28 Marca 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Klara Klara
2 dni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
2 dni Offline
swistak swistak
3 tygodni Offline
Alia Alia
3 tygodni Offline
Anderson_81 Anderson_81
3 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Anderson_81
Ogółem Użytkowników:2,201
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: Hyde park :: Porozmawiajmy
 Drukuj temat
Pogadajmy sobie cz 4
Czader
Dodany dnia 19/02/2012 22:11
Awatar

Pasjonat


Postów: 5149
Data rejestracji: 29.09.10

Czyli do wielkanocy jesteśmy przygotowani Smile a jak przyjdzie zajmiemy się przygotowywaniem świąt bożego narodzenia Grin
 
martyna
Dodany dnia 19/02/2012 22:13
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

hej a 1 maja to gdzie
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Jaskolka
Dodany dnia 19/02/2012 22:14
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2580
Data rejestracji: 13.10.10

[quote]Technika zdobienia woskiem...hmmm... myśliciel[/quote]
U mnie w domu się zdobi woskiem Smile Moja babcia robi naprawdę prześliczne wzory, mi trochę gorzej idzie, ale zwykle po kilku jajkach się wprawiam i ostatnie wychodzi znośne Pfft
 
ef
Dodany dnia 19/02/2012 22:16
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

a kiedy jest w ogóle Wielkanoc??
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
Czader
Dodany dnia 19/02/2012 22:18
Awatar

Pasjonat


Postów: 5149
Data rejestracji: 29.09.10

Martyna Grin
Proszę Grin
[youtube]4hbKjdeDSHM[/youtube]

Jaskółka: a możesz o tym opowiedzieć ? w sensie jak to się robi ?
 
martyna
Dodany dnia 19/02/2012 22:19
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

8,9 kwiecien
edit
Czader własnie o tej reklamie pisałam Grin
Edytowane przez martyna dnia 19/02/2012 22:20
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Czader
Dodany dnia 19/02/2012 22:24
Awatar

Pasjonat


Postów: 5149
Data rejestracji: 29.09.10

To jedna z moich ulubionych Grin

A tu drugi "hit" Grin
[youtube]PGrCC3FNQkM[/youtube]
 
martyna
Dodany dnia 19/02/2012 22:27
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

no to mnie odstraszyli Grin
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Jaskolka
Dodany dnia 20/02/2012 01:56
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2580
Data rejestracji: 13.10.10

[quote]Jaskółka: a możesz o tym opowiedzieć ? w sensie jak to się robi ?[/quote]
Dobrze, ale jutro Smile Znaczy, dzisiaj, ale jutro to jest po przespanej (choćby częściowo) nocy Pfft

Za to na jeszcze dzisiaj kilka cytatów z "Autostopem przez Galaktykę" Grin
[i]-Nie wytrzymam... - jęknął Ford, padł na gródź i zaczął liczyć do dziesięciu. Całe życie potwornie się bał, że obdarzone wrażliwością bioformy mogą któregoś dnia zapomnieć, jak to się robi. Tylko licząc, ludzie mogą udowodnić, że są niezależni od komputerów. (...) Ford spokojnie liczył dalej. Jest to chyba najagresywniejsze zachowanie wobec komputera. To tak jakby podejść do człowieka i powtarzać bez ustanku "krwi... krwi... krwi... krwi..."[/i]

[i]- Słuchaj pan. Czy oszczędzę panu dużo czasu, jeśli się teraz po prostu poddam i zwariuję?[/i]

Grin

Dobranoc!
 
Diuna
Dodany dnia 20/02/2012 13:18
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2684
Data rejestracji: 08.11.11

Ostatnie zdanie chyba sobie w stopce ustawię...
Srutututu, pęczek drutu
 
Nadzieja
Dodany dnia 20/02/2012 19:02
Awatar

Pasjonat


Postów: 5532
Data rejestracji: 20.08.08

czytam, czytam, czytam OJPGrin
A tak swoją drogą Wielkanoc tuż tuż, czyli niedługo się wyśpięGrin
[color=#333399]"Nigdy nikomu nie ufaj, Danielu, a tym bardziej ludziom, których podziwiasz. Bo nie kto inny, a właśnie oni zadadzą ci najboleśniejsze rany."
Carlos Ruiz Zafón " Cień Wiatru"[/color]
 
Czader
Dodany dnia 20/02/2012 20:15
Awatar

Pasjonat


Postów: 5149
Data rejestracji: 29.09.10

Nadzieja to ze specjalną dedykacją Grin
[img]http://media2.mojageneracja.pl/oiotrwputp/mediumk3s8yl554875cf5dd22c535239.jpg[/img]

A podpis powinien być taki:
Po lewej: Nadzieja
Po prawej: Martyna
W środku: Czader Pfft Grin

[quote][b]Jaskółka napisała:[/b]Dobrze, ale jutro[/quote]
Jaskółka: czekam na woskowanie Smile
 
martyna
Dodany dnia 20/02/2012 20:57
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Czader prędzej tak
[img]http://ola19375.blox.pl/resource/normal_tapetki_koty_032.jpg[/img]
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Czader
Dodany dnia 20/02/2012 21:10
Awatar

Pasjonat


Postów: 5149
Data rejestracji: 29.09.10

Ech...człowiek się chciał przytulić... a mu tu tylko pozwalają obserwować Pfft no trudno - mam was na oku - kurczaczki Grin
 
martyna
Dodany dnia 20/02/2012 21:14
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

a coś ty taki zdziwiony na tym zdjęciu ? Grin
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Czader
Dodany dnia 20/02/2012 21:21
Awatar

Pasjonat


Postów: 5149
Data rejestracji: 29.09.10

No co, no co, no patrzę i oczom nie wierzę :figielek
 
herbatka
Dodany dnia 20/02/2012 21:26
Awatar

Medalista


Postów: 603
Data rejestracji: 16.09.11

co ty paczysz? Wink
[color=#0000cc]As long as you don't choose - everything remains possible.[/color]
 
Czader
Dodany dnia 20/02/2012 21:30
Awatar

Pasjonat


Postów: 5149
Data rejestracji: 29.09.10

pacze
a w koło
apacze
Grin

[youtube]3HxtFWxF1Ds[/youtube]
 
herbatka
Dodany dnia 20/02/2012 21:58
Awatar

Medalista


Postów: 603
Data rejestracji: 16.09.11

kolejny wierszyk przyniesiony z przedszkola Grin
[color=#0000cc]As long as you don't choose - everything remains possible.[/color]
 
Jaskolka
Dodany dnia 20/02/2012 23:32
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2580
Data rejestracji: 13.10.10

Już piszę Smile

Będą nam potrzebne:
- [b]jaja ugotowane na twardo[/b] (najlepiej tak rozplanować przygotowania, żeby jaja były jeszcze ciepłe, gdy zaczniemy je malować, bo wtedy wosk się lepiej rozprowadza). Najfajniej wygląda, jak są to jaja w białych skorupkach, wzór jest najlepiej widoczny Smile
- [b]barwniki[/b] przygotowane zgodnie z instrukcją na opakowaniu (nie wiem, czy instrukcje o tym wspominają, ale można dodać trochę octu dla trwalszego koloru)
- [b]ołówek z wbitą w tył szpilką z metalową główką[/b] (te z plastikową się nie nadają) - szpilka musi siedzieć stabilnie, więc warto postarać się ją wbić w miarę głęboko (choć nie może zostać sam łepek na powierzchni, tak 1,5-2cm niech wystaje)
- [b]mały garnuszek (metalowy kubek?) przeznaczony na straty[/b], może być też puszka np. po kukurydzy czy piwie (obcięta)
- [b]wosk, najlepiej pszczeli[/b] (fajnie się sprawdzają te świeczki, które można kupić na różnych jarmarkach, pachnące miodem) - ilości świeczek nie podam, ale po stopieniu żeby wyszło pod względem głębokości na szerokość ok. 2-3 palców. Wosk można rozpuszczać wielokrotnie, u mnie praktycznie co roku korzystamy z tego samego, pierwszy raz stopionego już pewnie z naście lat temu. Głównie chodzi mi o to, że płynny wosk powinien "mieć objętość" - jeśli będziemy mieć rozlany na dnie, to może się stać zbyt płynny lub zbyt szybko nagrzewać
-[b]mały nożyk[/b]

1. Wkładamy świeczki (po wyjęciu knotów) do garnuszka i na małym ogniu nagrzewamy, aż się roztopią, a potem - aż wosk się stanie gorący. Jednak pilnujemy temperatury, żeby nam się nie zapalił! Z tym woskiem to kwestia wyczucia, on musi być wystarczająco gorący, żeby się dobrze rozprowadzał (po paru jajkach zaczniecie wyczuwać), więc powinien mieć ciepło cały czas dostarczane. Ale nie gwałtownie.

2. Główkę szpilki trzymamy chwilę w gorącym wosku (też łatwiej z nią pracować, jak jest cieplejsza). Parę sekund wystarczy Smile

3. Można zacząć malować. Kurczę, to chyba najtrudniejsze do opisania... Może z takich luźnych informacji:
- przy słabiej nagrzanym wosku ciężko zrobić dłuższą kreskę, jest ona też cieńsza (a kropki są mniejsze). Oczywiście można to uzyskać również krócej i płyciej zanurzając szpilkę... znów metoda prób i błędów Smile
- kreski często mogą mieć kształt "łezek" - grubsze są w miejscu, w którym przykładamy szpilkę do jajka. Jeśli wosk jest słabo nagrzany, może się okazać, że zamiast łezki wyjdzie "kropka z ogonkiem" - co czasem też się da fajnie wykorzystać (i tu próby z "ilością nabieranego wosku" się kłaniają jako lepsza metoda niż manipulowanie ilością ognia)
- ruchy powinny być dość szybkie, bo wosk szybko zastyga
- zwykle na jedno zanurzenie szpilki w wosku przypada 1 kreseczka, czasem 2 (ale to rzadko, bo i wosku więcej spada na jajko za pierwszym razem, i on stygnie)
- kopii obrazu Van Gogha nie zrobimy, trzeba się nastawić na proste motywy - z kropek i kresek Smile Jak będę miała chwilę, to poszukam jakichś przykładów

4. Jajko z zastygniętym wzorem wkładamy do barwnika, niech się moczy (zgodnie z instrukcją, choć więcej też mu nie zaszkodzi), my w tym czasie malujemy kolejne jaja.

5. Po wyjęciu z barwnika suszymy jajo.

6. Zabieramy się za zeskrobywanie wosku nożykiem. Trzeba to robić ostrożnie, bo po pierwsze jaja (zwłaszcza te białe) mogą pękać, po drugie nożyk może zostawiać zadrapania na kolorze. Nie próbowałam jeszcze zdrapywania jakimś drewnianym nożykiem (jak do masła) lub plastikowym, może to by było łagodniejsze?
Oprócz malowania, to również przy zdrapywaniu przydaje się żółtobrązowa barwa pszczelego wosku - widać, czy już zdrapaliśmy czy nie Smile

7. Warto natrzeć jajo odrobiną tłuszczu (np. margaryny) w celu nadania połysku Smile



[b]BEZPIECZEŃSTWO[/b]
Sport ekstremalny to to nie jest, ale mamy do czynienia z czymś gorącym i łatwopalnym - więc trzeba uważać.

W przypadku oparzenia standardowo - schładzamy, jeśli jest silne/rozległe, to marsz do lekarza.

W przypadku zapalenia się wosku - [b]NIE gasić wodą!!![/b] Bo z małego ogienka płonącego w garnku z woskiem zrobi się kula ognia na pół kuchni. Mówię z doświadczenia*.
Nie panikujemy, cofamy się trochę i oceniamy sytuację.
Zakręcamy palnik, bierzemy metalową pokrywkę i ostrożnie kładziemy na garnku. Ogień z braku tlenu powinien przestać płonąć. O ile nie zrobi tego wcześniej, z dość szybko spadającej temperatury po zakręceniu palnika.

*a powtórzyłam jeszcze sobie przed wylaniem tej szklanki wody - "nie gasić wodą!", ech... Na szczęście tylko na malowaniu kuchni się skończyło, no i na godzinie stresu i chodzenia na dygoczących nogach Smile Ale jeśli mi by coś się stało, to nagroda Darwina gwarantowana - "zginęła malując jajka wielkanocne" Pfft


Ufff, kilka godzin pisałam, a i tak nie wiem, czy ujęłam wszystko co ważne Smile Jak coś, to pytajcie Smile
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
jak sobie radzicie z m.s ? Depresja 80 23/03/2022 06:54
Niebezpieczni, nieprzewidywalni, z rozdwojeniem jaźni. Tak wyobrażamy sobie schizofreników Schizofrenia 12 24/10/2021 01:01
Jak sobie radzicie z chorobą? Schizofrenia 19 24/07/2020 18:49
Jak sobie poradzić w związku z CHAD Przedstaw się 4 24/04/2020 19:04
radzenie sobie z diagnozą Ogólnie o psychiatrii 50 15/01/2017 09:57

50,113,078 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024