intensywne uczucie lęku przed odrzuceniem oraz zapobieganie rzeczywistym i wyimaginowanym aktom odrzucenia ze strony innych osób;

 • postrzeganie siebie - osobowość typu borderline wiąże się brakiem stabilności postrzegania siebie - w jednej chwili wysoka samoocena może zmienić się w poczucie własnej beznadziejności, lub poczucie bycia osobą złą, nieprzyjemną, niesympatyczną. Zaburzenia postrzegania własnej osoby utrudniają określanie długoterminowych celów, ale także w wielu przypadkach orientacji seksualnej.

 • emocje - kluczowym elementem osobowości z pogranicza jest emocjonalna niestabilność, osoby z takim zaburzeniem osobowości często opisują swoje emocje jako "przejażdżkę na rollercoasterze" z bardzo szybkim zmianami nastroju (dobre samopoczucie w ciągu zaledwie kilku minut może przejść w stan silnego przygnębienia); osobowość typu borderline jest także łączona z uczuciami silnego gniewu oraz wewnętrznej pustki.

 • zachowania - osoby z osobowością z pogranicza mają tendencję to podejmowania ryzykownych i impulsywnych zachowań (np. używanie narkotyków, picie dużych ilości alkoholu, seks z przypadkowymi partnerami, napadowe obżarstwo); dodatkowo obserwuje się skłonność do zachowań autodestrukcyjnych takich jak samookaleczanie, czy próby samobójcze.

 • zmiany myślenia pod wpływem stresu - w sytuacjach stresowych osoby z osobowością borderline moga doświadczać zmian w myśleniu, włączając w to urojenia prześladowcze, poczucie wyobcowania, brak poczucia czasu, wrażenie, że najbliższe otoczenie jest nieznajome i obce, utrata świadomości co do pewnych elementów z przeszłości, depersonalizacja (poczucie oderwania od siebie).

W JAKI SPOSÓB ZABURZENIE OSOBOWOŹCI TYPU BORDERLINE WPŁYWA NA RÓŻNE SFERY ŻYCIA
 • związki - trudności w związkach z innymi ludźmi to jeden z podstawowych objawów borderline - sposób w jaki osoby z tym zaburzeniem patrzą na rodzinę, przyjaciół czy partnerów potrafi zmienić się ekstremalnie w przeciągu dni czy nawet godzin, takie wahania w stosunkach wpływają negatywnie na obie strony - zarówno osobę z osobowością z pogranicza, jak i na jej najbliższych.

 • praca i szkoła - trudności w relacjach z innymi ludźmi powodują także trudności w sferze zawodowej - problemy ze współpracownikami, szefami, nauczycielami czy innymi uczniami; sytuacje stresowe wpływają na zdolność do pracy osoby z osobowością borderline powodując brak koncentracji, czy unikanie przychodzenia do pracy lub szkoły.

 • zdrowie fizyczne - zaburzenie osobowości typu borderline wiąże się z różnymi poważnymi schorzeniami - silne i przewlekłe bóle (fibromialgia), uczucie przewlekłego zmęczenia, artretyzm, otyłość, cukrzyca, a także z niezdrowym trybem życia (palenie, nadużywanie alkoholu czy narkotyków).

 • konflikt z prawem - wiele zachowań typowych dla osób z osobowością z pogranicza może prowadzić do konfliktu z prawem, wymienić tutaj można agresywne zachowania włącznie z atakowaniem innych ludzi, prowadzenie samochodu z narażeniem bezpieczeństwa własnego i innych, nadużywanie substancji niedozwolonych, kleptomania. Ogólnie rzecz ujmując osoby z tym zaburzeniem osobowości mają tendencję do działania pod wpływem emocji, które często są silne, niekontrolowane oraz destrukcyjne.

PRZYCZYNY
Tak jak w przypadku wielu innych zaburzeń psychicznych nie jest znana dokładna przyczyna powstawania zaburzenia osobowości typu borderline. Jednakże istnieją wyniki badań, które sugerują mieszaną naturę tego zaburzenia - wystąpienie czynników biologicznych, genetycznych oraz środowiskowych. Badania pokazują, że wiele osób dotkniętych tym zaburzeniem osobowości w dzieciństwie doświadcza molestowania, prześladowania czy odrzucenia, a także rozłączenia z opiekunami, z którymi wiązały ich silne więzi emocjonalne. Istnieją także dowody potwierdzające wkład genów oraz zmiany w strukturze i funkcjonowaniu mózgu u osób z osobowością z pogranicza.

LECZENIE
Swego czasu uważano, że zaburzenie osobowości typu borderline jest niezwykle niepodatne na leczenie, jednakże najnowsze badania pokazują, że jest odwrotnie i istnieją sposoby leczenia tego zaburzenia. Zwykle leczenie borderline polega na odpowiednim dobraniu kombinacji farmaceutyków oraz psychoterapii. W sytuacjach kryzysowych może być konieczne podjęcie bardziej radykalnego i intensywnego leczenia wliczając w to leczenie szpitalne.

JAK ŻYĆ?
Życie z osobowością typu borderline może być niezwykle trudne. Doświadczanie pustki wewnętrznej, desperacji, gniewu, beznadziejności i samotności są bardzo częste u osób z tym zaburzeniem. Jako efekt takich doświadczeń pacjenci często mają myśli samobójcze, włącznie ze skłonnością do ich realizacji. Część osób z osobowością borderline jako sposób na złagodzenie bólu emocjonalnego zadaje sobie ból fizyczny. Także w przypadku chronicznego poczucia pustki takie zachowania są często traktowane jako sposób, "aby wreszcie poczuć cokolwiek".
Osoby ze zdiagnozowanym zaburzeniem osobowości typu borderline nie muszą się poddawać i żyć życiem pełnym bólu. Podstawą do poprawy funkcjonowania jest akceptacja swojego stanu, przyjęcie pomocy ze strony najbliższych oraz profesjonalistów (lekarzy i terapeutów), a przede wszystkim wiedza w jaki sposób radzić sobie z symptomami tego zaburzenia w życiu codziennym. Kilka rad:
 • nie bój się prosić o pomoc - zaburzenie osobowości typu borderline jest poważnym stanem i nikt nie powinien być skazany na radzenie sobie z nim w pojedynkę, szukaj pomocy u bliskich, oraz u lekarzy i terapeutów;

 • opracuj wyjście awaryjne - osobowość borderline wiąże się z szybkimi zmianami nastroju i samopoczucia, w związku z tym osoby z tym zaburzeniem muszą często stawiać czoła kryzysom psychicznym takim jak np. myśli samobójcze. Warto zastanowić się nad sposobem postępowania w stanach takich kryzysów, aby nie dopuścić do zranienia siebie lub innych osób.

 • poszukaj wsparcia - wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół może być wielką pomocą i motywacją do terapii, chociaż w wyjątkowo trudnych momentach potrzeba wsparcia może wymagać zwrócenia się w stronę kogoś, kto przeżywa podobne trudności. Zaburzenie osobowości typu borderline nie jest rzadkim zaburzeniem i warto rozważyć poszukanie grupy wsparcia zrzeszającej osoby z tym samym problemem.

 • dbaj o siebie - zmniejszenie bólu emocjonalnego, wzmocnienie pozytywnych emocji i własnej samooceny mogą być uzyskane tak prostymi sposobami jak regularne posiłki, wysypianie się, relaks, czas spędzany na czynnościach sprawiających przyjemność, rozwijanie hobby i zainteresowań.

 • zdobywaj wiedzę - w przypadku wielu zaburzeń psychicznych wiedza może być bardzo pomocna, świadomość objawów, ich przyczyn i następstw może pomóc unikać sytuacji kryzysowych i prowadzić bardziej ustabilizowane życie. Warto także namawiać bliskich do poszerzania wiedzy dot. problemu.
Dodaj do:

Komentarze
#11 | kostka dnia 18/01/2012 15:58
Jak tu ktoś wyżej wspomniał ulubiony frag. z pomocy "społecznej" Smile taaak...ja słyszę to od..niepamiętnych czasów..w kółko jedno i to samo..zawsze jak przychodzą stany bezsilności,zwątpienia,którego nikt ni rozumie..ale mówi te"weź się w garść!" Angry a ja mam dosyć słuchania tego..bo nic z tego nie wynika..nie dlatego że nie chce...bo w tych momentach bardzo chcę...teraz mam taki okres..(jestem przed maturą,zostałam mocno zraniona przez kogoś kto wydawał mi się pokrewną dusza-w końcu-a jednak porzucił.jednak nie rozumiał.mój świat legł.ambicje uleciały..cała dotychczasowa"ja" którą byłam od przejściówek z doła do doła.Nagle jeb! nie mam ochoty na nic.wiem że powinnam sie uczyć..nie mam ochoty ,siły,nie chce mi się..uśmiechnąć się i przestac o nim myśleć..nie potrafie..a jednocześnie lubie o nim myśleć..to trwa już od 3 miesięcy... ja nie potrafie się "ogarnąć,brać w garść". a oni tego nie rozumieją...! tak bardzo chce juz zapomniec,wrócić do w miare stabilnego stanu.męczę się bardzo.ale oni tego nie rozumieją...nawet ci którzy wiedzą co to BPD.. i gdzie tu logika? o co w tym wszystkim chodzi...? czy ja już tak bardzo uparcie czegoś nie chce..czy tak bardzo nie wierzę że moge się podnieść. . Sad
#12 | wroniecki1 dnia 06/03/2012 22:32
Od wielu,wielu lat zmagam się z borderline.Moje życie zawsze było pełne psychicznego cierpienia.Książkowy przykład borderline.Kto wytrzyma taką jazdę bez trzymanki ?Były więc samookaleczenia,próba samobójcza,picie do utraty zmysłów.I ciągła walka o normalne życie.I znikąd zrozumienia.Ile razy można zaczynać życie od nowa,by ciągle dochodzić do wniosku że to ciągle nie moje życie.Przed chwilą czułem potrzebę wygadania się,ale już mi przeszło.Przecież to nic nie zmieni.
#13 | superjoasia dnia 01/05/2012 20:29
Kocham człowieka, który od wielu lat ma takie zaburzenia. Pamiętam pierwsze spotkanie- uroczy,świetnie tańczył, uroda niebezpiecznego ukraińskiego bandyty łamane przez włoskiego mafiozo, palił długie, czarne papierosy , kłamał jak z nut( jestem na to wyczulona)- wyjątkowa mieszanka miłych bzdurek i wypowiedzi o ciętej inteligencji. Moje pierwsze odczucie- jakbym stanęła samochodem na przejeździe kolejowym- widzę zapalające si.e czerwone lampki i nie wiem , z której strony mnie przejedzie-najlepiej wiać jak najszybciej- a potem spojrzałam w oczy -i tam spojrzenie jakie widziałam u mojego psa branego ze schroniska...
Każde spotkanie z nim odchorowuję. Potrafi mnie zaprosić na miły wieczór, być cudowny przez godzinę, kupić róże a potem wypić dużo alkoholu , rozbić szklankę na podjeździe eleganckiego hotelu i gdy powiem, ze to było głupie -zostawić mnie samą, bez pieniędzy, telefonu, torebki w środku nocy. \Potrafi porwać mnie na wycieczkę nad jezioro i kiedy zabronię mu parkować mój samochód na zakazie( a są inne wolne miejsca) kazać mi się wynosić ze swojego życia bo ON ZAWSZE tu parkował a ja z niczego robię wielką sprawę i psuję wycieczkę.Pożyczyłam mu pieniądze, zadłużyłam się żeby zapewnić mu samochód potrzebny do pracy i chociaż jakiś czas mi oddawał to co miesiąc była z tym gehenna granicząca o stawianie sprawy na ostrzu noża i za każdym razem miganie co do terminu , kwoty. Za to co zarobi lekką rękę wydaje na używki...
Jeździ bardzo ryzykownie, głośno mówi, wyzywa innych uczestników drogi czasem jest wzruszająco czuły, potrafi zadbać żeby było mi wygodnie, ciepło, kiedy kładzie mi dłoń na policzku , przygarnia do siebie czuję, ze wkłada w to serce ale wystarczy drobiazg- gest, słowo- nigdy nie wiem co - wybucha gniewem, rzuca ,,mięsem,, obraża mnie, oskarża , rani. Uwielbia piłkę nożną- sam grał kiedyś jako bramkarz- to jego pasja- nic nie jest ważniejsze niż mecz Warty - może niedospać, niedojeść ale być. Gdy jest dobrze- planuje z pasją nasz wspólny wyjazd w piękne miejsce ale...kolejny kryzys i pieniądze zostają w kilka godzin utopione w kasynie, w alkoholu albo gdzie indziej i nie ma za co zapłacić za czynsz. Rzuca mnie , ja pękam. Potem cierpię, tęsknię , martwię się o niego , przekładam sobie , ze to choroba, że cierpi jeszcze bardziej i...robię wszystko by wrócić, sprawdzić czy daje radę. Kilka dni i nocy jest cudownie- a potem ...powtórka z rozrywki. teraz znowu mnie rzucił, zabrał klucze, stracił pieniądze - a ja czuję się beznadziejnie i nie wiem jaką tym razem mam podjąć decyzję...
#14 | sabi dnia 10/06/2012 01:15
Sperjoasiu tak się nie da żyć. Zostaw to wszystko. On się z Tobą bawi w kotka i myszkę. Podobnie mam tyko u mojego M dochodzi chad. Wyprowadził się z domu. Wiem co przeżywasz.
#15 | Taka Ja dnia 02/08/2012 21:34
łzy ...dzięki ..taka jestem ...niestety
#16 | LaVidaLoca dnia 06/09/2012 01:04
[center]Wszystkie wymienione pozycje w tym artykule pasują do mnie jak ulał oprócze jednego...kleptomania,po za tym wszystko zgadza sie w 100%,niestety...[/center]
#17 | VingaTark dnia 20/09/2012 14:04
a ja nie wiem...mam takie objawy ale mój psychiatra twierdzi, że to mój charakter a nie choroba...strasznie sie męcze...
#18 | Perfidia dnia 20/09/2012 21:49
@VingaTark
Przecież mowa o zaburzeniu osobowości, nie o chorobie, więc może to być odbierane jako "charakter". Są psychiatrzy, którzy odrzucają istnienie ZO, może akurat trafiłaś na takiego.
Choć ja myślę, że nazwa nie ma tu znaczenia - jeżeli męczysz się, to znaczy, że coś trzeba zmienić, żeby komfort życia poprawić.

Pozdrawiam!
#19 | Chwila dnia 12/12/2012 21:53
....mam już dość Borderline. Często przychodzi mi do głowy myśl, że chcę w końcu odpocząćSad
#20 | Kosmiczna dnia 10/01/2013 19:05
Czyli jeszcze to...super Sad
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 56% [5 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 44% [4 głosów]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]

44,808,765 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2022 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2022