28 Marca 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Klara Klara
1 dzień Offline
Nieustraszona Nieustraszona
1 dzień Offline
swistak swistak
3 tygodni Offline
Alia Alia
3 tygodni Offline
Anderson_81 Anderson_81
3 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Anderson_81
Ogółem Użytkowników:2,201
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Psychoterapia
 Drukuj temat
idealna psychoterapia
Dziamalena
Dodany dnia 28/03/2017 19:54
Rozgrzany


Postów: 54
Data rejestracji: 09.06.15

Ja z kolei mogę powiedzieć, że mam "idealną" psychoterapię - udało mi się stworzyć z Terapeutką taką relację, w której mogę całkowicie być sobą, nie boję się oceny, otwarcie mówię nawet o najtrudniejszych/najbardziej wstydliwych sprawach. Jednakże... za pięknie być nie może, wiec i u mnie jest pewne "ale": otóż bardzo przywiązałam się do mojej Terapeutki, za bardzo... Jest jedną z najważniejszych dla mnie Osób, chciałabym (choć dobrze wiem, że to niemożliwe!), żeby zawsze była obecna w moim życiu... I na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie rozstania.
"Lęk przed smiercią w rzeczywistości jest lękiem przed życiem. Innymi słowy: im bardziej nieprzeżyte życie, im więcej straconych szans i goryczy niespełnienia, tym bardziej obawiamy się śmierci."
 
Sandra
Dodany dnia 29/03/2017 14:50
Finiszujący


Postów: 296
Data rejestracji: 23.10.16

Dziamalena. Czy od pierwszego spotkania było świetnie na terapii czy dopiero z czasem zaczęło być fajnie. Od razu się otworzylas.
Ja mam dystans do ludzi. Wynika to z braku miłości do mnie w dzieciństwie i odrzucenia przez rodziców.
 
Klara
Dodany dnia 30/03/2017 15:11
Awatar

300% normy


Postów: 7047
Data rejestracji: 16.04.12

Dla mnie nie jest na tyle istotny nurt, co to, żeby terapeuta był bardziej aktywny niż milczący prawie cały czas i żeby dawał czas na otwarcie się i zrozumienie, był cierpliwy. Później to na pewno skuteczność takiej terapii i czas - żeby nie trwała latami.
Wszystko to, co mam, to ta nadzieja, że życie mnie poskleja
 
sigma
Dodany dnia 30/03/2017 16:35
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Tylko że w terapii to pacjent ma być aktywny, a nie terapeuta.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Klara
Dodany dnia 30/03/2017 17:26
Awatar

300% normy


Postów: 7047
Data rejestracji: 16.04.12

Dlatego napisałam "milczący prawie cały czas", nie że milczący w ogóle, bo zdaję sobie z tego sprawę, że to pacjent ma być aktywny. Ale żeby było coś więcej niż 2-3 zdania w ciągu całej sesji, z czego połowa to "dzień dobry" i "do widzenia". Bo inaczej to równie dobrze mogłabym mówić przez te 40-50 minut do manekina i wyszłoby na to samo.
Edytowane przez Klara dnia 30/03/2017 17:37
Wszystko to, co mam, to ta nadzieja, że życie mnie poskleja
 
Dziamalena
Dodany dnia 30/03/2017 22:55
Rozgrzany


Postów: 54
Data rejestracji: 09.06.15

Sandra, zdecydowanie nie od pierwszego spotkania było tak swobodnie - potrzebowałam całkiem sporo czasu, żeby się otworzyć i obdarzyć Terapeutkę zaufaniem. Ale ja już czwarty rok jestem w terapii, na samym początku w ogóle nie wierzyłam, ze ona ma jakikolwiek sens...
"Lęk przed smiercią w rzeczywistości jest lękiem przed życiem. Innymi słowy: im bardziej nieprzeżyte życie, im więcej straconych szans i goryczy niespełnienia, tym bardziej obawiamy się śmierci."
 
Sandra
Dodany dnia 31/03/2017 04:59
Finiszujący


Postów: 296
Data rejestracji: 23.10.16

Sporo czasu 4 lata. Ja jestem w nowej terapii 6 miesięcy i dopiero pojawiają się pierwsze oznaki poprawy. Myślę, że nadal nie mogę mówić o pełnym zaufaniu. Chcę poprawy stanu zdrowia, mówię naprawdę wszystko to, co mnie aktualnie dręczy, a i tak mam poczucie, że stoję w miejscu, że się nie poruszam na przód.
 
Nieustraszona
Dodany dnia 02/04/2020 08:42
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

Ostatnio po pewnej lekturze zorientowałam się dlaczego terapia poznawczo-behawioralna i terapie trzeciej fali np. mindfulness i terapia schematów jest dla mnie idealna, a dlaczego mam alergie na psychodynamiczną.


Zacznę od tego co lubiłam w poznawczej, bo w sumie już strikte poznawczą nie pracuje.:
- prace konkretną
- CELE TERAPII
- terapeuta nie jest w pozycji guru jego interpretacje nie są nieomylne, jedyne prawdziwe.
- dawanie steru pacjentowi od razu.
- Stałe badania nad efektywnością terapii (jak się zorientowali, że przy zab. osobowości tradycyjna pozn-beh. w niektórych pacjentów się nie sprawdza stworzono terapie schematów, która jest jakby drugim stopniem terapii kog-beh.
- Terapeuta co pięć lat musi odnawiać cetyfikat, a co za tym idzie odnawiać szkolenia i być CAŁY CZAS pod superwizją indywidualną bądź grupową.
- Tę szkołę terapii mogą skończyć tylko psychiatrzy lub psycholodzy.


W terapii schematów:
- efektywność potwierdzona naukowo również w badaniach neuroobrazowych.
- praca głęboka, ale bez dzikich interpretacji terapeuty.
- większy nacisk na wpływ stanu somatycznego na stan psychiczny, czyli np. dieta (w sensie regularności), tarczyca itp.
- praca ciekawa i odkrywcza.
- Mniej prac domowych.


Dlaczego nie wyobrażam sobie psychodynamicznej
- terapeuta guru, wie lepiej, jeżeli zaprzeczasz to twój mechanizm obronny. A interpretacje mogą być naprawdę daleko idące łącznie z tym, że to, że człowiek uzależniony od komputera ma problem ze wstaniem do toalety, nie jest nieadaptacyjnym nawykiem tylko uwaga: lękiem przed konfrontacją z rzeczywistością (jak to usłyszałam padłam).
- na studiach od tych terapeutów słyszałam, że: ofiary przemocy (nawet dzieci, które zostały porwane) pochodzą ze specyficznych rodzin i jakby ściągają przemoc na siebie (oczywiście nieświadomie).
- mam wrażenia, że rozmawiam z paranoikiem (serio psychodynamiczni na studiach WSZEDZIE widzieli opór pacjenta). W ogóle razi mnie słowo opór - pacjent się nie boi, pacjent ma opór.
- Brak odnawiania certyfikatów, a tym samym weryfikacji wiedzy i warsztaty, a także superwizji, po uzyskaniu certyfikatu.

Oczywiście zaznaczam, że to moje prywatne poglądy, jak mówia poglądy są jak dupa, każdy ma swoją.
-


Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
sigma
Dodany dnia 02/04/2020 09:48
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Jakiś widziałam, że sie odezwiesz Smile [quote][A tak na marginesie od wielu lat się zastanawiam, do czego jest ci potrzebne dewaluowanie przy każdej okazji (i bez okazji) innego nurtu terapeutycznego, niż twój ulubiony.
I zastanawiam się, jaki wpływ mają takie posty na osoby, które są na początku swojej terapeutycznej drogi i pracują właśnie psychodynamicznie...[/quote]

Sigmą wiem ze.pisalac się jeszcze ale zamiast cytu.,j edytowalam posta przepraszam. Nie umiem cofnac Sad
Edytowane przez Nieustraszona dnia 02/04/2020 10:19
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Nieustraszona
Dodany dnia 02/04/2020 10:18
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

[quote][b]sigma napisał/a:[/b]
Jakiś widziałam, że sie odezwiesz Smile [quote][A tak na marginesie od wielu lat się zastanawiam, do czego jest ci potrzebne dewaluowanie przy każdej okazji (i bez okazji) innego nurtu terapeutycznego, niż twój ulubiony.
I zastanawiam się, jaki wpływ mają takie posty na osoby, które są na początku swojej terapeutycznej drogi i pracują właśnie psychodynamicznie...[/quote]

Moge zapytac co Tobie daje dewaluowanie poznawczo behawioralnej I SAZu?

Ciekawe ilu terapeutow by zinterpretowalo wcisniecie przecisku book cytuj jako Moj nieswiadomy opor.
A jezeli kogoś zniecheci moj wpis o terapii to chyba z motywacja i gotowoscia ciezko. Równie dobrze moglam to zrobic pisząc o poprzedniej pseudoterapii.
Edytowane przez Nieustraszona dnia 02/04/2020 10:34
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
sigma
Dodany dnia 02/04/2020 10:41
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Z motywacją i gotowością często jest na początku ciężko. Czy to znaczy, że mamy takie osoby zniechęcać?

Nie będę jeszcze raz pisać tego posta, bo nie ma tu pola do konstruktywnej dyskusji.
Edytowane przez Nieustraszona dnia 02/04/2020 13:47
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Klara
Dodany dnia 02/04/2020 11:33
Awatar

300% normy


Postów: 7047
Data rejestracji: 16.04.12

Sigma, ale ty też czasami piszesz negatywnie o innym nurcie, pozn-beh i wtedy jest ok? Też zniechęcająco pisałaś, a nawet nie miałaś nigdy terapii pozn-beh, znasz tylko teorie, a my miałyśmy psychodynamiczną, więc mamy porównanie. Zgadzam się z Nieustraszoną co do psychodynamicznej, te interpretacje czasami są przesadzone.
Edytowane przez Klara dnia 02/04/2020 11:35
Wszystko to, co mam, to ta nadzieja, że życie mnie poskleja
 
sigma
Dodany dnia 02/04/2020 12:20
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Odbijanie piłeczki na zasadzie "a u was biją murzynów" to nie jest rozmowa, która może do czegoś prowadzić.

I nie, Klara, ty nigdy nie rozpoczęłaś pracy w nurcie psychodynamicznym.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Klara
Dodany dnia 02/04/2020 12:44
Awatar

300% normy


Postów: 7047
Data rejestracji: 16.04.12

Rozpoczęłam na tej przedostatniej terapii, terapeutka sama powiedziała, ze jestem w procesie terapeutycznym. Wcześniejsze 2 rzeczywiście nie zaczęłam, ale na tej płatnej tak.

Napisałas do Nieustraszonej coś, co sama robisz, wiec nic dziwnego w jej pytaniu.
Edytowane przez Klara dnia 02/04/2020 13:26
Wszystko to, co mam, to ta nadzieja, że życie mnie poskleja
 
Nieustraszona
Dodany dnia 02/04/2020 13:47
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

[quote]Z motywacją i gotowością często jest na początku ciężko. Czy to znaczy, że mamy takie osoby zniechęcać?[/quote]


Po pierwsze nie piszę nie idzcie, piszę co mi nie pasuje w tej terapii. Po drugie tak wiem, że z gotowością bywa ciężko. Sama po pierwszej pseudo terapii nie byłam gotowa przez półtora roku...

Nie szłam, bo to była moja niegotowość, a nie czyjaś wina (poza terapeutką nr 1.... ale no cóż).
Jak już podjęłam decyzje, że ruszam to nie zatrzymało mnie nic łącznie z tym, że z jednym psychologiem widziałam się dwa razy, bo kobieta zaszła w ciąże i PZP rozwiązało umowę, czyli borderlinowy schemat się powtórzył. Piszę o tym, bo w naszym przypadku motywacja jednak musi być z wewnątrz. I jeżeli jest motywacja to da się rade mimo wątpliwości nie jestem wyjątkiem do terapii trzeba dojrzeć i wtedy czyjeś słowa nie będą się liczyć.


I czytałam również tutaj, że poznawcza jest płytka, że nic nie da. Kiedy miałam nawrót problemów lękowych czułam się winna, że wcześniej wybrałam tę terapie, bo też to tu czytałam. Czy kogoś winie? Nie bo to było [b]moje[/b], a każdy ma prawo wyrażać opinie.

Jak ktoś chce znajdzie sposób jak nie chce znajdzie powód i tyle w temacie. I nie, nie oczekuje dyskusji, wiem, że zostaniemy przy swoich zdaniach. Tyle.

Ten przycisk edytuj powinien być czerwony wrrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Edytowane przez Nieustraszona dnia 02/04/2020 13:49
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
sigma
Dodany dnia 02/04/2020 14:06
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Offtop:
A nie łatwiej by ci było kopiować fragment posta i znacznikami pod "szybką odpowiedzią" zaznaczać cytat, albo ręcznie? Ja nigdy nie używam tego "cytuj" przy poście, dzięki temu mi się przyciski nie mylą Wink
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Nieustraszona
Dodany dnia 02/04/2020 14:16
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

off top muszę tak zacząc. Jak miałam jeden to nie było problemu, wiec robie to odruchowo Smile albo mój móżdżek nie funkcjonuje.
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
Klara
Dodany dnia 02/04/2020 16:22
Awatar

300% normy


Postów: 7047
Data rejestracji: 16.04.12

Gdybym nie rozpoczęła pracy terapeutycznej to nie pisałabym o.dziwnych interpreracjach, bo ja piszę tylko o swoim własnym doświadczeniu a nie o tym co czytałam albo ktoś mi powiedział. Ale pewnie sigma i tak nie przyznasz mi racji, bo rzeczywiście ja też nigdy przez tyle lat znajomosci nie usłyszałam od ciebie, ze się myliłaś w czymś.
Wszystko to, co mam, to ta nadzieja, że życie mnie poskleja
 
ploion
Dodany dnia 02/04/2020 16:32
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 924
Data rejestracji: 02.12.14

Pewnie każda terapia ma swoje plusy i minusy. Ja bym z kolei nie odnalazła się w pozn.-beh. z tymi wszystkimi zadaniami domowymi itp. Jednak mi relacja między terapeutą a pacjentem w psychodynamicznej bardziej odpowiada. I jednak wolę właśnie głęboką pracę terapeutyczną jakiej nie zapewnia poz - beh. I też udowodniono, że psychodynamiczna jest skuteczna, chociaż nie poznano dokładnie jej mechanizmów działania. I nigdy nie usłyszałam od swojej terapeutki żadnych dzikich interpretacji. Wszystkie są adekwatne, chociaż nie zawsze łatwo było je przyjąć. Ale każdy ma swoje preferencje i potrzeby widać to po Klarze, która lepiej odnajduje się w pozn-beh a z psychodynamicznej nie umiała korzystać.
I nie wiem doprawdy po co przerzucanie się argumentami, która lepsza. Ale może po coś Ci potrzebna idealizacja własnej terapii, Nieustraszona, skoro w kółko piszesz o niej jak góruje nad innymi.
[color=#6633cc]"nazwał chorobę władcy melancholią, proponując, by go zanurzono w olejku fiołkowym i w ten sposób dostarczono do jego mózgu nieco wilgoci"[/color]
 
Klara
Dodany dnia 02/04/2020 16:40
Awatar

300% normy


Postów: 7047
Data rejestracji: 16.04.12

PEwnie tez zależy od osoby terapeuty, ja lepszą relacje nawiązałam z terapeutą pozn-beh, który był bardziej aktywny niż terapeutka psychodynamiczna. Poza tym w pozn-beh wiadomo o co chodzi i w jakim celu się coś robi i do czego to ma doprowadzić, w psychodynamicznej jak dla mnie błądzi się.
Wszystko to, co mam, to ta nadzieja, że życie mnie poskleja
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Granice tego, co może zmienić psychoterapia. Psychoterapia 40 10/11/2014 19:07
Warto przeczytać - psychoterapia Psychoterapia 1 21/10/2014 10:18
W czym pomaga mi psychoterapia? Psychoterapia 6 18/02/2014 20:36
psychoterapia a chad? Choroba afektywna dwubiegunowa 10 21/10/2013 22:32
Psychoterapia Gestalt w Krakowie Ogłoszenia 2 10/12/2012 08:19

50,112,299 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024