18 Lipca 2024
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


swistak swistak
3 dni Offline
Klara Klara
2 tygodni Offline
davidcorso davidcorso
2 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
3 tygodni Offline
RamirezJax RamirezJax
5 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: davidcorso
Ogółem Użytkowników:2,209
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Borderline - stabilnie niestabilni
Osobowość typu borderline (osobowość z pogranicza) to jedno z zaburzeń osobowości ujęte w ICD-10. Zaburzenie to rozpoczyna się zazwyczaj w okresie dorastanie i wczesnej dorosłości, trwa przez kolejne lata, powodując wiele cierpienia, wpływając na zdolność chorej osoby do odczuwania radości z życia oraz na podstawowe sfery życia - związki, pracę i rodzinę.

OBJAWY
Zaburzenie osobowości typu borderline jest związane ze specyficznymi problemami w związkach z innymi ludźmi, emocjami, zachowaniami oraz sposobami myślenia.
 • w związku - ludzie z osobowością typu borderline mają tendencję do trwania w niezwykle intensywnych związkach z innymi ludźmi, charakteryzują się one licznymi konfliktami, kłótniami i rozstaniami; osobowość z pogranicza wiąże się także z niezwykłą wrażliwością na bycie porzuconym, która powoduje bardzo intensywne uczucie lęku przed odrzuceniem oraz zapobieganie rzeczywistym i wyimaginowanym aktom odrzucenia ze strony innych osób;

 • postrzeganie siebie - osobowość typu borderline wiąże się brakiem stabilności postrzegania siebie - w jednej chwili wysoka samoocena może zmienić się w poczucie własnej beznadziejności, lub poczucie bycia osobą złą, nieprzyjemną, niesympatyczną. Zaburzenia postrzegania własnej osoby utrudniają określanie długoterminowych celów, ale także w wielu przypadkach orientacji seksualnej.

 • emocje - kluczowym elementem osobowości z pogranicza jest emocjonalna niestabilność, osoby z takim zaburzeniem osobowości często opisują swoje emocje jako "przejażdżkę na rollercoasterze" z bardzo szybkim zmianami nastroju (dobre samopoczucie w ciągu zaledwie kilku minut może przejść w stan silnego przygnębienia); osobowość typu borderline jest także łączona z uczuciami silnego gniewu oraz wewnętrznej pustki.

 • zachowania - osoby z osobowością z pogranicza mają tendencję to podejmowania ryzykownych i impulsywnych zachowań (np. używanie narkotyków, picie dużych ilości alkoholu, seks z przypadkowymi partnerami, napadowe obżarstwo); dodatkowo obserwuje się skłonność do zachowań autodestrukcyjnych takich jak samookaleczanie, czy próby samobójcze.

 • zmiany myślenia pod wpływem stresu - w sytuacjach stresowych osoby z osobowością borderline moga doświadczać zmian w myśleniu, włączając w to urojenia prześladowcze, poczucie wyobcowania, brak poczucia czasu, wrażenie, że najbliższe otoczenie jest nieznajome i obce, utrata świadomości co do pewnych elementów z przeszłości, depersonalizacja (poczucie oderwania od siebie).

W JAKI SPOSÓB ZABURZENIE OSOBOWOŹCI TYPU BORDERLINE WPŁYWA NA RÓŻNE SFERY ŻYCIA
 • związki - trudności w związkach z innymi ludźmi to jeden z podstawowych objawów borderline - sposób w jaki osoby z tym zaburzeniem patrzą na rodzinę, przyjaciół czy partnerów potrafi zmienić się ekstremalnie w przeciągu dni czy nawet godzin, takie wahania w stosunkach wpływają negatywnie na obie strony - zarówno osobę z osobowością z pogranicza, jak i na jej najbliższych.

 • praca i szkoła - trudności w relacjach z innymi ludźmi powodują także trudności w sferze zawodowej - problemy ze współpracownikami, szefami, nauczycielami czy innymi uczniami; sytuacje stresowe wpływają na zdolność do pracy osoby z osobowością borderline powodując brak koncentracji, czy unikanie przychodzenia do pracy lub szkoły.

 • zdrowie fizyczne - zaburzenie osobowości typu borderline wiąże się z różnymi poważnymi schorzeniami - silne i przewlekłe bóle (fibromialgia), uczucie przewlekłego zmęczenia, artretyzm, otyłość, cukrzyca, a także z niezdrowym trybem życia (palenie, nadużywanie alkoholu czy narkotyków).

 • konflikt z prawem - wiele zachowań typowych dla osób z osobowością z pogranicza może prowadzić do konfliktu z prawem, wymienić tutaj można agresywne zachowania włącznie z atakowaniem innych ludzi, prowadzenie samochodu z narażeniem bezpieczeństwa własnego i innych, nadużywanie substancji niedozwolonych, kleptomania. Ogólnie rzecz ujmując osoby z tym zaburzeniem osobowości mają tendencję do działania pod wpływem emocji, które często są silne, niekontrolowane oraz destrukcyjne.

PRZYCZYNY
Tak jak w przypadku wielu innych zaburzeń psychicznych nie jest znana dokładna przyczyna powstawania zaburzenia osobowości typu borderline. Jednakże istnieją wyniki badań, które sugerują mieszaną naturę tego zaburzenia - wystąpienie czynników biologicznych, genetycznych oraz środowiskowych. Badania pokazują, że wiele osób dotkniętych tym zaburzeniem osobowości w dzieciństwie doświadcza molestowania, prześladowania czy odrzucenia, a także rozłączenia z opiekunami, z którymi wiązały ich silne więzi emocjonalne. Istnieją także dowody potwierdzające wkład genów oraz zmiany w strukturze i funkcjonowaniu mózgu u osób z osobowością z pogranicza.

LECZENIE
Swego czasu uważano, że zaburzenie osobowości typu borderline jest niezwykle niepodatne na leczenie, jednakże najnowsze badania pokazują, że jest odwrotnie i istnieją sposoby leczenia tego zaburzenia. Zwykle leczenie borderline polega na odpowiednim dobraniu kombinacji farmaceutyków oraz psychoterapii. W sytuacjach kryzysowych może być konieczne podjęcie bardziej radykalnego i intensywnego leczenia wliczając w to leczenie szpitalne.

JAK ŻYĆ?
Życie z osobowością typu borderline może być niezwykle trudne. Doświadczanie pustki wewnętrznej, desperacji, gniewu, beznadziejności i samotności są bardzo częste u osób z tym zaburzeniem. Jako efekt takich doświadczeń pacjenci często mają myśli samobójcze, włącznie ze skłonnością do ich realizacji. Część osób z osobowością borderline jako sposób na złagodzenie bólu emocjonalnego zadaje sobie ból fizyczny. Także w przypadku chronicznego poczucia pustki takie zachowania są często traktowane jako sposób, "aby wreszcie poczuć cokolwiek".
Osoby ze zdiagnozowanym zaburzeniem osobowości typu borderline nie muszą się poddawać i żyć życiem pełnym bólu. Podstawą do poprawy funkcjonowania jest akceptacja swojego stanu, przyjęcie pomocy ze strony najbliższych oraz profesjonalistów (lekarzy i terapeutów), a przede wszystkim wiedza w jaki sposób radzić sobie z symptomami tego zaburzenia w życiu codziennym. Kilka rad:
 • nie bój się prosić o pomoc - zaburzenie osobowości typu borderline jest poważnym stanem i nikt nie powinien być skazany na radzenie sobie z nim w pojedynkę, szukaj pomocy u bliskich, oraz u lekarzy i terapeutów;

 • opracuj wyjście awaryjne - osobowość borderline wiąże się z szybkimi zmianami nastroju i samopoczucia, w związku z tym osoby z tym zaburzeniem muszą często stawiać czoła kryzysom psychicznym takim jak np. myśli samobójcze. Warto zastanowić się nad sposobem postępowania w stanach takich kryzysów, aby nie dopuścić do zranienia siebie lub innych osób.

 • poszukaj wsparcia - wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół może być wielką pomocą i motywacją do terapii, chociaż w wyjątkowo trudnych momentach potrzeba wsparcia może wymagać zwrócenia się w stronę kogoś, kto przeżywa podobne trudności. Zaburzenie osobowości typu borderline nie jest rzadkim zaburzeniem i warto rozważyć poszukanie grupy wsparcia zrzeszającej osoby z tym samym problemem.

 • dbaj o siebie - zmniejszenie bólu emocjonalnego, wzmocnienie pozytywnych emocji i własnej samooceny mogą być uzyskane tak prostymi sposobami jak regularne posiłki, wysypianie się, relaks, czas spędzany na czynnościach sprawiających przyjemność, rozwijanie hobby i zainteresowań.

 • zdobywaj wiedzę - w przypadku wielu zaburzeń psychicznych wiedza może być bardzo pomocna, świadomość objawów, ich przyczyn i następstw może pomóc unikać sytuacji kryzysowych i prowadzić bardziej ustabilizowane życie. Warto także namawiać bliskich do poszerzania wiedzy dot. problemu.
Dodaj do:

Komentarze
#1 | Perfidia dnia 06/05/2009 09:17
Cieszę się, że Ci się podoba Smile
#2 | verdemia dnia 17/12/2009 01:20
bardzo dobry artykuł...niestety za dużo w nim o mnie...
#3 | dark dnia 11/02/2010 18:01
No, to jak ktoś jest sam z tym problemem, to ma przesrane.... Z tego, co wiem, wielu profesjonalistów tego zaburzenia nie dostrzega. A otoczenie.... ech, szkoda gadać.... Nie radzisz sobie z emocjami, weź się w garść. A może na sznur?
#4 | Eternal Girl dnia 12/02/2011 09:35
Mój ulubiony fragment społecznej "pomocy", to właśnie motywacja w stylu "Weź się w garść". To mnie jeszcze bardziej dołuje, bo przecież chcę się wziąć w garść, ale jak mam komukolwiek wytłumaczyć, że nie mam na to siły? Same chęci nie wystarczą, a sił starcza jedynie na chęci. Takie bezsensowne koło...
#5 | Muszelka23 dnia 03/05/2011 21:24
"dbaj o siebie" - otóż toSmile
#6 | yoytek dnia 29/07/2011 19:14
Czy są jakieś wskazania dla najbliższych: np. czego unikać? Niby samo się narzuca, aby nie prowokować poczucia odrzucenia, ale czy coś jeszcze?
#7 | Perfidia dnia 01/08/2011 10:50
yoytek - nie da się prosto odpowiedzieć na pytanie z kilku powodów - np. zależy jaka relacja jest z chorym (inaczej jak mowa o rodzicach, inaczej jak o partnerze/partnerce), zależy od samej osoby chorej (jednak każda osoba z borderline jest inna, a niektóre z nich różnią się dość mocno). Generalnie sprowadza się to do tego, że takie porady to jednak kwestia mocno indywidualna.
#8 | perfekcyjna dnia 09/08/2011 11:11
Dzięki za artykuł, myślę, że będę mogła podesłać go niektórym bliskim mi osobom, ja im sama nie potrafię wytłumaczyć co się ze mną dzieje. Za często wszystko się zmienia.
#9 | Danziger dnia 18/09/2011 13:19
We mnie też. Biorę od ponad roku antydepresanty, ale za bardzo nie pomaga. Jestem otępiała i senna, mimo że zwracałam się do lekarzy właśnie z poczuciem wiecznego zmęczenia. Fakt, że jestem spokojniejsza, że mniej mną targają te cholerne skrajności, ale nie widzę przyszłości zbyt optymistycznie.
#10 | Diuna dnia 09/11/2011 00:06
Jakieś trzy tygodnie temu stwierdzono u mnie ChAD. Jakoś mnie to nie zaskoczyło- do swojej inności zdążyłam się już przyzwyczaić. W sumie nawet podejrzewałam u siebie tę chorobę- podobnie jak osobowość Borderline. Głosy słyszałam tylko raz i to po solidnym przepiciu i dłuuugim ciągu amfetaminowym, więc pani Doktor wykluczyła schizofrenię (dzięki Bogu). Jednak co innego podejrzewać, a co innego usłyszeć diagnozę. Stało się- cały mój dramat zamknięto w trzech słowach- Choroba Afektywna Dwubiegunowa. Hipomania na przemian z Depresją przegryzana epizodem mieszanym. Remisji brak. Pojawiły się pytania- w jakim stopniu choroba psychiczna definiuje moją tożsamość? Kim będę po wyleczeniu? Depresję zawsze wywołują czynniki zewnętrzne- przyznam, ze od samego początku mam w życiu pod górkę. Dokonuje prawdziwej wiwisekcji na mojej duszy- nie miałam szans na normalność. Co więcej, ja swoje szaleństwo celebruje, nie godzę się na tak zwana normalność- cierpienie zmusza do myślenia a ono pozwala na wyciągnięcie wniosków. A ze wnioski na temat rzeczywistości są czasem bolesne? A może to od nadmiaru myślenia zwariowałam? Pytanie ciągle to samo- czy jestem chora, czy po prostu patrzę z innej perspektywy i na ile ta perspektywa pokrywa się ze spojrzeniem reszty? A może po prostu ktoś się pomylił? Lamotrygina podobno ma pomóc, a ja i tak pochłaniam wiadra innych, mniej legalnych substancji psychoaktywnych i nie widzę u siebie szans na "wyzdrowienie". Macie tak samo, czy nawet wśród swoich jestem NIENORMALNA???
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 56% [5 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 44% [4 głosów]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]

51,056,542 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024