Związek toksoplazmozy ze schizofrenią
Dodane przez Makro dnia 16/03/2009 23:45
Naukowcy w ostatnich badaniach odkryli związek pomiędzy zachorowaniem na toksoplazmozę a schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunowa. Co prawda sami badacze nie sądzą, że to może być jedyna przyczyna rozwoju tych chorób, ale na pewno jest to interesująca i warta dalszych badań hipoteza.
Treść rozszerzona
Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą, nosicielem są koty. Zachorowanie następuje po kontakcie z żywnością zanieczyszczoną kocimi odchodami. Znaczna część populacji przechodzi bezobjawowo infekcje, jednak badania statystyczne wskazują istotny związek z prawdopodobieństwem zachorowania.

W przebiegu zachorowania dochodzi do powstanie w tkance mózgu cyst toksoplazmozy, które produkują enzym nazywany hydroksylazą tyrozynową. Bierze on udział w przemianach biochemicznych dających jako końcowy rezultat dopaminę - neuroprzekaźnik istotnie związany z schizofrenią (większość leków przeciwpsychotycznych działa poprzez blokowanie receptorów tego neuroprzekaźnika).
Obecnie trwają badania mające na celu wskazanie na związek toksoplazmozy z innymi zaburzeniami jak choroba Parkinsona, zespół Touretta, ADHD.

Źródło: www.leeds.ac.uk