29 Marca 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Klara Klara
3 dni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
3 dni Offline
swistak swistak
3 tygodni Offline
Alia Alia
3 tygodni Offline
Anderson_81 Anderson_81
4 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Anderson_81
Ogółem Użytkowników:2,201
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: Hyde park :: Porozmawiajmy
 Drukuj temat
Błędy językowe
RedKate
#61 Drukuj posta
Dodany dnia 04/03/2015 15:07
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2185
Data rejestracji: 06.07.12

Sigma, obyś miała rację Smile.
[color=#3399ff][i][small]"Moja doprowadzona do ostateczności dusza doszła do głosu. Z zimną furią, z pełną świadomością tego co robię, przestałam panować nad sobą."
Joanna Chmielewska - "Całe zdanie nieboszczyka"[/small][/i][/color]
 
Jaskolka
#62 Drukuj posta
Dodany dnia 04/03/2015 15:15
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2580
Data rejestracji: 13.10.10

[quote](ale przynajmniej mogę to zwalić na fakt bycia inżynierem - my podobno myślimy tylko zerami i jedynkami Grin).[/quote]
Nie załamuj mnie... Znaczy, Ciebie się nie czepiam, naczytałam się Twoich postów tutaj i nie bolał mnie mózg Wink Ale mam wrażenie, że u mnie (na uczelni technicznej) stanowczo za dużo osób prowadzących zajęcia wychodzi z takiego założenia, że "inż." przed nazwiskiem zwalnia z poprawności językowej...
[i]- Chciałem powiedzieć - wyjaśnił z goryczą Ipslore - że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE.[/i]
 
RedKate
#63 Drukuj posta
Dodany dnia 04/03/2015 15:26
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2185
Data rejestracji: 06.07.12

Ja uważam, że tytuł "inż." absolutnie nie zwalnia z poprawności językowej, raczej od osoby z wyższym wykształceniem powinno się wymagać znajomości ojczystego języka w mowie i piśmie Wink.
A "zerojedynkowość" to zarzut mojej polonistki z ogólniaka. Chodziłam do klasy matematyczno-informatycznej i wszyscy z definicji byliśmy przez nią uważani za głąbów humanistycznych. Według mnie bardzo niesłusznie Wink.
[color=#3399ff][i][small]"Moja doprowadzona do ostateczności dusza doszła do głosu. Z zimną furią, z pełną świadomością tego co robię, przestałam panować nad sobą."
Joanna Chmielewska - "Całe zdanie nieboszczyka"[/small][/i][/color]
 
wojt81
#64 Drukuj posta
Dodany dnia 04/03/2015 17:57
Rozgrzewający się


Postów: 22
Data rejestracji: 05.06.14

Znam niestety wielu inżynierów jak i magistrów, którzy popełniają fundamentalne błędy w mowie jak i w piśmie... co noż każdemu się zdarza, mnie także Smile
 
RedKate
#65 Drukuj posta
Dodany dnia 04/03/2015 18:08
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2185
Data rejestracji: 06.07.12

A wiecie, co mnie przeraża najbardziej? Nauczycielki nauczania początkowego popełniające błędy językowe. Na własne uszy słyszałam w szkole u młodego: "zrobiom" - na szczęście już była wychowawczyni, oraz "weźniesz" - niestety obecna Ehmm.
I skąd dzieciaki mają potem czerpać dobre wzorce, jak szkoła nawala na tak elementarnym poziomie?
[color=#3399ff][i][small]"Moja doprowadzona do ostateczności dusza doszła do głosu. Z zimną furią, z pełną świadomością tego co robię, przestałam panować nad sobą."
Joanna Chmielewska - "Całe zdanie nieboszczyka"[/small][/i][/color]
 
sigma
#66 Drukuj posta
Dodany dnia 04/03/2015 18:10
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Ba, znam taką sytuację, gdy nauczycielka poprawiała dzieci, że nie mówi się "proszę pani", tylko "proszę panią" Zalamka Zalamka
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Nix
#67 Drukuj posta
Dodany dnia 04/03/2015 18:10
Awatar

Srebrny Forumowicz


Postów: 1056
Data rejestracji: 13.11.14

Elementarnym...? W Szanowanych Instytucjach Naukowych usłyszysz "włanczać" i "w każdym bądź razie". Skórka mi wtedy cierpnie Ehmm
[b][i]Ale z przeszkodami jest tak jak z pokrzywą - trzeba je uchwycić i wznieść się ponad nie[/i][/b]
 
Jaskolka
#68 Drukuj posta
Dodany dnia 04/03/2015 19:16
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2580
Data rejestracji: 13.10.10

[quote]W Szanowanych Instytucjach Naukowych usłyszysz "włanczać" [/quote]
O, jeden z przykładów z mojej uczelni właśnie! Prowadzący tłumaczył działanie jakiegoś urządzenia: "i się włancza i wyłancza, włancza i wyłancza, włancza i wyłancza". Choć przyznam, że podniósł mnie na duchu syk i skrzywienie się większości studentów na sali Wink
Gorzej, że niektórym prowadzącym zdarza się pisać zupełnie niezrozumiałe instrukcje. Nie z powodu użycia trudnych słów czy opisywania jakichś skomplikowanych procedur, tylko dlatego, że gramatyka wraz z normalną budową zdania poszły na wagary chyba...
[i]- Chciałem powiedzieć - wyjaśnił z goryczą Ipslore - że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE.[/i]
 
Antonine M
#69 Drukuj posta
Dodany dnia 04/03/2015 20:25
Awatar

Rozgrzany


Postów: 98
Data rejestracji: 02.03.15

[quote][b]RedKate napisał/a:[/b]
A co do odmiany nazw własnych, to nawet krąży taki dowcip:

[i]- Czy mogę rozmawiać z panem Jan Kowalski?
- Ale ja się deklinuję!
- A to bardzo przepraszam, zadzwonię później.[/i]

Grin

[/quote]

Podobno autorem i głównym bohaterem tej anegdotki jest Michał Rusinek - sekretarz Wisławy Szymborskiej. Smile

Sigma, co do normy - ja też wątpię, czy podane przeze mnie przykłady wejdą do normy w najbliższym czasie. Niemniej jednak chciałam tylko pokazać, że to tylko konwencja. Nawiasem mówiąc, wiecie, że korektorzy tępią takie sformułowania jak "tylko i wyłącznie"? Mimo wszystko go używam, bo dzięki temu można oddawać sensy dobitniej.

Nie wydaje mi się, żeby osoby z wykształceniem technicznym popełniały więcej błędów. Poloniści niebędący językoznawcami też bardzo często je popełniają! Ileż to razy słyszałam na studiach błędy językowe w ustach profesorów filologii polskiej!

A błędem, który mnie wkurza i dla którego nie znajduję usprawiedliwienia jest taka forma jak "półtorej roku". Irytują mnie też błędy fonetyczne: "co z to Kaśko" albo składniowe: "daj mi te piwo". Z niejęzykowych mam alergię na nierozróżnianie końcówek fleksyjnych "-ą" i "-om", czyli pisanie "przyglądam się tym dziewczyną" zamiast "tym dziewczynom".

A propos ignorancji na wyższych uczelniach... Poloniści mają to do siebie, że używają form takich jak "dwoje, troje, czworo itp. zajęć" w odniesieniu do zajęć na uczelni (bo to jest plurale tantum - jedne zajęcia, tak jak jedne drzwi). To jest forma z logicznego punktu widzenia najpoprawniejsza, chociaż oczywiście forma "dwa zajęcia" też nie jest zła. Razu pewnego, na studiach socjologicznych, pisałam maila do pani profesor (!!!) z pytaniem, kiedy mogę zaliczyć dwoje zajęć, na których nie byłam. Ona odpisała mi mniej więcej tak: dwa zajęcia, nie dwoje zajęć, bo zajęcia nie są osobami...
Edytowane przez Antonine M dnia 04/03/2015 20:34
[i]If you're too big to follow rivers, how you ever gonna find the seas?[/i]
 
RedKate
#70 Drukuj posta
Dodany dnia 04/03/2015 20:36
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2185
Data rejestracji: 06.07.12

Skąd się bierze ludziom (ludzią Grin) to "półtorej roku"? Shock Czy powiedzą też "jedna rok" ?
Z mężem czasem się śmiejemy z różnych stereotypów kwitując stwierdzeniem "ludzie nie rozumiejo" Wink.

Czyli pani profesor mówi również "dwa drzwi", skoro drzwi to nie osoba Wink?
Edytowane przez RedKate dnia 04/03/2015 20:37
[color=#3399ff][i][small]"Moja doprowadzona do ostateczności dusza doszła do głosu. Z zimną furią, z pełną świadomością tego co robię, przestałam panować nad sobą."
Joanna Chmielewska - "Całe zdanie nieboszczyka"[/small][/i][/color]
 
Antonine M
#71 Drukuj posta
Dodany dnia 04/03/2015 20:43
Awatar

Rozgrzany


Postów: 98
Data rejestracji: 02.03.15

Huehue, pewnie tak Grin

No właśnie też zachodzę w głowę, skąd to "półtorej"... To w ogóle jakieś nowe jest.

I najgorsza rzecz "na internetsach" - jak ludzie piszą jednym ciągiem, bez znaków przestankowych, bez ortografii. Nie idzie zrozumieć.
[i]If you're too big to follow rivers, how you ever gonna find the seas?[/i]
 
Alia
#72 Drukuj posta
Dodany dnia 04/03/2015 21:21
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Wydaje mi się, że "półtorej roku" mogło się wziąć przez skojarzenie z "półtorej godziny". Choć z drugiej strony "półtorej miesiąca" jeszcze nie słyszałam.
 
sigma
#73 Drukuj posta
Dodany dnia 04/03/2015 21:21
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

[quote]wiecie, że korektorzy tępią takie sformułowania jak "tylko i wyłącznie"?[/quote]
Nie wiem, co tępią korektorzy, ale niepoprawność tego sformułowania jest dla mnie intuicyjnie oczywista. Podobnie jak wszelkie akweny wodne i cofanie się do tyłu Wink

Ja nie mam kierunkowego wykształcenia, wiedzę teoretyczną o rodzajach błędów językowych mam niewielką, ale intuicję językową - całkiem niezłą. W czym się ostatnio utwierdziłam, czytając wspomniane "Wszystko zależy od przyimka" Wink

A "półtorej" słyszałam już chyba we wszystkich możliwych połączeniach. A bierze się to po prostu stąd, że ludzie nie wiedzą, że to się łączy z określonym rodzajem, i stosują wymiennie z "półtora".
Edytowane przez sigma dnia 04/03/2015 21:23
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Antonine M
#74 Drukuj posta
Dodany dnia 05/03/2015 15:23
Awatar

Rozgrzany


Postów: 98
Data rejestracji: 02.03.15

Sigma, ale gdyby konsekwentnie tępić wszystkie pleonazmy, to trzeba by zakazać takich form jak "mały domek", "dorosły mężczyzna" itp. A popadając w zupełną skrajność - również zlikwidować fleksję. Dla mnie "tylko i wyłącznie" ma znaczenie emfatyczne.
[i]If you're too big to follow rivers, how you ever gonna find the seas?[/i]
 
RedKate
#75 Drukuj posta
Dodany dnia 05/03/2015 15:26
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2185
Data rejestracji: 06.07.12

To ja chyba skorzystam ze słownika, z dużo trudnych słów się zrobiło Shock
[color=#3399ff][i][small]"Moja doprowadzona do ostateczności dusza doszła do głosu. Z zimną furią, z pełną świadomością tego co robię, przestałam panować nad sobą."
Joanna Chmielewska - "Całe zdanie nieboszczyka"[/small][/i][/color]
 
wojt81
#76 Drukuj posta
Dodany dnia 12/03/2015 16:23
Rozgrzewający się


Postów: 22
Data rejestracji: 05.06.14

Można też (w celu oduczenia się tego typu zachowań językowych) pooglądać - i posłuchać! - moją ulubioną blogerkę w tym kraju: "Mówiąc Inaczej" - polecam jej kanał na YT.
 
sigma
#77 Drukuj posta
Dodany dnia 03/07/2018 17:25
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Jeżu, umarłam dzisiaj w pracy i spaliłam się ze wstydu Zawstydzony
Nasza wice ma wyjątkowy dar korektorski, wszystkie oddane jej do podpisania teksty czyta wnikliwie i wyłapuje każdą literówkę, brak przecinka itp. I ludzie się boją jej cokolwiek zanosić, bo podobno czepia się też szyku zdań, stylistyki itp. Też się bałam na początku... ale przestałam, jak w zeszłym semestrze kilkadziesiąt stron protokołów jej oddałam i do poprawy miałam tylko jedną literówkę Wink
Więc teraz już na luzie protokoły jej zaniosłam, a ona mnie dzisiaj na korytarzu spotkała i mi mówi, że protokoły sprawdziła i zatwierdziła, tylko jeden błąd zrobiłam... ortograficzny Shock Mało że schodów z wrażenia nie spadłam, pytam ją, czy na pewno?! Ja - błąd ortograficzny?! A ona mi mówi, że w słowie "niepożądanych" Shock Chyba dziwną minę miałam, po poszła za mną sprawdzić jeszcze raz... i rzeczywiście, przez "rz" to napisałam Zalamka Tak mi głupio było, że aż mnie zaczęła pocieszać, że spokojnie, zdarza się najlepszym... Pfft
Masakra... to jest znak, że nie należy chodzić do pracy w stanie rozsypki psychicznej Pfft
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
rafa
#78 Drukuj posta
Dodany dnia 03/07/2018 20:59
Startujący


Postów: 113
Data rejestracji: 16.04.16

Oj Sigma chciałbym robić takie błędy jak Ty.
 
ef
#79 Drukuj posta
Dodany dnia 03/07/2018 22:01
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

sigma, no zdarza się. choć rozumiem, podobnie bym zareagowała, że no przecież ale jak to ja?! ale jak widzę jak teraz piszę, że się zastanawiam, a wcześniej mi się to nie zdarzało, to byłabym może w stanie w to uwierzyć.
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
sigma
#80 Drukuj posta
Dodany dnia 03/07/2018 22:31
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Nie wiem w ogóle, czemu autokorekta mi tego nie wyłapała... może znowu mi się wyłączyła sama :/
Jeszcze przez chwilę się łudziłam, że ja to przekopiowałam z jakichś starych dokumentów i przeoczyłam... ale nie, jednak sama to własnymi palcami wystukałam Pfft
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
szkoły językowe W wolnym czasie 15 30/03/2015 00:52

50,118,275 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024